uf Het Nieuwe Directie geeft overheid de schuld Deskundigheidsachterstand bij bibliotheekpersoneel Gemeente stelt 900.000 gulden beschikbaar RANDSTAD EDITIES i Stadsblad Laatste reddings poging Bijscholing gaat 80.000 gulden kosten 2e handsmarkt ski's en skischoenen Inbrekers opgepakt Recordaantal branden in'87 Ongeluk DE TOMAAT RADIO ABA VANDAAG: m Kersthandelaar geen warme job TV gigant wil op Schiedamse 'luis Zwaluwen krijgt koekje van eigen deeg Rijnmond zakt verder af Hermine de Graaf op schrijversavond Volksfeest rond jaarwisseling in Zuid Deskundigheidsachterstand bij bibliotheek personeel wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 NR. 101 39e JAARGANG kantoor Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM Het wordt voor Schiedam onverwacht een trieste kerst. De direktie van Wilton Fijenoord beves tigde gisteren de geruch ten die al een paar da gen circuleren in de pers dat er 600 banen moeten verdwijnen bij de werf aan de Nieuwe Water weg. Dat betekent naar alle waarschijnlijkheid ge dwongen ontslag voor bijna evenzoveel werk nemers. Twee hevig geë motioneerde direkteuren ir. B. Sluis en T. Jonker sloegen de laatste hoop, dat de ramp door na tuurlijke afvloeiing bin nen de perken zou kun nen blijven, daarmee voorgoed de bodem in. De klap komt het hardst aan op de afdeling nieuwbouw, die als in april de tweede duik boot aan Taiwan wordt afgeleverd, zonder or ders zit. Van de 600 werknemers komen er daar 250 op straat te staan. Maar ook de reparatie- afdeling en sector alge mene diensten worden getroffen. Gezamenlijk moeten zij 350 van de 900 arbeidsplaatsen inleve ren. Crisissituatie Een wrange direkteur T. Jonker:"lk ben vandaag 35 jaar bij Wilton. Nooit gedacht dat ik dat jubileum met een gezelschap journalisten zou moeten vieren." De twee Wilton directeuren: ir. B. Sluis (links) en T. Jonker(rechts op de foto) Reddende order Direkteur Jonker in gesprek met twee leden van de onder nemingsraad. Ook voor hen staat vast dat de overheid ver antwoordelijk is voor het dreigende massa ontslag bij Wilton. Afvloeiing SCHIEDAM De open bare bibliotheek heeft niet alleen huisvestings achterstand, maar ook deskundigheidsachter stand". Dat blijkt uit een brief van direkteur Henk Ewoldt, die bij de gemeente een krediet van 80.000 gulden heeft gevraagd om zijn mede werkers bij te scholen. Gaat de gemeenteraad volgende week akkoord, dan krijgt het biblio theekpersoneel de kans zich in drie jaar tijd de nieuwste kennis op hun vakgebied eigen te ma ken. VESTEN EN TRUIEN met leer TRUIEN 4 wai«|a<, 2 halen 1 0613160 Ziekteverzuim ACHIEDAM Wethou der Aad Wiegman (finan ciën en openbare nutsbe drijven) gaat het compute- ranalfabetissme in eigen gelederen bestrijden. Voor een bedrag van 1,8 mil joen gulden worden plus minus 600 ambtenaren in een personal computer, in de volksmond "peeceetje" genoemd, voorzien. De functionarissen moeten 50 procent van de aanschaf- waarde zelf betalen, zodat de gemeentelijke bijdrage uiteindelijk op 900.000 gulden neerkomt. WD Alle ambtenaren mogen straks naar de computerwinkel op kosten van de gemeente Leden TV DEFEKT? indeospeclaUsten w Massa-ontslag bii Wilton Het personeelsbestand van Wilton, waar nu nog 1500 mensen aan de slag zijn, wordt door de grootscheepse afslan kingsoperatie bijna gehal veerd. Als het rijk niet snel de al in '83 gedane beloftes na komt Wilton zou onderzee boten van de Zwaardvis klasse mogen moderniseren en gene rieke steun krijgen bij de bouw van civiele schepen dan zal de hele afdeling nieuwbouw moeten verdwij nen. Daarmee komen nog eens 200 arbeidsplaatsen bij de werf op de tocht te staan. Dat zou bovendien de rest van het bedrijf bijzonder kwets baar maken, omdat op die ma nier ook de mogelijkheid om met mensen te schuiven en zo leegloop te voorkomen, ver dwijnt, volgens direkteur Sluis. In een brief, die alle werkne mers gisteren in de bus kre gen, legt de Wilton-direktie de schuld van de huidige crisissi tuatie volledig bij de overheid. Die zou de werf geen schijn van kans hebben gegeven om het voortbestaan veilig te stel len. De problemen van Wilton dateren al uit december '83 toen het ministerie een export vergunning voor twee a vier onderzeeboten naar Taiwan weigerde. Een miljardenop dracht die voor jaren werk had kunnen zorgen ging daar mee de mist in. Als pleister op de wonde be sloot de Tweede Kamer met algemene stemmen dat er voor vervangend werk moest worden gezorgd. Een besluit dat de regering tot nu toe nog niet heeft uitgevoerd. Onbe grijpelijk noemt Jonker het, SCHIEDAM Wilton Fijenoord gaat nogmaals probe ren een exportvergunning te krijgen voor Taiwan. De dan te verwachten miljarenden opdracht zou de massale ontslagaanvraag in een klap onnodig maken. In 83 wei gerde de regering die vergunning, omdat er problemen werden verwacht met China, dat Taiwan niet officieel erkent. De direktie van Wilton doet het verzoek op aan dringen van de ondernemingsraad, maar denkt niet dat het kabinet toe zal geven. Wél sprak een geëmotioneer de direkteur T. Jonker de hoop uit dat het verzoek een signaalfunktie zal hebben naar de Tweede Kamer: „Ze hebben ons destijds beloftes gedaan voor vervangend werk. Nu we met één been in het graf staan moeten ze die maar eens nakomen. We hebben de laatste jaren 80% van onze tijd moeten steken in de strijd om het voortbe staan. Iedere keer wonnen we, maar dat heeft ons wei nig geholpen. Tegen de overheid verlies je altijd. dat het rijk nu Wilton met één been in het graf staat, die ere schuld ondanks herhaald ver zoek niet inlost. Als Schiedamse werf de mo dernisering van de onderzee boten in de Zwaardvisklasse op zich zou mogen nemen waar Wilton als geen ander bedrijf de technische know how, het materiaal en de man kracht voor in huis heeft dan zou het voortzetten van de nieuwbouwaktiviteiten op mi nimaal niveau gewaarborgd zijn. Toch dreigt die reddende order naar de RDM, het staats bedrijf dat al fors war riante marine opdrachten kreeg, te gaan. Het excuus van de minister, dat de leiding van Wilton te laat zou zijn geweest met het inschrijven voor die klus is volgens de direkteur van de werf pure bedriegerij. Sluis: „Ik heb de bewijzen dat we dat al in april aangekaart heb ben. Toen kregen we te horen dat we te vroeg waren. Dan zou het in december zeker in eens te laat zijn. Het wil de RDM niet eens lukken om de zes bestelde Walvissen op tijd bij de marine af te leveren. Wij zouden met de modernise ring van de Zwaardvissen nu meteen kunnen beginnen. Er is bij Wilton op dit moment toch niets te doen. De prijs van onze collega aan de overkant, om het netjes te zeggen, ken ik niet, maar ik durf hem blinde lings over te nemen". Buitenlandse orders zijn er voorlopig niet te verwachten stelt Sluis, omdat de Neder landse ambassades in den vreemde in opdracht van de overheid Wilton tegenwerk ten: „Uit onofficiële bron heb ben vernomen dat de Kore aanse minister zelfs in de ver onderstelling verkeerde dat de rechter ons verboden had on derzeeboten te bouwen. Hard maken kun je dan nooit, maar ik durf haast met zekerheid te beweren dat daardoor contrac ten met Korea en Australië niet door zijn gegaan. Begrij pelijk ook. Want wie steekt er nu zijn, geld in een werf in zo'n onzekere situatie". Hoewel de leiding van Wilton de bui al langer zag aankomen is tot op het allerlaatste mo ment naar oplossingen ge zocht. Dat de massale ontslag aanvraag nu op een wat onge lukkig moment de deur uit gaat, vlak voor de feestdagen, komt volgens de direktie om dat de financiële problemen uit de pan dreigden te rijzen. Een verantwoorde afvloeiings procedure voor de 600 ontsla gen werknemers heeft een looptijd van gemiddeld zes maanden en kost om en nabij 21 miljoen gulden, een bedrag dat het bedrijf nog net in kas heeft. Nog maar kort geleden kocht Wilton ondanks het krappe budget de failliete wer ven Vlaardingen Oost en Ver- olme Botlek op. Dit om een Duitse concurrent, die hoopt het grootste aandeel in de Ne derlandse reparatiemarkt te krijgen, uit te schakelen. Dankzij een forse winst in de nieuwbouw (13 miljoen gul den) kan Wilton 1987 quitte spelen. In financieel opzicht dan tenminste. Door het mas sa-ontslag zou dat volgend jaar ook moeten lukken, ondanks het feit dat de afdeling repara tie het afgelopen jaar wel met 15 miljoen verlies heeft ge draaid. Het lijkt aan het rijk om er voor te zorgen dat de Schiedamse werf ook daad werkelijk de kans krijgt in die afgeslankte vorm de jaarwisse ling '88/'80 te halen. In het lespakket zitten cursus sen over automatisering, ma nagement en communicatie Zo kunnen de uitleenhoofden naar Rotterdam voor een och- Hoogstraat 21, Schiedam ALTIJD DE GOEDKOOPSTEI RIBCORD BROEKEN CARS (zwart, grijs, blauw etc.) 45b2 voor 80.- van 159.- voor 3w." tendje trouble-shooting, en biedt het Rijks Computer Cen trum tegen een schappelijke prijs aan, de bibliothecarissen wegwijs te maken in on-line information retrieval. Ook stoeien met de spread sheet staat op het rooster, evenals voorlichting over ma nagement by objectives. Een cursus Engels ontbreekt, maar daar tegenover staat dat het personeel van de 'bieb wel in aanmerking komt voor lessen in de omgang met gebruikers en collega's. Ewoldt legt er in zijn brief de nadruk op dat de bibliotheek, net als bijvoorbeeld de gezond heidszorg, een dienstverlenend bedrijf is, en dat de medewer kers dienovereenkomstig op geleid moeten zijn. „Ze moeten niet voor elke be slissing terugvallen op het cen trale management, maar ook zelfstandig besluiten kunnen nemen," vindt de direkteur. Ewoldt maakt van de gelegen heid gebruik, het stadsbestuur nog eens te wijzen op het al ja ren bestaande personeelste kort. Volgens rijksnormen mag de Schiedamse bieb 40 medewerkers tellen, maar de formatie schommelt al jaren rond de 36, 37 arbeidsplaatsen. Dat betekent dat er veel werk blijft liggen. Bovendien wordt Ewoldts bedrijf geplaagd door een vrij hoog ziekteverzuim, een verschijnsel dat de mede zeggenschapsraad niet zolang geleden onomwonden terug voerde op de slechte huisves ting van de centrale aan de Lange Haven. De gemeentelijke dienst Per soneel Organisatie signa leerde in het najaar van 1984 al dat de bibliotheek nauwe lijks aan het uitvoeren van zijn hoofdtaken toekwam, laat staan aan ondersteunend werk. Over het scholingsplan dat in dezelfde nota van P O ter sprake kwam, moest vol gens Ewoldt eerst 2Vi jaar worden gepraat en gecorres pondeerd, voordat wethouder Luub Hafkamp na een laatste gesprek zijn fiat gaf. Henk Ewoldt zelf zal niet deelnemen aan de cursussen leiding geven en marketing: hij zoekt zijn heil volgend jaar in een ande re stad, kennelijk één waar de ambtelijke molens wat sneller draaien dan in Schiedam. Ambtenaar krijgt computer 19 december a.s. in het Hot van Spaland 15 te Schiedam. U kunt uw oude ski's en/ of skischoenen inleveren t/m 17 december a.s. in het Hof van Spaland 15 en aan de Peppelweg 95-97. Het voorstel van de wethouder moet nog door de raad (22 de cember) goedgekeurd worden, maar dat het plan kans van slagen heeft staat vast. De gro te partijen hebben weinig tot geen kritiek. Een hamerslag? Een formaliteit? Enkele reac ties van onze fraktievoorzit- ters: G. Brouwer (PvdA): „Onze fractie heeft met dit plan geen erikele moeite. Ik kan me nog herinneren dat de verwachtingen niet hoogge spannen waren toen een on derzoek onder de ambtenaren werd ingesteld of er daadwer kelijk belangstelling voor com puter zou zijn. Dat is gelooc- henstraft: 600 is niet niks". Siem Rosman (CDA): „Een noodzakelijke investering. De gemeente kan als werkgever niet achterblijven. Er worden de laatste tijd veel computers bijgeplaatst. De jonge mensen begrijpen het wel, maar de ou dere ambtenaren hebben een achterstand op dit terrein." G. Verhulsdonk (VVD): „We staan er met de nodige reserve tegenover. Negen ton is niet niks. Eerst zal de gemeente het volle pond op tafel moeten leggen. De ambtenaren beta len in 36 maanden hun 50 pro cent terug. Een zeer goedkope voorfinanciering mag ik wel zeggen. Zelf ben ik iemand uit de voorprehisorische tijd. Ik vind het helse apparaten, maar het is nu eenmaal de geest van onze tijd. A. Reijn- hout (D'66): „Een goede zaak. De ambtenaren krijgen toch met computers te maken. Ten eerste spaart het de cur- suskosten uit. Die bedragen te genwoordig ook honderden guldens. Ten tweede is een groot deel van die 900.000 gul den niet uitgegeven ADV-gel den (arbeidsduurverkorting). Geld van de ambtenaren zelf. Ten derde blijven de ambtena ren in vergelijking met het bedrijfsleven financieel achter. De gemeente kan daar niets aan doen: heeft de middelen niet." De leden van de gemeenteraad komen niet in aanmerking voor een vergoeding var). 50 procent. Niet dat zij het volle pond hoevfen te betalen. De fa brikant geeft bij afname van grote hoeveelheden personal computers een flinke korting. Welk merk gekozen wordt is niet bekend. Wel moet het ap paraat aan professionele nor men voldoen. Het aangeboden pakket zal bestaan uit een beeldscherm, toetsenbord en diskettes. Extra aanvullingen zijn voor rekening voor de be treffende ambtenaar. SCHIEDAM Dankzij oplet tendheid van de buurtbewo ners en snel optreden van de politie zijn zaterdagnacht twee jeugdige inbrekers in de kraag gevat. Het duo was bezig in te breken bij de firma Engering in de Hof van Spaland en maakte zoveel lawaai, dat de buren wakker werden. Een surveillancewagen van de politie zette na de melding meteen koers naar het winkel centrum. Agenten konden de jongens - twee 17-jarige Schie dammers - nog net oppakken voordat ze op de tram konden stappen. SCHIEDAM Vlak voor de jaarwisseling heeft de brand weer een triest record geboekt. Zaterdagavond moest de blus- wagen uitrukken voor de 1000ste brand in '87, een aan tal dat nog niet eerder werd gehaald. Ditmaal ging het om een ro kende container in de Alphons Arienstraat en kon al na een minuut of tien het sein vuur meester gegeven worden. Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 ot 01899-15874 Groenetaan 95 Vutoop Inruk Roptntio Ook nor uw wumtdóm on koolkuton SCHIEDAM Een achtjarige jongen raakte lichtgewond bij een aanrijding op de P. J. Troelstralaan vrijdagmiddag. Hij stak zonder uit te kijken plotseling de rijbaan over en werd door een auto geschept. De bestuurder daarvan heeft de jongen thuis afgezet. Het Nieuwe Peppelweg 95-97 Rotterdam - Schiebroek Telefoon 4222188 Hof van Spaland 15 Schiedam Telefoon 4704242

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1