Vismethodes verschillen van vis tot vis sportvis rederijen langs de kust Makrelen vrij simpel te vangen Veel ■i V i' HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 PAGINA 19 Ook hengelaars plegen steeds in seizoenen te denken, waarop ze dan hun vismethodes afstemmen. Zodra het najaar weer in zicht komt, spreekt de hengelaar van een snoekseizoen hoewel vanaf 1 juli, als men hiervoor de juiste papieren bezit, de wetgever toestaat o.a. op snoek te vissen. Het wordt in het najaar veelal te koud en te kil om langere tijd stil op de viskanis- of stoel te zitten, dan is wat meer lichaamsbeweging via de meer jagende visserij op roofvissen nooit weg. De zeehengelaar is nog sei- zoengevoeliger, na in de win ter en in het vooijaar, de scharren, wijting en gullen te hebben belaagd, denkt hij zo dra de „R" uit de maand ver dwijnt al aan andere vissoor ten. Hij gaat dan op de trek- vissen hengelen, die slechts gedurende kortere tijd onder onze kust verschijnen en om streeks mei is dat de Geep. Een spichtige onderdaan van Neptunes, die groengrater met zijn langgerekte lijf en spitse vogelbek. De acrobaat van het zilte nat, die zijn aanwezigheid op de remous van de stroomnaad steeds verraden zal door zijn buite lingen boven het waterop pervlak. Eenmaal op afstand gehaakt sprint hij dan soms meters boven water om aan de haak te ontkomen en juist hiervoor is hij voor de lief hebber zo'n populaire sport vis. door Rein van Rutten ting kust. De makrelen, hon gerig geworden na de paai- tijd die ze dan juist achter de rug hebben èn in de poging verloren krachten te herwin nen, jagen massaal op deze jonge visjes. Hun aanwezig heid wordt verraden door de op de bliek stekende zwer men meeuwen en sterns, die van bovenaf ook hun buit trachten te veroveren, welke van onderaf belaagd wordt door de makrelen. Soms overvloedig Voor de hengelaars is dan ook thans het makrelen-sei zoen in volle gang, daartoe mede in de gelegenheid ge steld door de sportvissersre derijen langs de gehele kust. In tegenstelling tot de win- tervisserij, waarbij de sche pen steeds voor anker gaan, wordt nu drijvende gevist. Het makrelen-seizoen Maar zo tegen eind juni be gint ook Sire Scomber de kust te naderen. Zilverglan- zende stukken parelmoer die fel jagen en vraatuchtig zich op het aas werpen. Bij een aflandse, dus steeds oostelij ke wind, staan kort onder de oppervlakte bliek en jonge haring kort onder de opper vlakte van het warme water, tegen de oppervlakte sto ming in, en zwemmen rich- Een dagje zeevissen in de vakantie; aan een meter railingruimte heb je ai voldoende... De schippers turen steeds de horizon af naar concentraties van meeuwen en varen hier dan naar toe. Eenmaal in de school makrelen beland, richten ze de ogen reeds weer in de verte, op zoek naar andere zwermen meeu wen. Fervente zeehengelaars vis sen maar zelden op makre len, omdat de methode vol gens hen te gemakkelijk is. Maar... de zoetwaterhenge- laar, die normaal niet zo'n succesvolle vissenvanger is, zal spoedig het rood voor de ogen krijgen, bezeten als hij wordt van de macht van het aantal makrelen dat hij weet te vangen. Zeker het geval bij onze oosterburen, die er steeds een verre reis voor over hebben. Ze stouwen 's avonds de achterbak van hun Mercedessen vol met vette makrelen, die overi gens reeds binnen een paar uur aan bederf onderhevig zijn, om ze naar ze vertel len tegen drie Mark per stuk in de Heimat te verko pen. Een vakantievisdag met rode oortjes De vismethodiek op makre len is vrij simpel en men kan volstaan om een veren-pater noster aan een hengel rech- standig in zee te laten zak ken en dan wat op en neer te bewegen. Dit zijn lijnen met wat haken die met veertjes bezet zijn en door de mak reel, vanwege de beweging, voor vluchtende visjes wor den aangezien. In de mak- reeltijd, waar de sportvissers rederijen het overigens moe ten hebben, kan het druk zijn op de sportvisserssche pen. Als men het spectakel ook eens wil meemaken, moet men zich hierdoor niet laten afschrikken, want aan één meter railingruimte heeft men ruim voldoende om te kunnen vissen en te vangen. Makrelen vang je in doubletten en tripletten... reel zal als een miniatuur konijn, die hij qua bouw in feite ook is, de hengeltop in maximale buiging zetten en gierend de lijn door de goed afgestelde werpmolenslip trekken. Langs de gehele kust van Den Helder/IJmuiden en Stellendam treft men sport visrederijen aan. Maar het meest centraal gelegen is wel Scheveningen met grote re derijen zoals: Vrolijk-Groen en Trip Tender, namen in de beroepsvisserij reeds een be kende klank hadden. Wilt u tijdens dat makrelen- festijn weieens een dagje meemaken, maar u bezit geen op deze visserij afge stemde materialen? Geen be zwaar, want aan de haven kunt u bij alle schepen een op die visserij afgestemde complete outfit voor een dag huren. De schepen vertrek ken dagelijks promt om acht uur ter visvangst en u moet dus zorgen tijdig aanwezig te zijn. 's Middags omstreeks De Estrella, met een groot achterdek om te vissen... 16.00 uur keren de schepen in de haven terug. Vrees voor zeeziekte? Waar het meestal gaat om vissen tijdens een aflandse wind is er vrijwel nooit 'zeegang' en u zal er weinig last van on dervinden. Voor u 's mor gens aan boord stapt, dan uit voorzorg (aan de wal) een reistablet slikken of een pleister tegen zeeziekte (bij de drogist verkrijgbaar) ach ter het oor plakken helpt voor de eerste tien uur ook afdoende. Heeft u desondanks nog zo uw twijfels en wilt u niet meteen van de kleine voor malige loggers of kotters mee, dan ligt daar voor u de 'Estrella' van sportvisserre derij Jacq. Vrolijk. Een schip dat als een huis zo vast ligt en met een achterdek om te vissen, zo groot als een ten nisveld. Voorzien van grote salons en een kombuis en bo venop een promenadedek voor uw echtgenote die mee wil en dat dan niet om te vis sen, maar om op zee een dag je te zonnen en te genieten van frisse zeelucht. Men doet er dan wel wijs aan om de avond van te voren voor een trip met de 'Estrella' even te lefonisch te reserveren, tel. 070-514021. Voor men soms 4 of 5 mak relen tegelijk aan dek takelt (en dat is het waar de echte zeehengelaar iets op tegen heeft) zullen ze behoorlijk strijd leveren, omdat de éen beurtelings naar rechts en de ander naar links vlucht. Daar het veelal warm is en zoals wij reeds schreven het om een vette soortvis gaat, in tegenstelling tot de Hors makrelen of /wel Marsban kers die erg droog visvlees bezitten, moet men de vis di rect schoonmaken en uitwas sen en bij voorkeur in een koelbox bewaren. Hiertoe is vaak gelegenheid aan de vis- tafels met stromend water, tijdens het varen naar de volgende zwerm meeuwen en de jagende makrelen. Kan ook anders... Wanneer minder prijs ge steld wordt op het bezit van een groot aantal makrelen, maar men meer uit is op de strijd die ze leveren en het ondergaan van zuivere sport genoegens, kan het ook an ders. Met een lichte hengel en lijn en hieraan een spin ner, kan men van een mug een olifant maken. De mak- Ook de hengelaar denkt in seizoenen *-« S* J*.-»». .li nJBli ,-wvv

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 19