É*S»*Hr tlf Het Nieuwe Vier „armoedzaaiers" over hun monument Eerbetoon Wim: „In een oud huis kun je doen wat je wilt" DAG en NACHT uw taxi! Telefoon 4151122 RANDSTAD EDITIES i Stadsblad Koppie Shoppie dames en heren kapsalon N ieu w jaar sr eceptie Gemeentebestuur schiedam- vlaardingen-e.o. DOOS SORTIE! A IO; Raad slaakt noodkreet: regerning, redt Wilton Kerstinitiatieven Valerius doet goede zaken Personenauto ABC '87-88 i Grote interesse voor' volgen gratis cursus Bijzondere exopsitie in Rotterdamse Bouwcentrum wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 NR. 103 39e JAARGANG kantoor: Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 3£L135 HEEFT U WEL EENS EEN ECHTE KAPPER GEPROBEERD? Schiedamseweg 41, Schiedam, telefoon 4700868. SCHIEDAM De vier jeugdige eigenaren van het voormalige buurt huis De Kreek, een mo numentaal pand aan de Lange Haven, zien een lichtpuntje in de verpau pering van de binnen stad: als hun huis op een van de markantste plek jes van het centrum in optimale conditie was geweest, dan hadden ze het nooit kunnen bekos tigen. „Wat je ook vindt van het gemeentelijk beleid, in Schiedam kun je daardoor in ieder geval als armoedzaaier op een adres terecht komen, dat normaliter alleen is weggelegd voor notaris sen of artsen," wordt er vooral deze donkere da gen voor kerst in het statige gebouw bij de Appelmarktbrug nog wel eens tevreden op los gefilosofeerd. De gemiddelde huis vrouw zou zich bij de aanblik van het gebrek kige sanitair, de tiental len verveloze deuren en de vele plafonds, muren, vloeren en trappen die allemaal nog een verfje nodig hebben waar schijnlijk een breuk schrikken. Carel, Henk, Yolande en Marleen voe len zich de koning te rijk, ook al hebben ze (nog) geen douche of modelkeuken. In april 1985 kochten ze De Kreek voor het lutte le bedrag van 60.000 gul den en werden daardoor in een klap van student tot onroerend goed bezit ter. Hun verhaal is net zo romantisch als dat van de krantenjongen, die het tot miljonair schopt: SCHIEDAM Wim Es- bach woont samen met zijn vrouw Anneke in Schiedam-West. De Fa- bristraat om precies te zijn: boven bakker Ver hagen. De slaapkamer aan straatkant. Woonka mer en keuken achter. Het huis is klassiek in gericht. Houten kasten, bielzen aan 't plafond, steenstrips en een bank stel uit de tijd van Lode- wijk de 16e. Bruin voert de boventoon. Nog wel. De oprukkende nieuw bouw is voor hun deur tot stilstand gekomen. Even leek het erop dat ze ook moesten vertrek ken. Dat zou zonde zijn. Niet minder dan acht tien maanden duurde de intensieve verbouwing nadat de 32-jarige Schie dammer in maart '79 de sleutel van de huisbaas kreeg. Een tweede maar min der „radikale" verbou wing, zoals de elektri cien het uitdrukt, staat op stapel. De gang is be hangen in een lichte kleur. De rest van 't huis volgt. Smaak kan veranderen niet waar." Bak Maand Zin Bakker Vis Buurthuis De Kreek Carel (voorgrond) en Henk van der Velden Ginnegappen Willem en Anneke Esbach in hun ronde bed met „stereogebeuren". De katten Ginger en Jacky volgen. Zij laten het behang in de gang even voor wat het is. i' verenigde taxibedrijven Bedankt voor Uw vertrouwen in het afgelopen jaar. Wij wensen U prettige feestdagen en een goed 1988 toe. Direktie en medewerkers TV DEFEKT? RADIO ABA Vldeospeclallsten MARGATH Frans 20.- OUD HOLL. POFFERTJESKRAAM SCHIEDAM Verpaupering, sloop en afbraak zouden hoog eindigen op de lijst van meest gebruikte woorden in de Schiedamse kranten in '87. In dit kerstnummer be- lieht het Stadsblad nu eens de keerzijde van de medail le. Een aantal stadgenoten, allemaal bewoners van oude panden, vertelt over het afzien, maar vooral het plezier dat onverbrekelik met zelf verbouwen is verbonden. De vier verhalen uit het centrum, Zuid en West zijn te gelijkertijd een eerbetoon aan vele andere naamloze Schiedammers, zonder wie er waarschijnlijk heel wat meer karakteristieke gebouwen rijp geweest waren voor de sloop. „Een Opel Kadetje de j man had meer gekost" Ter gelegenheid van de intrede van het jaar 1988 no digt het gemeentebestuur van Schiedam u uit voor een Nieuwjaarsbijeenkomst in de Korenbeurs, Lange Haven 145 op ZATERDAG 2 JANUARI A S. VAN 17.00 UUR TOT 19.00 UUR. De bedoeling van deze bijeenkomst is om in informe le sfeer gelukwensen voor het nieuwe jaar met elkaar en met ons uit te wisselen. Burgemeester en wethouders van Schiedam de secretaris, A. G. H. Gorissen de burgemeester, R. Scheeres. „We zijn er eigenlijk al op een aparte manier aangekomen. Henk woonde op zichzelf en kreeg een foldertje in de bus, waarin buurtbewoners in West Van donker naar licht Wim Esbach: ,,Ik zit graag in de woonkamer. Is ook het best gelukt. Zit ik op m'n gemak. Ik kom als electriciën bij veel mensen over de vloer. Het valt mij opdat vooral ouderen nog graag in de keuken zitten. Een verbouwing van achttien maanden is lang. Te lang. Ge lukkig woonden we er niet. Anders was ik helemaal gek geworden. Ik heb een fotoboek bijgehouden. Kijk, hier waren we bezig met de plafonds van de gang, hier met de keuken en woonkamer. De hele fami lie hielp mee. Was wel nodig. Haalde je die vijftien centime ter hoge plinten weg, trok je gelijk heel het stucwerk mee. Het kwam vaak voor dat we zeiden: „zullen we een avondje overslaan." „Ik ben blij dat ik in een oud huis woon. Je kunt doen en la ten wat je wilt. Alles naar de eigen smaak inrichten. Zo heb ik leidingen in de muur weg gewerkt. Spotjes ingehakt. In zo'n betonnen bak in Groe- noord of Nieuwland kan dat- niet. Je kan moeilijk in gewa pend beton gaan zitten bikken. Ook de lichtpunten en kontak ten zitten daar onvoordelig ge plaatst: nooit op die plek waar de bewoners het eigenlijk zou den willen hebben. Die sys- teemplafondjes bieden wel uit komst. Maar ja, wie gaat er in een nieuw huis een tweede plafond aanbrengen om elek trische kabels aan het oog te onttrekken. Van de woonkamer heb ik een slaapkamer gemaakt. Eerst 60 centimeter verhoogd. Daarna een rond bed gemaakt, met stereogebeuren. Het solarium boven 't bed kon ik voor 100 gulden op de kop tikken. Geen geld." „De gang is nu gedaan. Hier en daar hebben de katten hun nagels al gescherpt aan 't be hang. Nee, betrappen doe ik Ze niet. Nu ik weer bezig ben, krijg ik de smaak te pakken. De fribron gaat van de muren van de woonkamer. Het pla fond wordt wit, net zoals de gang. Ha-ha, vroeger was 't op de trap zo donker dat je een zaklantaarn nodig had om bo ven te komen. Nu ben ik met de overloop bezig. Ik zal wel weer een dikke maand bezig zijn. „Toen we hier kwamen wonen, dacht ik: over een paar jaar zetten we in de zijmuur een groot raam. Het is er nooit van gekomen. Te radikaal." „In totaal hebben we voor achttienduizend gulden ver bouwd. We hebben altijd ge zegd: wonen we hier vijf jaar, dan hebben we de kosten er uit. Even kwam er bijna een kink in de kabel. Na twee jaar hoorden we dat het pand ge sloopt zou worden. „Doodzon de," riepen we toen. Gelukkig is het niet doorgegaan en wo nen we hier zo'n zeven jaar. Verhuizen? Waar naartoe. An neke en ik hebben zelf onze jeugd doorgebracht in een flat. We weten hoe het is. Steeds meer huurders in deze buurt kopen hun huis. De verbou- wingslust slaat dan toe. Eerst zijn ze binnen twee jaar bezig. Container voor de deur. Dan naar buiten. Metalen kozijnen en zo." „Boven een bakker wonen is ideaal. Als ik opsta ruik ik di- rekt vers brood. Op m'n pan toffels stier ik naar beneden en haal via de achterdeur wat lekkers. De buurt ken ik niet zo goed. Overdag werk ik. De bakker daarentegen kent ie dereen: de duivel en z'n oude moer. Echt een gezellig volks winkeltje." verzocht werd een naam te be denken voor het gloednieuwe wijkcentrum in de Jan van Avennestraat, de latere Erker. Helemaal onderaan in het laatste regeltje stond „Oh, ja ons pand op de Haven staat ook nog te koop. Toen we, meer uit grap, een kijkje gin gen nemen, hing er op het raam een handgeschreven briefje met „te koop" erop. Je moest echt weten dat het er zat, geen naam van een make laar erbij of niets. Te klungelig voor woorden eigenlijk. We waren allemaal gelijk weg van de ruimte en de ligging. Verder kon je niet eens zoveel eraan afzien, er zat tenslotte een buurtvereniging in, die nog half in bedrijf was. Mar leen - die als enige van ons dringend om een huis verle gen zat - heeft de boel in feite verder aangezwengeld. Het was haar idee om een vereni ging op te richten en het met elkaar te bekostigen. Omdat we geen idee hadden hoe dat moest, zijn we bij woongroe pen in Rotterdam gaan kijken. Het ging ons daarbij vooral om financiële en juridische infor matie. We hadden absoluut geen voeling met dat sfeertje van gezamenlijke politieke achtergronden, gelijkgestemde idealen of jarenlang vergade ren. We wilden gewoon met zijn vieren een pand kopen en weten hoe je dat verantwoord doet in de praktijk. We hebben dus toch een be hoorlijke aanloop genomen tot de uiteindelijke beslissing van „jongens we proberen het", wat daarna gebeurde tart ook de verbeelding. Alle gegadig den moesten telefonisch een bod doen, de hoogste bieder zou De Kreek krijgen. Alsof je een vis op de markt koopt. De raarste geruchten deden de ronde over bedragen en lief hebbers. Wij hadden een vaag vermoeden dat de prijs rond de 60.000 gulden zou uitko men, maar ja zit je iets te laag, dan mis je de boot en te hoog is natuurlijk zonde. We hebben toen maar het ge middelde van onze geboorteja ren genomen en dat met dui zend vermenigvuldigd. Ach teraf, nu we het gekregen heb ben is het heel leuk natuurlijk, maar op dat moment knepen we hem wel. Om heel slim te zijn hebben we op zondagmid dag even voor vieren - het ui terste tijdstip - gebeld. We, hoopten zo de kans te verklei nen dat een mededinger inge seind zou worden en snel even honderd piek boven ons zou gaan zitten. Achteraf bleek die argwaan onterecht. We kregen te horen, dat we de hoogste bieder waren. Ja en toen moesten we dat geld nog bij elkaar zien te krij gen. Het was natuurlijk geen schijntje. Een Opel Kadetje de man had meer gekost. Maar de bank deed of we een kasteel van twee miljoen wilden aan schaffen. Bij ouders en familie heeft iedereen zij eigen deel bij elkaar weten te sprokkelen. Best lekker, want met De Kreek vrij-op-naam achter de hand kregen we meteen een verbouwingshypotheek. Bo vendien komen we als monu- mentenbezitters in aanmer- king voor allerlei subsidies. Toch ging het allemaal niet zo makkelijk als het klinkt. Bouw en woningtoezicht moet eerst je plannen goedkeuren. En het was alleen al haast on begonnen werk om het hele pand met alle verborgen hoe ken en gaten, compleet met maataanduiding te tekenen, om over het opstellen van een begroting maar helemaal te zwijgen. Tot nu toe klopt het allemaal aardig. Het zit wel eens tegen, maar ook wel eens mee en zo blijven de financiën redelijk in evenwicht. En verder weten we vanaf het begin afaan, dat het huis niet af is en nooit af komt. Alleen de meest elementaire dingen kosten al zoveel tijd. Als het veel regent, zijn we blij als we het droog kunnen houden, dan komen we aan de rest niet toe. De zolder is niet verwarmd. Bij die vorst vorig jaar bevro ren alle leidingen. Dan zit je niet echt tê ginnegappen na tuurlijk. Wanneer je de volgende dag een krant koopt en je leest dat half Schiedam er last van heeft gehad, ben ie weer met k' v je lot verzoend. Soms als je bij vrienden op visite gaat, waar de hele boel keurig gereno veerd en geregeld is, vraag je jezelf af wat je op je hals hebt gehaald. Zodra je hier thuis komt weet je weer, waarom je dat hebt gedaan. Het is geen st#ndaardwoning. In het begin hadden we het er iedere dag over hoe te gek groot en mooi het hier was. Nu valt ons nog voornamelijk bij anderen op hoe klein zij moeten wonen en hoeveel minder mooi. Vanuit je huis kamer kijk je zo over het wa ter langs al die verschillende panden naar de molens Een levendiger uitzicht is niet denkbaar. Die enkele imbeciel die zo af en toe over de haven scheurt daargelaten is het hier nooit druk of lawaaiig. Ook binnen niet. Die muren zijn zo ver schrikkelijk dik, dat je elkaar niet hoort. Als je dan zoals Ca rel en Henk uit een gezin met vijf kinderen en een vierka merwoning in Kethel-Tuin- dorp komt is het hier een pa radijs. We zijn niet rijk dus kunnen we onze verwachtin gen niet al te hoog spannen. Elite keukens of modelbadka mers zouden het hier fantas tisch doen, maar zijn voor ons niet weggelegd. Dat valt de een makkelijker Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Vorkoop Inruil Roporotie Ook voor uw woomochinoo on kootkuton dan de ander. Marleen is een perfectionist die eindeloos verf mengt tot ze de juiste kleur heeft, voor Henk is ieder te geltje in de douche goed ge noeg, als het maar degelijk is. In elk geval heb je inspraak in wat het wordt, je kan er alle kanten mee op. Echt funktio- neel of geordend zal het hier nooit worden. Daarvoor zit De Kreek te onlogisch in elkaar. Het is soms net een zoekplaat- je, kozijnen middenin een ka mer of zo. Omdat het pand steeds andere funkties kreeg - die variëren van bibliotheek tot katholiek meisjeshuis - zijn er steeds stukjes bijgebouwd. Die band met het verleden is misschien wel de grootste charme van De Kreek. Dat open-huis-feest voor alle oud-bezoekers, dat we beloofd hebben, komt er dus beslist." Waarom JURGENS's ver jaardag- en KERST- en OUD- en NIEUW, ZO doorbrengen, als het anders kan in de Iepenlaan 40. Weet je mijn tel. nr. nog? 10 oliebollen 10 appelflappon 10 krentenbollen normaal 24.- alleen bij Dus geen wachten in de kou maar afhalen in de Broersvest t.o. Hema Nteum

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1