Originele Friese staartklok om zelf te maken Waar zitten ze..? IEXTRA IP Wie zoekt, Nederland in 2050 Hoe gaan we het vormgeven? Grote interesse voor volgen gratis cursus IJ BON 'NIEUW NEDERLAND' Auto jaarboeken die vindt Gelukkig nieuwjaar... Bijzondere expositie in Rotterdamse Bouwcentrum Lawine van brieven De kerstboom langer mooi Pas die bril maar op 'tïw oordeel •i|j| gevraagd: het doei er toe! Het land van onze kinderen tf Direkteur brieven UW THUISKRANT - RANDSTAD EDITIES Africar Alfa Romeo Aro Aston Martin Audi Bertone Austin-Rover Vers van de pers... Stedenreizen-krant van 'UW THUISKRANT' 5TIHILLE NACHT. TK.52.87 Ili li 11 door vrouwen op de bus ae- daan. Voorrang CHRYSAL Op een kier 'Herintrede' Hoofdstromen Openingstijden r I I Personenauto ABC "87-'88 Zo op de rand van de jaarwisseling 1987-1988 brengen wij u op autogebied weer een zgn. Personenauto ABC, waarbij wij de personenauto's van het huidige en het komende jaar in het kort de revue laten passeren. Wij kunnen natuurlijk geen uitgebreide catalogus geven van alle automerken en -modellen. Maar zoals gebruikelijk heeft autoredakteur Leo de Ruiter alle auto merken even op een rijtje gezet, zodat u weet welke merken en modellen er zijn en welke er volgend jaar te verwachten zijn. Een autojaarboek bevat vanaf 200 tot 600 pagina's, wij geven ons ABC in enkele afleveringen. Het is dan ook meer een opsomming van wat er alle maal te koop is, dan een echt compleet naslagwerk. Voor dat soort zaken met alle technische gegevens en prijzen ver wijzen wij u naar de genoemde Auto jaarboeken. door Leo de Ruiter Nieuw in Nederland is de Africar, een auto in Engeland ontworpen, in Neder land door Africar Benelux te Amersfoort geïmporteerd, om de Derde Wereldlan den minder afhankelijk te maken van fa brikanten van auto's en transportmidde len in het Westen. Africar moet overal ter wereld te procuderen, in elkaar te zetten en te repareren zijn. Zo is de car rosserie van hout, het chassis van hout en verzinkt staal, het veersysteem hy- dro-pneumatisch (voor meer comfort op slechte wegen), een rolbeugel zorgt voor de veiligheid, de motoren zijn twee-takt motoren, een twee cilinder vier-zuiger diesel en een drie cilinder zes-zuiger benzine. In uitvoering is er een pick-up, een passenger sedan en een stationcar verkrijgbaar, ook is er een geheel open uitvoering. Alfa Romeo is duidelijk weer in opmars, de verkopen stijgen, in 1987 het jaar waar vele bekende merken een veer moesten laten steeg Alfa in Nederland in verkopen. Vooral veroorzaakt door de populaire 33- en 75-serie. Deze veel bie dende, ruime en sportieve auto's zijn al voor leuke instapprijzen te krijgen, de 33 vanaf 21.250,- de 75 vanaf 29.990,-. De 33 is er met 1.3, 1.5 en 1.7 benzinemotor, de 33 Diesel is in ons land niet leverbaar, de 75 is er met 1.6, 1.8 Turbo, 2.0, 2.0 Twin Spark en 3.0 i V6 benzinemotor en met 2.0 Turbo-die selmotor. De Alfa 90 is uit het program ma genomen, medio volgend jaar komt daar de nieuwe Alfa 164 voor terug. Het is het laatste model uit de samenwer- kingsreeks Saab, met de 9000, Fiat, met de Croma en Lancia, met de Thema. De Alfa 164 komt er met 2.0 Twin Spark, 2.0i V6 en 2.5 Turbodieselmotor. In de echt sportieve klasse kent Alfa Romeo de Sprint- en Spiderserie. De Sprint heeft onlangs de nieuwe Alfa 33 1.7 mo tor gekregen i.p.v. de 1.5-motor. Het merk Aro is afkomstig uit Roemenië, een staatsautobedrijf dat ook de mer ken Dacia (Renault 12) Oltcit (Citroën Axel) en dus Aro (met Peugeot motoren) fabriceert. De Aro is een 4x4 terreinau to, hij is er in hardtop en softtop, in een wat kleine en een wat royale uitvoering en met benzine- of dieselmotor. De Aro is niet hypermodern, maar ziet er niettemin toch aardig uit, hij is vooral in teressant door zijn prijs, vanaf 21,5 mil le. Een exclusief Engels merk, het fabri ceert vooral sportauto's, waarvoor - mede door de prijs - in Nederland niet zo'n grote markt is. Het programma om vat een V 8 2+2, een V8 Vantage, een V8 2+2 Volante, De V8 Vantage Volante en de Lagonda, een echter 4-deurs sedan. De motoren hebben een inhoud van 5340 cc, het vermogen varieert van 350 tot 400 Pk. Bekend en populair is het Duitse merk Audi, vervaardigd door het VAG-con- cern met o.a. Audi, VW, Porsche en nu ook Seat. Audi kent 80-, 90-, 100- en 200-modellen, de 80' en 90'ers zijn dit jaar geheel nieuw uitgekomen, eerstvol gend zijn de 100- en 200-modellen voor vernieuwing aan de beurt, echt heel Tegen het einde van elk jaar ver schijnen er veie Auto-jaarboeken. Daarin zijn alle personenauto's van het afgelopen jaar te vinden. Zeer compleet zijn voorat de jaar boeken van Autovisie, 't Autojaar boek '88 en van Kluwer, Auto test '88, het zijn dan ook de duur ste. Veel voordeliger en toch zeer compleet is het autojaarboek van de KNAC; Alle Auto's '88, evenals dat van Wereld-op-wielen; Auto '88. Alle Auto's '88 (pocketformaat) beschrijft de auto's niet, het geeft alleen de technische gegevens. Auto '88 van Fred v.d. Vlugt geeft van elke auto een korte beschrij ving met alle technische gege vens, het formaat van het boek is iets groter, maar het is minder compleet. Het voordeligste auto jaarboek is Auto-Kijk 1988 van Anjes Verheij, die ook veel auto sportjaarboeken maakt. Auto Kijk is er ai voor f 12,50, of de specia le Hema- versie zelfs voor f9,50, het is echter minder compleet en bevat als keuze een 130 gangbare auto's. Overigens wie over de au tosport 1987 alles wil weten kan het zojuist verschenen 'Rally's Races' kopen waarin alle rally- en race-aktiviteiten van 1987 over zichtetijk met veel foto's en infor matie zijn opgenomen. nieuwe modellen worden niet verwacht in 1988, wel forse face-lifts van de 100- en 200 en uitbreiding in de 80- en 90- serie middels coupé. Technisch wordt bij Audi de meerkleppenmotor verwacht en wel de 20-kleppenmotor, dus 5 cilin der met 4 kleppen per cilinder. Deze meerkleppentechniek zal in de 90, de 200 en in een nieuwe 300 te zien zijn, de 300 wordt een topmodel met V8 3.6 liter motor met 250 Pk en 4x4 ter concurren tie van de Mercedes S en BMW 7-serie. dieselreeks, momenteel zijn er alleen benzinemodellen bij Austin. Na de 90'er jaren komen er nieuwe modellen, de Metro zal waarschijnlijk wel het eerst aan de beurt zijn. Hij zou dan echter Rover 200 gaan heten, de huidige Rover 200-serie wordt dan vernieuwd via de Rover 400, ook de Maestro gaat daar onder vallen, de Montego wordt dan een Rover 600 en de Rover 800 blijft zoals die is maar naast de 4-deurs sedan komt er een 5-deurs hatchback. Overi gens wordt die Rover 800 hatchback al veel eerder verwacht, mogelijk al in 1988 evenals dus de dieselmodellen van de bestaande serie. Een klein en exclusief merk is het Itali aanse Bertone. Bertone is vooral be kend om het carrosserie bouwen of om bouwen. In Nederland wordt het merk geïmporteerd door Sogramo te Dor drecht en deze brengt op basis van Fiat de Bertone Supercabrio 110 S, een Rit- mo Cabriolet, en de X 1/9, een sportca- brio op basis van de Fiat X 1/9. Deze laatste blijft een exclusieve sportcabrio, de Ritmo wordt bij Fiat echter vervan gen door de Tipo, het is niet bekend of ook Bertone van de Tipo een cabrio gaat maken, verwacht wordt het wel. Uitbreidingen worden verder nog ver wacht in de Quattro (dus 4x4) en Avant- serie. Audi start met de 80 bij 34 mille, de 90 begint bij 54 mille, de 100 bij 47 en de 200 bij 98 mille. Voor wat betreft het Engelse merk Aus- tin-Rover, is het niet zeker dat die naam zo blijft. Er gaan geruchten dat in de 90'er jaren alleen nog het merk Rover over is. Voorlopig kent Austin de model len Mini, Metro, Maestro en Montego. De Mini is al 29 jaar oud, als bijzonder heid kwam er dit jaar een open afgelei de, de Mini Moke. De Metro, Maestro en Montego zijn nog niet zo oud, maar gaan toch alweer menig jaartje mee, zij zullen wel tot 1990 in het programma blijven, uitbreiding wordt verwacht in de Het Stedenreizen programma van 'UW THUISKRANT' is voor 1988 met een aantal bestemmingen uitgebreid. Naast de reizen naar Londen, Parijs, Berlijn en Berlijn/Praag, zijn er reizen naar Parijs/ Cannes, Luxemburg/Brussel en Wenen/ Budapest aan het programma toege voegd. Bovendien is er, op veler ver zoek, een 5-daagse - naast de bestaan de 3-daagse - reis naar Parijs aan toe gevoegd. Het gehele programma van deze 'UW THUISKRANT'/Broere Reizen is een een speciale krant overzichtelijk samenge bracht. Deze kleurig gedrukte krant is vanaf heden bij alle, ruim 20, vestigin gen van Broere Reizen in ons versprei dingsgebied af te halen. De krant is ook telefonisch aan te vragen bij het centra le telefoonnummer van 'UW THUIS KRANT'/Broere Reizen: 01859-17600. De hier afgebeelde klok is een reproduktie van een antieke Friese staartklok uit het midden van de 18e eeuw. Aanvankelijk werden deze klokken alleen op bestelling gemaakt en was alles handwerk, vanaf de klokkast tot aan de wijzerplaat die spe ciaal werd beschilderd naar wensen van de klant. Sedertdien is er natuurlijk wel iets veranderd. Moderne technieken maken het mogelijk de klok van andere materialen en fabrieksmatig te ma ken. Maar het interessante is, dat in Friesland ook het oude ambacht nog steeds in ere wordt gehouden. Er worden nog steeds klokken met de hand gemaakt die door de trotse makers worden gesigneerd en die over 100 jaar net zo antiek zul len zijn als nu de klokken uit de 18e eeuw zijn. De hier afgebeelde klok is ca. 148 cm hoog, bij 40 cm breed en 23 cm diep. Op de tekening met duidelijke bouwbeschrijving is hij geheel op ware grootte afgebeeld zodat u zelf ook zo'n fraaie 'antieke' klok kunt bouwen. Gebogen lijsten (massief eiken), beelden, uurwerken (ook hand gemaakt!) en wijzerplaten zijn apart verkrijgbaar. De wijzerplaat kunt u desgewenst door ons, naar eigen idee, laten beschilderen. Informatie hier over ontvangt u bij de bouwtekening. De tekening kunt u bestellen door 25.- over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost, de Meern, onder vermelding van bestelnr. 4001- RE. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. HALLO ALS WE NIET WAT RUSTIGER Z'JN BELT DE BUURMAN DE POLITIE Een computer aanschaffen is niet zo'n probleem. Die problemen komen vaak later pas... Na het (al of niet moeilijke) instructieboek doorgeworsteld te heb ben - of soms al veel eerder - worden de eerste schreden op het programmeer pad gezet. Groot is dan de voldoening als een zelf geschreven Basic-program- ma daarna ook nog loopt zoals de be doeling van de maker was. Juist in die ZUINIG STOKEN 14 december t/m 20 december 1987 totaal itraaf- varbruik 12 m3 14 m3 17 m3 19 m3 22 m3 24 m3 27 m3 29 m3 32 m3 34 m3 36 m3 39 m3 41 m3 44 m3 46 m3 49 m3 54 m3 59 m3 64 m3 69 m3 73 m3 86 m3 98 m3 111 m3 123 m3 135 m3 148 m3 500 m3 600 m3 700 m3 800 m3 900 m3 1000 m3 1100 m3 1200 m3 1300 m3 1400 m3 1500 m3 1600 m3 1700 m3 1800 m3 1900 m3 2000 m3 2200 m3 2400 m3 2600 m3 2800 m3 3000 m3 3500 m3 4000 m3 4500 m3 5000 m3 5500 m3 6000 m3 Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven normaal, terwijl het iets minder hard waaide dan normaal." Weergegevens: Valkenburg Z.H. Berekeningsmodel: GE Den Haag. v.a. 13.10-87 115 m3 135 m3 160 m3 184 m3 206 m3 230 m3 252 m3 275 m3 299 m3 322 m3 343 m3 368 m3 390 m3 414 m3 436 m3 461 m3 508 m3 555 m3 602 m3 648 m3 693 m3 811 m3 925 m3 1043 m3 1161 m3 1276 m3 1394 m3 Zorg dat er lucht bij uw gastoestel komt. eerste periode blijft een beginnende computeraar met veel vragen zitten waarbij dan avonden lang naar een op lossing wordt gezocht. Leuk werk, dat wel, maar het kost heel wat (meestal) nachtelijke uurtjes, én... meestal is dat wiel al eens uitgevonden! Er moeten heel wat computerclubjes zijn binnen het verspreidingsgebied van 'UW THUISKRANT' (héél Zuid-Holland). Clubjes van mensen die eenzelfde ma chine hebben aangeschaft en op een vaste avond bij elkaar komen om 'bij te praten' en gegevens en zelfgemaakte programma's uit te wisselen. Alleen... waar zitten ze? Daarom lijkt het de redaktie van Input een uitstekend idee om gebruikers die niet weten waar juist zij terecht kunnen met hun vragen en problemen, bij elkaar te brengen. Hen de weg te wijzen naar deze kleine gebruikerclubs, die soms zelfs heel dicht in de buurt zitten. Naast de HCC-clubs, waarvan de adressen ons uiteraard bekend zijn, moeten er in Zuid-Holland nog veel meer zijn. Stuur daarom de redaktie van Input de (zo volledig mogelijke) gegevens van die clubs, zodat wij anderen van hun be staan op de hoogte kunnen brengen. Door dit initiatief hopen wij te voorko men dat een pas aangeschafte compu ter na verloop van tijd wegens teleur stelling in een kast verdwijnt om er nooit meer te worden uitgehaald... Reakties Cf of bijdrager aan deze pagina kunt i sturen afar redaktie U\A THUISKRAN1 EXTRA Postbus 5825 2280 HV Rijswijk telefoon 070-190292 JULIETTE GRECO - Mevr. v. Goch uit Mijnsheerenland zoekt de LP of cassette van deze zangeres uit 1954: 'A I' Olym- pia' met o.a Dieu est nègre. Philips BR76047. Tel. 01862-1928 TEKENINGEN - Uit het blad Doe Het Zelf van okt '86 zoekt mevr. Limburg de werktekeningen van poppenhuis en pop penhuismeubeltjes nr. 40804 en 40806. Tel. 010-4664150 Evenals in voorgaande jaren krij gen onze bezorgers ook tijdens deze jaarwisseling weer kaartjes om onze lezers een gelukkig nieuwjaar toe te wensen... Om te voorkomen dat anderen met de eer (en de fooi) gaan strij ken zijn onze bezorgers uitgerust met een legitimatiekaart, waar door u, als onze lezers, weet dat u inderdaad te maken heeft met uw 'eigen' bezorger. Zij vinden het dan ook geen pro bleem dat er naar die legitimatie wordt gevraagd. Het is immers in hun eigen voordeel... Hoe leven uw kinderen in het jaar 2050? Vrij zeker: als vitale aktieve bejaarden. Heel zeker: in een wereld die er heel an ders zal uitzien dan de onze. Een beter, gezonder Nederland, hoger ontwikkeld en comfortabeler ingericht dan nu. Hoe ons leefmilieu in 2050 precies zal zijn, er is niemand die dat nauwkeurig weet. Maar een indruk vormen kunnen we ons wel. In het Bouwcentrum in Rot terdam houdt de tentoonstelling 'Nieuw Nederlan' zich met die toekomst bezig. Lands beste ontwerpers uit het vak gebied ruimtelijke ordening hebben er een aandeel in geleverd. Hun ideeën en hun visies hebben een van de interes santste tentoonstellingen opgeleverd die ooit in ons land gelopen heeft. Bedreven ze dus science fiction? Nee, dat was de bedoeling van de initiatiefne- Omgaan met de computer mannenwerk? Vergeet het maar. Voor de cursus tekstver- werken meldde zich zeker 90 procent vrouwen aan. Prima, want ais je eenmaal met zo'n ding hebt leren omgaan is het in de werksfeer voor tal van doeleinden ideaal. „Overweldigend. Van tevoren kun je totaal niet inschatten hoe de reakties zullen zijn, maar dit heeft alle verwachtin gen overtroffen". Zo was de eerste reaktie van Warner Meinen, direkteur van Studiecentrum Nederland in Rotterdam na mijn uitnodiging in deze hoek van de krant: Wie wil er voor niets een cur sus volgen?". Die cursus omvat machine- schrijven, tekstverwerken (op de computer) en database. Wat ik er maar even bij vertel voor hen, die de laatste week van november de krant iets te vluchtig hebben gelezen, Blad Zij hebben overgeslagen (moet u nooit doen, u weet niet wat u mist...) dus nu niet zou weten waarover ik het heb. Ter gelegenheid van de opening van dit Studiecentrum wilde de heer Mei nen eens afwijken van geld vragende happenings met knallende kurken enzo. Hij zag er meer in een veertig tal mensen, voor wie zo'n cursus een (op)stap kan zijn naar een baan, over die brug te helpen. Ik ben, bij wijze van spreken, naast hem op die brug gaan staan om me via 'Blad Zij' met deze vrij ongebrui kelijke vraag tot onze lezers te wen den. Het gevolg? Een lawine van brieven, waaronder op z'n minst al zo'n elf honderd van mensen, die je achter t „Met name kostwinnaars of al leenstaande vrouwen, die voor hun gezin (moeten) zorgen, heb ik in eerste instantie voorrang gegeven. Noem het een sociale indicatie" citeer ik Warner Mei nen. „Dat uw bladen veel gelezen worden, was me bekend, maar dat ze door alle lage van de be volking heen op zo'n manier worden gespeld, heeft me nog het meest gefrappeerd. U mag best een beetje trots zijn op zo'n lezersbestand". Zo kan die wel weer... roepen ze dan bij ons op de redaktie. Zo mag het blijven ook, denken we daar toch altijd wel even zachtjes bij... elkaar zo'n cursus zou gunnen. En dat terwijl er maar veertig plaatsen zijn voor de in januari te starten cur sus. Als half Nederland een kerstboom heeft, branden er dezer dagen miljoenen lichtjes in een ontelbaar aantal huiskamers. En vegen honderdduizenden om de zoveel tijd even de den- Jl nenaalden op, want naalduitval en kerstbomen horen (vaak) J bil elkaar. Tenzij je een duurdere soort, zoals blauwspar, heb t aangeschaft. Ik tip even een anti-dennenaald-opzuig-middel, namelijk Crysal voor heestertakken. U kent ze wel, de zakjes, die je bij een beetje bloemist kado i kriiot. Er is er ook een voor prunus, mimosa, sering en forsyt hia. snijheesters, die er veel langer door leven en tot volle bloei komen. Die heesterchrysal, voor veertig cent per zakje of per tien stuks in een blisterverpakking te koop, voorkomt het vroegtij dig uitvallen van de naalden. De stam na aankoop nog wel even minimaal tien centimeter afzagen, zodat water en voed sel beter kunnen worden opgenomen. De Chrysal zelf los je op in een liter water, maar dat weet (denk ik) iedereen. Staat trouwens ook op 't zakje. Wens ik u vrede en vrolijkheid rond die boom met even de oooies open of er niet iemand in de omgeving is, voor wie het net even nodig/plezierig of zo maar fijn kan zijn een ^le wat bij die boom te zitten. Zonder dat u zelf het gevoel hoeft te hebben als een soort liedadigheidsfiguur te fungeren. Want 'in mensen een welbehagen' is wat anders dan behagen in jezelf... een rubriek voor vrouwen en andere mensen... Meegelezen heb ik een deel van die brieven wel, de selektie was uiteraard het pakkie-an van de man, die het in positieve zin allemaal op zijn geweten heeft. „Ik heb inplaats van veertig thans zestig mensen uitgeko zen. Twintig kunnen er, even los van het tekstverwerken, al vast met typeles beginnen en dan zien we wel hoe dat mar cheert" heeft Warner Meinen zich al een beetje speelruimte gegeven. „Voor de rest heb ik vooral ge let op de kansen, die men er door krijgt. Dus met name mensen gekozen, van wie ik denk, dat ze er het meest aan hebben. Een enorme klus, want er blijven er nog zoveel over te gen wie ik ook zou willen zeg gen: welkom achter onze appa ratuur. Ik speel dan ook met de gedachte als die eerste cursus is afgelopen opnieuw veertig andere mensen uit te nodigen. Dit vanzelfsprekend afhankelijk van het resultaat van wat we nu op gang brengen en het voor die mensen wat bredere toe komstperspectief. Pas na af loop van dit experiment neem ik daarover definitief een be sluit, doch wat mij betreft staat de deur ruim op een kier", wil de heer Meinen niet als een soort troostprijs, maar gezien de inhoud van de vele brieven toch wel even laten weten. Alle mensen, die schreven be antwoorden, kan niet van hem worden verwacht. Wie geen antwoord krijgt om verder de zaak kort te sluiten, behoort dus niet tot de geselecteer den. Weer schrijven heeft geen zin, want als er al ie mand afvalt, liggen er stapels andere brieven, waaruit geko zen wordt. Overigens vindt de heer Mei nen een woordje van dank voor het vertrouwen, dat uit zoveel brieven sprak, wel even op z'n plaats. Bij deze! Opvallend voor hem: de kwali teit van de brieven. De oplei- dingsnivo's van velen, die schreven. Tot afgestudeerden toe met een studierichting, waar ze op het ogenblik bijna geen kant mee op kunnen. Frappant ook het grote aantal vrouwen, dat reageerde. Na eerste lezing had ik zelf direkt al de indruk, dat met name veel vrouwen met vroeger een rede lijke tot goede baan via deze manier weer aan de slag willen. Met 'herintrede' is daar, een tikkie kloosterachtig, reeds een woord voor gevonden. Ook via andere invalshoeken werd ech ter het leewendeel van de post 'Pas op met zulk glas' riep ik de tweede week van decem ber in Blad Zij uit, waarschuwend voor een zomerse zonne bril uit één stuk, waarachter de huid rond je ogen bruin wordt. Zit je niet met wat wij thuis van die witte 'uilebuilen' noemen als je een zonnebril op hebt. Die zonnebrillen - zijn er in veel kleuren - hebben als na deel, dat ze schadelijke UV-stralen doorlaten en ronduit slecht zijn voor je ogen. Zo span je het paard achter de wa gen. In dat stukje wees ik ook op een door mij al eerder getipte bril voor de (winter)sport. Een vondst noemde ik daarbij deze bril-over-bril van UVEX, een model, dat je gewoon over je eigen correctiebril heen kunt zetten. Ideaal voor sporters, ook in de sneeuw. Het stond er niet met zoveel woorden, maar snelle lezers zouden wellicht gedacht kunnen hebben, dat met die waar schuwende vinger die bril-over-bril bedoeld kon zijn, want deze zonnebril is ook een uit één stuk bestaand model. Niets is minder waar. Deze 'ultra shield', zoals de naam luidt, is gemaakt van vei lig materiaal, zodat men die zeker niet dure bril (vanaf 35,-) in dit opzicht met een gerust hart in de sneeuw of op het water&over de eigen correctiebril heen kan zetten. Mits die laatste niet te groot is. Ik zet er nog even een foto bij, die een van onze 'UW THUISKRANT' fotografen destijds voor Blad Zij maakte. Im porteur is Nehom (tel. 010-4333088), heel wat opticiens ver kopen 'm. De bril-over-bril van UVEX met aan de zijkanten in de ve ren gaatjes voor het ventileren als je aan het (wlnter)sporten bent. f mers zeker niet. Het ging hen er veel meer om een nationaal denkproces op gang te brengen. Veel meer mensen te betrekken bij een aantal kardinale vra gen rond de meest wenselijke inrichting van Nederland in een nabije toekomst. Vragen waarop een antwoord moet ko men: nu. Een antwoord dat ook van uw mening afhankelijk is. De toekomst wordt immers gemaakt door ons alle maal. Die van 2050 op dit moment. Im mers: met de herinrichting van grotere gebiedsdelen is vaak een voorberei dingstijd van tientallen jaren gemoeid! De denkers achter de tentoonstelling hebben een originele manier gevonden om ons te laten zien dat letterlijk ieder een bij het vraagstuk betrokken is. Dat zit hem in de politieke keuzen die wij Nederlanders in de komende jaren zul len maken. Die zullen namelijk van in vloed zijn op de manier, waarop wij ons land in de eerste helft van de komende eeuw verder zullen inrichten. Want er is natuurlijk geen sprake van dat Neder land wel zo ongeveer 'klaar' zou zijn en in grote trekken 'afgebouwd', zoals wel eens wordt beweerd. De universitaire wereld schreef voor 'Nieuw Nederland' vier scenario's met verschillende ontwikkelingslijnen naar de toekomst. Drie van de vier scenario's berusten op maatschappijvisies van de politieke hoofdstromen in ons land: de christelijke, de liberale en de socialisti sche. Met de scenario's gingen de ontwerp teams aan het werk. Projekten, min of meer passend bij de christelijke maat schappijvisie, werden op de tentoonstel ling ingebracht onder de noemer: Zorg vuldig. Ontwerpen strokend met de libe rale visie kregen de typering: Dyna misch. Ontwerpen overeenkomend met' het socialistische gedachtengoed de aanduiding: Kritisch. i -Er is nog een vierde scenario uitgewerkl onder de titel: Ontspannen. Dat is een toekomstvisie van de initiatiefnemers. Dit berust op het inzicht, dat techniek en geografie mogelijkheden bieden vooral de Westnederlandse leefwereld veel be ter vorm te geven en te beheren dan nu het geval is. Het is vreemd, constateren de initiatief nemers. Bij alle moeilijkheden die Ne derland kent (een verontrustend hoog werkloosheidscijfer, een extreem inten sief gebruik van ons beperkte grondge bied, ernstige verontreinigigsproblemen, een verlies aan oriëntatie op de toe komst doordat vrij veel oude zekerhe den verloren gingen) is de maatschap pelijke discussie over de wereld van morgen op een dood spoor geraakt. Er zijn blijkbaar teveel onzekerheden die ons plagen. Toch is het dringend nodig dat wij die discussie weer opnemen. De tentoon-, stelling in het Rotterdamse Bouwcen- trum wil daartoe een voor iedereen inte ressante bijdrage leveren, het overden ken waard. "Kijk en overweeg, uw oor deel doet er toe", zegt deze expositie de bezoeker. De expositie in het Bouwcentrum (Wee na 700, pal tegenover het Centraal Sta tion) loopt t/m 28 februari. Zij is geo pend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur; 's zondags van 11.00 tot 16.00 uur. Maandag gesloten. Ook op beide Kerstdagen en op Nieuw jaarsdag is de tentoonstelling gesloten. De toegangsprijs is 10,- p.p., maar als gebruik wordt gemaakt van de helrbij afgedrukte bon is de entree 6,-. De tentoonstelling 'Nieuw Nederland' krijgt bezoek van groepen middelbare scholieren van overal. Ze worden des kundig rondgeleid. ADVERTENTIE Hoe ziet Nederland er uit in 2050, als uw kinderen bejaard zullen zijn? Ga het zien in het Bouwcentrum in Rotterdam. Daar loopt tot en met 28 februari de boeiende expositie "Nieuw Nederland". Op vertoon van de hierbij afgedrukte bon, geldig voor twee personen, bedraagt de toegangsprijs niet tien gulden per persoon, maar zes. Knip uit! Deze bon geeft 2 personen recht op toegang tot de tentoonstelling tegen een gereduceerd tarief van zes gulden per persoon van 2 december 1987 t/m 28 februari 1988 open: dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur, 's zondags van elf tot vier uur. 's maandags gesloten. Bouwcentrum, Weena (tegenover Centraal Station) Rotterdam

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 26