September Oktober Augustus SCHEPER December NOVEMBER 7 V Nieuw!! Pakketpolis 4 ;s HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 PAGINA 13 KM Regen teistert Schiedam. De brandweer rukt uit met maximale bezetting en pompt tot in de kleine uurtjes hon derden ondergelopen kelders vooral in Zuid en Oost leeg. Bij de showroom van Martin Schaap komt eender de van 't plafond naar bene den zetten. De schade is aan zienlijk. Aan de buitenkant van de flat aan het Bart Verhallen- plein is bijna niet te zien dat er dertig uur lang een brand heeft gewoed. De zeer giftige koolmonoxyde die vrijkomt uit het smeulende neopreen rubbercoating in een dilata- tievoeg (=een vingerdikke kier tussen twee muren mid denin het flatgebouw, be doeld om scheuren te voor komen) maakt de huizen on bewoonbaar. Alle gedepeer- den overnachten in het Novo- tèl. Huiseigenaren in Schie- dam-West liggen dwars. De oprukkende renovatie is voor hun deur tot stilstand geko men. Zij willen hun woning wel uit, maar niet voor het bedrag dat de gemeente in gedachte heeft. In '87 was Rijksweg 20 het decor van een record aantal on gelukken met voornamelijk blikschade als gevolg. Foute in- haalmanouvres waren meestal de oorzaak van de ellende. Hier de ravage na een botsing tussen een Delftenaar, een Maassluizer en een inwoner van Spijkenisse op de Rijksweg ter hoogte van Schiedam, begin oktober. De opening van de Brandersfeesten mist spontaniteit en on bezorgde gein. In stemmig zwart gestoken heren staan op het bordes en proberen elkaar de loef af te steken in het blazen op de loftrompet. Allard van Hasselt is de tweede architect die op eigen hout je een bibliotheek ontwerpt. Niet op 't Stadserf, zoals het CDA voor ogen heeft. Geen intensieve verbouwing van de be staande percelen aan de Lange Haven ten koste van druk kerij Roelants zoals een andere architect voorstelde. Maar een bieb op het Wezenplantsoen. In 't hartje van de stad. Voor Henk Ewoldt komt het allemaal te laat. Hij vertrekt naar de grotere gemeente Tilburg. Bij zijn aanstelling, nu drie jaar geleden, beloofde de stadsbestuurders aan Ewoldt dat nieuwbouw hoog op de prioriteitenlijst stond. Daar heeft de bibliotheekdirecteur echter weinig van gemerkt. Goeie krach ten kan de gemeente Schiedam blijkbaar niet vasthouden. Het Nieuwe Stadsblad verhuist van Broersvest naar de Dam. Augustus vakantiemaand, stilte in de stad en veel bezoe kers voor Jeugdland dat in '87 haar tienjarig bestaan vierde. Organisator Joop van Broekhoven, op de foto samen met wethouder Lubb Hafkamp (midden) en assistente Riet Immer zeel, had voor zijn jeugdige klanten weer de nodige aardige verrassingen in petto. Wat te denken bijvoorbeeld van een ritje op een echte kameel of een optreden van een onverval ste illusionist. Ook het slotfeest, dat bijna 1000 bezoekers trok, was helemaal opgezet in Oosterse sferen. Wat is nou leuker dan waterdagen op zijn Taiwanees. De normaal zo rustige Kethelaars moesten in '87 regelmatig op de barricades voor het behoud van het landelijk karakter van hun dorp. Op het nippertje kon in augustus voorkomen worden dat een aantal eeuwenoude kastanjes moesten wijken voor nieuwbouw. In augustus raakte de gemoederen weer verhit toen de gemeente probeerde karakteristieke stukken weiland voor bedrijfsbouw te slijten. Het een en ander leidde tot de oprichting van de Vereniging Vrienden van Kethel, die zich ook in '88 volop gaat inzetten voor het behouden van dit laatste stukje landelijk Schiedam. '«i fciV.I At uw verzekeringen in één pak ket?. Verdien 10% omzetkorting op de premiell. Betaling per maand, kwartaal of half jaar mogelijk. Assurantie financieringsbureau Lange Haven 102 Schiedam Telefoon 010-4262638 Vaartuigenverzekering no-claim, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremie mogelijk. Kerkepad In Schiedam. Een dikke 30 duizend mensen schuifelen twee zaterdagen door de Brandersstad van kerk naar kerk. De voorspelling dat na de teevee-uitzending de kerktoeristen massaal naar Schiedam zouden komen, wordt volledig waargemaakt. Nieuwland, ooit het stede bouwkundig pronkstuk ge noemd, dreigt compleet te verpauperen. De wijk ge bouwd in de vijftiger en zesti ger jaren wordt de Bijlmer van Schiedam genoemd. De gemeente wil gaan redden wat er te redden valt. Op 1 januari 1988 krijgt deze wijk de status van stadsvernieu wingsgebied. Burgemeester Reinier Scheeres overhandigt voor de vijfde maal de wisselbeker aan de Schiedamse zeilers. De burgemeester belooft vol gend jaar met een eigen team aan te treden in "Schie dam roeit". Of Scheeres ped delaar of roerganger wordt, daar laat hij zich niet over uit. Fenny de Graaf, de gloed nieuwe directrice van de gloednieuwe Woningbouw vereniging Schiedam kreeg het vlak na haar aanstelling al hard te verduren. De veel geplaagde bewoners van het berucht St. Jozefcomplex voelden zich bij de tweede renovatie de eerste mis lukte meteen alweer in de luren gelegd. De nieuwe tuin deuren die ze kregen bleken bijvoorbeeld nog smaller dan de oude. „Je kan het als huisbaas en huurder niet over alles eens zijn" reageer de Fenny de Graaf nuchter in Het Stadsblad. Voor Adri Reynhout was '87 een goed jaar. De voorman van D'66 boekte na een lan ge stirjd eindelijk succes in de erfpachtkwestie. Alle Schiedammers worden de komende jaren in staat ge steld hun erfpachtscanon af te kopen tegen de taxatie waarde van hun grond. Of daarmee de problemen van vooral de Woudhoek bewo ners werkelijk tot het verle den behoren is overigens nog maar de vraag. Niet iedereen heeft de duizenden guldens die nog zijn voor die afkoop zomaar in zijn vestzakje zit ten. in oktober haalde een grote groep Turkse vrouwen het zwemdiploma. Een mijlpaal voor henzelf, maar ook voor zwembad Zuid. Tijdens het wekelijkse zwemuur moesten de deuren van de publieke tribune hermetisch gesloten blijven voor mannen en de lessen mochten uiteraard nooit door bad meesters gegeven worden. Het personeel van Bad Zuid had het er graag voor over. „We hebben nooit zulke enthousiaste leerlingen gehad", vetelde directrice Frieda Keyzer. Danielle Valk, de eerste Schiedamse die wordt toege laten tot het Nationaal ballet. De zakkendrager van de 61-jarige kunstenaar Hans van der Plas wordt onthuld. Vele Schiedammers verbazen zich over de plaats van het beeld: op de damwand van de Nieuwe Sluisstraat. Was een plekje naast het Zakken dragershuisje onvindbaar? Het culinaire hart van Rijn mond heeft er weer een eet gelegenheid bij: restaurant De Moutery, in het pand aan de St. Annazusterstraat, dat tot voort kort vooral onder de jongeren furure maakte als Café De Goudsbloem. "Schiedam krijgt krijgt een nieuw hoofdbureau van politie voor 1990", konden een opgewekte burgemeester Scheeres en tevreden commissaris Van den Hengel meedelen halver wege oktober. Waar de nieuwbouw komt is nog onduidelijk. Het oude pand te klein, te inefficiënt en decentraal gelegen wordt verkocht. Een historisch pand, verdwijnt: de NMB-gebouw aan de Nieuwe Haven wordt afgebroken. Een modern gebouw zal verrijzen. Gaat historisch Schiedam langzaam ten onder? De protesterende buurtbewoners vinden geen enkel gehoor op het Stadskantoor. De direktie van de bank-die-met-u-mee- denkt heeft beslist. Begin december werd begonnen met de sloop van de Oosterkerk onderaan de Rotterdamsedijk. Gerard Verhulsdonk, de bonbonmaker van de Hoogstraat, was in oktober precies 25 jaar raadslid voor de VVD. Burge meester Reinier Scheeres schonk hem als blijk van waarde ring de eerste Grvin Aleidapenning. In de toekomst zal deze door Frits Henderickx ontworpen bronzen plaquette aan meer stadgenoten worden uitgereikt. De Sint voor één keer ontvangen door loco burgemeester Chris Zijdeveld trok een record aantal bezoekers. Felle uitslaande brand in een gedeelte van het bedrijfsver zamelgebouw Torendijk aan de 's Gravelandseweg/Caland- straat. „Een van de meest ingewikkelde klussen waarmee de Schiedamse brandweer ooit mee geconfronteerd werd", zei plaatsvervangend commandant Ad van Leeuwen ter plaatse. „Het heeft er lange tijd om gespannen. Branden alle dertig bedrijven uit of houden we het vuur tegen". De maand febru ari zal de rode brigade niet snel vergeten. Op de eerste van deze maand breekt er brand uit in een woning aan de Buys Ballotsingel. Vader en kind komen om. Eind februari leggen vandalen de Albertus Magnusschool in as. Schade- neaen ton. a Frans van Krugten wordt gekozen tot prins carnaval. De carnavalsvereniging De Riezeilers doorbreekt een traditie, Residentie „Zaal Ire ne" keert men de rug toe. Wijkcentrum De Blauwe Brug wordt het. In 't koude Noor den. In '88 moeten er minstens 600 werknemers mei gedwongen ontslag. Tijdens een sombere bijeenkomst deelden de twee direkteuren van de werf, de heren Jonker en Sluis, mee dat ze alles op alles zullen zetten om meer ontslagen te voorko men. Of dat zal lukken hangt voornamelijk af van de minister in Den Haag. Slechts met een forse marineorde zou een ge deelte van de nieuwbouw-afdeling van Wilton nog te redden zijn. Het is haast symbolisch: De Korenbeurs en de nieuwe behuizing van Het Stadsblad naast elkaar op de foto. Het gemeentebestuur houdt ditmaal haar nieuwjaarsreceptie in De Koren beurs om dit karakteristieke gebouw eens extra in het zonnetje te zetten. Het Stadsblad wil dat in '88 gaan doen met de hele oude binnenstad. Bijdragen voor onze speciale centrum-rubriek blijven van harte welkom. ar r r

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 13