Februari Januari De medewerkers van het stadsblad wensen alh Maart HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 PAGINA 6 SCHIEDAM Schiedam is, met de salon van de drie Maassteden in huis, een maand lang het cul tureel centrum van de regio. De aankoopcommissie van de artotheek ziet haar kans schoon en koopt voordat 't publiek de kans krijgt 33 werken. De hoofdprijs van de salon, groot 1500 gulden, on taard in een ordinaire loterij tussen negen kunstenaars. De jury kan namelijk geen „topper" aanwijzen. Het lot wijst de Vlaardinger Jan van Reeven aan. Op de foto een objekt van Marcel van War- menhoven. Meteen in januari al kreeg de Schiedamse VVV een onge kend hoog aantal bezoekers te verwerken. Dat kwam niet he lemaal onverwacht. Kort ervoor speelde de Brandersstad de hoofdrol in AVRO's „Ontdek je plekje". Een programma dat altijd duizenden mensen op de been brengt. Gewapend met een speciaal uitgegeven „gele gids" trokken drommen lief hebbers langs het stedelijk schoon. Al noemde toenmalig D'66 raadslid Harry van Doorn die uitdrukking wat overdre ven gezien de rotzooi in de Lange Haven. Peter Hellemons, Michel Snoep en Joost Kalkhoven haken onvervalst in op oude tijden en organiseren een zwijmelavond in café Podium. Als aanloop voor hun manifestatie van de nieuwe tederheid wordt op de buitenmuur een groot schilderij onthuld. De naam dekt de lading niet helemaal, want de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft emancipatie buitenshuis hoog in het vaandel staan. In 1987 bestond de Schiedamse afdeling van deze vereniging 70 jaar. Een jubileum dat uitge breid gevierd werd en als thema „De vrouw in 2012" mee kreeg. Als de snode plannen van het gemeentebestuur doorgaan dan staan er over een paar jaar twee fiere molens aan de Noordvest. Nu is het nog een truc-opname van fotograaf Awe Krijger, maar straks misschien werkelijkheid: een kompleet herbouwde „Palmboom". De eerste plannen ervoor lekten uit einde januari. Molencoordinator Jos Gunneweg had toen op de financiën na overigens al veel in kannen en kruiken. Het ontwerp voor een museum in de Palmboom stond al tot in de details op schrift. Schiedam Bokstrainer Wim de Haan maakt dit jaar furore als dichter en entertainer. Drie dichtbundels geeft hij in ei gen beheer uit. Ook staat hij op de bühne in talloze thea ters en organiseert in z'n ver enigingsgebouw aan de Lan ge Haven een bokssalon. Een tweede salon met artiesten en bokswedstrijden gaat niet door: problemen met de ver gunning. „Ik heb een wereldbaan" vond de jongerenwerker uit Zuid Kees te Gussinklo hele maal aan het begin van '87. Toen moest hij de vredesen gel spelen voor boze winke liers uit de Gorzen en jonge ren die het in de oudejaars nacht knap bont hadden ge maakt. Om dergelijke escala ties te voorkomen heeft de gemeente ditmaal van te vo ren maatregelen getroffen: Kees mag met subsidie ter ere van het begin van '88 een soepel feestje bouwen voor zijn Dijk-jeugd. De winter van '86/'87 was net als die van het voorgaan de jaar weer extraam koud. Dat betekende pret volop voor alle schaatsliefhebbers, maar wel hoge gasrekenin- gen in het voorjaar. De Schiedamse ambtenaren kre gen voor het eerst in de ge schiedenis ijsvrij. Dat was overigens uit noodzaak gebo ren: de verwarming op het stadskantoor vroor halverwe ge januari stuk. Dankzij een forse uitbreiding van het ka belnet in diezelfde periode viel er gelukkig warm thuis voor de buis van een aan trekkelijk programma-aan bod te genieten. De 32-jarige Schiedamse kunstenaar Gerard Haddes mocht het zilveren muntstuk ontwerpen dat werd uitgege ven ter ere van de gouden bruiloft van prinse Juliana en prins Bernard. Grootste pro bleem daarbij waren voor hem de brillen van het vor- Veel confetti, veel hossende deelnemers en innig tevreden organisatoren: dat is de beste omschrijving van de jaarlijkse karnavalsoptocht op zaterdag 28 februari. Het publiek liet het nog een beetje afweten en bekeek wat aangeslagen vanaf de kant de „popelende feestgangers". De Rietzeilers laten zich echter niet uit het veld slaan door dé wat koele houding van hun stadgenoten. Het draaiboek van karnaval 1988 is nu al tot in de details gereed en is ambitieuzer van opzet dan ooit tevoren. Hans van der Vlist adjunct directeur van gemeentewerken koos voor de politiek in plaats van het ambtenaarschap. Hij is inmiddels alweer bijna een half jaar lid van gedeputeerde voor de PvdA bij Provinciale Staten. „Daar zal ik wel eens belissingen moeten nemen, die me niet in dank worden afge nomen" voorspelde Van der Vlist in een maartnummer van Het Stadsblad. De tijd heeft hem gelijk gegeven. Pas nog had hij het met Vlaardingen aan de stok over het storten van gif in de Broekpolder. Zonder enige twijfel de populairste stadgenoot in 1987: Proosje, een schepping van vormgever Harr Wiegman. In maart lonke buurgemeente Delft met veel gevoel voor toeri- sche attracties naar deze vrolijk losbol. Gelukkig besloot hij zijn vaderstad trouw te blijven. Bij Molen- en Brandersfeesten was Proosje weer nadrukkelijk aanwezig. Voor zijn geestelijke vader Harr Wiegman was '87 overigens een druk en succes vol jaar. Samen met zijn zakelijk partner Goof Kroeze stelde hij een stripproject samen, dat heel wat basisschool-leerlin gen een aantal aangename en leerzame ochtenden bezorgde. Hij was in maart nog te gast op een PvdA-verkiezings- bijeenkomst voor ouderen in zaal Beatrix: de pas overleden oud-premier Joop den Uyl. Ruim honderd partijleden, veelal gewapend met banjo's en mondharmonica's brachten hem daar nog een aubade. An van den Brand, eigena res van galerie 't Koetshuys op de Lange Haven, mikte met haar theepotten-ten toonstelling in maart op een iets groter publiek. In '88 geeft zij hierop een vervolg met een boekensteunen ex positie. Ook daarmee hoopt An van den Brand weer niet alleen een heleboel heden daagse topkeramisten, maar vooral veel bezoekers van binnen en buiten Schiedam de drempel van haar sfeervoll galerie over te krijgen. v Enthousiast haakten de bodes van het stadskantoor in op een één-aprilgrap van het Stadsblad. Op mest rijden doet het gemeentelijk wagenpark nog steeds niet. Maar leuk was het wel: die bode bus, die voorzien van een toiletpot een dag lang door Schiedam koerste. Klaas van der Geest bank iert 25 jaar. Vanaf de eerste dag in de Jeneverstad voelt hij zich thuis. Schiedam vindt hij een stad waar veel inzit. „Alleen als je met z'n allen voor het kiekkastje gaat zit ten, kan je het wel schud den". Over zijn baan als al gemeen directeur van de spaarbank met de „S" zegt hij: „mijn werk is mijn hobby, als ik het niet meer leuk vind, dan stop ik meteen". Het hoofdkantoor van de Bonds spaarbank is (nog) gevestigd aan de Lange Nieuwstraat. De leiding is druk op zoek naar een ander en ruimer ge situeerd onderkomen. Cees van Hulst is geen roy alist. Zijn hobby is pure heb zucht. „Mocht er een lid van het Koninklijk Huis Schiedam een bezoek brengen, dan sta ik niet in de koude te wach ten". Toch spendeert de ver zamelaar vele honderden gul dens aan zijn liefhebberij. Archivaris Guus van der Feijst gaat met de VUT. „Schiedam verliest een veldheer", schrijft Hans van der Sloot. Gastschrij ver van Het Nieuwe Stadsblad en Feijstkenner bij uitstek. „...Om vijf voor vijf", grapte hij de dag voordat hij vertrok, „doe ik mijn sleutels van mijn ring, overhandig ze en wandel weg zonder om te kijken. En...verdraaid...hij deed het. Novotel direkteur Wim Reimers sierde de voorpagina van het eerste nummer van Het Nieuwe Stadsblad in '87. Een wat twijfelachtige eer in dit geval. Aanleiding voor het stuk was een bommelding vlak voor de jaarwisseling, die achteraf vals bleek. Het een en ander had wel tot gevolg dat dertig gasten ondergebracht moesten worden in het Rotterdamse Hilton- en Parkhotel. Wim Reimers bleef overigens de kalmte zelve. „De kerstdagen zijn we goed doorgekomen en ik reken op een nieuwjaar met veel Schiedamse klanten" merkte de altijd opgewekte hoteldirekteur nuchter op temidden van alle con sternatie. stelijk paar. Omdat ze zo ka rakteristiek zijn besloot Had des ze in gestyleerde vorm te handhaven. Simon en Inge Bijl maken hun droom waar en herstel len het voormalig brugwach tershuisje bij de Proveniers- brug in oude staat. Het anti quairs-echtpaar weet in de grootste bouwval nog een paleis te ontdekken. Deze hobby omschrijven zij als „prettig gestoord". De deuren naar de Schie moeten „fit" zijn, daarom begint de gemeente met de renovatie van de Beurssluis. Een specta culaire klus, daar bij de Dam. Het grootste deel van het werk moet onder water gebeuren. De facelift van dit historisch stukje Schiedam zal in de jaren negentig voltooid zijn. Kos ten: 900.000 gulden. Hij is inmiddels al bekend tot ver buiten de stadsgrenzen: Schiedamse nieuwste ambachtelijk gestookte jenever de Jon ge Notaris. Landbouwminister Brackx kwam persoonlijk De Tweelinghde distilleerderij/branderij op de Noordvest waar deze historische borrel gemaakt wordt openen. Op de foto John Vlek en Dick Jansen, direktieleden van de UTO- die het samen aandurfden dit ambiteuze project op te zetten. Het ge meentebestuur enthousiast over hun initatief riep spe ciaal voor de Jonge Notaris het Schiedam-zegel (een waar- borgmerk) opnieuw in het leven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 6