Mei I Juni m s alle lezers een gezond en gelukkig 1988 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 PAGINA 7 dijkshoorn brillen Ai in 1987 De start van de Molendagen krijgt geheel onverwacht een spectaculait stuntje. Stuntman Bram Wijers zakt met zijn team langs de muren van de Bolssi- lo. Als hij bijna beneden is, kruipt Bram centimeter voor centimeter met speciaal ont worpen klemmen langs een vertikale richel weer naar om hoog. Pieter van Vollenhoven komt als bekende Schiedammer en voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds naar Schiedam. Hij geeft het startschot voor de fondswerving voor de wederopbouw van windkorenmolen De Palmboom. In de aula van het Stedelijk Museum veilt hij een schilderij van Theo Wiegman. Chris Zijdeveld en Aad Wiegman binden de strijd aan tegen het klein chemisch afval dat met de regelmaat van de klok in de vuil nisbak terecht komt of door het toilet wordt gespoeld. Het "haai en brengsysteem" (speciale emmers voor batterijen en een klein chemisch-afval-wagen die schadelijke stoffen bij de Schiedam mers thuis afhaalt) moet uitkomst bieden. Chris Zijdeveld was in maart twaalf- en een half jaar wethouder. Hij vierde dit ko peren jubileum zoals het een (energie) bespaarder be taamt heel bescheiden na afloop van een raadsverga dering op het stadskantoor. VAN HOREN EN ZIEN DE BESTE De vlootschouw, als afsluiting van de Molendagen, trekt duizen den mensen. De Appelmarktbrug gaat traditiegetrouw het meest spektaculair open. Brugwachters moeten er hun volle lichaams gewicht "tegenaan" gooien. Wil je me op de foto? Nou, dan ga ik wel even ergens voor je hangen. Een speciale Schie dammer die Bram Wijers. Bij zijn eerste rit door Schiedam wordt hij meteen verliefd op de bolssilo. Zo kan het gebeuren dat een lichtelijk verbaasde Van Vollenhoven Bram als een soort klipgeit de sombere grij ze steenklomp ziet bedwingen. De Aleidafeesten staan als een huis. Drie jaar geleden waren de naar de Gravin genoemde feesten niet veel meer dan een uit de hand gelopen partijtje van een aktieve buurtbewoner in West. Nu komen er tienduizenden mensen op af. 't Paard wordt ingezet om zakken graan aan boord te brengen. Brand in De Doele. "Het pand is afgebrand", zegt Christine Pauw, "maar het hart van het ontmoetingscentrum voor jongeren uit het centrum Klopt nog". Dat politici ook maar mensen zijn werd bewezen tijdens de uitslag van de Provinciale Staten-Verkiezingen eind maart. De life-uitzending van een Europacup-wedstrijd van Ajax, hield de aandacht gevangen van een aantal plaatselijke kopstuk ken als Eef Collee (CPN), Hans van Kleef (wethouder) en Ge rard Verhulsdonk (fractie-voorzitter VVD). Het scorebord waarop de uitslagen van de verkiezingen zorgvuldig werden bijgehouden trok heel wat minder belangstellenden. Nooit gedacht dat minsiter Ed Nijpels zo keurig de stofzui ger kan hanteren. De Haagse bewindsman gaf zonder blikken of blozen een staaltje van zijn kunnen op dit gebied bij de opening van de NMB-bodemreinigingsinstallatie aan de Nieu we Waterweg. Nu wordt er nog alleen Schiedamse gifgrond gereinigd, in de toekomst misschien dat uit andere plaatsen. Reden waarom de West-bewoners niet onverdeeld gelukkig waren met de komst van het bodemreinigingsbedrijf naar Schiedam. De twee aktieve direkteuren van Adge b.v., Ad Kurstjens en George Toth, „kapen" de voormalige bolssilo voor de neus van de gemeente weg. Ze willen er een High-tech centrum op Amerikaanse leest van maken. Eerder to verde George Toth het on verkoopbaar geachte bejaar dentehuis in de Tuinlaan om tot een florerend zakencen trum. Hans van der Sloot reikt het eerste exemplaar van het jubi leumboek "Zuster Barthelo- mee" uit aan J. J. van Collen- burg, voorzitter van de kruis vereniging Schiedam. De Rijnmond MTS maakt een waterpomp voor Afrika. -»*V v. Een storm van verontwaardiging stak er op in de Gorzen over het kappen van een aantal bomen die het uitzicht van een aantal bewoners van de Maasboulevard belemmerden. „Rijkelui krijgen altijd hun zin bij het stadsbestuur" vonden de Zuid-bewoners kwaadaardig. Hans Liberg was een van de toppers het afgelopen jaar in het Passage Theater. In '88 staat er een belangrijke beslissing over de toekomst van de Schiedamse theaters op stapel. De toestand van het gebouw in de Passage is miserabel. Het komend jaar moeten burgemeester en wethouders kiezen voor re novatie of nieuwbouw. Hij werd in '87 populair tot ver buiten de stadsgrenzen de big-band Nieuwe Waterwg Noord. Succesvolle optredens hadden de Schiedamse muzikanten onder andere tijdens het Tros-big band festival in Scheveningen en het Heineken jazz festival in Rotterdam. In eigen stad timmerde de swingende formatie aan de weg tijdens de brandersfeesten in september op het plekje waar de eerste stappen naar de roem werden gezet: voor café De Unie. Het vandalisme en de kleine criminaliteit stegen onrustba rend in '87. Reden voor winkeliers om begin juni aan de bel te trekken bij het stadsbestuur. Dat heeft inmiddels een aan tal maatregelen genomen, waaronder het aanstellen van een anti-vandalisme coordinator. De daders mogen in '88 zelf gaan schoonmaken wat ze beklad en herstellen wat ze ver nield hebben. Eenentwintig ton sinaasap pelen op rijksweg 19. Een 19- jarige chauffeur verkeek zich lelijk op het bochtige circuit van het Kethelplein. Door het scharen van truck en opleg ger slaat één van de diesel tanks lek: de politie spreekt van blauwe sinaasappels op het wegdek. Het CDA is trots, apetrots. Niet de PvdA, niet de VVD, maar zij, het Christelijk Democratisch apel, presenteert een notitie in woord en beeld om de binnenstad dynamischer te maken: een hotel, een multifunktioneel gebouw op 't Stadserf, een nieuw theater, de ruïne als restaurant met transparant dakje en het opknappen van de aftandse pandjes aan de Kreupel- straat. De 19-jarige Cliff Menick, een Schiedams zangtalent, hoopt op nationale doorbraak. Zijn ouders steunen hem onvoor-. waardelijk, maar: „Cliff moet niet naast zijn schoenen gaan- lopen. De prullemand leegt hij ook", zegt zijn moeder. Cliff is dé protégé van Wim Koopmans, de bekende Rotterdamse crooner. Zijn aanwijzingen volgt Cliff zonder tegenspraak. „Heb je slijm in je keel, eet een appel met schil". Met de heropening van het Coöp-winkeltje aan de Lange Haven, bij de Appelmarkt- brug is Schiedam een uniek museum rijker. Het Nationaal Coöperatiemuseum, zoals de naam officieel luidt, geeft een volledig beeld van de ge schiedenis van het in 1860 uit Engeland overgewaaide feno- neem van de verbruikersor ganisaties. Dat waren instel lingen, die door gezamenlijke inkoop de kwaliteit van de produkten verbeterden en de prijzen zo laag mogelijk hiel den. De westelijke buis van de Beneluxtunnel gaat vier weken dicht. Er komt een maximumsnelheid van 50 kilometer en een aanhangersverbod voor alle wegverkeer. De politie houdt streng toezicht en deelt vele honderden bekeuringen uit. im mm Wethouder Zijdevelt wil een oppepper van formaat voor de binnenstad en haalt een ABC-warenhuis naar Schiedam. Voor deze combinatie van Albert Heijn, Blokker en C&A moet hef buitenhofje van Belois en moeten vele huizen aan de Lange Kerkstraat verdwijnen. Mevrouw Cor Niemantsverdriet (73) die vroeger een christelijke boekhandel aan de Kerkstraat dreef, houdt haar poot stijf. „Het lijkt Rusland wel", zegt ze. John Zwart, bewoner op 't Oude Kerkhof, richt met een paar vrienden een comité tot behoud Kreupelstraat en Lange Kerkstraat op. Handtekeningen worden opgehaald.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 7