Nieuwe hoofdbureau van politie bij station Schiedam/Nieuwland Het weer v 1988: wat blijft en verandert Korenbeurs geeft receptie nieuw elan LOW PRICES Definitieve verbroedering tussen politici en zakenwereld Rustige jaarwisseling Stadsblad Directrice Passage Theater vraagt ontslag aan Zuid-Holland V v MERCURIUS MODES ZIE PAGINA 11 RADIO ABA 0PRUIMINGS- B0EKEN 30-70% KORTING WOENSDAG 6 JANUARI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 1 OPLAGE 39.700 SCHIEDAM - Connie Eggink, de directrice van het Passage Theater, heeft haar ontslag aan gevraagd. Al per 1 februari ver ruilt zij haar functie voor een plekje in de Culturele Raad van Zuid-Holland. Op dit moment is zij nog op vakantie en niet be reikbaar voor commentaar. Het personeel van het theater wil tot haar terugkeer begin volgei.de week geen enkele mededeling doen over de kwestie. Connie Eggink werd directrice van het Passage Theater onder voorma lig wethouder Posthoorn. Haar benoeming en beleid zijn vaak het onderwerp geweest van hevi ge kritiek. Zélf noemde ze de Schiedammers regelmatig „een moeilijk publiek". Connie Eg gink is al de tweede bestuurder in de culturele hoek die Schie dam gaat verlaten. Eerder dien de bibliotheek-directeur Henk Ewoidt zijn ontslag in. Over de opvolging van geen van tweeën is momenteel iets bekend. Connie Eggink. SCHIEDAM - Het nieu we hoofdbureau van politie komt in de direkte nabij heid te liggen van station Schiedam/Nieuwland. Het gemeentebestuur heeft met dat besluit een hartewens vervuld van commissaris Piet van den Hengel en zijn korps. „Het parkeerterrein bij het sta tion genoot de voorkeur boven alle andere lokaties," vertelt een tevreden Van den Hengel. „Het ligt geografisch gezien centraal en is optimaal bereikbaar. De trein, tram en bus stoppen er voor de deur. Openheid naar de bevolking toe is toch een be langrijk onderdeel van onze ta ken. Op de Lange Nieuwstraat viel dat niet te verwezenlijken. Als je geen eigen vervoer had dan moest je alleen al honder den meters lopen om er bij te komen. De gemakkelijke bereikbaarheid van het nieuwe bureau noemt Van den Hengel ook een uiter mate pré voor zijn eigen man schappen: „Stel je voor dat er iets gebeurt en de Noord/Zuid verbinding wordt afgesloten. Dan kunnen we straks zo de busbaan opschieten of de rijks weg. De uitgekozen plek heeft bovendien korte verbindingslij nen met heel Schiedam." Afstropen Op het moment dat de politie een klein half jaar geleden te horen kreeg dat het rijk een be langrijk gedeelte van de nieuw bouw zou financieren, werd meteen een werkgroep gevormd die moest zoeken naar een ge schikte plaats. Maar bij het af stropen van de plattegrond van Schiedam, werden nog maar weinig open plekken aangetrof fen. Dat het hoofdbureau moest komen op de Noord/Zuid grens, stond volgens Van den Hengel van begin af aan al vast: „Als je een keuze moet maken, dan kijk je natuurlijk ook naar de toekomst. Dan is meteen duidelijk dat je heel wat noor delijker uitkomt dan wij nu zit ten. Het grootste gedeelte van de stad ligt straks boven de spoorlijn. De Lange Nieuw straat is dan veel te decentraal." Ijsbaan De plek bij het station was niet de enige lokatie waar de politie een oogje op had. Ook de voor malige ijsbaan aan de Schie- damseweg en een aantal sport terreinen scoorden hoog. In eer ste instantie werd het parkeer terrein bij het station weer van het lijstje geschrapt. „Je kunt zo'n noodzakelijke voorziening niet zomaar om- schoffelen en er gaan bouwen," aldus de commissaris, die later van de gemeente de verzekering kreeg dat er voor die parkeer problemen wel een oplossing gevonden zou worden. Als alles volgens tijdschema verloopt, gaat de eerste paal in de lente van 1989 de grond in en wordt het bureau halverwege 1990 opgeleverd. De kosten worden geschat op een dikke tien miljoen gulden. Een betrek kelijk laag bedrag voor een y Een nieuw jaar, een nieuw ge zicht. Deze eerste week van 1988 komen we er royaal voor uit in heel Zuid-Holland UW- best gelezen 'THUISKRANT' te mogen zijn, met welgeteld 71 verschillende edities, en toch onder eigen titel. Veranderd en zichzelf gebleven. Het kan goed samen gaan. Je ziet het al in één oogopslag: de kop. Omgevormd. Direkter naar u toekomend. Wat voor uitspringend en pregnanter. Maar de naam van uw eigen vertrouwde huis aan huisblad staat voor (in perspectief zelfs) en onder de lezende mens, die thuis onder eigen dak, zijn of haar eigen krant opslaat. Sinds ruim een jaar trouwens al on derdeel van de kop boven ook deze krant. Met dat huis. En die boom. En die zon. En die lezer helemaal in het vizier. Nu we zo ontstuimig zijn ge groeid, met bij intrede van een nieuw jaar nog eens viermaal per week een 'UW THUIS KRANT' er bij via het "Streek blad" in en om Zoetermeer, willen we ons niet rijk rekenen, maar wél tot de categorie gezon de groeiers en bloeiers onder de huis aan huisbladen. In het ach ter ons liggende jaar. voegden we de 17 edities van de ook al goed aangeschreven en ingebur gerde weekbladen van De Post hoorn reeds aan het grote geheel toe. Dus wilden we die som der de len van 71 edities onder die ene noemer ook duidelijker visuali seren. En inhoudelijk die bla den nog wat meer actualiseren en gerichter rubriceren. Daar gaan we dan 1988 vol vertrou wen en blij van zin dat nieuwe jaar mee in. Wat blijft: gewoon uw eigen vertrouwde blad onder eigen ti tel, waarvan we weten - daarin door lezersonderzoeken beves tigd - hoezeer ze worden ge waardeerd. Om twee aanwijsba re redenen. Wij brengen het nieuws van dichtbij, of in iets breder verband, goed en gezel lig. Redactioneel, maar ook ad- vertentioneel. Met thans, als groot pluspunt voor al die 'THUISKRANTEN' een lezersbereik. geheel toege sneden op de maat van die ad verteerder. Lokaal en bovenlo kaal. Jawel, een boodschap aan geïn teresseerde lezers én adverteer ders hebben, omdat juist het ei gene en specifieke van elk edi tie-titel apart, een goed en rea listisch beeld schetst van dit bij de tijd zijn. Gekenmerkt door de geborgenheid van eigen wijk, dorp, stad of streek, met toch een blik over denkbeeldige grenzen heen naar wijder hoop vol perspectief. Wie zo'n krant waar dan ook openslaat, ontdekt en ondergaat hetzelfde: overal waar 'UW THUISKRANTEN' zijn ade men ze dezelfde sfeer, zonder aan hun eigen naam en indenti- teit afbreuk te doen. Als een twee-eenheid dus. We nodigen u hierbij van harte uit om in deze eerste week van het jaar opnieuw kennis te ma ken met deze aldus wat bijge stelde, maar thans blijvend vormgegeven en gekregen inten tie achter 'UW THUIS KRANT', die het ook en juist in 1988 als een nieuw omgesla gen blad ook hierin het goed en het beste met u voor heeft. Hoofdredactie SCHIEDAM - Of het nu aan de sfeervolle omgeving lag, de goed gekoelde champagne, of het gunsti ge tijdstip - dar had ieder een zo zijn eigen gedachten over. Feit is dat de in Schiedam vaak zo omstre den nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur voor het eerst in jaren weer een geanimeerde en drukbe zochte aangelegenheid was. Een dikke S00 mensen kwamen zaterdag tegen de avond naar De Korenbeurs om burgemees ter, wethouders en elkaar veel moois in '88 toe te wensen. Na tuurlijk, zo zwoel als op de wanddecoraties, die kunstenaar Harr Wiegman bereidwillig had afgestaan voor de feestelijke ge legenheid, was het sfeertje (nog) niet. De gehuurde spiegelende discobal was door de organisa toren - waarschijnlijk verlegen met hun eigen overmoedigheid - net iets te hoog opgehangen om een steen des aanstoots te kun nen worden. De achtergrondmu ziek, die drie stijlvol geklede heren ten gehore brachten, was zonder meer bescheiden te noe men. En toch zat er een voor zichtig begin van onvervalste swing in de van oudsher wat for mele bestuurlijke wenspartij. Er viel een ommezwaai te be speuren, even ijl en ongrijpbaar, maar net zo nadrukkelijk aan wezig als het frisse elan dat de Brandersstad in '87 werd toege dicht. Als de voortekenen niet bedriegen wordt 1988 het jaar van de definitieve verbroede ring tussen plaatselijke politici en zakenmensen, in het nabije verleden vaak regelrechte tegen polen. Beide partijen namen in grote getale de nieuwjaarsborrel De immens groie afbeeldingen die kunstenaar Harr Wiegman maakte voor de Berlijnse Nacht bleken ook een uitstekend decor voor de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur in De Korenbeurs. te baat om de laatste restjes van die koude oorlog weg te spoe len. Traditiegetrouw maakten de gewone burgers - zoals Schie dammers ten stadhuize zo mooi genoemd worden - opvallend weinig gebruik van de mogelijk- compleet nieuw politiebureau. Dat komt omdat Schiedam is opgenomen in de zogenaamde Bouwstroom, een eenmalig pro- jekt waarmee het ministerie de politiekorpsen in vijf steden te gelijk uit de huisvestingsnood helpt. Het inschakelen van één en dezelfde architect en aanne mer, drukt de kosten zodanig, dat het projekt betaalbaar wordt. Eenheidsworst Dat wil niet zeggen dat de deel nemende steden met de bouw stroom eenheidsworst in huis halen. Schiedam krijgt - net als Laren, Naarden, Haarlemmer meer en Noordwijk - een geheel eigen bureau, dat stedebouw kundig naadloos in de omge ving zal passen. Van den Hengel: „Die unifor miteit zal waarschijnlijk liggen op het gebied van draagcon structies en dergelijke. Het pu bliek zal er weinig van merken. Wij zijn wel de eersten die er Vertegenwoordigers van het Schiedamse verenigingsleven, de zaken-, kunstenaars- en sportwereld en andere organisa ties waren in grote getale aanwezig op de nieuwjaarsreceptie. Hier afgezanten van het Leger des Heils in een onderonsje met wethouder Chris Zijdeveld en zijn echtgenote. heid om met een echte burge meester te klinken. Niveau Dat is volgens een na afloop overigens zeer tevreden Jan Brouwer, ambtenaar van het kabinet en organisator van de receptie, niet zo verwonderlijk: „Het is in feite onzin om uit die hoek veel liefhebbers te ver wachten. Die hebben rond de jaarwisseling hun eigen ver plichtingen. Maar de opkomst uit bijvoorbeeld de midden stand, het zaken- en vereni gingsleven, de kunstenaarswe reld en de bewonersorganisaties - waar een stadsbestuur toch heel het jaar nauwe kontakten mee heeft - was groter dan ooit tevoren. Het is leuk en nuttig als je zo in ongedwongen sfeer die band eens kan verstevigen. Ik wil niet arrogant lijken, maar ik denk dat de receptie voor het eerst in tijden gezellig was en niveau had." Het succes is, denkt Jan Brou wer, voornamelijk te danken aan De Korenbeurs - „een in drukwekkend gebouw om zo'n evenement in te organiseren" - en de gerichte uitnodigingen, die de gemeente voor het eerst, naast een algemene oproep in de kranten, verstuurd had. Kopstukken Heel bescheiden zet de organi sator zijn eigen aandeel in het welslagen van het geheel op de laatste plaats. Pas na enig aan dringen geeft hij toe dat de aan kleding van het monumentale pand bij de Dam. normaal het domein van een tafeltennisvere niging, hem de nodige hoofd brekens heeft gekost. „Het is op zich natuurlijk een imposante ruimte, maar veel te kaal voor zo'n feestelijke ge beurtenis. Zo had ik een aantal kerstbomen van vier en een hal ve meter hoog compleet met verlichting langs de kanten neergezet die je eigenlijk niet eens zag staan in de drukte. Ach van dat soort dingen leer je. Volgend jaar plaats ik ze op een verhoginkje." Het is misschien wel voor het eerst in zijn carrière, dat de an ders zo voorzichtige Brouwer vooruitloopt op een collegebe- sluit. Officieel staat immers nog niet vast dat er op de grens van '88/'89 weer een nieuwjaarsre ceptie komt in De Korenbeurs. De enthousiaste reakties van wethouder van financiën Aad Wiegman, andere bestuurlijke kopstukken en vele, vele bezoe kers zullen wel de gedegen basis vormen van deze ongebruikelij ke ambtelijke mededeelzaam heid. Als opvolger van elan en ver broedering zou die openhartig heid het niet slecht doen als trefwoord voor de jaren '90. van profiteren. Aan de ene kant is dat een voordeel omdat je niet te maken hebt met even tuele fouten van voorgangers, aan de andere kant kunnen we uit zulke foutep ook geen lering trekken. Het is een uitdaging om op zo korte termijn te moeten gaan bouwen. Maar ik heb er echt zin in. Zo denkt trouwens het hele korps ero ver." Het parkeerterrein (bij Station Schiedam/Nieuwland waar straks het nieuwe hoofdbureau zal verrijzen. SCHIEDAM - De jaarwisseling is in Schiedam uitzonderlijk rustig verlopen. Zelfs in Schie dam Zuid, waar vorig jaar in oudejaarsnacht nog de nodige vernielingen werden aangericht, deden zich geen ongeregeldheden voor. Volgens de politie is dat vooral de danken aan de uitge breide voorzorgsmaatregelen van het gemeentebestuur. De jonge ren uit de Gorzen kregen een eenmalige subsidie om een nieuwjaarsfeest te organiseren buiten het bewoonde gedeelte van de wijk. De overgang van '87 naar '88 werd nu gevierd in een grote tent op het voormalige Gusto terrein en daar kan een blind paard geen scha doen. Ook elders in de stad deden zich slechts 'kleine incidenten' voor. In de li'est Frankelandsestraat én in de Hoefsmitstraat werd een aanzienlijke schade aange richt aan een tweetal geparkeer de auto's. Van de een werd, door vuurwerk, de achterruit verbrij zeld, van de ander werden mo torkap en dak compleet vernield, omdat er overheen werd gelo pen. In de Lange Singelstraat gingen drie ruiten van een woonhuis aan diggelen, toen een voorbij ganger er een paar rotjes tegen aan gooide. De politie heeft in december ze venmaal de zogenaamde BAF- regeling (snelrecht) toe moeten passen. Zesmaal vanwege verbo den vuurwerkbezit en éénmaal vanwege belediging van een agent. TV DEFEKT? VMeospoclallsten Apothekers geven uitleg Grote partij 60% EN MEER KORTING Nieuw begin voor St. Willibrordus Boekhandel Hof van Spaland paat gewoon verder! op div. modellen sportschoenen r Bron: K.N.M.I. DONDERDAG 07/01 half tot zwaar bew. plaatselijk regen min. 3° midd.temp. 5° wind: NW-6 VRIJDAG 08/01 half tot zwaar bew. droog min. -2° midd.temp. 5° wind: Z-4 ZATERDAG 09/01 veel bewolking plaatselijk regen min. 2° midd.temp. 6° wind: ZW-5 2 Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 ol 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Roperetie nor uw weemechinot en koelkasten PEPPELWEG 95-97 SCHIEBROEK, TEL. 4222188 HOF V. SPALAND 15 SCHIEDAM, TEL. 4704242 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1