I SM 0 Een gipskunstenaar De woningmarkt in 1987 „Een enkel advies kan iemand al goed op h *y/8i8i^n*ikw^[ jj p Geschillen in de bouw WOONDROOM Een zee van ruimte Voehtprobkmen eerst analyseren Baksteen onderzoek Groei windenergie Arehiteeten adverteren (uer)bouwen BeBauw- RAI '88 CiMMter temperatuur regelaar rond voet verklaring hS HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 15 JANUARI 1988 PAGINA 12 Eindredaktie Marijke Sterk tel. 03473-72727 Vroeger, die prachtige pla fonds met bloemen en ran ken, dat konden alleen stu kadoors. Dat was vakwerk. Maar tegenwoordig kan ie dereen zelf zijn muren een pleisterlaagje geven. Is dat wel waar? Stukwerk is meer dan een glad afgestreken muur. Een stukadoor kan met speciale technieken al lerlei problemen oplossen. Zowel wat betreft warmte- en geluidisolatie als een muur waar vocht doorheen komt. De stukadoor doet er wat aan. Apart stukwerk Isolaties Aantal koopwoningen Prijsverschillen Tuin- en landschap sarchitect Een grote oude boom Goede afspraken ma ken A|sj laatste in de serie over architecten spraken wil *»e! Itiia- en landschapsarchitect, Ir, ÏG J, I. M, va» der Ham, werkeaam m de Dienst Groen voorzien!» gen en Mlifen- educatie te Oe» Haag en voorsHter van de Nederlandse Vereniging voor feim- en Landschapsarchitectuur BNT. Het inrichten van een tuin is niet gemakkelijk. Dit komt omdat je met levend materiaal te maken heht, Wat van* daag schitterend hh>eit zki er de volgende maand heel anders uit. En misschien is dat leake kleine struikje over tien Jaar wél een forse hoorn, Een tuinarchitect kan men- sco behoeden voor onnodig en soms nutteloos geld uitge ven. fe-V w- Samenwerking? De tuin in de winter NIEUWS Een aannemer bouwt of verbouwt een huis. Het kan gebeuren, dat het uiteindelijke resultaat niet aan de verwachtin gen van de opdrachtgever voldoet. Wat moeten we doen als de dakkapel blijkt te lekken, of het nieuwe schuurtje ver zakt? Belangrijk is dat er tussen opdrachtgever en - nemer goede afspraken gemaakt worden. Ook over de oplossing van eventuele geschillen. Soorten voorwaar den Geschillen RvA of rechter r QQ '■Ml Een stukadoor is de kunstenaar van het pleisterwerk. Een afge brokkelde wand, door vocht aan getaste muren, die niet meer vlak zijn. De stukadoor kan deze weer keurig glad en strak afwerken. Waarbij tevens het vochtprobleem verdwenen is. Gipsplaten, zacht- board het blijven lapmiddelen, waarachter de probleem-wand wordt verstopt. De stucadoor haalt de brokkelige stukken pleis ter weg en zet een nieuwe pleister laag neer. Recht en strak of gol vend, met bogen in hoeken al naar gelang de wensen. Stukwerk is vakwerk. Het is de stukadoor die het aanzien van huizen en gebou wen bepaalt. Een wandbekleding of plafondaf werking is meer dan een stippeltje, streepje of bloemetje. Pleister is het decor van de inrichting. Zijn de wanden recht en de plafonds strak dan kan iemand ze prima zelf van een laagje sierpleister voorzien. Iets bijzonders als nis sen, golvende of schuine wanden, dat kan men niet zelf. Rond, meerhoekige, golvend alles is mo gelijk met stukwerk maar het ver eist vaardigheid en gedegen vak kennis. Een bijkomend voordeel van stukwerk is de brandveilig heid. Anders dan bij piepschuim en zachtboard brandt gips niet en het geeft evenmin een sterke roo kontwikkeling. Gepleisterde pla fonds en muren weerstaan de hitte langer dan andere materialen. Te dunne muren tussen woningen, vloeren zonder isolatie en slechte afdichting van kieren, zijn vaak de oorzaken van geluidoverlast van de buren. Ook dan kan pleis terwerk de oplossing bieden. Er bestaan zogenaamde akoestische pleisters. Deze hebben als eerste functie overtollig geluid te absor beren. Het aanbrengen van dit soort pleister vraagt veel vakman schap. Omdat het niet overal toe gepast kan worden, doet u er goed aan van te voren advies te vragen bij een erkend stukadoors-/ en af bouwbedrijf. Stukwerk kan ook veel bijdragen aan de warmte-isolatie van een huis. Men trekt als het ware het huis een trui aan van thermisch stuck werk. Dit geeft een even- goede isolatie als het volspuiten van de spouwmuren. Ondanks de moderne technieken en materia len, is het oude vakmanschap niet verloren gegaan. Dat bewijst het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag. Delen van de prachtige pla fonds uit het gesloopte Van Dis- hoeckhuys in Vlissingen zijn daar bij de restauratie aangebracht. Al leen een smalle rand van gips geeft aan welke delen uit Vlissingen ko men. Voor meer informatie en adressen kunt u zich wenden tot het Bedrijfsschap Stukadoors- Te- razzo- en Steengaasstellersbedrijf in Den Haag, telefoon 070 606910. NVM-voorzitter Velzen. van Het jaar 1987 is ten einde. De markt van koopwoningen gaf het afgelopen jaar een bewegelijk beeld te zien. Veel woningen ver wisselen, evenals in 1986, van ei genaar. Uit de Nieuwjaartoe- >praak van NVM-voorzitter van Velzen ontleenden wij deze infor matie. staande woningen te koop. In 1987 liep dit terug tot 20.600 be staande woningen. Volgens de NVM deed zich in 1986 een sterke stijging van het aantal transacties voor. Een be langrijke oorzaak hiervoor was de inhaalvraag van mensen die in de jaren 1983 en 1984 hun koopbe slissing uitstelden. Van deze in haalvraag was in 1987 niet of nau welijks meer sprake. Daardoor kwam het aantal transacties onder het niveau van 1986 te liggen. De salniettemin is het aantal te koop staande woningen in 1987 op nieuw lager vergeleken met 1986. Als het aanbod daalt, terwijl ook het aantal transacties daalt, dan wil dat zeggen dat er kopers zijn die zelf geen huis achterlaten. Veel kopers zijn waarschijnlijk starters die nog geen zelfstandige woning bewonen, of starters op de koop woningenmarkt die een huurhuis achterlaten. Deze tweede catego rie zal ongetwijfeld de grootste in vloed uitgeoefend hebben. De gemiddelde prijsstijging van 4 procent deed zich niet overal Prijsontwikkeling bestaande woningen 1975 1976 1977 1978 1979 i 960 1981 1983 1984 1985 De grote" vraag naar koopwonin gen had gevolgen voor de prijson- :wikkeling. Het gemiddelde prijs niveau in 1987 bedroeg 153.500 gulden. In 1986 was dit 147.100 gulden, een stijging van 4 nrocent. Behalve voor het prijsniveau had het grote aantal transacties ook gevolgen voor het aanbod. In 1986 stonden er bij NVM-make- laars gemiddeld nog 35.700 be- PrijSütttwïkkeitfKj 1887 1888 w* prac*Ot«n per pfavwttji* 99 Een tuinarchitect geeft de natuur structuur Van der Ham: ,,Na de oorlog ver anderde de visie op de aanleg van het landschap. Als eerste werd het ondergelopen Walcheren, opge bouwd met behulp van tuin- en landschapsarchitecten. Ook de IJsselmeerpolders werden door hen ingedeeld. Daarnaast ont stond een nieuwe levenswijze met meer aandacht voor recreatie. Pretparken en recreatie-gebieden werden ontworpen. En bij de ruil verkaveling in agrarische gebieden speelden de landschapsarchitecten eveneens een grote rol. Zo ont stond de situatie dat de meeste van deze architecten werkzaam zijn bij de overheid en de grotere advies bureaus, bijvoorbeeld de Heide- mij. Weinigen werken als zelfstan digen. Het ontwerpen van tuinen voor particulieren is maar een klein onderdeel van het vak. In Nederland is het niet gebruikelijk de tuin door een vakman te laten inrichten. Meestal doen mensen het zelf. Daarbij komt dat voor een particulier het onderscheid tussen een tuinarchitect en een beunhaas moeilijk is te maken. Binnenkort komt daarin verande ring. Want gelijk met de andere architecten zal de titel tuin- en landschapsarchitect beschermd worden. Dan mogen alleen de daadwerkelijk in het vak opge leide mensen zich zo noemen. Voor de particulier ontstaat zo een stuk duidelijkheid. „Bij het kleinste tuintje kan een architect al de weg wijzen. Een eenvoudig advies dat de mensen vertelt of de ideeën die zij hebben wel realiseerbaar zijn. Een voor beeld, er staat een grote stokoude boom in een piepklein tuintje. Al leen al door zo'n boom zullen ne gen van de tien ideeën die iemand heeft nooit iets kunnen worden. Wat dan wel? Alleen maar gras of een andere bodembedekker als siertegels, met wellicht nog een en kele struik. Verder niets want dat mislukt toch. Een duidelijk advies dat teleurstellingen voorkomt en mensen een hoop geld kan bespa ren." „Heb je besloten een tuinarchitect in te schakelen maak dan van te voren goede afspraken. Wat moet hij doen en wat gaat het kosten. Een tuinarchitect kan zich beper ken tot een advies, maar hij kan ook een plan tekenen, een soort bestek opstellen en toezicht hou den op de uitvoering. Het hangt ervan af hoever de opdrachtgever wil gaan. Bij een beetje tuin is het handig een bestek te laten maken. Aan de hand daarvan kun je of fertes opvragen bij diverse hove niersbedrijven. De architect gaat met zijn plan verder dan het stan daardassortiment van het tuincen trum op de hoek. De uitvoerende hovenier moet op zoek naar de juiste beplanting. Het honorarium van de architect is afhankelijk van wat hij doet. Het staat allemaal precies omschreven. De tarieven zijn op te vragen bij de BNT. Voor een groot werk zal het be drag ongeveer uitkomen op 10 procent van de totale kosten, maar bij kleine tuintjes of enkele deeladviezen worden andere bere keningen toegepast. Bij probleem- tuinen moet goed worden nage dacht, wat is het voor soort grond? Hoe is de ligging ten op zichte van de zon? Hoe zit het met de vochttoestand? Op basis van de beantwoording kan een aange paste beplanting worden samenge steld. Heb je echt probleem- grond? Dan kun je bij kleinere tuinen het beste de grond zo'n 15 centimeter afgraven en vervangen door betere. Onderhoud is ook zo'n punt. Tuinen met veel bloe men en gras zijn behoorlijk ar beidsintensief. Kan en wil men dat steeds terugkerende onderhoud wel op zich nemen? Een tuinarchi tect inventariseert. Hij praat veel Ir. R. J. I. M. van der Ham met de mensen, wat willen? Hij kijkt naar de kamerplanten, hoe staan die er bij. Een goede tuinar chitect kan al snel inschatten hoe en wat. He heeft weinig zin men sen een onderhoudsrijke tuin te adviseren, die er na een jaar als een wildernis uitziet, omdat die mensen de steeds terugkerende werkzaamheden niet kunnen op brengen." Goede bouwkundige architecten zullen zeker een tuinarchitect in schakelen bij projecten. Maar het komt nog te veel voor dat bouw kundige architect de tuinaanleg erbij doet. Als hij dan toch aan het tekenen is, wil zijn lineaal nog wel eens uitschieten. Dat neemt niet weg dat er een duidelijke rela tie is tussen binnen en buiten. De tuin is een verlengstuk van het huis. Mensen wordt te weinig bij gebracht dat de tuin een klein stukje van het milieu is. De relatie met de natuur moet niet uit het gezicht worden verloren. Een tuin is geen kamerbreed tapijt, dat je na een tijdje afdankt. Het is een uitloopruimte van het huis waar je functioneel gebruik van moet ma ken. Er zijn volop modetrends in tuinen waar te nemen. Teveel vind ik zelf. Een ontwikkeling die je momenteel ziet, zijn de oud-hol- landse tuinen met buxushaagjes. Persoonlijk verwacht ik dat de 'nouvelle cuisine' zich uit gaat strekken tot de tuinen. Daar be doel ik mee, een strakke tuin met een mooie siertegel of andere bo dembedekker en dan een enkele prachtige struik. Hier en daar kom je het al tegen." „In zijn algemeenheid is het rooien, snoeien en verplanten win terwerk. Maar het is sterk afhan kelijk van wat er in de tuin staat. Een goede handreiking hiervoor wordt gegeven door het tijdschrift Onze Eigen Tuin dat bij de tijd- schriftenhandel verkrijgbaar is. Wat zeker moet gebeuren is het gevallen blad weghalen. Bladeren verstikken alles. Zeker op gras mag blad niet blijven liggen. Wil je wat kleur in de winter in de tuin hebben, denk dan eens aan win- terviolen. Voor verdere inlichtin gen, tarieven en adressen kunt u zich wenden tot de BNT te Am sterdam telefoon 020-254959. voor. Globaal kan worden gezegd dat in de duurdere gebieden de stijging het grootst was. Dat is bij voorbeeld te zien in de provincies Utrecht en Noord-Holland. Het prijsniveau in deze provincies is hoog ten opzichte van het lande lijke gemiddelde. Tegelijkertijd zijn ook de stijgingspercentage aanzienlijk hoger, vergeleken met de overige provincies. Procentuele nlwtjfc**# pmvtncwai pr*j«fwwsau Xjom lawJeHjk prijjnniveeu 1987 Een goede analyse bij vochtpro- blemen is een eerste vereiste. Te snel wordt de oorzaak geweten aan isolatie van woningen, terwijl juist goed geïsoleerde woningen minder last van vocht hebben. Bij het analyseren van vochtproble- men is het belangrijk dat de oor zaak wordt vastgesteld. Dat men bij de herstelwerkzaamheden „ge nezend" werkt waardoor het pro bleem na verloop van jaren ook niet terugkomt. In de meeste be staande woningen is het achterha len van de oorzaak van vochtpro- blemen dikwijls een heel lastige zaak. Het ministerie van vrom geeft een folder uit over vocht in woningen. Eveneens verkrijgbaar bij de meeste postkantoren en bi bliotheken. foort, door overmaking van 8 gul den (voor leden, niet leden betalen 10,50) op gironummer 2665588 onder vermelding van de titel. Er zal een wetenschappelijk on derzoek van start gaan naar de ei genschappen en het gebruik van baksteen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het CUR (Cen trum Uitvoerng Research en Re- gelvoering), op verzoek van de Nederlandse Baksteenfabrikan ten. Het doel is tot uniforme re gels te komen voor het vervaardi gen en bouwen met baksteen. Het onderzoek moet tevens zorgen voor een verbetering van de con currentiepositie van baksteen. Deskundigen zijn van mening dat er wellicht te veilig wordt ge bouwd. De daarmee samenhan gende hoge financiële kosten ma ken de totale bouwkosten te hoog. ningen. Ook zullen er een zestal symposia worden gehouden door de Nationale Woningraad, die het 75-jarig jubileum viert. De onder werpen van de symposia, die allen op één dag worden gehouden, zijn heel divers: de vervangingsmarkt van cv-ketels, inbraakpreventie en vandalisme-bestrijding, het aan brengen van liften in bestaande complexen,, aanpasbaar bouwen en energiebesparing. Bij de opening van het windturbi nepark in Urk constateerde Minis ter De Korte van Economische Zaken dat de animo om te investe ren in windenergie groot is. De re sultaten van het Integraal pro gramma Windenergie zijn bevre digend. Wel zijn er vertragingen te constateren omdat procedures en vergunningen veel tijd vragen. De minister zal met zijn ambtgenoot Nijpels lagere overheden stimule ren om de benodigde vergunnin gen sneller te verlenen. Ook stelde de minister per 1 januari dertig miljoen gulden beschikbaar voor windenergie in de nieuwe stimule ringsregeling. wordt de cv-ketel nooit warmer of kouder dan nodig. De regelaar be waakt doorlopend de tempera tuur. Bepaalde beroepsgroepen adverte ren niet. Bijvoorbeeld artsen, tandartsen of fysiotherapeuten Ook architecten hebben nooit geadverteerd. Maar daar gaat nu verandering in komen. De Neder landse Architecten Vereniging (NAV) heeft op de algemene le denvergadering besloten dat voortaan het reclame maken voor jezelf en het bedrijf is toegestaan. Deze beslissing is genomen onder invloed van de veranderde maat schappelijke ontwikkelingen en de toemenende concurrentie in de bouw. De advertenties moeten een voor lichtend karakter hebben. Een Commissie van Toezicht zal er op toezien dat de normen van de Re clame Code Commissie niet wor den overschreden. Wie een huis laat bouwen komt in aanraking met een aannemer. Wie geen „standaardplan" van een aannemer wil, krijgt te maken met een architect. Nu is een goede ar chitect goud waard, maar kost dikwijls zilver. De Vereniging Ei gen Huis heeft een gids uitge bracht Verstandig (ver)bouwen. Daarin leest u meer over de rol van de architect en de aannemer en de kosten die inschakeling van hen meebrengt. Verder alle infor matie over nieuwbouw en ver bouw op financieel en juridisch gebied. Veel van de problemen die ontstaan met aannemers, architec ten, of gemeentelijke instanties hadden voorkomen kunnen wor den. De gids „Verstandig (Ver)bouwen" helpt u daarbij. Te bestellen bij de VEH in Amers- In maart 1988 wordt de NWR- Bouw-RAI gehouden. Deze vak beurs staat in het teken van de so ciale woningbouw. Dit jaar veel aandacht voor met name het tech nisch beheer van na-oorlogse wo- Van Beyl import uit Rotterdam levert een weersafhankelijke rege laar voor de centrale verwarming. Het apparaat heeft drie tempera- tuurvoelers, waarvan er een op de cv-waterleiding is geklemd. Deze klêmvoeler functioneert tevens als vorstbeveiliging. De bewoner hoeft de cv-watertemperatuur niet zelf in te stellen. De regelaar zorgt daar automatisch voor, aan de hand van de binnen- en buiten temperatuur. Door ook detempe- ratuur van het water te meten wordt bereikt dat de installatie niet afwisselend warm en koud wordt. Wanneer de buitentempe ratuur onder het nulpunt daalt, treedt de cv-ketel in werking. Zo De Wet voorkeursrecht Ge meenten geeft gemeenten het recht bepaalde gebieden aan te wijzen waar ze een eerste recht van koop hebben. Er zijn overigens maar weinig gemeenten die van dit recht gebruik hebben gemaakt. Desal niettemin moet bij alle over drachten van onroerend goed door de notaris worden aangege ven dat het voorkeursrecht niet geldt of dat er sprake is van on theffing. In een aantal gevallen komt de notaris echter niet aan een overdracht te pas. Bij echt scheiding bijvoorbeeld wanneer het huis wordt toebedeeld aan een van de ex-echtgenoten. Of wan neer het huis deel uitmaakt van een nalatenschap. Echter ook deze stukken moeten voorzien zijn van een voetverklaring. In de bouw worden standaard voorwaarden gehanteerd. Er zijn twee soorten voorwaar den. De UAV (Uniforme Ad ministratieve Voorwaarden) en de AVKA (Algemene Voor waarden uitvoering Kleine Aannemingen), tussen de aan nemer en opdrachtgever wordt op basis van het bestek en de tekeningen een overeenkomst gesloten. De zogenaamde 'aan nemingsovereenkomst'. In deze overeenkomst wordt vrij wel altijd verwezen naar de voorwaarden. De UAV en de AVKA regelen de verplichtin gen van beide partijen. De UAV worden gebruikt in situa ties waar de opdrachtgever wordt bijgestaan door een ar chitect, en deze toezicht houdt op de bouw. De AVKA zijn gemaakt voor kleinere werken zoals verbouwingen. Opdrach ten zonder architect. Een parti culier zal in hoofdzaak te ma ken krijgen met de AVKA. Niet alle aannemers hanteren deze voorwaarden. De niet NVOB-leden kunnen andere voorwaarden opstellen. Be langrijk is dat er van te voren schriftelijke afspraken ge maakt worden tussen op drachtgever en aannemer. Het is mogelijk dat er bij de oplevering van een bouwwerk meningsverschillen ontstaan. Er zijn diverse mogelijkheden om tot een vergelijk te komen. Heeft u het werk laten verrich ten door een NVOB-aannemer, dan kunt u zich met de klach ten wenden tot een van de ge westelijke NVOB-kantoren. Dit moet gebeuren binnen drie maanden na oplevering. Deze sturen een 'bouwbemiddelaar' om de situatie te bekijken en door middel van een gesprek tot een oplossing te komen. Zo'n bemiddelaar behandelt alleen verbouwingen waarbij geen architect betrokken is. Hij kan ook alleen kwalitatieve klachten behandelen. De uit spraak van een bemiddelaar is niet bindend. De aannemer kan deze negeren. Maar dit zal zelden het geval zijn. Lukt de bemiddeling niet dan is er de procedure. Heeft u met de aan nemer een overeenkomst geslo ten op basis van de UAV- of de AVKA-voorwaarden, dan is de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland bevoegd het geschil te beslech ten. In een ander geval moet u naar de rechter. De Raad van Arbitrage (RvA) bestaat uit ingenieurs, architec ten en aannemers. Men moet schriftelijk een verzoekschrift indienen en een waarborgsom storten. De hoogte van deze som is afhankelijk van de vor dering die u op de aannemer heeft. Bij bedragen tussen de tien en twintig duizend gulden is de borgsom 2350 gulden. Bij lagere vorderingen is het borg bedrag 1500 gulden. Wint u het proces, dan betaalt de verlie zende partij het bedrag terug. Heeft men niet te maken met een NVOB-aannemer, dan moet men zich rechtstreeks wenden tot de gewone rechter. Bij een vordering onder de 5000 gulden gaat men naar de Kantonrechter. Daarboven naar de Arrondissementsrech- ter. In dat laatste geval is men ook verplicht een advocaat in te schakelen. De rechter zal meestal de RvA om advies vra gen. Want dat zijn bouwdes- kundigen. Voor de teksten van de Algemene voorwaarden de UVA en de AVKA kunt u zich wenden tot de NVOB te Baarn, 02154-27911. .-HF v.' Xp» 4. V.siÉtiSfr».» - -■i.-.. rj yf: ff Aan de Fenacoliuslaan 31 (rood) te Maassluis is een dubbele étage woning te koop. Op de woonver- dieping treffen we een grote li ving, doorlopend in een zijkamer. Achter de woonkamer nog een ruime kamer een moderne keu ken. Op de slaap-étage liggen drie ruime kamers en een badkamer met ligbad. Aan de achterkant vinden we op de woonverdieping een waranda en op de slaapverdie ping een flink balkon. De woning is grondig gerenoveerd en gemo derniseerd. Er is alleen geen cen trale verwarming aangebracht. De ligging is gunstig, een rustige buurt in het centrum, dichtbij het station. De prijs is aantrekkelijk, slechts 84.000,- gulden kosten koper. Voor verdere inlichtingen kunt u zich wenden tot Ros Makelaar te Maassluis, telefoon 01899-15055.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 12