I Gouden gok van Engels bedrijf „Woningnood" in binnenstad bereikt hoogtepunt Bouman p 5 Redding op het nippertje Cultureel rampjaar dreigt voor Schiedam Jl ra Stadsblad f Zuid-Holland Gewonde L 10* GRANDIOZE MEUBEL-OPRUIMING! 10-50% KORTING! WÊÊÊÊÊHÊÊÊBÊÊÊÊ Weer volop bedrijvigheid aan de Nieuwe Waterweg. Hier lost de Atlantic Superior een partij van 30.000 ton grint, bestemd voor de wegenbouw. SCHIEDAM - De gok van de Engelse firma Yeoman Stone om zich te vestigen in Schiedam blijkt een goeie geweest te zijn. Het bedrijf zit nog maar koud drie maanden aan de Nieu we Waterwegstraat of het kon al 30.000 ton steenslag verhandelen. Deze week werd het „vrachtje" - af komstig uit een van de grootste steengroeves van de wereld in Schotland - per schip afgeleverd in de Brandersstad. Geen misse lijk klusje om zo'n hoeveel heid gebroken graniet te lossen. Toch kon de heer Bossinga, die tot nader orde de hon neurs waarneemt voor Yeo man - direkteur J. Nielsen - de zaak bijna in zijn eentje af. De Atlantic Superior, de hyper moderne boot, waar mee de partij grint ver scheept werd, spoot met be hulp van een ingenieus ban densysteem zo vanuit het ruim de walkant op. De heer Bossinga kon bij wijze van spreke met de ar men over elkaar toekijken hoe de bergen graniet voor zijn - als tijdelijk kantoor ingerichte - containertje steeds groter werden. Een spectaculair schouwspel, dat wel natuurlijk. De komende weken zullen vrachtwagens de steenslag afleveren bij wegenbouw- projekten her en der ver spreid over Nederland. Het gaat ditmaal niet om het publiek. Het is de direktie die het voortouw neemt. In de wan delgangen werd tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente in de Korenbeurs al be kend dat Connie Eggink, de di- rektrice, haar ontslag had aan geboden. Nu blijkt dat ook ad- junkt-direktrice Ingrid Reijn- ders en in ieder geval een tech nicus naar elders vertrekken. Dankzij een op zijn minst op merkelijke arbeidsovereenkomst - nog opgesteld door oud-wet houder Herman Posthoorn - hoeft de complete plaatselijke theatertop niet aan te blijven tot het eind van het seizoen. Het drietal heeft, in tegenstelling tot verreweg de meeste werknemers met een beetje verantwoordelij ke baan, maar een opzegtermijn van een maand (normaal zijn dat er drie). Napluizen De plotselinge uittocht, al per 1 februari, is een lastig maar niet onoverkomelijk probleem vol gens het PvdA gemeenteraads lid Ton de Vos, die voorzitter is van het theaterbestuur. De Vos: „Het is duidelijk dat er bij dit soort posities normaliter langere opzegtermijnen worden gehan teerd. Toen ik toetrad tot het bestuur waren al deze mensen al in funktie. Dan ga je natuur lijk niet hun arbeidscontracten nog eens napluizen. Heel vervelend uiteraard dat de leiding in zijn geheel zo snel op stapt. Aan de andere kant, als de mensen weg willen is het ook niet zo bevorderlijk voor de sfeer om ze tot het eind van het seizoen vast te houden." Met uitzondering van Connie Eggink, die voor de Culturele Raad Zuid-Holland gaat wer ken, treedt het vertrekkende personeel in dienst van de Rot terdamse Schouwburg. Ton de Vos noemt dat niet verrassend: „Er is op het moment een ge willige markt. Dat je dan als je de kans krijgt voor een grote schouwburg kiest in plaats van een Schiedams theatertje vind ik heel begrijpelijk." Hotelschool Hoe een eventuele nieuwe di rektie van het Passage Theater en de Teerstoof er uit gaat zien, blijft nog even in de schoot der toekomst verborgen. Tijdens een informele verlate nieuw jaarsbijeenkomst heeft het be stuur woensdagavond het perso neel, dat tot nu toe in grote on zekerheid verkeerde, meege deeld dat er is gekozen voor een Toen alles nog ogenschijnlijk koek en ei was in Schiedams culturele wereldje, bij de presen tatie van het Uit-programma '87/'88: van links naar rechts: Ingrid Reynders (adjunct-direktrice Passage Theater), Hans Paalman (direkteur museum), Pim Schenkelaars (educatief medewer ker van het museum) en Carel Beke, die de dagelijkse leiding van de Schiedamse Theaters voorlopig op zich gaat nemen. tussenoplossing. De educatief medewerker Carel Beke, als part-timer tot nu toe de grote man achter de schminckfestij- nen voor de jeugd, zal de dage lijkse leiding voorlopig op zich nemen. Bovendien had het bestuur nog een potje op het vuur. Voorzit ter De Vos: „We hadden een tijdje terug een stagiair van de Hogere Hotelschool, een goeie jongen, waarvan we wisten dat hij hier wel wilde komen wer ken. Die hebben we er toen maar bijgenomen. We hopen nog een tijdelijk algemeen ma nager aan te kunnen trekken. Misschien dat het lukt een ge pensioneerde theaterman te vinden. Je kunt op je vingers natellen, dat je halverwege het seizoen niet echt een goeie krijgt." Profielschets De Vos noemt het een geluk bij een ongeluk, dat het program ma tot juli, als de vakantie be gin, al vast ligt. Ook voor '88/'89 zouden al heel wat ar tiesten en voorstellingen zijn ge contracteerd. „Verder is Connie eventueel bereid ons, uitslui tend voor dat onderdeel, als het nodig is de helpende hand te bieden," aldus De Vos. De komende maanden gaat het bestuur zich buigen over een profielschets van de nieuwe the- aterdirekteur. „Een hele klus," zegt De Vos. „In onze beleids nota van juli '87 hebben we al een aantal knelpunten aange stipt, zoals een structureel pér- SCHIEDAM - De „wo ningnood" in de binnen stad is hoog. Zo hoog zelfs dat bureauchef Bert Steen bergen (CSJ) niet wil zeg gen welk pand hij in het centrum op 't oog heeft voor de drie kunstenaars die momenteel met hun atelier in een bouwvallig en scheefgezakt pand in de Zwartewaalsestraat zitten. Steenbergen vreest diverse groe peringen voor z'n deur die ook al jarenlang fatsoenlijke huis vesting zoeken en nu hun recht komen opeisen. De ambtenaar zwijgt. Klagende mensen: daar moet hij niet aan denken. Want nogmaals: wie zoekt er niet in de binnenstad. Kraakten vorig jaar staf en vaste bezoe kers van ontmoetingscentrum „Sint Joris Doele" niet het oude politiebureau op de Grote Markt. In afwachting van een beter aanbod van CSJ. Fietsten de dames van vrouwenontmoe tingscentrum Barrika niet dagen achtereen door de Jeneverstad. Met in gedachten het spook beeld van een zware bulldozer door de Lange Kerkstraat. In beweging gezet door de direktie van Albert Heijn, Blokker en C A (ABC-warenhuis). De lijst is lang. Speuraktie Voor de „Zwartewaalse" kunstenaars Ad van Otterloo, Marcel Warmenhoven en Ankie Manders betekent de speuraktie van ambtenaar Steenbergen een einde van een onzekere tijd. Eerst dachten zij een prima werkplek in de Warande te heb ben gevonden: de voormalige katholieke kleuterschool, tegen- Kwaliteitsmeubelen met 10-50% KORTING! Kwaliteit kan écht voordeliger! over het broederklooster. Maar aan een noodzakelijke groot scheepse opknapbeurt begon de gemeente maar niet. Krakers hadden alle leidingen eruit ge rukt. „Geen elektriciteit, geen water en geen gas. Kijk, een ate lier mag best simpel zijn, maar water moet je toch sowieso heb ben," aldus Ad van Otterloo, die de ligging van de school nog steeds ideaal vindt. Wel plaatsten de kunstenaars uit de Gorzen enige kunstwer ken in het witte gebouw en werd er het bordje: „Schiedams Kunstenaars Collectief' op de deur getimmerd. Het drietal ontving namelijk berichten uit Rotterdam dat een aantal „col lega's" aldaar 't gebouw hele maal zagen zitten. Het is geen geheim dat „deze venijnige lie den" uit de Maasstad buurtge- meenten afstropen. Probleem Schiedam heeft ook haar ate lierprobleem. Twaalf jaar gele den wezen beleidsmakers leeg staande scholen toe aan kunste naars. Nu snakken de gebouwen naar een welverdiende renova tie. De school aan het Oude Kerkhof bijvoorbeeld. Volgens bureauchef Bert Steenbergen zo noodzakelijke opknapbeurt ze ker zes a zeven ton bedragen. En dat geld heeft de gemeente niet. „Als je alles gaat omreke nen kost een atelier tussen de tien en vijftienduizend gulden per jaar," zegt Steenbergen. „De meesten hebben een kraakkon- trakt en betalen niets: geen wa ter, geen gas en geen elektrici teit. Alleen in de Westmolen- straat betaalt men tussen de 60 en 100 gulden per maand. Redelijk Het pand aan de Westmolen straat en de voormalige Maria Gorettischool (naast het broe derklooster) zijn de enige die in redelijke staat verkeren. En na tuurlijk het „geheimzinnige" nieuwe pand voor drie kunste naars uit de Zwartewaalsestraat. Want wat zei Steenbergen ook al weer: „In of in de nabijheid van het centrum; een voormali ge school en in redelijke staat verkerend." Maar ook- hij be houdt een ambtelijke slag om de arm. De funktionaris: „Het schoolgebouw op het Oude Kerkhof intensiever gebruiken kan natuurlijk ook." Beleid De afdeling CSJ heeft tot nu toe haar best gedaan de schijn op te houden dat er wel degelijk een atelierbeleid wordt gevoerd. Brieven werden naar kunste naars gestuurd: „Mensen er is een atelierbeleid in de maak," aldus de globale strekking. Bij CSJ is tot op heden geen enkele financiële onderbouwde beleids nota te bekennen. Een ambte naar vraagt zich sterk af of er in de toekomst werkelijk een door dacht plan op tafel komt. WINTEROPRUIMING bij CASA 1 betalen 40% KORTING De kunstenaars Ad van Otterloo en Marcel Warmenhoven. Zij verlaten binnenkort het bouwvallige pand aan de Zwarte waalsestraat, dat op de nominatie staat om gesloopt te worden soneelstekort. We zullen eerst op ons gemak moeten bekijken, hoe we de organisatie precies in willen richten vóórdat we kun nen beslissen hoe een nieuwe leiding eruit moet zien." De leegloop is niet het enige probleem waar het bestuur van de Schiedamse Theaters de ko mende maanden een oplossing voor moet verzinnen. De huidi ge accommodatie in de Passage verkeert, ondanks de grote be dragen die er de afgelopen jaren ingepompt zijn, in zeer slechte staat. Óver het alternatief, nieuwbouw op het Stadserf is ook het laatste woord nog lang niet gezegd. Een aardig idee is misschien om nu vast Connie Vandenbosch als openingskraker te contracte ren. Haar oude hit „Dit is een paleis met gouden muren, maar de koning is nooit thuis", lijkt de Schiedamse theatersituatie op het lijf geschreven. De hofleverancier van de vaderlandse hit Lekker openingsfeestje SCHIEDAM - Bij een aanrij ding op de kruising 's Grave- landseweg/ De Brauwweg is woensdagmiddag een 42-jarige automobilist lichtgewond ge raakt. De man, komende vanaf De Brauwweg verleende geen voorrang aan een 32-jarige Rot terdammer die met zijn transit- bus op de 's Gravelandseweg reed. Door de botsing hebben allebei de wagens aanzienlijke materië le schade opgelopen. V '\k Schiedams promotie kansen zijn voorbij SCHIEDAM - Het was kantje boord, maar de Goeman Borge- sius heeft het gered. Bij de ba sisschool in de Anthony Muys- straat staan op dit moment 101 kinderen ingeschreven. Dat is precies eentje meer dan geëist wordt door het ministerie, dat op maandag 18 januari haar of ficiële jaarlijkse teldatum houdt. Met dit - zij het krappe - over schot is de Goeman zo goed als zeker van haar definitieve voort bestaan. De toekomst ziet er wat het leerlingenaantal betreft in ieder geval bijzonder zonnig uit. Met name de laagste groe pen hebben de afgelopen maan den een sterke toeloop van kleu ters te verwerken gekregen. En ook het aantal aanmeldingen voor het schooljaar '88/'89 stijgt nog steeds. Dat is volgens direkteur Peter Helmer, vooral te danken aan de inzet van ouders, die ruim één jaar lang actie tegen de op heffing van de Goeman hebben gevoerd. Zo zijn er huis-aan- liuisfolders verspreid en werd het hele gebouw in de Anthony Muysstraat door vaders, moe ders en leerkrachten van top tot teen opgeknapt. Ook plaatselij ke politieke kopstukken waren bereid zich in te zetten voor het behoud van de basisschool. Hans van der Vlist, nu gedepu teerde voor de PvdA bij Provin ciale Staten, ging om zijn sym pathie te tonen, bij de verkie zingen in april zelfs naar het stembureau in de met onder gang bedreigde school. Overlevingsacties Dat de reddingsoperatie zo vol komen geslaagd is, ligt, denkt Peter Helmer, ook aan het bij zondere onderwijs, dat de, ove rigens openbare, Goeman biedt. Helmer: „Onze manier van werken kun je nog het best ver gelijken met een Jenaplan- of Montessorischool. Wij zijn sterk niveaugericht. De oudste kleuters hoeven bijvoorbeeld niet te wachten tot een nieuw schooljaar voor ze met lezen en rekenen kunnen beginnen. Als een kind bij ons aan een bepaal de leerstof toe is, dan bieden wij het aan". De gemeente heeft de basis school in West altijd van harte gesteund. Vandaar ook dat on derwij sconsulent Lex Tigges en het hoofd van de afdeling on derwijszaken G. Kruyt zijn geïnviteerd voor het feestje, dat de Goeman maandag ter ere van haar geslaagde overlevings- akties geeft. m Hans van der Vlist, voormalig adjunct-direkteur gemeente werken en nü PvdA gedeputeerde bij Provinciale Staten ging in april om zijn sympathie te betuigen speciaal in de Goeman ter stembureau. •4Umm SCHIEDAM - Een onge luk komt zelden alleen: 1988 dreigt voor Schiedam een cultureel rampjaar te worden. Begin maart ver ruilt de alom gewaardeerde bibliotheekdirekteur Henk Ewoldt de, krakkemikkige boekenuitleen aan de Lan ge Haven voor een beter geoutilleerde in Tilburg. De museumrel - nauwe lijks een week oud - heeft het prestige van de staf van het Stedelijk tot een minimum doen dalen en geleid tot nationaal wenk brauwfronsen. Nu is er weer sprake van een leeg loop bij het Passage Thea ter. VRIJDAG 15 JANUARI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 4 OPLAGE 39.700 MAANDAG 18/01 veel bewolking droog min. -0° midd.temp. 3' wind: 0-3 ZONDAG 17/01 half tot zwaar bew. droog min. 0° midd.temp. 4' wind: Var.2 ZATERDAG 16/01 half tot zwaar bew. droog min. 1° midd.temp. 5' wind: Var.3 HEEFT T SOWIESO um 10 Speciaalzaken onder 1 dak. Usselmondselaan 175, Rotterdam-Oost (Kralingseveer), Tel010-4508C33 Hoogstraat 30, Schiedam Alles van MEXX 2 halen Alle wintertruien N Het Nieuwe Leegloop bij theaters

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1