Personenauto ABC '87-'88 (4) Poppenhuis anno 1890 l Jury Floriade-prijsvraag aan de slag N P In verwachting, maar niet altijd blij Zwangerschapstelefooit, -j£ beüehl'f U IP Wie zoekt, Super- senioren Even tussendoor die vindt 1| s RONVFttRK SL/p^REN i mmt t&ÈBi k 'UW THUISKRANT' Lotus Maserati Mazda Mitsubishi Mercedes Door Leo de Ruiter Morgan Nissan Opel Panther Peking Jeep Porsche Peugeot Dit fraaie poppenhuis in Victoriaanse stijl is een kopie van de sta tige herenhuizen omstreeks 1890. Het is dus echt een huis voor liefhebbers die iets anders willen dan zo maar een poppenhuis. Het huis, op schaal 1:12, is jr~ res- TK.02.88 Reacties op of bijdragen aan deze pagina kunt u sturen aan redaktie 'UW THUISKRANT' EXTRA Postbus 5825 2280 HV Rijswijk Telefoon 070-190292 De ideeënprijsvraag voor het 6 ha grote entreegebied van de Floriade Den Haag-Zoeter meer heeft uiteindelijk 96 ontwerpers geïnspireerd tot het inzenden van zo'n idee. De jury heeft de zware taak deze inzendingen, bestaande uit 244 panelen, te beoordelen. De bedoeling is eind februari gereed te zijn met deze klus, waarna het juryrapport zal worden vervaardigd. De prijs uitreiking zal plaatsvinden op 25 maart in het Museon in Den Haag. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 15.000,-, een tweede van 10.000'- en een derde prijs van 5.000,-, maar de jury kan tot een andere verdeling beslui ten. Na de prijsuitreiking zal een tentoonstelling van de winnen de ideeën en een selectie van de overige werkstukken worden ge opend en zal het juryrapport openbaar worden gemaakt. De tentoonstelling zal t/m 4 april vrij toegankelijk zijn. Het ligt in de bedoeling dat de Stichting Internationale Tuin bouwtentoonstelling Floriade De Haag-Zoetermeer 1992, aan de hand van de geleverde ont werpen, het juryrapport en de beschikbare middelen, tot een operationeel uitvoeringsplan voor dit belangrijke gebied van de Floriade komt. Het vorige week beloofde Spec trum-programma moeten we (in verband met de benodigde ruimte) een weekje opschuiven. Daarom deze keer een wat kor ter programma, geschreven voor de Atari 800 XL door Adriaan en Jaap Mol uit Knm- 10 GRAPHICS 0: X=18 pen a/d IJssel. Een spelletje waarbij met een slangetje zo lang mogelijk de sterretjes die op het scherm verschijnen ont weken moeten worden. Een programma dat er eigenlijk nog om vraagt het om te bouwen tot een flitsender geheel... 20 POKE 752,1:POKE 710,0 30 B=B+1POS.2,0: PRINT "Score:";B 40 IF STICK(O) =11 THEN X=X-(X 2) 50 IF STICK(0) =7 THEN X=X+(X 38) 60 POS. RND(0)*37+1 ,22: PRINT"*" 70 POS. RND(0)*37+1,22: PRINT"*" 80 POS. RND(0)*37+1,23: PRINT"*" 90 IF PEEK(40400+X)=10 THEN PRINT"Score;B:END 100 POS.X,10: PRINT"0" 110 GOTO 30 ca. 62 cm breed bij 34 cm diep en 73 cm hoog. Achter de schanierende voorgevel en het schanie- rend dak zijn er 5 ruime kamers en een badkamer die u op uw gemak naar eigen smaak of in origi nele stijl kunt inrichten. Door het huis aan de bui tenkant af te werken in authentieke stijl met dak singels en lijsten, wordt het een pronkstuk waar u terecht trots op kunt zijn. De bouwtekening is met materiaallijsten, duidelij ke bouwinstrukties en in formatie over verlichting en accessoires. Apart, of samen met de tekening kunt u eveneens de ruiten voor het huis en een tekening voor het eubilair bestellen. De tekening van het meubilair is voor de kom- inrichting van het huis. ">g poppenhuis anno 1890, bestelnr. 1160-RE, prijs 15,75. ''te ruiten voor dit poppenhuis, bestelnr. R1160-RE, prijs 'ng meubilair op schaal 1:12, bestelnr. 1186-RE, prijs (1160 R1160 1186) bestelnr. PI 160-RE, prijs i. Kom,. 35.- De tekenii^ i etc. kunt u bestellen door het betreffende bedrag over te maken op postgiro nr. 3567600 van Karweipost, de Meern, onder vermelding van het bestelnr. Na ontvangst van uw overboe king krijgt u het bestelde per omgaande toegestuurd. „En wat dan nog" was mijn eerste reaktie. „Zal die zwan gerschapstelefoon verdwijnen. Klop je toch gewoon met wat je dwars zit bij een ander aan? Zolang het mensdom bestaat worden er al kinderen gebo ren, zijn dus vrouwen zwanger en moet er een berg aan infor matie zijn, waar je als aan staande moeder toch redelijk mee uit de voeten kunt". Zo heeft Joke van Heumen ook jaren gedacht én gerea geerd. Tot ze, zelf met de hoorn van die telefonische hulpdienst in de hand, inmid dels honderden en nog eens honderden 'aanstaanden' heeft aangehoord. „Dan zeg ik op dit moment: het zou in derdaad niet meer nodig moeten zijn, dat wij met die groep vrijwilligsters zo in de weer zijn. Maar er is een schrijnende behoefte aan. Met jaarlijks zo'n 1500 vrouwen, die ons nummer draaien, weet je een luisterend opvangsta- tion te zijn voor grote of klei nere zorgen. Maar waar de een om lacht, kan voor de an der tot een groot probleem uitgroeien", aldus deze sekre- taresse en coördinatrice van deze telefonische hulpdienst voor moeders in wording. Ik kan me -eerlijk gezegd- niet voorstellen, dat je met je spe cifieke vragen of zorgen bij dat 'negen maanden anders zijn' niet ergens terecht kan. „Vraag het je moeder. Of je zus, als je die hebt. Een aardi ge schoonzus, waarom niet. Je buurvrouw, wie weet. Of ga gewoon naar de dokter, de vroedvrouw of weet ik wie wanneer je iets op het meer medische vlak niet lekker zit. Vroeger had je dr. Spock, een soort bijbel voor, tijdens en na de bevalling. Andere boe ken moeten er in bibliotheek of boekwinkel toch te koop zijn" zo blijf ik een beetje sputteren bij het bericht, dat de zwangerschapstelefoon een sinds acht jaar bestaande hulpdienst met thans vijftien vrijwilligers— straks een dode lijn wordt. Kraan dicht De subsidiekraan, dichtge draaid voor zoveel sociaal maatschappelijk getint werk, werd ook hier in negatieve zin gehanteerd. De dertig dui zend gulden, voornamelijk te lefoon-, reis- en enige verga- derkosten, kwamen de laatste paar jaar uit de opbrengst van de zomerzegels, maar die bron blijkt geen geld meer voor dit doel op te borrelen. Dus afgelopen, uit. Druppel „We hebben allerlei bedrijven aangeschreven, die iets met baby's en in verwachting zijn te maken hebben. De oogst was meer dan mager. Alleen Anita (die van de badpakken voor aanstaande moeders, red.) wilde sponsoren. Reuze leuk en erg bedankt, maar het is een druppel op een gloeien de plaat", zo hoor ik van dit front, waarvan de vijftien vrijwillige krachten (zelf moe der en getraind in dit soort gesprekken) ervan overtuigd zijn met hun luisterend oor, eventuele raad en reakties ve len te helpen. Daarbij soms toch weer verwijzend naar dokter of vroedvrouw. An ders door ervaring wijzer ge worden zorgend voor een op gelucht gevoel bij vaak be hoorlijk gespannen vrouwen, wel in verwachting, maar niet helemaal blij. Eenzaam -Waar komen ze mee aan- wil ik weten. „Wat opvalt is de toenemen de eenzaamheid. Men heeft een baan gehad, wil graag een kind, wordt zwanger en is dan op zichzelf teruggeworpen. Hebben vaak weinig kontakt met de buur(t) gehad, dus staan in dit opzicht alleen. Op moeders en schoonmoeders wil men niet altijd terugval len. Daar zijn deze vrouwen vaak te zelfstandig voor. Bo vendien willen (schoon)moe- ders bij de komst van een kindje toch graag een eigen rol spelen. Dat kan best prima gaan, daar niet van, maar zeg maar eens tegen je moeder, dat je eraan twijfelt of je die baby nog hebben wilt. Of je niet beter voor abortus had kun nen kiezen. Of nog kan kie zen. Je man of partner, met wie je bewust voor een kind koos, wil daar ook meestal niks van horen. Dus tob je maar door in je eentje. Want vaak denk je, dat je de enige bent op de hele wereld met zulke voor jou en vooral het kind, dat je draagt, niet zulke beste gedachten. Tot je hoort, dat je niet de enige bent met dergelijke voor jezelf soms angstige ge voelens. Dat is vaak het halve werk voor ons. Doorgeven, dat het soms de gewoonste zaak van de wereld is zo te denken. Want weet u, gespan nen vrouwen worden of zijn nerveus en dat is toch uitein delijk voor dat kleine mensje in wording niet goed. Bij reeds geboren baby's is dat bekend. Zenuwachtige, het niet aan kunnende moeders, betekenen vaak huilende kin deren. Krijgen we trouwen ook aan de lijn, moeders van te veel huilende kleintjes. Wanneer ze dan zeggen „hun kind wel van de trap af te wil len keilen, omdat ze gek worden van dat gehuil", denk je: mens, het is goed dat je belde. Ze schamen zich vaak enorm voor de buren. Den ken geen goede moeder te zijn en zo blijft die cirkel rond. Wat nou... Andere problemen? Mensen, die gestudeerd hebben en van kinderen krijgen en verzorgen vaak weinig of niets weten, raken soms ineens in paniek. Die slaan dan aan het lezen en weten zich, alsmaar verder lezend, plots geen raad. Ne men bloedserieus wat je via die informatie allemaal boven je hoofd kan hangen en grij pen naar de telefoon", zijn uit de losse pols enkele voorbeel den van wat Joke van Heu men met zeven jaar ervaring achter de zwangerschapstele foon te binnen schiet. Bang „Ook angstige vragen krijg je. Men heeft een bruine afschei ding, een dag of soms een week. Er zijn helaas nog dok ters, die bij wijze van spreken zeggen: 't kan vriezen of dooi en, dus zich niet duidelijk uit spreken of dat het eind van de zwangerschap kan beteke nen. Dat weten wij op afstand natuurlijk ook niet. Maar een maal thuis, voelt men zich zo ongelukkig, dat men bij ons komt vragen hoe het eigenlijk precies zit. Het terugverwij zen naar arts of vroedvrouw ligt ons dan voor op de lip pen, maar eerst horen we ie mands verhaal helemaal aan. Of zwangerschapstest be trouwbaar zijn, het krijgen van je vierde kind in een klet sende buurt, die je daarmee pest, omdat je toch al drie kinderen hebt, jongens en een meisje en wat wil je dan nu nog meer. Een drieling op komst en wat moet je nou. In de menopauze belanden en bang zijn zonder voorbe hoedsmiddelen zwanger te kunnen raken. Aanstaande oma's, die niet weten wat te gen hun (schoon)dochter te moeten zeggen in bepaalde gevallen, kloppen soms ook om raad aan" zo komt er in al die luisterende oren te recht. Doorschakelen Aan het draaien van 030-32 82 OO, het centrale telefoon nummer, dat je automatisch doorschakelt naar vrijwillig sters, die telefoondienst heb ben, komt dus binnenkort een einde. Geen centen meer. Want niet degene, die opbelt, betaalt, maar via die centrale is het de hulpdienst, waar de telefoon rekening komt. Of een 06 nummer dan geen uitkomst biedt, vraag ik. „Kost nog meer geld, anders hadden we dat al lang ge daan" zo blijkt. Zo kun je dan ineens als moe ders, die vrijwillig andere aanstaande moeders even een helpende hand willen en kun nen bieden, met een lege hand komen te staan. Alleen maar hopend, dat er iemand op het ministerie nog even zijn of haar hand over 't hart strijkt of er sponsers zijn, die iets zien in vijftien paar luis terende oren voor deze speci fieke problemen. Zo ja, dan zal ik ze in vette letters toch even met ere noe men. M -■ ïiSP Ook een (kort) programma ge schreven dat voor andere lezers van Input interessant is? Stuur dan een duidelijke listing (als het kan een print) met in het kort de werking van het pro gramma en voor welke machine het bestemd is naar de redaktie van deze pagina, onder vermel ding van 'Input'. Clubs Diverse computerclubs in Zuid- Holland hebben al gereageerd op onze vraag hun gegevens naar de redaktie te sturen. Bin nenkort zullen wij een overzicht van deze aktiviteiten geven. Clubs die nog niet reageerden kunnen dat nü nog doen. Het adres van onze redaktie vindt u rechts bovenaan op deze pagi na. BOEK - De heer Spruijt uit Gouda zoekt het boek 'Ruimte vaart 1981' van de schrijver Piet Smolders. Het is uitgege ven door De Alk uit Alkmaar. Wie kan hem helpen? Tel. 01820-15300. PLAATJES - Uit 'De Boerderij' (van 22-9 tot 1-12 '87) zoekt de dhr. Verwey de plaatjes van boerderijen. Wie staat ze af? Tel. 03485-1494. KATINKA - Mevr. Van Scheijndel zoekt de Single 'Ka- tinka' van 'De Spelbrekers'. U. zou haar een groot plezier doen als u het afstaat. Tel. 01891- 15540. POPBLADEN - Emmy Oster uit Poortugaal zoekt popbladen uit de jaren '60 en '70. Bij wie ligt er nog wat op zolder? Tel. 01890-14041. Enige tijd geleden vroegen wij onze lezers om mensen uit hun omgeving aan te wijzen die vol gens hen in aanmerking moes ten komen voor de titel 'Super senior'. Deze week worden zeventig van deze 60-plussers door 'UW THUISKRANT' verrast met een senioren kaart van de NS. Een kaart waarmee een jaar lang 'gespoord' kan worden voor bijna de helft van de prijs (40% korting) en recht wordt verkregen op zeven keuzedagen waarop zelfs geheel gratis ge bruik van de trein kan worden gemaakt! Alle zeventig namen noemen doen we hier niet, al willen we wel een uitzondering maken voor de heer De Ruiter uit Al- blasserdam. Deze man werd door velen uit zijn buurt aange wezen als dè Supersenior van die plaats! Hij staat altijd klaar voor de hele buurt, knipt heg gen, behangt kamers en ziet er zelfs niet tegenop om de hele buurt te mobiliseren als ergens een grote klus geklaard moet worden! Een vermelding als dè 'Super-senior' zeker waard, waarbij we de prestaties van de andere - hier niet genoemde - 69 andere 'titelhouders' natuur lijk niet minder hoog achten! Alle zeventig 'Super-senioren' wensen wij nog veel 'vitale' ja ren en heel veel plezier van hun gewonnen 60-plus kaart! Het merk Lotus is van oorsprong En gels en vorig jaar overgenomen door General Motors. Het is een exclusief merk van sport- en racewagens, we derom alleen weggelegd voor de kapi taal krachtigen. Er is een Excel serie in Se en SA en in Esprit in HC en Turbo HC. Evenals Lotus en die vele anderen is ook Maseratie een exclusief sportauto merk. Toch heeft het Italiaanse Mase rati wat meer „normale" sedans in haar midden zoals de Biturbo sedan en de Quattroporte. Van de Bitrubo is er ook een Spider (cabriolet) en een ES, verder is er nog de Maserati 228, een sportuitvoering met de Biturbo 2790 cc motor echter met 188 kW/255 PK, top 250 km/u. Tot de populaire Japanse merken hoort zeker ook Mazda, na Nissan en Toyota is het het derde Japanse merk in ons land en dat zal zeker zo blijven of mogelijk zelfs wat stijgen, want Mazda toont in 1988 een zeer goed en geheel nieuw programma. Mazda heeft ein 1987 de 323 en 626 vernieuwd. Het zijn Mazda's meest populaire mo dellen. er worden er zeer veel van ver kocht. De oorzaak, het zijn zeer mo derne, technische geavanceerde auto mobielen, die door hun fraaie Europe se lijn de kopers aanspreken, daarbij is ook de prijs heel interessant. De 323 is onlangs geheel gemoderniseerd, er is geen sprake van een nieuw model of nieuwe generatie, maar toch wel van forse vernieuwingen en verbeteringen. De 626 is met behoud van haar oor spronkelijke karakter wel geheel ver nieuwd, er is dus hier wel sprake van een nieuwe generatie, de uiterlijke vormen zijn gewijzigd, de motoren zijn gewijzigd, het interieur is ver nieuwd en ook andere technische hoogstandjes zijn verwerkt zoals een 4 wielbestunng op de duurste modellen. ZUINIG STOKEN 4 januari t/m 10 januari 1988 500 m3 600 m3 700 m3 800 m3 900 m3 1000 m3 1100 m3 1200 m3 1300 m3 1400 m3 1500 m3 1600 m3 1700 m3 1800 m3 1900 m3 2000 m3 2200 m3 2400 m3 2600 m3 2800 m3 3000 m3 3500 m3 4000 m3 4500 m3 5900 m3 5500 m3 6000 m3 13 m3 16 m3 19 m3 21 m3 24 m3 27 m3 29 m3 32 m3 35 m3 38 m3 40 m3 43 m3 46 m3 48 m3 51 m3 54 m3 59 m3 65 m3 70 m3 76 m3 81 m3 95 m3 109 m3 123 m3 136 m3 150 m3 164 m3 13-10-'87 151 m3 179 m3 212 m3 243 m3 272 m3 305 m3 333 m3 364 m3 395 m3 427 m3 454 m3 487 m3 517 m3 548 m3 578 m3 610 m3 672 m3 735 m3 796 m3 858 m3 917 m3 1074 m3 1226 m3 1383 m3 1537 m3 1691 m3 1847 m3 Afgelopen week lag de buitentemperatuur nog steeds boven normaal, het waaide echter harder dan normaal. Weergegevens: Valkenburg Z.H. Berekeningsmoi IE Den Haag. Een onderhoudsabonnement voor regelmatig onderhoud Voor 1988 wordt nieuw van Mercedes verwacht de SL serie, de sportserie dus en later, maar dat zal wel tegen 1990 worden de gehele S-serie. Ook de G-serie, Mercedes 4x4 Terreinauto, zou een wat moderner uiterlijk en in terieur niet misstaan. Het laatste nieuwtje van Mercedes is overigens wel de 4-wielaandrijving op de sedan, het zgn. 4-matic systeem gecombi neerd met ABS. Bij Mitsubishi staat voor 1988 ook het één en ander te gebeuren, er zijn echt nieuwe modellen op komst. Normaal gesproken is de Colt en daarmee sa menhangend de Lancer het eerst aan de beurt, maar op de Tokio motor show was ook al de nieuwe Galant te zien, geruchten gaan zelfs dat er eerst een nieuwe Galant komt. Overigens is pas een nieuwe Sapporo uitgebracht, een wat veredelde Galant in de hoog ste klasse met een zwaardere 2.4i mo tor. We zien het wel wordt het eerst een nieuwe Colt of Lancer of Galant. Maar dat is allemaal nog niet voldoen de Mazda brengt begin 1988 ook nog een heel nieuw type uit, de Mazda 121 en zoals de getallenreeks al aangeeft is het een kleine Mazda, dus onder de 323. Het wordt de concurrent voor de Nissan Micra en de Toyota Starlet en uiteraard voor de Europeanen zoals de Fiat Uno, Peugeot 205, Renault 5 e.d. Verder heeft Mazda naar de top toe de klasse-sedan 929 en de sportwagon de RX-7. Eventuele uitbreidingen zijn nog te verwachten in de 323 serie, mo gelijk een cabriolet en in de 626 serie een stationcar. Het topklasse merk bij uitstek is toch wel het merk met de ster, Mercedes. Jammer is het dat men in de loop der jaren wat naast de schoenen is gaan lopen, een enigszins hautaine houding van fabrikant, importeur tot dealer (de goede uitzonderingen daar gelaten) is Mercedes toch wel aan te rekenen, ze ker in de service. Neemt niet weg dat Mercedes natuurlijk echt tot de top behoort en ook de trend zet in auto- mobielland. De serie is de laatste jaren fors vernieuwd, het 100-jarig bestaan is daar zeker debet aan. Zeker nieuw te noemen is de 190 serie en de 200- 300 serie met uiteraard de daarbij be horende stationwagons en de coupé's. Zeker mogen we van Mitsubishi ook nieuwe technieken verwachten zoals bij de andere Japanse broeders dus meer kleppen motoren, vierwiel aan drijving en vier wiel besturing. Bij Mitsubishi horen verder uiteraard de exclusievere auto's zoals de Starion, de Space-Wagon en de Pajero. In de exclusieve sportauto sfeer hoort zeker ook het merk Morgan thuis. Het is Engels fabrikaat en wordt geïmpor teerd door de BV Nimag in Heinen- oord, ook importeur van Chrysler, Su zuki en TVR. Morgan kent hier twee typen, de 4/4 serie en de Plus 8. Het in Nederland meest verkochte Ja panse merk, overigens strijdend ieder jaar weer het Toyota, is Nissan. Voor 1988 wordt niet echt veel nieuws ver wacht bij Nissan, begin het jaar wordt de Terrano verwacht, een 4x4 terrein wagen naast de al bestaande Patrol en King Cab serie, de Terrano is een soort mix van die twee, hij komt er met 2,4 benzine katalisator motor met 74 kW/100 PK, koppel 177 Nm, top 150 km/ü. Nissan zit hiermee zeer ste vig in de 4x4 markt, een keuze uit 3 terreintypen met ook nog diverse kor te- en lange wielbases en motorversies is tamelijk uniek. Daarnaast kent Nis san ook nog de Prairie 4x4. Echt po pulaire Nissan produkten zijn de Mi cra en de Sunny, de Bluebird doet ook goed mee vooral vanwege zijn prijs, deze grote comfortabele reiswagen is er al vanaf zo'n 25 mille. Verder kent Nissan de Laurel en de sportwagens de Silvia en de 300 ZX, een nieuwe sportwagen in samenwerking met Za- gato staat op stapel. Opel is vorig jaar 1987 en ook 1986 flink aan het vernieuwen geweest, het eerst denken we aan de Opel Omega (1987 Auto van 't Jaar) en de Senator. Maar ook de nieuwe Kadett ligt na tuurlijk nog vers in het geheugen met de diverse nieuwe uitbreidingen o.a. in 1.8 motoren en de GSi met 2.0i motor, een 16 klepper komt er overi gens in 1988 aan. Nieuw voor 1987 was ook uitbreiding van de Corsa met tevens daarbij moderniseringen aan de modellen, de Corsa kreeg een nieuwe dieselmotor, een 1.5 van Isuzu, een sportieve en zeer stille diesel, die ook nog eens erg zuinig is, verder modifi caties aan de andere motoren en uit breiding met een 1.6i motor voor de Corsa GSi, deze auto komt begin dit jaar, 1988, naar Nederland. Verder is de Omega als echt nieuwe auto ook al wat verder uitgebreid o.a. met de 3000i en uiteraard krijg ook de Omega een meer kleppen motor. Maar het houdt niet op. want voor 1988 staat dan eindelijk ook de Ascona op het programma met in zijn voetsporen ui teraard de Manta, de Ascona is ge pland voor het najaar, de Manta volgt daarna. Zo is dan het hele programma van Opel weer up-to-date, maar men zal blijven doorgaan want na de Asco na en Manta begint de cyclus weer bij de Corsa, maar dan is het al 1990. Opel is het meest verkochte automerk in Nederland, in 1986 verkocht men 100.000 auto's, een mijlpaal. Voor 1987 wordt dat niet gehaald, het jaar zal in totaal op minder verkochte au to's uitkomen dan in 1986 en Opel ontkomt dus ook niet die achteruit gang, maar met zo'n 90.000 verkochte auto's heeft Opel alléén altijd nog meer dan Ford en Audi/VW tesamen. In Engeland weten ze net als in Italië wel raad met allerlei exclusieve sport wagen-modellen, want ook het merk Panther komt uit het land overzee. her gei te Ge muiden. In Nederland kent Panther de Kallista 1.6 en 2.8. Voor de Benelux wordt Panther geim porteerd door Selles Auto te Gene- Nieuw op de Nederlandse markt is de Peking Jeep en zoals de naam zegt is het een Chinese auto. Of het nu echt serieus genomen moet worden is de vraag. Importeur is Globe B.V. te Loon op Zand, onderdeel uitmakend van de Auto-Koster groep o.a. dealers van Mercedes e.d. Deze firma expor teert ook veel auto's en zou graag naar China, het land van de handelstoe komst exporteren, zo'n Peking Jeep import is een leuke opstap. De Jeep zelf is zeer Spartaans, weinig modern en nauwelijks geschikt voor de parti culiere markt, dus... Een exclusief sportwagenmerk, maar nu eens een keer uit Duitsland, is ze ker Porsche, thuishorend bij het VAG Peugeot gaat 1988 natuurlijk heel goed in, de Peugeot 405 is Auto van het Jaar 1988 geworden en daar heeft het merk toch het hele jaar plezier van. Overigens is het zeer verdiend, Peuge ot bracht uiteindelijk als enig merk in 1987 een heel nieuwe auto uit, zus Ci troen, samen met Peugeot-Talbot tot het PSA concern behorend, had voor de verkiezing de AX ingebracht. Be halve dat het model in 1986 al bekend was, is het ook niet echt nieuw, want de gelijkenis, vooral technisch met de Peugeot 205 is natuurlijk groot. Ver der deden er aan de Auto van 't Jaar verkiezing alleen maar Japanners mee, Mazda bracht de 626 en 929, fraaie modellen maar toch voortzettingen van de Oude Serie, Honda bracht de Prelude met 4-wielbesturing, technisch nieuw, maar het gehele concept is van het vorig model en ook Toyota en Daihatsu kunnen met de door hen aangemelde modellen aldus be schouwd worden. De 405 dus terecht Auto van 't Jaar en van die 405 kun nen we in 1988 nog heel wat verwach ten, er komen diverse uitbreidingen aan, een dieselversie, een turbo- of ral- Porsche is het geestekind van Ferdi nand Porsche, de eerste echte verschij ning was de 356 in 1948. Momenteel kent Porsche 5 modellen, de 924, de 928, de 944, de 911 en de 959. De voordeligste Porsche is de 924S, die altijd nog zo'n 85 mille kost, dan volgt de 944 vanaf 105.000,-, daarna de 911 van 140 tot 260 duizend gulden, de 928 ligt rond de 225 duizend gul den en de 959 gaat in de 7 ton lopen. Voor 1988 staan er wat moderniserin gen op het programma o.a. de 911 en 944, uitbreidingen o.a. in cabriolet ko men er van de 924 en 944 en of er ooit nog een Porsche onder de 924 komt, onder de 80 mille is afwachten, de geruchten zijn er wel. - DIT SAAIE LEVENTJE HANGT ME DE KEEL UIT, IK HEB ER SCHOON GENOEG VAN ...IK TREK DE V/DDE WERELD IN... OP ZOEK NAAR HET AVONTUURHA, IK VOEL ME NET INDIANA JONES lyversie, een stationcar, een 4x4 mo del, een coupé enz. Verder zal het be kende scalae van 205 en 309 worden uitgebreid en waar mogelijk gemoder niseerd. Op stapel staan bij Peugeot nog een topmodel, de 509 of 605, en een mini-model, de 105, het zal echter wel 1989 worden eer daarvan iets naar Nederland komt. Als dat gel dan met name de 509 of 605 zal ook de oude getrouwe 505 van lieverlee verdwijnen. De inzendingen waaruit de jury de winnende ontwerpen gaat kiezen. Nu nog te draaien. Maar hoe lang nog? een rubriek voor vrouwen en andere mensen...

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 7