Het weerj WERK O, LOU PRICES Alleen nog zeven miljoen nodig 1 1 1 r p' Zomerse plensbuien druppelen na V,n mmmkM II J i Stadsblad Zuid-Holland Oost-jongeren zoeken eigen plek MODES Druk op Den Haag voor Wilton 'i 1 CGRATIS 'n SKIBROEK Vechtpartij in trein 25% extra korting ZIE PAGINA 2 4 OPRUIMING Nu: 10-50% korting WOENSDAG 20 JANUARI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 5 OPLAGE 39.700 De Oost-jongeren boden wethouder Hafkamp dinsdagavond een verzoekschrift aan. SCHIEDAM - Met het af branden van de Sint Joris Doele - nu een half jaar ge leden - zitten de jongeren uit Oost zonder eigen on derkomen. De bestaande voorzieningen - Kluphuis Oost en 't Trefpunt - zijn te klein om de jeugd op te vangen, met alle gevolgen van dien voor de rust in de wijk. Portieken en leeg staande panden worden vaak op luidruchtige wijze gebruikt als verzamelplek ken. Om duidelijk te maken hoe hoog de nood is, bood een grote groep jongeren dinsdagavond vlak voor de commissievergadering van Welzijn en Cultuur, wet houder Luub Hafkamp een verzoekschrift aan. „Jullie hebben het nu ge loof ik een beetje druk of zo, maar we hebben in Oost echt een eigen nieuw klup huis nodig", voegde de ver tegenwoordiger van de Oost-jeugd de nu veel-ge- plaagde wethouder toe. Ter wijl zijn kornuiten hem herhaaldelijk moesten aan manen wat luider te praten. Ook het antwoord van wet houder Hafkamp klonk op vallend zachtjes. Maar dat had een andere reden. On danks alle vergaderingen van de afgelopen maanden, zit een eigen onderkomen Vbor de Oost-jongeren er waarschijnlijk niet in. In het gunstigste geval worden bestaande voorzieningen in de wijk wat uitgebreid. Haf kamp sprak de hoop uit spoedig uitsluitsel te kun nen verschaffen. VILLERIUS SPORTS TELEFOON Bel onze 24-uurs informatielijn voor eenj actueel overzicht van tijdelijke banen in: Schiedam e.o. SCHIEDAM - Bij een vecht partij in een trein ter hoogte van station Schiedam/Nieuw- land is in de nacht van zaterdag op zondag een 20-jarige Vlaar- dinger gewond geraakt. De man werd zonder enige aanleiding, naar eigen zeggen, plotseling door een medepassagier op zijn gezicht geslagen. Terwijl de dader de kuierlatten nam. werd het slachtoffer per ambulance naar het Holy-zie- kenhuis vervoerd met onder meer een zware hersenschud ding. De politie heeft de zaak overgedragen aan de spoorwe grecherche, die inmiddels de naam van de dader heeft weten te achterhalen. TV DEFEKT? RADIO ABA Vldeospeclallsten LAATSTE WEEK UITVERKOOP 010 4332434 SCHIEDAM - De vijf Schie- damse fractievoorzitters alleen PSP'er Bart de Leede ontbrak om principiële redenen - die dinsdagmiddag gingen pleiten voor de belangen van Wilton zijn met lege handen teruggeko men. Weliswaar werden ze vriendelijk ontvangen door een drietal Tweede Kamerleden van de PvdA, maar die konden geen enkele toezegging doen. Gerard Verhulsdonk, de voorman van de WD, zag maar één winst punt in het uitstapje: „Als de nood aan de man komt, blijken we alle partij-belangen opzij te kunnen zetten om ons broeder lijk in de strijd te werpen. Ik denk dat je dat buiten Schiedam niet zo veel tegen komt. Maar verder was het natuurlijk een trieste gang, die we met zijn al len moesten maken. Er staan hier verdomme 500 banen op de tocht", aldus de liberale fractie voorzitter. Duidelijk is intussen wél dat Wilton's verzoek om alsnog een exportvergunning te krijgen voor onderzeeboten voor Tai wan definitief is afgewezen. De brief die de directie van de werf daarover onlangs stuurde naar de Tweede Kamer heeft geen enkele resultaat gehad. In de eerste of tweede week van februari wordt de zaak van Wil ton behandeld in de vaste Tweede Kamercommissie in aanwezigheid van staatssecreta ris van defensie Van Houwelin- gen. Dan wordt er bekenen of Wilton een defensie- order - het moderniseren van de zoge naamde Zwaardvissen - mag overnemen van de RDM. De uitslag van dat debat is be palend voor het voortbestaan van een klein gedeelte van de nieuwbouwafdeling van Wilton. Monnikkendam Als die zou moeten verdwijnen zou dat, volgens Verhulsdonk, ook het einde op korte termijn van de reparatieafdeling kunnen betekenen. En dat zou, zegt VVD'er, een ramp zijn voor de hele regio. Verhulsdonk: „Als de reparatie naar de donder gaat, dan heeft het hele Water weggebied geen reparatiewerven meer. Je kunt op de vingers na tellen dat schepen die naar Ant werpen moeten voor een klein mankement, daar ook meteen laden en lossen. Dan is Rotter dam in korte tijd net zo belang rijk als Monnikkendam aan de Zuiderzee. Het is al veelzeggend dat Den Dunne, een wethouder uit Rotterdam op dit moment zijn nek uitsteekt voor Wilton". De bestuurder uit de havenstad is niet de enige die zich inzet voor de belangen van de Schie- damse werf. Ook burgemeester Reinier Scheeres en PvdA'er Jan Simmons knokken intensief voor de belangen van Wilton in Den Haag. Voornaam Verhulsdonk: „Ze noemen daar Scheeres zelfs al bij zijn voor naam. Maar of het veel zal hel pen is nog maar de vraag. Wij hebben de locale lasten. De gas ten hebben heel andere belan gen. Als er in Vlissingen ie mand op straat gezet wordt in plaats van bij ons, krijgen ze dat ook over zich heen. Geluk kig is Schiedam zo verstandig geweest de grond van Wilton te kopen. Als de werf eraan gaat - wat ik niet hoop - dan hebben we die in elk geval in eigendom. Ik moet er niet aan denken dat we een tweede Gusto-affaire zouden krijgen. Daar heeft een aantrekkelijk stuk grond toch maar tien jaar lang braak gele gen omdat wij er geen zeggen schap over hadden". De Schiedamse fractie-voorzit ters gaan vóór het Wilton debat in februari nog op bezoek bij vertegenwoordigers in de Twee de Kamer van de VVD en het CDA om de nodige goodwill voor de werf te kweken. SCHIEDAM - Wat be gonnen is als een zoekactie naar een geschikte ruimte voor een artotheek met op slag en expositieruimte, is geëindigd in een - naar Schiedamse begrippen - zeer ambitieus en dyna misch project, dat bij uit voering zeven miljoen gaat kosten. Wethouder Luub Hafkamp (cultuur) ontvouwde gisteren in het Stadskantoor vergevorderde plannen voor het opzetten van een cultureel centrum. Geen nieuwbouw op 't Stadserf - vele centrumbewoners en politici zien op de kaalslag voor het Stadskantoor een ideale stek voor een multi-funktioneel ge bouw - maar een compléte „metamorfose" van het Schie damse handelsentrepöt, dat via een poort vanaf de Lange Nieuwstraat bereikbaar is. Geheim Een speciaal ingestelde werk groep (kunstenaars, ambtenaren en een Rotterdams architecten bureau) was in het diepste ge heim vanaf juni vorig jaar bezig met het „plaveien" van de eer ste fase: namelijk een onder zoek naar de technische staat van het historische pand (1859) dat vanaf de Nieuwe Haven een grootse uitstraling heeft, en een globale (maar niet-onrealis- tische) invulling van de vele funkties over de eveneens vele vierkante meters die het ge bouw rijk is. Met het schetsont werp en een globale kostenbere kening in de hand gaf de wet houder fase twee handen en voeten. Een achtkoppige werk groep onder leiding van prof. Piet Sanders, voorzitter van het Cultureel Fonds Schiedam, gaat nu een onderzoek verrichten naar de financiële haalbaarheid van het plan. Een marktverken ning, of zoals Hafkamp het uit drukt: „Links en rechts geld bronnen aanboren in een tijd van forse besparingen". Ontwerp Hoe ziet het schetsontwerp er nu uit? Uiteraard is er ruimte gereserveerd voor de artotheek, waar het allemaal om begonnen is. Het (open) depót voor de kunstwerken komt op de eerste etage, naast het open grafische atelier en het open atelier voor meerzijdige kunst (dans, drama, muziek, enzovoort). Ook is er gedacht aan een expositiezaal voor de grotere tentoonstel lingen van musea en galeries en een zaal van maximaal 200 zit plaatsen voor multifunktionele doeleinden, zoals h.et houden van lezingen, symposia en ope ningen van culturele gebeurte nissen. Terras Voor de rest voorziet het (tech nische) haalbaarheidsplan in een café-restaurant met zonnig terras aan het water van de Nieuwe Haven, een boetiek, een designwinkel, een kunstboek handel en een dansstudio. Ook het Nationaal Gedistilleerd Museum verhuist mee. De kel ders van het Stedelijk worden voor beide partijen wel erg krap. Aangezien slechts de helft van de beschikbare vijfduizend vierkante meter vanuit de cul turele hoek wordt ingevuld, zijn ook lieden uit de vrije beroeps groepen (het rapport spreekt mm. i F*** -1 m iv* V - ma Het handelsentrepöt, gezien vanaf de Nieuwe Haven. van architecten, advocaten en accountants) van harte welkom in het cultureel centrum. Geschikt Eric Bakema, de architect die de werkgroep van advies- dien de, is tevreden over de tech nische staat van het Schiedamse handelsentrepöt. Hij wil, als het plan doorgaat, de constructie van hout en baksteen handha ven. De vier meter brede steeg, met zowel links als rechts ronde toegangsdeuren, noemt hij een „karakteristiek straatje". Ook Eric Bakema betreurt dat het handelsentrepöt verscholen ligt achter een gesloten gevel front en alleen via een poort be reikbaar is. „De charme van het pantT ligt aan de Nieuwe Ha ven", zegt hij, „het gebouw heeft altijd een havengebonden funktie gehad, vandaar". De werkgroep denkt met eeb duidelijke routing, bijvoorbeeld een beeldengroep, de bereik baarheid van 't gebouw groter te maken. Ook denkt men aan een aanlegsteiger. Dan kan met het bootje het café ook bereikt worden. Wethouder Luub Hafkamp, de ambtenaren, de leden van de werkgroep. Iedereen gelooft in het toekomstige centrum waar cultuur hoogtij viert. Prof. Piet Sanders: „Ik ga geen plannen voorbereiden als het geen zin heeft". Sanders heeft zijn steen tje als voorzitter van het Cultu reel fonds Schiedam al bijgedra gen. Niet de gemeente maar zijn „club" nam de kosten van het technische haalbaarheidsonder zoek op zich. Zodoende bleef alles buiten de publiciteit. Sanders: „Ach, het is allemaal heel voorlopig. Laten we het stap voor stap doen". Hafkamp: „Misschien kunnen we bij de provincie of het mi nisterie van WVC terecht". Eer aktie onder de bevolking var Schiedam? Nee, dat niet. Ik g£ zelf in ieder geval niet met eer collectebus lopen". SCHIEDAM - De gevol gen van de plensbuien die in juli en september vorig jaar boven de Jeneverstad losbarstten, blijven de ge moederen nog steeds bezig houden. De leden van een werkgroep, die oktober'87 op aandrang van vele hon derden gedupeerden wrerd opgericht en als taak had het starten van overleg met de gemeente Schie dam, voelen zich van de vergadertafel weggehou den^ Volgens opbouwwer ker en woordvoerder Frans Klijzen komen er nu zeker „prikakties". Want aan „Schiedamse" technieken als stilzwijgen, traineren en ontkennen heeft men geen enkele boodschap. Wat is er aan de hand: Het eer ste kontakt (oktober) van de werkgroep met de gemeente verliep boven verwachting. Er werden allerlei afspraken ge maakt. Zo zouden alle gedu peerden in Schiedam Oost, - West en -Zuid door ambtenaren bezocht worden, want zo rede neerde men: „Komt er een on derzoek naar de wateroverlast, dan mag je niet voorbij gaan aan de beschikbare informatie bij de gedupeerden zelf." Ieder een was het daarmee eens. Snel werden nog een paar korte ter mijn-oplossingen aangedragen zoals een extra pomp in Oost. Dat gebeurde. Een tweede afspraak was te ko men tot vervolgoverleg, waarin randvoorwaarden bepaald Eksklusief bij Jacomo de bekende merken: Matinique, Ciao, René Lezard, Portobello, Zimbello, Monello, Nik Boll, Trenco, Boss, Bergerie di Cania, en Di Maggio eksklusieve herenmode JACOMO HOOGSTRAAT 116 - VLAARDINGEN HOOGSTRAAT - SCHIEDAM moesten worden voor een nader specifiek (en niet globaal) on derzoek in diverse deelgebie den. Alleen het bestuderen van de technische staat van de riole ringen vond de werkgroep niet genoeg. Lokale faktoren en de invloed van de stadsvernieu- wingsprojekten op de wateraf voer konden naar hun mening niet onbesproken blijven. Brief Hierna hoorde de werkgroep niets meer en stuurde een brief. De gemeente reageerde en liet weten" dat er een onderzoek gaande was naar het funktione- ren van de rioleringen en - de eerder gemaakte afspraken ten spijt - „te zijner tijd overleg met de werkgroep zal komen, indien de resultaten van dit onderzoek er aanleiding toe geven." Frans Klijzen: „Ze houden zich niet aan de afspraken. Ik denk dat de ambtenaren met wie wij kontakt hadden er niets aan kunnen doen. Van hogerhand opgelegd, zullen we maar zeg gen. Ik heb geen wantrouwen tegen het rapport over de tech nische staat van de rioleringen. Dat zal best een secuur werkje zijn, maar uit betrouwbare bron vernam ik dat het rapport al half december klaar was, terwijl het, schat ik, begin april, in de openbaarheid wordt gebracht en dat is natuurlijk veel te laat." Houding Klijzen vervolgt: „De gemeente is bang om op haar gezicht te vallen en wil alle denkbare ze kerheden inbouwen, voordat het rapport over de rioleringen in de openbaarheid komt. Alles gaat zo stroef. Kennelijk denkt de gemeente Schiedam dat de tijd in haar voordeel werkt en gebruikt zij bewust strategieën als stilzwijgen, ont kennen en traineren. Openheid van zaken is hier ver te zoe ken." Opbouwwerker „Het is ons nooit om schade vergoeding voor de gedupeer den gegaan. Wel om het creëren van een positieve werksituatie," aldus de opbouwwerker van het Instituut Ondersteuning Bewo ners in Stadsvernieuwingsgebie den (IOBS). „Over geld gespro ken: Schiedam heeft nu, net als buurtgemeente Vlaardingen een aanvraag uit het Rampenfonds gedaan. Een schijnvertoning, want zo'n toekenning is louter theoretisch." Pijn Dat in het algemeen de over heid nooit naar burgers luistert (behalve in verkiezingstijd) had opbouwwerker Frans Klijzen bij voorbaat kunnen weten. Niet erkend worden als gesprekspart ner doet pijn. Zo pijn zelfs dat de werkgroep akties gaat voe ren. Prikakties wel te verstaan. Men is gewaarschuwd. Juli/september '87: het begin van nog veel ellende. Luub Hafkamp over culturele tegenslagen:Het zijn maar Intermezzo' UVG lamlendig Sterk schot redt Harga t t.w.v. 119.-, 139.-, 179.- of 249.- bij elk (niet afgeprijsd) jack v.a. 149.- Alleen bij de leukste sportzaak van Nederland! Broers*eld^27^Schiedam^^/ Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groene!aan 95 Vorkoop Inruil RoportHo Ook voor uw wtunodunoo on kootkootoo Hoogstraat 30, Schiedam op de reeds fors afgeprijsde artikelen. Bron: KNMI VRIJDAG 22/01 half tot zwaar bew. regen min. -1° midd.temp. 5' wind: ZW-4 ZATERDAG 23/01 half tot zwaar bew. plaatselijk regen min. -1° midd.temp. 3' wind: ZW-3 ZONDAG 24/01 half tot zwaar bew. plaatselijk regen min. -3° midd.temp. 2° wind: 0-3 Cultureel centrum in Schiedam i i - f 1 f T. immrn m ÜLs tMÉ dZ wi Werkgroep rioleringen voelt nattigheid Hei Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1