Leden cultuurcommissie spuwen hun gal Podium programma Cursuskans voor werklozen Aktieve tafeltennis erszetten zich in voor Derde Wereld Rock and roll-festijn in Zaal Beatrix VERBOUWINGS OPRUIMING Karnavalsfeest in De Erker KORTINGENi VERINGMEIER TANDTECHNIEK P. H. Nijkamp Gebit stuk? Inbraken Fragment in Aladdin 94.1 MHz op kabel Liever de lucht in met de SOMS Bijeenkomst computerclub ."WMns.?" HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 22 JANUARI 1988 PAGINA 3 SCHIEDAM - Schiedam mag dan landelijk ge zichtsverlies geleden heb ben door de rel rond het Stedelijk Museum, in de plaatselijke politiek is de hele affaire met een sisser afgelopen. Dinsdagavond debatteerde de cultuur commissie over de beslis sing van wethouder Luub Hafkamp om een tentoon stelling over de franstalige schrijver J. K. Huysmans op stel en sprong af te bre ken. Dat besluit viel op 7 januari. Na een publicatie in het Rotterdams Nieuws blad, waaruit bleek dat Huysmans er anti- Semiti sche denkbeelden op na hield, eisten de gemeente raadsleden Ton de Vos (PvdA en Bart de Leede (PSP/PPR) ingrijpen van Hafkamp. Die reageerde bijzonder vlot en verzuimde in zijn haast de com missie te raadplegen. Iets wat hem op zijn zachts gezegd niet in dank werd afgenomen. Helemaal volgens de verwach ting namen de cultuurspecialis ten van alle politieke partijen dinsdag de gelegenheid te baat om hun gal te spuwen over het optreden van de WD-wethou- detn. Stuk voor stuk hadden ze hun kritische verhaaltje tot in de puntjes voorbereid. Het is waar schijnlijk fors ploeteren geweest het afgelopen weekend aan heel wat bestuurlijke huiskamerta fels, maar het resultaat was er dan ook naar. De scherpzinnige volzinnen en goed uitgekiende kwinkslagen waren niet van de lucht in de tot vergaderruimte omgetoverde trouwzaal van het stadhuis. Toch kon Hafkamp, duidelijk voorbereid op tenmin ste één avond lang behoorlijk afzien, na afloop van de discus sie opgelucht ademhalen. Alle boze geluiden ten spijt werd zijn positie geen moment aan het wankelen gebracht. Hans Paalman, de direkteur van het Stedelijk Museum, die de omstreden tentoonstelling in huis haalde, kwam zelfs in het hele stuk niet voor. Doe-het-zelf „Laten we nou eerst de wethou der zijn besluit eens laten ver dedigen. Daar heeft hij nog he lemaal de kans niet voor ge had", probeerde VVD- raadslid Annie Renskers-Maas al meten het debat in goede banen te lei den. Helemaal lukte dat haar niet. „Ik wil het niet over de sluiting van de tentoonstelling hebben, maar over de hele gang van za ken", was het vinnige commen taar van D'66 raadslid Coby de la Rie. „Bij ons in de partij staat die D voor democratie, bij de VVD kennelijk voor doe- het- zelf. Het is uiterst onfat soenlijk dat een wethouder be sluiten neemt zonder iemand te raadplegen. Ik moest nota bene in de krant lezen dat de exposi tie afgebroken was. Hafkamp verdient voor mij het brevet van onvermogen". Ook Els Hellwig (CDA) zat minder in haar maag met de be slissing van de wethouder, dan met de vaart die hij erachter zette om die ten uitvoer te brengen. „Wat is nou de reden van die abrupte manier van doen? Ik begin toch bang te worden dat het meer een pa niekreactie is geweest, dan daad-krachtig handelen", aldus Hellwig. Kop ophol „Hij heeft zijn kop op hol laten brengen door een paar krante artikelen", deed Ulferd Bruse- ker (CPN) er nog een schepje bovenop. „Ik wou dat Hafkamp in andere zaken, zoals de sport en de nieuwebouw van de bi bliotheek, eens een keertje zo snel te werk ging. het ergst van de hele zaak vind ik, dat hij de anti-racismebeweging eerder kwaad dan goed heeft gedaan op deze manier". En zelfs Bart de leede en Ton de Vos, de twee raadsleden die om ingrijpen van Hafkamp hadden gevraagd, bleken hun bedenkingen te hebben over de manier waarop dat was ge beurd. „Ik was vóór het afbre ken van de expositie, maar een extra overleg was wel wenselijk geweest", vond Bart de Leede (PSP). PvdA'er Ton de Vos vroeg Hafkamp nog eens drin gend de redenen van zijn be sluit te beargumenteren. Petemoei Dat wilde Hafkamp best: „Geen enkele andere aanpak had denk ik tot een ideale situatie geleid. Bovendien lagen de alternatie ven niet voor het oprapen. Het was niet te voorzien dat er zul ke opgeklopte toestanden zou den ontstaan. Ik hoopte met mijn besluit juist escalaties te voorkomen", aldus de wethou der. AFWEZIG 25 t/m 29 januari D. Ch. Zuiderweg C. J. J. Kloos A. C. Nijs Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - „Zelfdwang en maatschappelijke dwang in de verzorgingsstaat" is het onder werp van een lezing die drs. H. Vuysje op maandag 25 januari zal geven in het gebouw van de Nederlandse protestantenbond, Westvest 92. De socioloog, ex- HP-redakteur en medewerker van het NRC-Handelsblad komt naar Schiedam op uitno diging van de Wetenschappelij ke Kring. De lezing begint om 20.15 uur. De paragnoste Tilly Ran houdt donderdag 21 januari een lezing over psychometrie en helder ziende waarnemingen voor de spiritistische vereniging Harmo- nia. De avond, die wordt ge houden in De Blauwe Brug, is ook toegankelijk voor niet-le- den. Toegang .7,50. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. SCHIEDAM - Vijf Rotterdamse dames komen zaterdagavond café Podium op de Lange Haven op stelten zetten. Muzikaal dan wel te verstaan. Lisa, Marjan, Carolien, Ria en Jacqueline brengen als „Heavy Emanuelle" een mengelmoes van rock en funk. Hun teksten getuigen van een gestoorde kijk op het alledaagse leven, de instrumentale begeleiding is beurtelings agresssief (heavy) en zweverig mooi (Emanuelle). De band bestaat anderhalf jaar en speelt uitsluitend eigen werk. Aanvang 22.30 uur, toegang 4,-. Zondagavond 24 januari treedt Ron Baggerman op in Podium. Baggerman zingt en begeleidt zichzelf met de Chapman Stick. Dit instrument is in 1969 uitgevonden en 1971 op de markt gebracht door de Amerikaan Emmett Chapman. De Stick is een tiensnarig electrisch instrument, het eerste snaarinstru ment dat op een pianomanier bespeeld kan worden. Hierdoor klinkt het niet als één instrument maar eerder als verschillende instrumenten tegelijkertijd, aangezien de beide handen onaf hankelijke muzikale partijen neer kunnen zetten. Dit in tegen stelling tot bijvoorbeeld gitaar of basgitaar bij welke de ene hand de toonhoogte regelt en de andere de aanslag. Om dit alles nog wat aantrekkelijker te maken gebruikt Ron er een digitale drumcomputer en sequencer bij. Aanvang 22.00 uur Toegang 2,50. De twee hoofdrolspelers in de museumaffaire in een vrolijk onderonsje aan de vergadertafel. Links museumdirekteur Hans Paalman, rechts wethouder Luub Hafkamp. Tussen hen in een ambtenaar van CSJ. SCHIEDAM - Als er aan iets in Schiedam geen ge brek lijkt te zijn, dan is „Dat is dan wel sneu afgelo pen", sneerde de communist Bruseker. „Zoiets zou je toch als wethouder moeten kunnen inschatten". Bart de Leede vertolkte de ge voelens al wat vriendelijker: „Uw motieven vind ik niet al te sterk en de hele procedure ver dient niet de schoonheidsprijs. Laten we hier lering uit trekken voor een volgende situatie". Het was aan VVD-raadslid An nie Renskers- Maas om als de goede petemoei het boze sprookje uit te blazen: „Ik kan wel begrip hebben voor de wet houder. Achteraf is het zo mak kelijk oordelen. Laten we nu verder weer positief gaan den ken". De afdeling Schiedam van de Mariënburg Vereniging houdt maandag 25 januari een ge- spreksvond over echtscheiding naar aanleiding van de nieuws brief „Geroepen tot vrede". Gastspreker is professor A. W. J. Houtepen. De avond, die is bedoeld voor alle gescheiden mensen en dege nen die daarbij betrokken zijn, begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de Sint Martinus Parochie in de Jan Damenstraat 1. Eventuele verdere informatie bij mevrouw C. Willemsen, te lefoonnummer 4744889. SCHIEDAM - Hans Kreischer laat z'n kaartje zien. „Secretary general" staat er onder zijn naam vermeld. Hij glimlacht een beetje. Engels is nu een maal de taal die in kringen van de ontwikkelingssa menwerking gebezigd worden. Kreischer is secretaris van de Schiedamse stichting „Metha", dat staat voor: „Geven, zonder de ander je wil op te leggen". „Metha" telt vijf bestuursleden en 35 donateurs, maar wat het laatste betreft: dat moeten er meer worden. Stappen zijn on dernomen, zoals een bescheiden tentoonstelling tot 11 februari in de hoofdbibliotheek aan de Lange Haven en het drukken van een informatieve folder met wervend karakter. In het verleden organiseerde het bestuur elk jaar een zogenaam de „dag voor Sri Lanka" in de Korenbeurs. Met gasten als Bet- tine Vriesekoop - geen toevallig heid want alle bestuursleden hebben een gemeenschappelijke hobby: tafeltennis. De laatste feestdag werd een regelrecht de- bacel. Een buikdanseres en een fakir trokken niet meer dan 15 bezoekers, terwijl men in de be groting uitging van een hon derdtal aanwezigen. Deze vorm van kapitaalsvernietiging past „Metha" wijselijk niet meer toe. Van mond-op-mond-reclame, een tentoonstelling en een goed onderbouwde folder verwacht men meer. Verwachtingen Want Metha heeft toekomstver wachtingen die - hoe kan het ook anders - veel geld kosten. Zoals: het niet alleen in Sri Lan ka maar ook in andere Derde Wereldlanden de bevolking SCHIEDAM - Uit café Het Vierkantje op de Koemarkt is in de nacht van zaterdag op zondag een geldbedrag van 9500 gulden gestolen uit een brandvrije kluis. De daders kwamen binnen door een bo- venruit te forceren aan de ach terzijde op maar liefst vijf me ter hoogte. Wandelaars zagen in het week end een stapel jassen drijven in een sloot bij de Harreweg. De mantels werden uit het water gevist en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Daar was inmiddels een melding bin nengekomen van een inbraak in de garderobe van 'De Boshoek', het clubgebouw van de KNNV op het Bachplein. De gedupeer de natuurliefhebbers hebben hun jassen, zij het kledernat, te ruggekregen. Hans Kreischer, secretaris van de Schiedamse stichting „Metha". steunen met projekten als: het starten van een timmerwerk plaats, het vruchtbaar maken van 15 are rijstveld of het op zetten van een medisch cen trum. Een andere grote wens: opbouwwerkers uit de Derde Wereld een cursus in Nederland laten volgen. Prototype Hans Kreischer is geen prototy pe van een hulpverlener, maar heeft iets van een zakenman met een recht-door-zee-mentali- teit, die in deze kringen zeer zeldzaam genoemd mag worden. „Soms moet je keihard en zeer zakelijk zijn in dit werk," zegt de secretaris die het dagelijks leven zijn brood ver diend als administratief mede werker in het Schieland Zieken huis. Aangezien hij alle „ins en outs" van het ziekenhuiswereld je op zijn duimpje kent, weet hij maar al te vaak iets „leuks" te versieren voor „Metha". „Maar," zegt hij,je moet voor zichtig zijn. Zijn de mensen op Sri Lanka ziek dan komt er een of andere toverdokter aanzet ten. De mensen plukken hun medicijnen zelf. Je moet altijd denken: wij moeten ons juist aanpassen en niet andersom. nu vooral op het district Koggo- la, in het zuiden van Sri Lanka, met ongeveer tienduizend inwo ners. Hier is met financiële on dersteuning van „Metha" een kippenfarm en een medisch centrum(pje) opgezet. Ook be taalt „Metha" elke maand 70 gulden aan een dokter, die zich tegen dit bedrag verplicht elke week het piepkleine dorpje Ha- baraduwa te bezoeken. Stichting „Metha" begon, welis waar onder een andere naam, in '78 met ontwikkelingshulp. Een cycloon hield flink huis in het plaatsje Sippimaduwa (Sri Lan- ka-oost). Voorzitter Hans van der Broek nam een kijkje en zette een „dakenaktie" op po ten. Metha verbond zich na een avontuur met een te grootscha lige en onoverzichtelijke organi satie, met de Swarna Hansa Foundation. Gevolg: een vijf-ja renplan, opgesteld uit de be hoeften van de Tamils en Sin- galezen zelf. Oase Hans Kreischer stelde zich per soonlijk op de hoogte van de vorderingen van het vijf-jaren plan. Het plaatsje Sippimaduwa beschouwde hij als een oase van rust. Tamils en Singalezen leef den in vrede. Maar dat is de laatste jaren ver anderd. Secretary General: „Sippimaduwa is totaal ver woest. 't Land van de eeuwige glimlach, zo noemden ze Sri Lanka toch dat net zo groot is als de Benelux. Toch is het op veel plaatsen rustig. Ga maar na: Een bom in Groningen hoor je ook niet in Maastricht. SCHIEDAM - De band „Frag ment" speelt zaterdagavond 23 januari in jongerencentrum Aladdin in de De Meesterstraat 40. Deze Engelstalige driemans-for- matie speelt covers van onder andere UB40, U2, Police en de Talking Heads. De komende maand is Fragment ook op tele visie te bewonderen in een AVRO programma. Aanvang van het optreden in Aladdin: 22.45 uur, zaal open 20.30 uur, toegangsprijs 4,-. het wel aan cursussen. Toch heeft het ECV - het Educatief Centrum voor Volwassenen dat speciaal in het leven is geroepen om lijn in het aanbod te brengen - nog een paar gaatjes in het plaatselijk opleidingen-pakket weten te ontdekken. Vandaar dat het centrum in de Stad houderslaan 30 begin fe bruari, halverwege het schooljaar, start met een viertal nieuwe cursussen bedoeld voor werklozen die staan ingeschreven bij het arbeidsbureau. Speciaal voor degenen, die den ken over een baan in de verzor gende sector is „Kiezen voor een beroep in de verzorging" in het leven geroepen. Een be roepskeuze adviseur geeft in een aantal lessen een overzicht van de talrijke opleidings- en baan- mogelijkheden in die richting. Bovendien zal een EHBO-vere- niging een 32-tal praktijklessen verzorgen. „Onmisbaar natuurlijk voor ie dereen die echt met bejaarden, zieken of kinderen gaat werken, maar ook nuttig voor degenen, die daar na het volgen van onze oriëntatiecursus vanaf zien," vindt Marja Hansen. De coördi nerend medewerkster bij het ECV vindt vooral dat de tweede cursus die begin februari van start gaat „Hoe leer ik sollicite ren" een gat opvult in de markt. Maija Hansen: „In Schiedam hadden we zo'n training nog niet. Ik had ook eerst het idee, dat zoiets zou uitdraaien op een soort (bezigheidstherapie. Om dat andere steden zulke goede resultaten boekten hebben we er zelf eentje opgezet. Veel werklozen kennen zelf hun sterke punten niet. Er is een beetje lef voor nodig om die naar voren te brengen. En dat broodnodige zelfvertrouwen krijg je, als je daar in een groep aan werkt." Typen en Computerkunde, de twee andere cursussen die in het extra-pakket zijn opgenomen worden gegeven in de Streek school in de Sint Liduinastraat. De eerste leidt op tot het uni-di- ploma, de tweede is een eerste kennismaking met de compu terkunde en de mogelijkheden daarvan. Alle vier de opleidingen zijn zo betaalbaar mogelijk gehouden en in bepaalde gevallen kan er een financieringsregeling getrof fen worden. Al is Marja Hansen daar geen voorstandster van. De coördinatrice van het ECV: Als je helemaal niets vraagt, dan wordt het allemaal zo vrij blijvend. Bovendien willen we wat goeds bieden. Al onze les sen worden gegeven door des kundigen en dat kost nu een maal geld. Van alleen de subsi die die we krijgen zou dat niet kunnen. Vandaar dus die eigen bijdrage, want meer kan je de gemiddeld 50 gulden die we voor onze cursussen in rekening brengen toch niet noemen." Opgeven kan bij het ECV in de Stadhouderslaan 30, telefoon nummer 4261511. SCHIEDAM - De SOMS zit ook zaterdag 23 januari weer in de lucht tussen 13.00 en 19.00 uur op 94.1 MHz op de kabel. Het programma van de SOMS luidt als volgt: 13.00 tot 15.00 uur: non stop muziek. 15.00 tot 15.30 uur: De Rita Young Show, dé kans voor regionaal muzikaal ta lent om voor de radio te komen. Gast van de week is Hans van Katwijk. 15.30 tot 17.30 uur: SOMS actua, met al het plaatselijk nieuws, heet van de naald. De volgende onderwerpen komen onder andere aan bod: Wethouder Luub Haf kamp komt praten over de haalbaarheid van het zeven miljoen kostende cultureel centrum in het voormalig handelsentrepot aan de Lange Nieuwstraat. Fraktie-voorzitter van de PvdA, Gé Brouwer, komt verslag uitbrengen van het bezoek van alle plaatselijke partijvoormannen aan Den Haag in verband met de Wilton-problematiek, Computercursus voor werklozen 17.30 tot 19.00 uur: Sport gepresenteerd door Fred van Aken. Voorafgaand aan de SOMS zendt de Zieken Omroep uit, ook via 94.1 MHz op de kabel, tussen 10.00 en 13.00 uur. De Stads Omroep krijgt binnenkort uitbreiding van haar zendtijd en zoekt daar om een aantal nieuwe en thousiaste medewerkers voor verschillende funkties. Aanmelden kan bij de Stads Omroep Schiedam, afdeling personeelszaken. De heer J. Rook, Postbus 4030, GA 3102 Schiedam. SCHIEDAM - In de Havenkerk op de Lange Haven wordt zon dag 31 januari een feestelijke doorloopdienst gehouden. Aanvang 15.00 uur, toegang Stuur liever een os naar dat gro- gratis. Informatie op telefoon- te eiland dan een traktor die na een paar jaar voor eeuwig stil langs de kant van de weg staat." Kreischer spreekt uit ervaring. Tweemaal bezocht hij het eiland en zag roestbakken te over. Projekt De stichting .Metha" richt zich De Stichting Evolution through love verzorgt met ingang van 20 januari iedere woensdag vanaf 19.00 uur in het Wijkcentrum „De Blauwe Brug" trainingen in magnetiseren, voetreflex-thera pie, astrologie, hand- en water verfkleur-lezen, phytotherapie, bach-bloemen therapie. Voor nadere informatie: tel. 4701956 of 4506830. SCHIEDAM - Onvervalste rock and roll zal de boventoon voeren op het 50-iger jaren festijn dat zaterdagavond 23 janua ri wordt gehouden in zaal Beatrix in de Lange Kerkstraat 68. Twee bands zullen tot in de kleine uurtjes gouwe ouwen spelen van Elvis, Gene Vincent en andere grootheden uit het tijdperk van de vetkuiven en de petticoats. Bezoekers worden verzocht zich zoveel mogelijk in stijl te kle den, maar verplicht is dat niet. De echte dansliefhebbers krij gen de kans zich met elkaar te meten in een wedstrijd, waar mee originele prijzen te verdienen vallen. nummer 070-635929. SCHIEDAM - De Computer Club Schiedam komt bijeen op dinsdag 26 januari in de ruimte van De Filmclub, Nieuwstraat 12 te Schiedam. Op deze bijeenkomst onder an dere een demonstratie van het vervaardigen van elektronika printjes waarmee men kleine computer-uitbreidingen kan bouwen, de mogelijkheid tegen clubprijzen soft- en hardware aan te schaffen (onder andere de eerder genoemde printjes, deze, kunnen ook ter plekke naar eigen ontwerp worden ver vaardigd) en kapotte compute rapparatuur ter reparatie aan te bieden en natuurlijk is iedereen welkom die zijn eigen compu- ter-apparatuur mee wil nemen. Tafels worden gratis ter be schikking gesteld. Ook zal er deze keer een com puter-speelfilm vertoond worden op de video. Op deze bijeenkomst zullen in ieder ge val Commodore-64, IBM-AT en een Amiga-500 vertegen woordigd zijn, maar ook bezit ters van andere computers (bij voorbeeld Atari-ST'2 etc) worden uitgenodigd hun appa ratuur mee te nemen. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en de toegang be draagt 3,50 (inclusief gratis knipselkrant met zeer veel in formatie over de diverse com- putermerken). Meer informatie over de Computer Club Schie-, dam op 010-4732046 en voor de bezitters van een modem da gelijks van 17.00 tot 09.00 uur op 010-4733585 via BBS Mid night Express en in het weekend 24 uur per dag. Dr. W. F. Scheepe SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker verkeert zaterdag 30 ja nuari geheel in karnavalssfeer. De Raad van Elf van „De Riet zeilers" en de Dansmariekes zullen de hele avond present zijn. De hand Los Amigos zal het feest opluisteren met Braziliaanse J muziek. Er zijn prijzen beschikbaar voor de bezoekers, die zich het origineelst verkleed hebben. J De entree bedraagt f 5,- per persoon, inclusief 4 tombola-loten. De zaal is open om 19.30 uur en het feest eindigt om 1.00 uur. J DE LANGE REEK tew n main i aftin fff VLOERBEDEKKING MATRASSEN DEKBEDDEN Los Amigos t Museumrel loopt met sisser af Ik Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags van 09.00 tot 12.00 uur. huisarts Waarneming: Tuinlaan 92 Vondellaan 8 Swammerdamsingel 43 Aanvragen huisbezoek voor 9 uur 's morgens, via boodschappendienst telefoon 4206611. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-87 Metha" zoekt donateurs is afwezig van 25 januari tot 1 februari. Waarnemers: Dr. I. van Hasselt Dr. R. v.d. Veer Schiedamseweg 69, tel. 4705282 Spreekuur volgens afspraak. Visite aanvraag voor 9.30 uur via telefoon 4705282. Weekend uitsluitend via de boodschappendienst telefoon 4206611. loweg 17 - Schiedam (Spaansepolder) Tel 010 - 43749 44 "60% OPENINGSTIJDEN: DINSDAG T/M ZATERDAG 9-5 UUR IIIMl iferej X

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 3