Hergebruik afval Badkamer verbouwing is geen sinecure De keuze hangt afvan gasverbruik en jsolgtiegmad N Hts* Een robot-huis? w R TIF :P|v, Ui J Concurrentie strijd op hypothekenmarkt Herindeling secretariaten Huurcommissies Meerderjarig met 18 Bodemsmerings budget 1988 Croei windenergie Duurzame energie Vrijstand huis in de Kethelpolder HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 30 JANUARI 1988 PAGINA Eindredaktie Marijke Sterk tel. 03473-72727 Hergebruik Tips Begroten Tips Vijf soorten cv's Conventionele cv-ke- tel VR-ketel is ée cv-ketel 16 Jaar oud? 0an zullea we hard over een metwe moeten gaan tfeafcen. Over het algemeen «al een ketel filet veel ouder worden- tilt tientallen merken eu soorten zullen we eea fceaze moeten makea* Dat vttft niet I)e gaswandketel mee. Wat te kiezen? Een «K-, VR-, XR-, ea K£-ketel? Dit artikel ia bedoeld als wegwijzer in ev-keielland. De uitein delijke fceoae afhankelijk van bet gasverbruik ea de iso- latietoestand van de woning De HR-ketel Gecompliceerde techniek op zoek naar een zo hoog mo gelijk rendement De CV-haard Wat nu te kiezen? I f mm. 4HtL Wonen in 2000: een andere vorm én een andere irr, richting? Weinig haast Minitel Onze verre voorouders in het noorden van het land, leefden bo venop hun afval. De terpen waar ze hun huizen op bouwden be stonden uit afval met een laagje aarde. Een simpele oplossing waar archeologen nog steeds blij mee zijn. Wat doen we in onze mo derne maatschappij met het afval? We staan er nauwelijks bij stil. Toch is het iets wat ons allemaal aangaat. Nederland met zijn ruim 14 mil joen inwoners is een dichtbevolkt plekje op deze wereld. Het is ook 'een welvarend land, dat volop deelneemt aan de consumptie maatschappij van de westerse we reld. Deze twee elementen zorgen -voor grote hoeveelheden afval, die gestort, verwerkt of verbrand moet worden. Per huishouden worden gemiddeld twee zakken vuil per week opgehaald. Uit gaande van 4 miljoen huishoudens betekent dat 8 miljoen zakken per week, alleen aan huisvuil. kostbaar. Beter is het, om zoals dat bijvoorbeeld bij Philips Eind hoven gebeurt, om twee prullen bakken naast de bureaus te zetten. Een voor papier en een voor de rest. Een van de problemen vn huishoudelijk afval is de diversi teit. Etensresten, schillen, papie ren luiers, kapot speelgoed en tientallen andere zaken gooit men in het vuilnisvat. Om tot herge bruik van huishoudelijk afval te komen, moeten er in de keuken meerdere afvalbakken staan. Etensresten, blik, plastic en papier moeten gescheiden worden. In Tilburg wordt momenteel een proef gedaan met acht gescheiden bakken. De haalbaarheid van deze proef is twijfelachtig. Want on danks de goede wil van mensen verzandt zo iets snel. Wel zinvol lijkt het om de oude vertrouwde schillenman weer in het leven te roepen, die eens in de week schil len en etensresten ophaalt. In sommige plaatsen gebeurt dit al. Een deel van het afval kan op nieuw worden gebrukt (recycling). Glas is daarvan een voorbeeld. Het wordt in glasbakken verza meld en vervolgens omgesmolten en opnieuw gebruikt. Voor papier geldt hetzelfde. Ongeveer 50 pro cent van het oud papier wordt in Nederland hergebruikt. Dit per centage kan echter nog behoorlijk stijgen, wanneer iedereen er wat meer aandacht aan besteedt. Bij voorbeeld op kantoren. Veel pa- pierafval komt daarvandaan. Maar in de afvalbakken naast de bureaus worden niet alleen papier proppen gegooid, maar ook kof- fiebekertjes, sinasappelschillen, klokhuizen en dergelijke. Daar door kan dit papier niet herge bruikt worden en uitzoeken is te Iedereen kan meehelpen de hoe veelheden afval te verminderen. Bijvoorbeeld aan een kant be schreven vellen papier bewaren en gebruiken als kladpapier of teken papier voor de kinderen. Zo min mogelijk wegwerp artikelen ge bruiken. Oplaadbare batterijen kopen. Alleen plastic boodschap pentassen gebruiken waarop staat dat ze biologisch afbreekbaar zijn. Beter is een kartonnen doosje of een gewone boodschap pen tas. En natuurlijk geen chemi sche stoffen in de vuilnisbak. Dat zelfde geldt voor verfresten, olie, nagellak, batterijen en restjes schoonmaakmiddelen. Breng die naar het depot van de plaatselijke gemeentereiniging ,«i Een badkamer verbouwen is geen klusje dat men op een regenach tige zaterdag kan klaren. Er komt **en heleboel bij kijken. Voordat men een sanitairwinkel binnen stapt, moet er een uitgebreid en wel doordacht plan zijn. Wat wil len we, hoever willen we gaan met verbouwen, wat is er technisch mogelijk en hoe groot is het be schikbare budget? Alle gezinsleden maken meerdere keren per dag gebruik van de bad kamer. Daarom is het goed om met het hele gezin een wensenlijst samen te stellen. Daarbij moet re kening worden gehouden met de gebruikssituatie. Alle wensen en ideeën worden dus op een lijstje gezet. Daarna tekent men de bad kamer op schaal bijvoorbeeld op ruitjespapier. Met kleine papieren tnodellen kan men nu net zo lang schuiven tot de beste indeling is gevonden. Natuurlijk kan hierbij een beroep worden gedaan op de architect, de aannemer of de in stallateur. Zijn de plannen bekend dan moe ten de wensen vertaald worden in een begroting. Daarvoor moet men in gedachten het hele karwei doorlopen. Gebruik in de begro ting exacte prijzen. Met geschatte bedragen heeft u nog geen goed beeld van de financiële conse quenties. Neem tien procent van het totaalbedrag in de begroting op als "onvoorzien". Heeft u een architect in de arm genomen dan kan hij dit budgetaire gedeelte voor zijn rekening nemen. De kos ten lopen al snel in de duizenden guldens. Indien het geld niet be schikbaar is kan het geleend wor den. De meest gunstige oplossing bij een eigen huis is de verhoging yan de hypotheek. Kan dit om een 'bepaalde reden niet dan is er nog een persoonlijke lening of het doorlopend krediet. Over het al gemeen komt men dan echter duurder uit. Het verdient aanbe veling om met de plannen naar de gemeente te stappen en te vragen of u in aanmerking komt voor subsidie. Zo'n subsidie kan een aardige besparing op de kosten betekenen. Misschien wilt u geen grote uitgaven doen of heeft u een te kleine beurs? Dan toch kan de badkamer worden opgefleurd. Tientallen badkameraccessoires zijn in de handel verkrijgbaar. In allerlei stijlen, modellen en kleu ren. Kranen, doucheknoppen, toi- letbrillen, handdoekenrekjes, zeepbakjes, noem maar op. Het kan allemaal op elkaar worden af gestemd in kleur en vorm. Op die wijze krijgt zelfs de meest eenvou dige badkamer een heel eigentijds gezicht. Tot slot nog wat tips voor de in richting. Een badkamer is over het algemeen een kleine ruimte met niet veel of zelfs helemaal geen ra men. Om die reden zijn zachte tin ten aan te bevelen. Wit als basis is al jaren een trendkleur. Het wordt veel gecombineerd met een felle kleur als rood of geel. Veel don kere of felle kleuren en drukke dessins laten de ruimte kleiner lij ken. Hetzelfde geldt voor hoogg lans tegels. Een warme sfeer kan ook worden bereikt door het ge bruik van tapijt. Tegenwoordig zijn er veel kwalitatief goede soor ten in allerlei tinten te koop. Het aanbod in badkamerinterieurs, baden, douches, tegels en acces soires is enorm groot. Iemand die denkt over een andere badkamer doet er goed aan ruim de tijd te nemen om zich over de verschil lende mogelijkheden te informe ren. cv-ketelland De term rendement komt regelma tig in dit verhaal voor. Volgens het woordenboek betekent rende ment: het nuttig effect. Bij cv-ke- tels staat het voor de warmte of de energie die wordt benut. Die we gebruiken. Bijvoorbeeld: een ren dement van 80 procent betekent dat van de 100 procent gas of olie die wij verstoken tachtig procent wordt omgezet in warm water. De resterende 20 procent bestaat uit rookgas en gaat verloren via de schoorsteen. In principe werken alle cv-appara- ten hetzelfde. Brandend gas ver warmt het water in de ketel. Via buizen en radiatoren wordt het hete water door het huis gepompt. Het werk van de 'circulatiepomp'. Uiteindelijk komt het water, afge koeld terug bij de ketel om op nieuw verwarmd te worden. Net zo lang tot de thermostaat in de huiskamer aangeeft dat het warm genoeg is. Binnen het aanbod aan cv's kunnen we vijf hoofdgroepen onderscheiden. De gewone, ook wel conventionele ketel genoemd, de Verbeterd Rendement-ketel (VR-ketel), de Hoog Rendement ketel (Hr-ketel), de Gaswandketel en de CV-haard. De XR-ketel staat voor Extra Rendement en de EZ-ketel voor Energie zuinig. Deze twee namen zijn door fabri kanten bedacht. Het zijn conven tionele ketels met enkele bespa rende voorzieningen. De aandui dingen op zich garanderen niets. Dit is de eenvoudigst uitgevoerde en de goedkoopste van de vijf. De cv-ketels uit de jaren '70 geven een rendement van niet meer dan 70 procent. Bij het ouder worden daalt dat rendement tot 65 soms wel tot 60 procent. Daarmee ver geleken zijn de huidige conventio nele ketels sterk verbeterd. Ze hebben een rendement van 76 pro cent. Die zes procent betekent om gerekend toch al gauw een bespa ring van 200 kubieke meter gas per jaar. Een Verbeterd Rendement ketel is een conventionele ketel met extra voorzieningen. Hij is beter geïso leerd, en heeft een automatische pompschakelaar. Deze pomp werkt alleen wanneer het nodig is. Er wordt niet de hele dag water bel is bij een gasverbruik van 3500 kubieke meter gas per jaar, of meer. door de leidingen gepompt, maar alleen tijdens en tot een half uur na het stoken. De pomp draait in ieder geval 1 keer per dag, om te voorkomen dat hij vast gaat zit ten. Het rendement van deze ketel ligt rond de 82 procent. Daar staat tegenover dat de VR-ketel zo'n 500 gulden duurder is dan een ge wone ketel. Het neusje van de zalm is de HR- ketel. Doordat de hete rookgassen worden benut voor het verwarmen van water, hebben de HR-ketels een rendement van minimaal 90 procent. De hoge aanschafkosten zijn echter een nadeel. De prijs ligt tussen de 3500 en 4000 gulden. Daarbij komen dan nog hogere in- stallatiekosten, omdat er dikwijls een extra rookkanaal moet wor den aangelegd. Bij een gasprijs van 45 cent per kubieke meter en een verbruik van 2500 kubieke meter per jaar, (2500 kubieke me ter gas per jaar is het gemiddelde verbruik per huishouden), levert de HR-ketel een besparing van 210 gulden per jaar. Afgezet tegen de hoge aanschafkosten betekent het dat een HR-ketel alleen renda- 1 Populair is op dit moment de gas wandketel. Dit is een licht cv-toe- stel meestal gecombineerd met warmwatervoorziening. Ze wor den opgehangen aan de muur, en nemen weinig plaats in. Deze „combi-ketels" doen in rende ment niet onder voor VR-ketels. Sommige uitvoeringen hebben geen schoorsteen nodig. De rook gassen worden direct via de buitenmuur afgevoerd. Combi ketels zijn duurder dan VR-ketels. Maar daar staat tegenover dat de kosten van een boiler of geyser worden uitgespaard. Als laatste de cv-haard of moeder- haard. Een gashaard staat in de woonkamer. In de andere vertrek ken staan radiatoren die door de moederhaard gevoed worden. In oudere huizen of flats, waar geen plaats is voor een cv-ketel of combi-ketel kan dit een goede op lossing zijn. Het is wel een dure oplossing. De cv-haard is even duur als de HR-ketel, terwijl het rendement overeenkomst met dat van een gewone ketel. De hogere kosten vinden hun oorzaak in de decoratieve gashaard. De prijs van een gashaard komt los van het cv-systeem al gauw op twee dui zend gulden. Voor alle soorten in richtingen zijn gashaarden te koop. Modern, klassiek, en met gezellige vlammetjes. Daarbij komt het voordeel dat de haard op kille zomerse dagen gestookt kan worden zonder ook de aangeslo ten radiatoren te verwarmen. Welke ketel men moet kiezen hangt af van verschilende facto ren. Is het gasverbruik hoog, meer dan 3500 kubieke meter per jaar, dan is een HR-ketel het overwegen waard. Is het gasverbruik lager en de woning goed geïsoleerd, dan is een conventionele- of VR-ketel prima en het goedkoopst. Is er in het huis geen ruimte voor een cv- installatie, dan kan de combi-ketel of de gashaard oplossing bieden. Toe aan een nieuwe cv-ketel? Ga dan eerst te rade bij het gasbe drijf. Aan de hand van het jaar lijkse verbruik en de isolatiegraad van de woning kunnen zij behulp zaam zijn bij het vinden van een cv-ketel „op maat". ytF. rV* -s' Sw Iemand die een huis koopt op ba sis van een financiering doet er goed aan zich grondig te laten in formeren. Volsta niet met infor matie aan te vragen bij de eerste de beste bank maar vraag bij ver schillende hypotheekverstrekkers offertes aan. Een hypotheek is iets waar je gemiddeld zo'n dertig jaar aan vast zit. En een onvoordelige hypotheek kost in de loop van al die jaren heel wat extra. Het Bouwfonds Limburgse Ge meenten (BLG) signaleert een groeiende concurrentiestrijd op de hypothekenmarkt. Eenvoudig omdat er minder nieuwe huizen gebouwd worden. Aanleiding voor de consument om kritisch te onderzoeken welke bank het beste hypotheekprodukt heeft in zijn si tuatie. verrichten. Zoals het kopen van een huis, het aangaan van een le ning, het sluiten van een arbeids overeenkomst. De verlaging van de meerderjarigheidsgrens heeft talrijke consequenties op allerlei gebied. Zoals bijvoorbeeld de ver plichting die ouders hebben zorg te dragen voor de kosten van de verzorging en opvoeding van kin deren. Op dit punt is de formule ring aangepast. De ouders dragen zorg voor de kosten van het le vensonderhoud en studie. Dat is een iets beperktere omschrijving. Er zijn meer van dergelijke over gangregelingen getroffen. Maar in het kader van het wonen is toe stemming van de ouders niet lan ger nodig wanneer een achttienja rige een huis wil kopen. Natuur lijk moet de betrokkene dan wel beschikken over voldoende finan ciële middelen. gulden. Vorig jaar was het bo demsanering 67,7 miljoen gulden gemoeid. De provincie Zuid-Hol land krijgt dit jaar het meeste geld (16,35 miljoen). Goede tweede is de provincie Noord-Brabant die de beschikking krijgt over in to taal 7,3 miljoen gulden. De pro vincies Utrecht en Gelderland ko men uit op respectievelijk ruim zes en vijf miljoen gulden. Het laagst fiolerinO op de lijst staat de provincie Lim- burg met 1,35 miljoen gulden. ter De Korte van Economische Zaken dat de animo om te investe ren in windenergie groot is. De re sultaten van het Integraal pro gramma Windenergie zijn bevre digend. Op 1 januari 1988 is het Burgerlijk Wetboek gewijzigd. De belang rijkste verandering heeft betrek king op de verlaging van de meer derjarigheidsgrens van 21 naar 18 jaar. Als iemand meerderjarig is mag hij alle rechtshandelingen Minister Nijpels heeft de bud getten voor bodemsanering voor 1988 verdeeld over de provincies. Het totale bedrag is 54,3 miljoen Er zijn 62 huurcommissies in ons land. Commissies waar de huur der en verhuurder terecht kan voor informatie en vooral ook het beslechten van geschillen. Deze geschillen kunnen gaan over de huurprijs, de servicekosten enzo voort. Deze commissies worden bij hun werkzaamheden onder steund door 22 secretariaten. Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting heeft een herin deling van deze secretariaten aan gekondigd. Dat moet per 1 juli aanstaande zijn beslag krijgen. Het aantal wordt terug gebracht naar zestien. Volgens de staatssec retaris zal ondanks deze vermin dering geen afbreuk worden ge daan aan de cliëntgerichtheid. De informatie spreekuren in de 62 ge bieden blijven gehandhaafd. Het verkrijgen van schriftelijke en mondelinge informatie blijft bij ieder secretariaat mogelijk. Bij de opening van het windturbi nepark in Urk constateerde Minis- De totale lengte van het Neder landse rioleringsnet bedraagt zo'n vijftigduizend kilometer. Uit gaande van het principe dat de ge middelde levensduur van een rio leringsbuis schommelt rond de zestig jaar moet er jaarlijks zo'n 1000 kilometer worden vervan gen. Over de vraag wie deze kos ten moet betalen heerst onduide lijkheid. Het Tweede Kamerlid Lansink (CDA) is van oordeel dat de regering dit probleem voor zich uitschuift. Overheid en gemeenten moeten samen beleidsinstrumen ten ontwikkelen om te voorkomen dat hét milieu en de volksgezond heid schade oplopen als gevolg van bodemverontreiniging. Dat is namelijk het gevolg wanneer lei dingen lekkages gaan vertonen. Onder duurzame energiebronnen worden gerekend windkracht, zonlicht, aardwarmte, water kracht en biomassa. Er is door de PEO onderzoek gedaan naar de rol van deze energiebronnen tot het jaar 2050. Het is een omvan grijk onderzoek geworden. Negen mogelijke scenario's zijn uitge dacht en vervolgens uitgewerkt. De onderzoekers gaan er vanuit dat duurzame energiebronnen tot maximaal twintig procent van de Nederlandse energievoorziening voor hun rekening kunnen nemen. Daarbij gaat het om de toepassing van zonnecellen en windturbines voor de opwekking van elektrici teit. Zonnecollectoren worden in gezet voor ruimte- en tapwaterver warming. Aardwarmte neemt de warmtevoorziening voor haar re kening. De verwachting is dat te- 3#* We vragen het ons allemaal wel eens af. Zullen we in de toe komst geautomatiseerd wo nen? Wat hebben we de laatste dertig jaar al niet zien komen op dit gebied. Kleuren tv met afstandsbediening, video, zon nepanelen, magnetrons en ga maar door. Is de robot schoonmaakster al in zicht? In Frankrijk heet het automati seren van de woning: Domo- tica. Het is een nieuwe commu nicatie-techniek, waar de Fran sen al behoorlijk ver mee zijn. Domotica lijkt in de naaste toekomst net zo'n vertrouwde term te worden als 'informa tica' en 'computer'. Domotica staat voor een intelligente wo ning. Met deze techniek kunt u bijvoobeeld: op kantoor va nachter uw bureau het huis houden regelen. De wasma chine aan of uit zetten, de tuin- sproeier in werking stellen. Probeert een inbreker binnen te dringen dan sluiten de rollui ken zich automatisch en wordt u op kantoor gewaarschuwd per telefoon. Oneindige moge lijkheden zijn te bedenken. Maar wat is de realiteit? Stilletjes automatiseert onze woon- en leefomgeving steeds meer. Iedereen vindt een tv met afstandsbediening heel nor maal. Het verbaast niemand meer wanneer al kijkend naar het voetballen, een film op het andere net door de video wordt opgenomen. Teletekst, kabel krant, we kijken er allang niet meer van op. De technische mogelijkheden van domotica gaan veel verder dan de huidige toepassingen. Hoe komt dat? Automatisering van de woon omgeving wordt nog steeds ge zien als een luxe. Het kost een hoop geld. Daarbij komt dat mensen over het algemeen be- gen het jaar 2050 aardolie en aard gas te duur en te schaars zijn voor grootschalig verbruik. Kernener gie zal beperkt worden ingezet. Steenkool zal in hoofdzaak ge bruikt worden om aan de energie vraag te voldoen. Een uitgebreide samenvatting van de studie is ver krijgbaar bij PEO (Project-bu reau Energie-Onderzoek) in Utrecht, telefoon: 030-333131. houdend zijn. Zolang al die. nieuwigheden duur zijn en hér praktisch nut beperkt blijft, zal de grote massa niet tot aan-I schaf overgaan. Viditel is daar-' van een voorbeeld. Groots op gezet en in enkele jaren volle-" dig mislukt. Te duur en te wei nig gebruiks-vriendelijk. Het Franse Minitel daarente gen is wél een succes. Minitel- vervangt de huidige telefoon.. Het is een apparaat met een- beeldscherm. De bezitter kan vanachter het scherm bijvoor beeld alle telefoonnummers in Frankrijk opvragen. Daar- naast kan men beschikken over informatie van reisbureaus, - van de overheid en van diverse kranten. De Franse PTT ver spreidt de terminals gratis on-" der de abonnees. Op die ma-; nier bespaart ze de hoge pro-- duktiekosten van telefoonboe ken en de kosten van de 008- lijn. De PTT ontvangt per ter minal 550 franc 192,50) per jaar. De terminal zelf kost on geveer 2000 franc 700,-), Binnen enkele jaren kan Mini tel worden uitgebreid. Het hele huis kan dan bestuurd worden door Minitel. Een elektroni sche centrale ontvangt infor matie van allerlei aard. Zo kunnen indringers worden opi gemerkt, maar ook een defecte; diepvriezer of een overstro ming van de wasmachine. Het wordt onmiddellijk gesigna leerd. Op dit moment wordt in Parijs het Europese congre$_ „Domotique '88" gehoudem- Daar bespreken experts de.' nieuwste ontwikkelingen en mogelijkheden. In volgende ar tikelen zullen wij ingaan op dit congres en de automatisering^ van de woning. Per vertrek ko men de mogelijkheden aan dé" orde. Aan de Polderweg 218 in Schie dam ligt een mooi vrijstaand huis met inpandige verwarmde garage. De woonkamer is L-vormig en heeft een parketvloer en een open haard. De keuken is uitgevoerd in eiken en beschikt over allerlei in- bouwapparatuur. Verder op de begane grond een ruime slaapka mer met aangrenzende badkamer met douche. De verdieping be staat uit een grote vliering met twee dakkapellen. De moge lijkheid hier slaapkamers te reali seren is aanwezig. Het huis is'ge bouwd in 1979, wordt centraal verwarmd en is voorzien van dub bele beglazing. Voor verdere inlichtingen kunt u zich wenden tot Wassenaar make laars/taxateurs in Schiedam, tele foon: 010-4737933.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 13