Eigenaar Bols-complex heeft ruimtegebrek Bouman kreisel i PEKEL WEG AUTO Sans Rivale maakt naam waar Wethouder presenteert discussie nota George Toth sluit miljoenencontract Nieuwbouw ORENAULT GBATIS AUTO WASSEN 0* Stadsblad f Zuid-Holland Grandioze Meubel-Opruiming sintmaartensdijk EXTRA BIJLAGE EEN PUBLICATIE VAN DE GEMEENTE SCHIEDAM BELEDIYE HABERLERI Aouijui Rita Young Show 10-50% KORTING! een van de dealer voor Schiedam. Gouden pollepel voor aktiefhorecaduo Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - George Toth bevindt zich in een merkwaardige situatie. Heeft hij een gouden con tract afgesloten met de Hongaarse industriegigant Raba, kan hij er niet uit halen wat er in zit door ge- brek aan bedrijfsruimte. En dat terwijl hij enkele duizenden vierkante me ters in eigendom heeft. Krap een half jaar geleden kocht Toth - zelf ook van Hongaarse afkomst - het kolossale Bols-complex op de Burgemeester Honner- lage Gretelaan in Schie dam. Doordat de gemeente die zelf een oogje had op het terrein, totaal onver wacht het bestemmings plan bevroor heeft Toth veel van zijn dynamische ideeën in de ijskast moeten zetten. Alle aanvragen voor vergunningen voor be- drijfs-aktiviteiten die Toth tot nu toe heeft ingediend op het stadhuis worden keurig in een lade gestopt totdat de politiek definitief over de toekomst van het meest oostelijk gelegen puntje Nieuwland heeft be slist. Het weerhoudt de ondernemer in hart en nieren er niet van volop aan de weg te timmeren in zakelijk opzicht: „In mijn vroegere vaderland hebben ze het gezegde „als je een kans voorbij laat gaan, dan grijpt ie mand anders hem wel." Dat ben ik dus niet van plan. Ik ken de Oostbloklanden door en door. De markt ligt er sinds kort open. De tijd is rijp om kontakten te leggen. Ik heb geen zin zo'n gelegenheid voorbij te laten gaan, omdat ze in Schie dam zo traag zijn met het licht op groen zetten." Ondanks de tegenwerking in het Hollandse heeft Toth - die niet voor één gat te vangen is - zijn eerste handelsovereenkomst met de Hongaren keurig na kunnen komen. Eind december arriveerde geheel volgens af spraak een eerste zending Raba- tractoren - Italiaans van ont werp, van een Oost Europese degelijkheid en prettig geprijsd - in bouwpakketvorm, maar toch nog altijd veel te omvangrijk om op je zoldertje op te slaan. Gelukkig was de gemeente Vlaardingen bereid een handje te helpen. In een loods in een industriegebied van de Haring en Bierstad zijn de tractoren keurig afgemonteerd en opgesla gen tot ze door hun nieuwe ei genaren worden afgehaald. Vloeroppervlak Toth is gewend de dingen van de zonnige kant te bekijken, maar het is wel een beetje zuur natuurlijk als je een riant onder komen in je bezit hebt en je moet je elders behelpen met een veel te klein vloeroppervlak. Het ergste aan het geval vindt de Nederlandse Hongaar overi gens dat hij op het Schiedamse stadhuis nog steeds niet voor vol wordt aangezien, terwijl hij tot nu toe al zijn beloftes heeft waargemaakt: „Ik heb gezegd dat ik voor zes tot zevenhon- derd arbeidsplaatsen zou zor gen. Met de contracten die ik heb afgesloten is dat geen enkel punt meer. Als ik medewerking kreeg zat het Bols-complex vol gende week al vol met rendabe le bedrijven. Met de huurders die ik nu al we in dat gebouw heb zitten, speel ik gelukkig fi nancieel quitte. Alleen, het had nu al het kloppend economisch hart van de stad kunnen zijn. Ik begrijp nog steeds niet waarom een burgemeester en zijn wet houders, die zo op de bres staan voor de werkgelegenheid, mij zo sceptisch tegemoet treden." Vip bus ogen de beleidsmakers Toth misschien argwanend bekijken, voor de zakenwereld gaat die achterdocht niet op. Half febru ari vertrekt er een speciale dele gatie top-ondernemers met eena fgehuurde Vip-bus naar Boeda pest om daar overeenkomsten af te sluiten in de im- en export sfeer. Samen met zijn vennoot Ad Kurstjens heeft George Toth daar al het voorbereidend werk gedaan, dus er kunnen spijkers met koppen geslagen worden. De Nieuwstraat George Toth zelf zit al weer veel verder met zijn gedachten: „Dan lees ik dat ze in Schiedam op de Lange Nieuwstraat een cultureel centrum willen maken voor zeven miljoen gulden. Voor een derde van de prijs bied ik die mensen een betere ruimte en dan ben ik nog bereid om de exploitatie mee te finan cieren ook." George Toth - altijd optimistisch - was best bereid even te poseren met een Raba-tractor in Schiedam. Zijn kollossale bedrijfspand (het Bols-complex) is een ideaal decor SCHIEDAM - Gaat 1988 de geschiedenisboeken in als het jaar van groot scheepse her- en nieuw bouw in de binnenstad? Medio februari gaat de eer ste paal de grond in voor 79 woningen op de kaalslaag naast de windkorenmolen in opbouw „De Palm boom". Tevens komt er door het complex een nieu we straat te lopen: de Palm boomstraat. Op het terrein waar tot voor kort het Sher ry de Terry-complex stond, komen 34 premie-A wonin gen. De eerste paal wordt begin februari geslagen. Dit jaar presenteert de gemeen te ook een aktieplan voor de Lange Haven. Enige werkzaamheden aan dit „vergeten" stukje Schie dam zijn nu al waarneem baar. De voormalige distil leerderij „De Lokomotief', naast de Havenkerk van broeder Maasbach wordt „geconserveerd". En met de herbouw van het afgebran de pand naast uitgeverij en antiquariaat Interbook In ternational, tegenover de Appelmarktbrug (alleen de witte voorgevel staat nog overeind) is een begin ge maakt. De Stichting Be schermd Stadsgezicht blijkt de grote animator achter dit projekt te zijn. SCHIEDAM - Na de res tauratie van de Lindenhof, het voormalige archief en de oud-gemeentesecretarie, op de hoek van de Nieuw straat en Oude Kerkhof, zet de gemeente Schiedam met het stadsvernieuwings plan „Nieuwstraat en om geving" een volgende stap om het oudste stedelijke gebied van Schiedam, met niet minder dan acht mo numenten en 30 beeldbe palende gebouwen, voor het overgrote deel in oude luister te doen herstellen. Wethouder Chris Zijdeveld en ambtenaar Flip Bohré (Ge meentewerken) presenteerden afgelopen woensdag het lijvige rapport, dat ook de betiteling „Stadsvernieuwing onder de to ren" heeft meegekregen (omdat de Grote Kerk in dit gebied zo nadrukkelijk aanwezig is). „Een nota die tot overleg en discussie met belangenorganisa ties en huiseigenaren moet lei den," verklaarde de wethouder in zijn eerste spreekbeurt. De cijfers liegen er niet om. Dertig panden verkeren in een zeer slechte bouwkundige staat. Tien tot vijftien moeten worden ge sloopt. Met niet minder dan vijftig huizen is het „matig" ge steld. En slechts 25 panden krij gen het etiket „in goede staat" opgeplakt. Goes Flip Bohré is niet geschrokken van het intensieve onderzoek naar de bouwkundige kwaliteit van de panden in het gebied Nieuwstraat en omgeving, glo baal begrensd door Lange Kerk straat, Hoogstraat en Broers- veld. Bij de gemeente Goes deed hij een soortgelijke erva ring op. Daar was zelfs 80 pro cent van de panden in zeer slechte staat en toch werd alles voor de volle honderd procent gerestaureerd. Gevolg: een ver drievoudiging van het aantal in woners in de binnenstad. Toch gaat de vergelijking Goes- -Schiedam niet helemaal op. De stad uit Zeeland kreeg eind jaren zeventig 25 tot 30 miljoen gulden te verteren. De „gecom bineerde regeling" heette deze subsidiepot en was in het leven geroepen om historische stads gezichten te beschermen. Schie dam kwam - om onduidelijke redenen - niet in aanmerking voor deze regeling. Verdubbeld In Schiedam is de afgelopen vier jaar het aantal inwoners in het centrum verdubbeld. Bohré: „We hebben de afgelopen jaren vijftig tot zestig woningen aan dit gebied toegevoegd. Toch blijft dit aantal achter bij wat potentieel mogelijk is. Daarom zouden wij het een goede zaak vinden als de leegstaande ruim ten boven de winkels op de Hoogstraat weer bewoond zou- WATERWEG NOORD - De eerste grote Rita Young familie show in 1988, vindt plaats op zondag 31 januari in zaal Mid- delhuyse, Koninginnelaan 403 te Vlaardingen-Holy. In deze show zullen diverse re gionale artiesten optreden zoals: Uit Vlaardingen dansorkest „The Plectrums", zanger „Wim Storm" en zangeres „Louise Hekkema". Uit Maassluis zan ger „Hans van Katwijk". Uit Schiedam Playbackact „Tiny en Rex". Uit Hoogvliet goochelaar „Vivaldo" (2e bij de Ned. Kam pioenschappen). Presentatie Danny Kandouw, gastvrouw/zangeres Rita Young. Entree 5,- (kinderen tot en met 3 jaar gratis). Aanvang 14.00 uur, zaal open 13.15 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal en op de diverse verkoopadressen. I Kwaliteits meubelen met 10-50% KORTING! Kwaliteit kan écht voordeliger' Stationsplein 2, Schiedam. Telefoon (010)4377099. iRENAULTi BIJ IEDERE VOLLE TANK S Rotterdam-West: Gustoweg 53-55, Tel. 010-4261685 den worden. Maar dat levert vaak problemen op. Ontsluiting via de winkel is in strijd met de bouwverordening. En een apar te ingang aan de winkelzijde gaat ten koste van de etalage. Een ingang aan de achterkant is bij velen een grote wens." Nieuwbouw Op de lokaties Lange Achter weg, Roosbeek (hier staan wat schuurtjes, waar vooral katten het prima naar hun zin hebben) en hoek Korte Kerkstraat- /Nieuwstraat gaat het stadsver nieuwingsplan uit van nieuw bouw. Hier is plaats voor 20 a 30 drie-kamerwoningen. De percelen zijn in handen van particulieren, maar om de aan koop te financieren heeft de ge meente, zowel in eigen huis als bij het rijk, diverse potjes op het vuur staan. Ook voor het opknappen van particulier ei gendom gelden diverse rijks- en gemeentelijke subsidieregelin gen. Bedroevend Maar er zijn meer zorgen: De bouwkundige staat van het his torische Waaggebouw verkeert in bedroevende staat. Funderin gen zijn weggeslagen, gevels ge scheurd. De leden van het kerk bestuur pleiten voor herstel maar beschikken niet over de middelen. Een mogelijk toe komstige sociaal-culturele funk- tie van het leegstaande gebouw, sluit Zijdeveld niet uit. Hij ver wacht een creatieve reaktie van het bestuur. Flip Bohré betrok bij de inven tarisatie van de bouwkundige kwaliteit van de Nieuwstraat en omgeving ook een gedeelte van de Hoogstraat; van museum tot de zogenaamde Afrol. De con clusie viel somber uit: slechts drie panden kregen de kwalifi catie goed. Initiatieven Bohré bespeurt tot grote tevre denheid particulier initiatief. Bijvoorbeeld de grote panden die zijn opgeknapt in de Zwaan- steeg. Dit oude complex van drankenhandel Jansen geeft ruimte aan twaalf wooneenhe den. Of de woningen boven een kinderspeelgoedzaak aan de Hoogstraat, of de winkelpui van „Rosa". De eigenaar van deze bloemenzaak haalde de stalen platen weg zodat de oorspron kelijke stenen pui weer zicht baar werd. Zijdeveld: „De gemeente heeft door het aanpakken van ver schillende restauratieprojekten moeten laten zien dat in Schie dam veel mogelijk is. Zeg maar: het geven van positieve impul sen. Avond Op dinsdag 16 februari is er in de kantine van het Stadskan toor een informatie-avond over het stadsvernieuwingsplan „Nieuwstraat en omgeving". Bestuursleden van de Bewo nersvereniging Schiedam-Cen trum, de Historische vereniging, Winkeliersvereniging Hoog straat en de Stichting Be schermd Stadsgezicht zullen van de partij zijn. Wethouder Chris Zijdeveld en Flip Bohré (gemeentewerken) bekijken de plannen voor Nieuwstraat én omgeving Vanaf vandaag in alle 71 edities van Van der Kuljschool heropend. wekelijks aandacht voor de en van alles wat met auto's en autorijden te maken heeft Gorzenees vecht voor zijn „huissle". SVV wil met SFC fuseren. Brian Brix naar Excelsior. Ongebruikelijk duo in Passage Theater. VRIJDAG 29 JANUARI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 8 OPLAGE 39.700 SCHIEDAM - Bij de eerste kennismaking eind '86 met Ka rin Tukker en Michael van Bruggen, die net het restaurant Sans Rivale op de 's Grave- landseweg hadden overgenomen, stond al vast dat het tweetal het zou gaan maken. Zo dikwijls komt het tenslotte niet voor dat horecamensen samen met een kok in vol ornaat een redaktie binnenstappen om een schaal vol mooi opgemaakte delicates sen aan te bieden. Dat deed het ondernemende duo niet alleen bij Het Nieuwe Stadsblad, maar bij alle plaatse lijke kranten en bij een aantal grote landelijke en exclusieve tijdschriften als Avantgarde en Playboy. Met zo'n stuntje ben je er natuurlijk nog niet. Je trekt er misschien wel gasten mee, maar als je niets te bieden hebt val je gelijk door de mand. Ka rin en Mark paarden hun inven tiviteit aan een gedegen vak manschap en een grote dosis gastvrijheid en enthousiasme. Niet zonder succes. In het afgelopen jaar heeft Sans Rivale in de wijde omtrek een onbetwiste reputatie op weten te bouwen. Alle gerenommeerde fijnproevers die deze nieuwe parel in het culinaire hart van de Rijnmond bezochten, kwa men tot hetzelfde oordeel: die eetgelegenheid heeft een onovertroffen keuken en een heel bijzondere sfeer. Joep Hazee, de restaurant-speci alist van het Rotterdams Nieuwsblad, deed daar vorige week nog een schepje bovenop. In zijn rubriek Gegeten en Ge dronken eindigde Sans Rivale als beste restaurant van 1987. Veelgeprezen adressen als het Kasteel van Rhoon, Plan C en de Unie en nog een dikke vijftig andere eetgelegenheden in Rot terdam en omstreken legden het af tegen deze Schiedamse mede dinger van topklasse. „Deze zaak combineert een vleugje modern, met onberispe lijke en enthousiaste gastvrij heid, een werkelijk voortreffelij ke keuken een niet echt laag, maar wel acceptabel prijsni veau," aldus Joep Hazee in zijn keuringsrapport. In afwachting van de bij deze uitverkiezing behorende Gouden Pollepel, hebben Karin en Mark maar vast zelf een exemplaar uit ei gen keuken met een verfbus be spoten en opgehangen in hun onderneming. Want trots op deze triomf zijn ze wel. „Je moet altijd extra knokken als je een zaak begint," vertelt Michael. „Maar in ons geval moesten we nog een achterstand wegwerken ook. Sans Rivale stond slecht bekend in de regio. Die prijs is voor ons het beste bewijs dat we er - nog sneller dan we gehoopt hadden - in ge slaagd zijn de naam van ons restaurant volledig waar te ma ken." Voor de toekomst hebben de ei genaren van de eetgelegenheid op de 's Gravelandseweg groot se plannen. De kookcursus zal worden geprolongeerd en in sa menwerking met kok Marcel Mustert zijn er een aantal nieu we gerechten samensgesteld. Dankzij de aanschaf van een Karin Tukker en Michael van Bruggen, de eigenaren van Sans Rivale, samen met hun kok Marcel Mustert. rookoven kan Sans Rivale nu rookte kreeft en zwezerik ser- ook delicatessen als vers ge- veren. Ingrijpende plannen binnenstad HEEFT T SOWIESO 10 Speciaalzaken onder 1 dak. Usselmondselaan 175, Rotterdam-Oost (Kralingseveer), Tel.010-4508033 Alleen personenwagens in onze snelwas-installatie J EUROSUPER SUPER LOODVRIJ DIESEL LPG WASSERETTE SHOP f t benzinestation voor slim tanken met een tankpas Het Nieuwe ZATERDAG 30/01 ZONDAG 31/01 MAANDAG 01/02 half tot zwaar bew. veel bewolking half tot zwaar bew. plaatselijk regen regen plaatselijk regen Bron: min. 3° midd.temp. 7° min.2° midd.temp.7° min.-4° midd.temp.7° KNMI wind: ZW-4 wind:ZW-4 wind:ZW-5

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1