ENERGIEZUINIGE LAMPEN OPENBARE VERLICHTING DOEN VERBRUIK ELECTRICITEIT FORS DALEN OPHOGING NIEUWLAND SCHIET OP GROENE VINGERS DE STAD IN INREGELEN NEDERLAND3 VRAGEN BOOMAANPLANT GROENE S IN SCHIEDAM Straatverlichting is niet alleen nuttig, maar kan ook sfeervol zijn, zoals hier op het Rubensplein. Met gebruikmaking van de subsidieregeling van het Ministerie van VROM is de openbare verlichting in de gemeente Schiedam omgebouwd tot een ener giezuinige verlichting. Dat heeft een besparing opgeleverd in energiekosten van 363.200 gulden in 1986. Ondanks de verdere uitbreiding van de stad zat het energieverbruik van de openbare verlichting in de komende jaren nog verder dalen. En dat allemaal door het gebruik van energiezuinige tampen. in Nieuwland, tussen de P. J. Troelstralaan en de Thorbeckesingel, zijn al sinds april van het vorig jaar ophogingswerkzaamheden aan de gang. Het werk brengt een zeker ongemak voor bewoners met zich mee. Dit is helaas niet te voorkomen. Maar het einde is in zicht. Als het weer meewerkt kan het karwei in februari geklaard zijn. Dr. Wibautplein opnieuw bestraat na ophoging. Hoe krijg je de natuur de stad in? Op welke manier is de natuurwaarde van het gemeentelijk groen te verhogen? Een steeds vaker gehoorde term in dit verband is „ecologische groenstructuur". PAGINA 6 'T STADSERF VRIJDAG 29 JANUARI 1988 Op 1 september 1980 besloot het College van Burgemeester en Wethouders de openbare verlichting in Schiedam aan te passen aan de uitgangspunten zoals ver meld in de rapportage „Energiebesparing op de Openbare Verlichting". In 1985 stelde het College een aantal aanvullende uitgangspunten vast om nog grotere be sparingen te bereiken zonder in te boeten op de kwaliteit van de verlichting. Daarbij werd ook ingespeeld op klachten uit de burgerij over te hoog geplaatste lichtpunten in woongebieden. Verder was het de bedoeling de verlichting nog meer te zien als een medebepalend karakter van de openbare weg. Door nieuwe tech nische ontwikkelingen bij de armaturen werd het mogelijk lagere lichtmasten te plaatsen in de woongebieden. Zo zijn in Schiedam-Oost de meeste hoge lichtmas ten vervangen door lagere lichtmasten met een nieuw armatuur, terwijl de vrijko mende lichtmasten herplaatst zijn langs doorgaande wegen en in industriegebie den. Zo werd voor woonerven en woonstraten gekozen voor lichtmasten van 3.22 meter en 4 meter lichtpunthoogte en werd de hoogste lichtpunthoogte vastgesteld op 8 meter. In gebieden met panden en straten van bijzondere historische waarde werd het oude lantaarnpaal model geplaatst. Ook hierop zijn belangrijke besparingen bereikt door de vergeelde ondoorzichtige kappen te vervangen door heldere ge structureerde kappen en de lichtbron te vervangen door een energie-arme lamp van 25 watt. Van recente datum zijn de gasontladings lampen die een flinke verbetering waren ten opzichte van de gloeilampen. Ze gaan langer mee, zijn economischer, hebben een betere lichtopbrengst en zijn zuinig in het gebruik. Vooral werd gebruik ge maakt van de volgende soorten gasontla dingslampen: de lagedruk kwiklamp en de hogedruk kwiklampen. De eerste is een TL-buis en de tweede een peervormige lamp. Deze lampen produceren een koel wit licht. Door de grotere lichtopbrengst en de daarmee gepaard gaande verblin dingsverschijnselen werden er aangepas te armaturen ontwikkeld waarbij tevens een betere bundeling van het licht bereikt werd. Het licht werd gericht op de straat. Globaal kan gesteld worden dat TL lam pen en superhoge kwiklampen vier keer zuiniger zijn dan de gloeilampen, dat ho- gedruknatriumlampen twee keer zuiniger, zijn dan kwiklampen en dat lagedruknatri- umlampen drie keer zuiniger zijn dan kwiklampen. De uiteindelijke basis om te komen tot een energiebesparing met be houd van een verantwoord lichtniveau. Het testbeeld van Nederland 3 kan ont vangen worden in de Schiedamse huiska mers. Afstemmen op deze zender, die doorgegeven wordt via kanaal 5, is thans al mogelijk. De eerste echte TV-programma's zijn op dit net te volgen in de periode van 13 tot en met 28 februari. Het zijn de beelden van de Olympische Winterspelen in Canada. Een goede gele genheid om alvast TV-toestellen en video recorders op het nieuwe net af te stem men. Op maandag 4 april komt Nederland 3 of ficieel op het scherm. Het toevoegen van Nederland 3 aan het programmapakket kan betekenen dat cai- abonnees, die een TV-toestel hebben met minder dan 18 voorkeuzetoetsen, Neder land 3 moeten inregelen met de daarvoor bestemde knopjes. Per type TV-toestel variëren de handelingen die daarvoor ver richt moeten worden. Het is geen haalba re kaart gebleken om al die mogelijkhe den op papier te zetten. Dat zou de even tuele verwarring groter maken. Het han digste is om de gebruiksaanwijzing van het televisietoestel en de videorecorder erbij te nemen. Komen de TV-kijkers er helemaal niet uit dan kunnen de TV-leverancier of de ra- dio/tv-speciaalzaken geraadpleegd worden. In de loop der jaren zijn de straten, plei nen en tuinen in het westelijk gedeelte van Nieuwland verzakt. Tussen de P. J. Troelstralaan en de Thorbeckesingel was een ophoging met 40 a 50 centimeter no dig. Een veelomvattend werk want ook alle rioleringsbuizen en overige kabels en leidingen die in de grond liggen moeten mee omhoog. Bovendien moet een groot deel van de beplanting tijdelijk worden verwijderd. Een goede coördinatie van de diverse activiteiten is noodzakelijk. Weke lijks is er overleg tussen de verschillende afdelingen en diensten die bij het project zijn betrokken. Bovendien is er steeds contact met brandweer, politie en GGD in verband met de bereikbaarheid. Door deze coördinatie kunnen de werkzaamhe den zo goed mogelijk op elkaar aanslui ten. Zo blijven straten niet langer opengebro ken dan nodig. Tijdens het werk worden hierover de no dige vragen gesteld. Mensen vragen zich dan af of al het werk niet gelijktijdig in een straat kan plaatsvinden. Helaas is dit niet mogelijk. De verschillende werkploe gen zouden elkaar maar in de weg lopen. Om dit te voorkomen wordt de volgende werkwijze gevolgd. Eerst verwijdert de dienst gemeentewer ken alle straatverharding en de beplan ting. Daarna brengt deze dienst de riole ringsbuizen omhoog en vernieuwt ze waar nodig. Het Woningbeheer doet hetzelfde met de rioolhuisaansluitingen. Vervolgens komen ONS en PTT om de kabels en lei dingen hoger te leggen. De waterleidingen worden bovendien aan de binnenzijde voorzien van een cement- laagje om roestvorming tegen te gaan. Tenslotte komen de straatmakers en tuin lieden van gemeentewerken weer om op- hoogzand, bestrating en beplanting aan te brengen. De indeling van de straten wordt daarbij niet gewijzigd. De plantvakken worden opnieuw van heesters voorzien. Zowel mens als dier hebben immers be hoefte aan groen in de stad. Bij de boom- aanplant wordt gekozen voor verschillen de soorten. Zo komen er ook bloeiende bomen en bomen met opvallende blad- kleuren. Het werk is vermoedelijk in februari klaar. Daarna komt het gebied tussen de Thor beckesingel en de Nieuwe Damlaan aan de beurt. Hier is het werk minder ingrij pend. Het gebied is tot dertig centimeter verzakt. De riolering hoeft daardoor niet te worden opgehoogd. Toch zal ook dit werk een behoorlijke tijd gaan duren, waarschijnlijk tot eind 1988. De komende vijftien twintig jaar zullen in het westelijk deel van Nieuwland dan geen ingrijpende ophogingen meer nodig zijn. De zakkin gen nemen namelijk steeds meer af. Een park dat midden in een stad ligt, als een eiland te midden van eer, huizenzee, mist vaak een natuurlijk karakter. Welis waar groeien er bomen en struiken en vliegen er vogels, maar meestal gaat het om algemene soorten. Voor de meeste planten, vogels en andere dieren vormt het beton van de stad een grote drempel. Het park is onbereikbaar voor de natuur die buiten de stad wel aanwezig is: het ligt te geïsoleerd. Mensen verplaatsen zich van de ene stad naar de andere via wegen. Dieren en planten hebben het echter niet zo voor zien op de menselijke wegen: zij gebrui ken hun eigen, groene wegen. Door nu het bovenbeschreven park te verbinden met het buitengebied, wordt het voor al lerlei soorten een stuk eenvoudiger ge maakt om het park in de stad te bereiken. Zo zullen we na verloop van tijd veel meer vogels en vlinders, maar ook wilde plan ten in het park kunnen aantreffen. Deze groene wegen noemt men ook wel de „ecologische groenstructuur". In Schiedam is er bij de aanleg van par ken en plantsoenen steeds naar gestreefd om het groen zoveel mogelijk op elkaar te laten aansluiten. Door Schiedam loopt een groene ader in de vorm van een S, vanaf Midden-Delfland in het noorden tot aan de Maasboulevard in het zuiden. Het laatste stukje van deze S wordt deze winter in Park Kethel gerealiseerd. Op dit park sluiten achtereenvolgens aan: het Prinses Beatrixpark, de Poldervaart, het Volkspark en de Maasboulevard. Hierna moeten we proberen kleinere geïsoleerde groengebieden en groenstroken in onze stad via groene wegen met de groene hoofdweg te verbinden. Via deze groene vingers kan de natuur van Midden-Delf land de stad binnendringen. Omgekeerd is het voor de inwoners van Schiedam prettig om het buitengebied te kunnen bereiken via een groengordel. Door deze gordel loopt immers een fietsroute.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 22