REGEL UW VERWARMING OOK 's NACHTS BIJ STRENGE VORST GEISERS KUNNEN BEVRIEZEN VERLEENDE VERGUNNINGEN UREN NACHTSTROOM GEWIJZIGD NACHTELIJKE UREN VORSTBEVEILIGERS Het verwarmen van uw woning is doorgaans een simpele aangelegenheid. De kamerthermostaat wordt op de gewenste temperatuur ingesteld of de gaska chel op een bepaalde stand gedraaid. Toch is het niet bepaald onverstandig om vooral bij erg koud weer wat meer aandacht te besteden aan de centrale verwarming. Als uw geisers tegen een buitenmuur van de woning bevestigd is, kan de kou gemakkelijk bij de waterspiralen van de geiser komen. Binnen de kortste ke ren is het water in die spiralen bevroren. Door uitzetting van het bevroren water kunnen de spiralen bovendien al snel kapot barsten. Is het erg koud in het vertrek waar de geiser hangt, dan is het beter om de waakvlam uit te doen dan aan te laten. Waarom? De waakvlam heeft namelijk lucht nodig voor de verbranding en de aangezogen koude lucht stroomt dan langs het waterdeel van de geiser beneden de waakvlam. Het waterhuis bevriest daar door. Het beste is natuurlijk om te zorgen dat de geiserruimte warm genoeg is. Kan dit niet, doe dan in ieder geval de waakvlam uit. Tap het water uit het toestel af. In de handleiding van de geiser staat precies hoe dat moet. Tap de geiser volgens voorschriften van de fabrikant af. Bent u niet meer in het bezit van deze voorschriften, vraag er dan naar bij uw woningbouwvereniging of woningbouwbedrijf als het huis gehuurd wordt of bij de erkende installateur wanneer de woning en geiser uw eigendom zijn. Heeft u een huurgeiser van de Openbare Nutsbedrijven? Raadpleeg dan het gasbedrijf hierover. Burgemeester en wethouders hebben onderstaande bouwvergunningen ver leend. Belanghebbenden kunnen hierover nadere informatie verkrijgen bij Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur, telefoon 010-4260500 tst. 188/189. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam leverden stroom in de nachtelijke uren en in het weekend tegen een lager tarief. Met ingang van 1 januari 1988 geiden voor Schiedam de volgende tijden: Na overleg tussen bewoners van het Newtonplein en de gemeente is het New- tonplein opgeknapt. Er is ondermeer een nieuw klimtoestel geplaatst. Zo te zien zijn deze jeugdige Schiedammertjes er best tevreden over. VRIJDAG 29 JANUARI 1988 v- 'T STADSERF PAGINA 7 Merkt u dat het moeilijk warm te krijgen is in huis, stel de temperatuur van het ke telwater overdag dan zo hoog mogelijk in. Meestal is dat 90 graden celsius. De ther mostaat voor het ketelwater is op de CV- ketel gemonteerd. Om bevriezingsgevaar van de CV te voorkomen is het verstandig om ook in kamers die niet direkt gebruikt worden de radiatoren open te draaien. Soms is een klein stukje voldoende om voor een temperatuur te zorgen die vorstaanvallen doorstaat. Gasbedrijven wijzen er altijd op dat op de energienota bespaard kan worden door 's nachts de kamerthermostaat enkele graden lager te zetten. Een zinvol en alge meen advies. Maar bij strenge vorst is het van belang dat radiatoren en leidingen in de nachtelijke uren niet bevriezen. Zet bij extreem vriesweer dan ook alle ra diatorenkranen open en zorg ervoor dat de CV-pomp blijft draaien. Om hiervan verzekerd te zijn moet de thermostaat niet verder teruggedraaid worden dan tot 15 16 graden. Op die manier heeft u de kamers 's morgens ook weer sneller op temperatuur. Als u een aparte pompscha- kelaar heeft, schakel die dan tijdig uit. Is dit onmogelijk stel de keteltemperatuur 's nachts dan in op 40 tot 50 graden. De ketel zal dan vaker in werking treden en warm water door de installatie pompen. De kans op bevroren radiatoren en leidin gen is dan uiterst klein. Kans op bevriezing blijft wel bestaan voor sommige radiatoren in garages of schuur tjes. Voor enkele tientjes zijn vorstbeveili- gers te koop, die de CV-ketel inschakelen als zo'n radiator dreigt te bevriezen. Er zijn ook thermostatische radiatorkranen in de handel, die niet beneden 8 graden Celsius ingesteld kunnen worden. Ze staan dus altijd open wanneer de tempe ratuur beneden 8 graden komt. Wanneer de woning verwarmd wordt met gaska chels bestaat er geen kans op een bevro ren installatie. Het blijft wel zaak om be vriezing van uw waterleiding te voorko men. In vertrekken waar de waterleiding niet kan bevriezen kunt u de kachel op een laag pitje laten branden. F. C. van Tienen, voor het verbouwen en vergroten van het pand Singel 154a; Gemeente Schiedam (Dir. Gemeentewer ken) voor het verbouwen van het school gebouw aan de Burgemeester van Haar- eniaan 952; A. de Jong B.V., voor het vergroten van de bedrijfsruimte aan de 's-Gravelandse- weg 390; H. Keemink, voor het verbouwen van de bovenwoning Brugmanstraat 16b; R. van Nielen, voor het verbouwen van de woning Thomas a Kempisstraat 32b, C. Tettero, voor het verbouwen van de woning Maasstraat 2; P. Dries voor het verbouwen en samen voegen van de woningen Kortlandstraat 5 kl 10 en 5 kl 12; C. H. F. Horsten, voor het bouwen van een garage achter de woning Louise de Collignystraat 39; G. T. Beleggingen, voor het verbouwen van een woning met winkel aan de Fabri- straat 60; Veveo, voor het verbouwen van het be drijfsgebouw aan de Algerastraat 11; De Waardt B.V., voor het oprichten van een opslagloods t.p.v. een loods op het terrein Hoofdstraat 24-32; J. van Waalwijk van Doorn, voor het ver bouwen van de woning Nieuwe Maas straat 122; K. v.d. Bijl, voor het verbouwen van de woning Lekstraat 70; M. Cornax, voor het verbouwen van de woning Oostsingel 54; Woningbouwvereniging Schiedam, voor hef uitvoeren van groot onderhoud aan 340 portiekwoningen Valeriusstraat, Die- penbrockstraat, J. Wagenaarstraat en W. Pijperstraat; E. Smits, voor het plaatsen van een voliè re in de tuin achter de woning Kopersla- gerhof 6; P. Visser, voor het vergroten van de woonkamer aan de woning Kappeyne van de Coppellolaan 16; J. J. van Collenburg, voor het vergroten van de woning Laagland 1; D. Baart, voor het verbouwen van de wo ningen Burg. Knappertlaan 222a en b; A. Saglam, voor het verbouwen van een winkel aan de Snelliussingel 34a tot kof fieshop; Aann.bedr. F. Koelman, voor het wijzigen van de voorgevel van de woning Villa straat 24; N. V. Verenigde Glasfabrieken, voor het oprichten van een kleedlokaal op het ter rein aan de Buitenhavenweg 114-116; N. G. van Slobbe, voor het plaatsen van een schutting op de erfgrens achter de woning Elisabeth Koetenstraat 27; C. M. van Gaaien, voor het verbouwen van de woning J. A. Alb. Thijmstraat 85a; Freek Koelman, voor het vergroten van de dakkapel aan de voorgevel van de wo ning Filips van Bourgondiëstraat 23; Gemeente Schiedam (Directeur Gemeen tewerken) voor het oprichten van 7 wo ningwetwoningen aan de Groenelaan; Gemeente Schiedam (gem. Woningbe- heer), voor het afsluiten van de fietsenkel- der aan het Wibautpiein. - op werkdagen van maandag tot en met vrijdag van 23.00 uur 's avonds tot 07.00 uur 's morgens - in de weekenden van vrijdagavond 23.00 uur tot maandagmorgen 07.00 uur. De tijden waarop thans tegen een lager tarief stroom kan worden afgenomen, zijn vanaf 1 januari gelijk getrokken met de tijden die voor de grootverbruikers reeds van toepassing zijn. Dit heeft tot gevolg, dat de kleinverbruikers die een dubbelta- riefmeter hebben, in het veryolg 390 uren per jaar minder nachtstroom kunnen af nemen, hetgeen leidt tot een verschuiving van ca. 8% nachtverbruik naar dagver- bruik. Hiermee komt het aantal nacht-weekend uren op 4576 per jaar. Brandstofvergoeding: met ingang van 1 januari 1988 heeft de producent van elek triciteit de N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland besloten om voor het gemeten verbruik van nachtelijke en weekend uren, de brandstofprijs te verlagen. Deze verlaging bedraagt voor het 1e kwartaal ongeveer 0,55 cent per kilowattuur. Door de wijziging van de afnametijden en de brandstofvergoeding voor nacht-week- endverbruik ontstaat een prijsverschil. Er is sprake van een voordelig prijsver schil wanneer verbruikers met een dub- beltariefmeter tenminste 660 kWh per jaar afnemen. Met een elektrische boiler, een vaatwasmachine en of een diepvrie zer komt men al gauw aan deze hoeveel heid. Is het nachttarief lager dan 660 kWh dan is er bij verbruikers die thans een dubbel- tariefmeter hebben een prijsnadeel. Schiedam heeft ongeveer 8000 verbrui kers met een dubbeltariefmeter. Van deze kleinverbruikers heeft ca. 2% een nacht- verbruik dat lager is dan 660 kWh per jaar. De ONS gaan deze verbruikers schriftelijk attenderen op het prijsnadeel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 23