Personenauto ABC '87- '88 (6) Boerderijen borduren in kruissteek Wakker in de auto als vermoeidheid toeslaat Snoozer onder kussen van twee snurkers u N P Noviteiten en tests> Om weer wakker te worden Blad Zij gaf:, Vijf winnaars mossel wedstrijd gaan dag uit BEATRIX-50-ZILVERSTUK' 'UW THUISKRANT' TK.04.88 or: Leo de Ruiter Skoda Toyota Seat Subaru ZUINIG STOKEN Volvo Zastava Reacties op of bijdragen aan deze pagina kunt u sturen aan redaktie 'UW THUISKRANT' EXTRA Postbus 5825 2280 HV Rijswijk Telefoon 070-190292 Als u eens echt iets unieks wilt maken, borduur dan de hier af gebeelde boerderijen. Span na het borduren het lapje om een stuk karton, lijst het in achter een stuk ontspiegeld glas en uw borduurwerk doet niet onder voor een echt schilderij. De afgebeelde ontwerpen van een Drentse boerderij, een Zuidhollandse boerderij, een Brabantse langgevel- en een Utrechts huis, zijn ingelijst in wissellijsten van 20x25 cm. Het borduurpatroon voor alle vier boerderijen tesamen, kunt u bestellen door 12,50 over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost, de Meern, on der vermelding van bestelnr. 4031-RE. Volkswagen Verbrandingsgassen moeten langs de juiste weg naar buiten. coloos doen. een tijdje dicht te 'k Vergeet het nooit, dat is één, maar 'k doe het nooit meer ook, dat is net zo goed één. 's Avonds weggaan om 's nachts doorrijdend in de loop van de ochtend op je winter sportbestemming aan te ko men. Mist onderweg, om akelig van te worden en prikogen te krij gen. Gladde stukken er tussen en op de Duitse autobanen van die door- en wegdrukkers als jij toevallig geen grote kar onder je derrière hebt. Nu waren we beslist niet met zoiets als een gemotoriseerde kinderwagen op stap! Maar dat „opzij, opzij, ik moet met mijn dikke Duitse automobiel jouw 130 km. voorbij" doen je bij aankomst op je bestem ming onmiddellijk naar je bed verlangen. Ook onderweg kun je last hebben/krijgen van moede ogen en een slaap-gevoel. Nu moet iedereen dat natuur lijk zelf weten, hoe laat 'ie vertrekt, maar ik zag ineens die kilometers lange ellende weer voor m'n ogen toen ik op dat nieuwe apparaatje 'Drive Alert' werd geatten deerd. In een televisie-pro gramma schijnt het al eens gedemonstreerd te zijn, maar nu is het in ieder geval in de (Nederlandse) handel om mensen achter het stuur te waarschuwen, dat ze in slaap dreigen te vallen, dus beter een parkeerplaats op kunnen zoeken om daar de ogen risi- BI AD en entim mnten- Alarm Je hangt het gevalletje (lijkt een beetje op een gehoorappa raat) achter je oor en zit je dan vermoeid te knikkebol len, dan piept er direkt een alarm. Er zijn tien volumes tanden in. dus kan niemand denken of zeggen: niks ge hoord! Het geval past bij elk oor, is op elke gewenste knikkebol- stand af te stellen en het dra gen van een bril levert geen problemen op. Op dashboard Ook voor beroepschauffeurs geen gek bezit, komt me voor, al zullen bepaalde veiligheids regels bij het (beroeps)autorij- den nooit uit het oog verloren mogen worden. Verta, tel. 073-56 40 52 of 57 91 30 brengt 'Drive Alert' in de handel. Het apparaatje zit in een op het dashboard te kleven doos je, zodat het altijd onder handbereik is. Ook tijdens lange afstanden in de zomer als op die saaie autowegen door zon en warmte de ver moeidheid kan toeslaan, soms geen luxe. Zelfs dan 'k Heb 'Drive Alert' door drie autorijders laten proberen en zelfs met pittig de radio aan hoor je het alarm. Passagiers in je wagen worden ook 'ge wekt' als de bestuurder 't moede hoofd laat zakken. Wakker blijven. Daar draait het om in het openingsstukje van „Blad Zij". Nacht na nacht, steeds kwader wor dend, met de ogen wijd open het donker in liggen staren, omdat je de sponde deelt met een snurker: als ze daar eens iets op konden vinden! Huwelijken en andere relaties kunnen er een flinke knauw van krijgen. Welke boze ge dachten er al niet opwellen als die snurker (in zijn onschuld, want hij slaapt diep en onge stoord, je hóórt hem slapen!) al niet kunnen opwellen... Daar zijn tegen mij twee boekjes over opengedaan de afgelopen weken, want ik heb een apparaat laten proberen, dat snurken moet tegengaan. De naam is 'Snoozer', het is al een maand of wat in de handel en er wordt druk rek- lame voor gemaakt. Je krijgt het zelfs via een radiopro gramma voor met name jonge- (re) mensen als bonusprijs kado, zo kwam een enthou siaste presentator weg-gever via m'n autoradio tot me. Nou vond ik dat een beetje overtrokken, want het is met name een probleem bij de wat ouder wordende mens. Vanaf het veertigste jaar zie je het aantal snurkers (meer man nen dan vrouwen!) toenemen met een piek bij de 60 en 70 jaar. Maar ook op je twintig ste kan 't al beginnen en of het nu overgewicht, roken, stress, verhoogde bloeddruk of misschien wel een paar van die dingen tegelijk zijn, die snurken veroorzaken...je zult er maar naast liggen. Want 35% van de bevolking doet het. En dat's meer dan een derde. Daar hoef je geen wiskunde voor gehad te heb ben om dat uit te rekenen. Test Goed, ik die 'Snoozer' dus la ten uitproberen door twee echtparen. Om de beurt een tijdje. Een royalere vijftiger, die als roker, flink be-buikt en met een druk leven een regel rechte kandidaat bleek voor die nachtelijke ellende en een veertiger. Slanker, maar nog al een hollerig persoon met weinig vrije tijd en dan schijn je 's nachts ook in de prijzen te vallen. Zoemer Eerst even de werking van de 'Snoozer', naar Nederland ge haald door BaByliss (tel.076- 221009) uitgelegd. Het appa raat (iets kleiner dan een pak je sigaretten) heeft een veilige 12V spanning en een adaptor voor het stopkontakt. De draad is van behoorlijke leng te. Het ding wordt onder het kussen van de snurker gelegd en zodra er enkele malen wordt gesnurkt, gaat er onge veer twee sekonden een zoe mer over. Die is op drie stan den verstelbaar, dit voor die pe en wat lichtere slapers. Plus mensen met een vermin derd gehoor, wat op oudere leeftijd geen uitzondering is. Reflex Door dat kortstondige geluid krijgt de slaper een reflex, waardoor hij iets van houding verandert. Daardoor stopt het snurken. Niet permanent, want na soms korte, soms langere tijd, begint het (niet!) lieve leven weer van voren af aan. Dat is tenminste tot nu toe de praktijk van mijn twee 'tes techtparen'. Die overigens bij een 'praatje voor de vaak', dus gewoon even klessebessen in bed, direkt al de zoemer hoorden. Maar daar is over heen te komen. Redelijk In de voornacht bleek bij bei den de 'Snoozer' redelijk te helpen. Na vijf of zes 'snur ken' (afhankelijk van het vo lume) begon het apparaat te zoemen, zonder dat de snur kende wederhelft er direkt wakker van werd. Echt diep in slaap in de na nacht en volkomen ontspan nen snurkend, waren de resul taten minder. Dan zou je (maar dan moet je de slaper wakker maken) een hogere stand moeten inschakelen. Een geluid overigens, waar de 'wakkere' partij helemaal niet meer bij in slaap komt. Buitenland Het helpt 'half zou je dus kunnen zeggen, waarbij bei den overigens de test-periode te kort vonden. Bij langer ge bruik schijn je als snurker zo op de reflexen te gaan reage ren, dat op den duur het snur ken steeds minder wordt. Dat proberen we dus nog even uit en 'k hou u op de hoogte. Daarnaast neemt een van mijn vrijwilligers (geen naam in de krant, op snurken rust een lacherig taboe!) de 'Snoo zer' mee op een vakantie naar warmere streken. Andere temperaturen, vochtigheids graad en lucht heeft ook in vloed op snurken. Vooral droge lucht. Wat daarbij uit de bus komt, houdt u dus ook van mij tegoed. Tip Overigens nog een anti-snurk- tip, die soms helpt: druppelen in de neus met Asonor.(geim- porteerd door Medicosma te Hoevelaken) Een op het na tuurlijke slijm lijkend, helder vocht, dat uitdroging van de slijmvliezen in de mond- en keelholte voorkomt. Kan de partner er soms uren rustig tegen, omdat die snurker zo attent was deze voorzorgs maatregel te nemen. Want die veroorzaker weet in feite van niks. Stopt de andere partij dan ook nog Ohropax (import dr. H. Nanning b.v te Rotter dam) in de oren, van die rose wasbolletjes, dan is dat ook een bijdrage tot een iets meer ongestoorde nachtrust. Een beetje drogist verkoopt alle bei. Welterusten dus maar en minder geradbraakt weer op... m Na ontvangst van uw overboeking krijgt u het patroon per omgaande toegestuurd. Reeds eerder in deze se rie verscheen het pa troon voor een Noord hollandse stolpboerderij, een Twents los hoes, een Gelders T-huis en een Zeeuwse boerderij. Dit borduurpatroon kunt u op dezelfde wijze bestel len. Het bestelnummer hiervan is 4009-RE, de prijs is eveneens 12,50. irabaatst t&aqqtvtt «-tioUaaAse boetden) Een programma om weer wak ker van te worden werd ge schreven door R.M. van Hoesel uit Hoogvliet. MSX-ers kunnen nu met dit programma een wek- tijd invoeren. Er wordt dan een schermpje opgebouwd, waarop datum, tijd en wektijd zichtbaar worden. Het programma verge lijkt telkens weer de tijd met de wektijd en als deze gelijk zijn gaat er een alarm af. Door op een willekeurige toets te druk ken stopt het alarm, maar de klok loopt verder. Het program ma is gemakkelijk uit te breiden met bijv. een sluimertijdfunktie of een repeteeralarm. 2 3CREEN0:WIDTH40:KEYOFF 3 COLOR 10 11CLS3V=0 4 PRINT"Voer wektijd 5 PRINT"UU;MM:SS 6 PRINT"(denk om de 7 LINEINPUTB* 8 IFLEN(B$)>8THEN3 9 CLS:LOCATES, 11 10 PRINT"U wordt gewekt om ";BS 11 LOCATE0,0:GETDATEAÏPRINTA$ 12 LOCATE20,0:GETTIMEA$ 13 IFSV=1THEN16 14 PRINTAÏ! IFA*OB*THENll 15 SV= 1LQCATE200F'R I NTB$ 16 F0RF14T07STEP-1SOUNDSF 17 FGRb=170TO190SOUND0G IS NEXTG:NEXTF:SOUND0,0 19 A$=INKEY*IFA$="THEN 11 i 20 SOUND00SV=0GOTO11 Ook een programma geschreven op Spectrum, Commodore, MSX of andere home computer, dat ook voor andere lezers interessant (of leuk) is? Stuur dan een duidelij ke listing (en evt. een SCREEN$-print) aan de redaktie van deze pagina (adres rechtsboven) onder vermelding van 'Input'. Stuur bij de listing een duidelijke om schrijving van de werking van het programma en vergeet niet te vermelden op welke machine het programma werd gemaakt. Ook vragen en tips kunnen in aanmerking komen voor plaatsing in deze rubriek. Heel wat mensen stuurden ons de goede oplossing ('mossel- bank') van de wedstrijd die 'UW THUISKRANT' in sa menwerking met het Visbureau onlangs organiseerde. De jury heeft er een aardige kluif aan gehad om alle inzendingen (een vierregelig rijmpje waarin de oplossing verwerkt was) te be oordelen. Tenslotte zijn er dan toch vijf winnaars tevoorschijn gekomen die 'een dagje uit' voor twee personen hebben ge wonnen. Binnenkort ontvangen zij daarover persoonlijk bericht. De namen van deze winnaars zijn: L.A. Verschoor, Hoogvliet; C. Markus, Dordrecht; Lenie Pieterse, Zoeterwoude; A. Scheepmaker, Vlaardingen en M. Haitsma, Den Haag. Naast deze hoofdprijswinnaars hebben we veertig inzenders een 'aanmoedigingsprijs' kun nen sturen: een zilveren mossel aan een kettinkje. Alle winnaars van harte gefeliciteerd. ADVERTENTIE "ORANJE IN DE TWINTIGSTE EEUW" MUNTPOST B.V. - Rijksweg Zuid 4 - 6662 KD Eist Gld Telefoon 08819 - 72468 74249 72067 03' dan, coupé en stationcar, mogelijk dat hierin ook een hatchback komt, dan nog goed mee en dan is de XT, de sportcoupé met standaard 4x4 alsme de turbo, intercooler e.d. Tot slot na men we de mini bestel en personen- bussen, de Jumbo Mini's genaamd. Spaje is al enkele jaren een echt auto- lanc daarmee bedoeld een autofabri- cereid land. Met de komst van de Sea naar Nederland in 1983 werd Spaje als automakend land wat be kerier. Echter Seat bestaat in Spanje al snds 1953, het is lange tijd een Fi- atdichter geweest en bouwde dan ook Fias in licentie. Begin jaren '80 stoot te liat zijn aandelen Seat af, aanvan- kelik werd Seat een staatsbedrijf maar latf, 1986, werd het opgekocht door hetVAG (Volkswagen) concern. Ook in Jederland veranderde er het één en anier, want Seat eerst geïmporteerd dor Abemij middels Nibhart Car, kwm nu bij Pon (de Audi-, VW- en Posche-importeur) en ging Pon Car heen. De combinatie met VW heeft Set geen windeieren gelegd, het pu- bltk kreeg door de grondige Duitse inreng meer vertrouwen in de Spaan se Seat. Enerzijds terecht, anderzijds oa een beetje ten onrechte want be have Seat bouwt men in Spanje nog vel meer auto's. Allereerst kwamen er v<c Fiats vandaan, ze reden uiteraard otier Italiaanse vlag, maar werden wl in Spanje gefabriceerd. Hetzelfde gedt voor Peugeot, Citroén, Renault almede voor Opel o.a. de Corsa, Fird, de Fiesta en Sierra en ook VW, d( Passat, laatste gaat overigens meer rumte maken voor Seat's eigen pro- dkten. Kortom er komen vele mer- kn uit Spanje en dan bekommert ook ntmand zich erover of dat wel goed is Neemt niet weg dat het uiteraard wl scheelt wie er aan de leiding is en al zodanig is Audi-VW's inbreng toch vn groot belang gebleken op de kwa- lieitscontrole van Seat. Momenteel is ei nog veel van Fiat zichtbaar in de Satmodellen, te denken valt dan aan d Seat Marbella (Pandaversie) en de Sat Ronda (Ritmoversie), mar ook de Nalaga heeft nog wel iets van de Fiat ftgata al is daar de vergelijking al vel en veel minder. Met het Seatmo- dl Ibiza is het heel duidelijk anders, dt is het eerste echte eigen Seatmodel ei zo gaan er in de toekomst meer ko nen. Voorlopig brengt 1988 voor Seat iltbreidingen van de bestaande reeks et dan voornamelijk van de Marbella, Iiza en Malaga. Er komen wat andere retoren bij zoals injectiemotoren en regel ijk ook turboversies, ook is het wchten op een nieuwe, modernere deselmotor. Verder staan er voor de Iiza en Malaga nog wat modeluitbrei- digen op het programma en dan den- kn wij aan een cabriolet en mogelijk en stationcar, maar relatief is Seat r»g een jong merk, dus het gaat nog alemaal niet zo snel. Toyota is het grootste Japanse auto merk, ook in de wereld bekleedt Toyo ta een belangrijke plaats, in elk geval het eerste Japanse merk. In Nederland is, zie ook bij Nissan, Toyota steeds in de strijd gewikkeld om de eerste plaats van de Japanners met Nissan. In 1986 was Toyota sinds lange tijd weer eens eerste, daarvoor was het Nissan en ook 1987 zal naar het zich laat aan zien wel voor Nissan zijn. Toyota is in 1937 begonnen met haar autoproduk- tie, pas in de 60-er jaren kwamen deze auto's onder de naam Toyota naar ons land. In de loop der jaren is er veel veranderd, technisch is men enorm omhoog geklommen, bekend van Toy ota zijn de geavanceerde meerkleppen- motoren, naast 4x4 waarin men via de Landcruisers een enorme naam heeft opgebouwd is men druk doende met de 4-wielbesturing. Het huidige Toyo- taprogramma omvat de Starlet, de Ca- rolla, de Carina, de Camry, (de Cressi- da en Crown zijn in Nederland uit het programma genomen), de Celica, Su pra, MR2, de Tercel 4x4, de Landcrui- ser met Landcruiser Custom, de Hi- Lux en de bestelserie Lite-Ace, Hi-Ace en de Dy na. Toyota-importeur is Louwman Parqui te Raamsdonk- veer, men heeft daar nogal problemen met de Public Relations, het is aldus moeilijk aan de weet te komen wat Toyota voor 1988 een nieuws brengt. Bn merk waar het ook allemaal niet a snel gaat met nieuwe modellen is Soda. Al vele jaren loopt bij dit Tsje- oische merk het sedanmodel met de rotor achterin. Maar nu gaat dat dan t/ch echt veranderen, er komt een bel nieuwe Skoda, een hatchbackmo- ól met de motor voor in en met wjrwielaandrijving, toch echt uniek \)or een merk dat zo lang met zijn npdellen doet. Mogelijk vond men bt tijd worden bij Skoda om nu ook fada met een nieuw hatchbackmodel net voorwielaandrijving is gekomen, c Samara, eveneens iets te doen. De n'euwe Skoda m'pt codenaam 136L gat Favorit heten. end 1988 komt de nieuvbe Skoda naar <ns land, eerst dus als hatchback met fdeuren en 1300 cc 46 kW/62 pk-mo- tkr, later met wat motoruitbreidingen a, maar dat zal wel 1990 worden, een Adeurs sedanmodel. Voorlopig noeten we het nog met de huidige jiodellen met motor achterin en ach- trwielaandrijving doen. Het zijn de D5-, 120- en 130-modellen met de latste in coupé en cabriolet. Het zijn ander meer verouderde auto's met shterhaalde technieken, echter de jrijs is er volledig naar, Skoda start Dg steeds rond de 10 mille en voor at bedrag heb je dan toch een nieuwe ato, redelijk ruim met alles erop en eaan met van de Nederlandse impor- tur uit 2 jaar garantie en een interes- snt financieringsplan, en we zijn nu enmaal niet allemaal Piquets, Prosten d Niki Lauda's. Sibaru behorend tot de kleinere Ja- pnse merken evenals Daihatsu en Su- aki. maar wat is klein...., zal in 1988 \ellicht komen met de opvolger voor d Mini Jumbo. Subaru is wat dat angaat ook aan de beurt, want de oncurrenten Daihatsu met de Cuore q Suzuki met de Alto hebben hun ziiniklasse al geheel vernieuwd. On- dnks dat de Mini Jumbo echt niet vrouderd is met bijv. onafhankelijke weiophanging rondom met schroef- vren. ga je toch ten opzichte van je oncurrenten wat achterlopen en dan noet gedacht worden aan het uiterlijk et ook min of meer aan de 2-cilinder- notor. Met de nieuwe Mini Jumbo al Subaru ook in deze klasse weer up- Xlate zijn en als echt nieuwtje zal eze '88 Mini Jumbo voorzien torden van een 4x4-model. Subaru is fekend om zijn 4x4-modellen. elk Vpe Subaru kan met 4-wielaandrij- ing worden uitgerust, behalve tot nu tte de Mini Jumbo, dat verandert dus ©k. Het overige programma van Su- laru is bekend, de Justy in 1987 wat gmoderniseerd, de L-serie met de se- 18 januari t/m 25 januari 1988 500 m3 600 m3 700 m3 800 m3 900 m3 1000 m3 1100 m3 1200 m3 1300 m3 1400 m3 1500 m3 1600 m3 1700 m3 1800 m3 1900 m3 2000 m3 2200 m3 2400 m3 2600 m3 2800 m3 3000 m3 3500 m3 4000 m3 4500 m3 5000 m3 5500 m3 6000 m3 13 m3 16 m3 19 m3 22 m3 24 m3 27 m3 30 m3 33 m3 35 m3 38 m3 41 m3 44 m3 46 m3 49 m3 52 m3 55 m3 60 m3 66 m3 72 m3 77 m3 83 m3 97 m3 111 m3 125 m3 139 m3 153 m3 167 m3 13-10-17 177 m3 211 m3 250 m3 286 m3 320 m3 359 m3 393 m3 429 m3 465 m3 503 m3 536 m3 574 m3 609 m3 646 m3 682 m3 719 m3 792 m3 866 m3 939 m3 1011 m3 1082 m3 1267 m3 1447 m3 1632 m3 1814 m3 1996 m3 2179 m3 Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven normaal, de windsnelheid lag op het normale niveau. Weergegevens: Valkenburg Z.H. Berekeningsmodel: GE Den Haag. lijk ook nog wat uitbreidingen in meerkleppenmotoren, een injectie- en turbomotoren alswel in 4x4 de zgn. Syncromodellen. De nieuwe Passat komt in februari/maart, hij is groter dan het huidige model en uiteraard moderner en gestroomlijnder. In de Sciroccoklasse komt er in het vooijaar een Corrado, een heel nieuwe coupéty pe. Verder wordt verwacht dat ook de Transporter een vernieuwing krijgt, concurrent Ford Transit is in 1986 vernieuwd en VW kan nu niet achter blijven, er zal een zuiniger en dus ge stroomlijnder Transporter moeten ko men. Het Zweedse Nederlandse merk Volvo schijnt in 1988 ook met heel wat nieuws te komen. Het is echter gokken want Volvo heeft ook geen beste repu tatie wat het PR (Public Relations) en dus het Persbeleid aangaat. Bij de laat ste introductie van een nieuw Neder lands Volvomodel, de 480 Turbo werd er nogal klungelig en geheimzinnig ge daan over een nieuwe Volvo 300-se- rie, er werd gesproken over een G15- model, maar: „dat was echt niets nieuws en we mochten het ook niet weten." Volvo Zweden zal zeker wat nieuws gaan brengen, te denken valt aan een nieuwe 200-serie, maar ook hier is weinig van bekend, wederom het Volvomysterie. Volvo heeft de 760 onlangs ver nieuwd, een grondige technische mo dernisering, maar ook hier een P.R. willekeurbeleid, vele regionale dagbla den en praktisch alle Huis-aan-Huis (Auto)bladen met toch miljoenen op lagen in Nederland zijn hierbij niet uitgenodigd. Daarmee niets van het produkt Volvo gezegd, het is een zeer degelijk en betrouwbaar produkt, dat kwaliteit en veiligheid hoog in het vaandel voert. Het programma bestaat momenteel uit de Zweedse 240-, 740-, 760- en 780-serie en uit de Nederland se 340-, 360- en 480-serie. De 480 is dus onlangs uitgebreid met naast het 480 ES Injectiemodel een 480 Turbo- injectiemodel met intercooler, ook zijn de 480-motoren inmiddels schoon en voorzien van een katalisator. Dat geldt trouwens voor de meeste Volvo- motoren, de hele serie is schoon. De Volvo 760 is zoals al gezegd gemoder niseerd, vooral technisch is er veel veranderd, met name het onderstel, de wielophanging en de motoren. Het ziet er naar uit dat in 1988 ook de 740 profiteert van de techniek van de 760. Dan komt er in 1988 ondanks het zwijgen toch een nieuw Nederlands model, verwacht wordt een tussenmo del tussen de bestaande 340/360 en de 480, maar ook genoemd wordt een volledige opvolger voor de 340/360. Volvo zelf deelt mee dat de opvolger voor de 340/360 niet voor 1990 ver wacht moet worden, maar zeker is dat er in Born een nieuw type Nederland se Volvo staat, wat het gaat worden gissen dus. De 480 zall ook nog uit breidingen ondergaan te denken valt aan motoruitbreidingen, uitbreiding met een 4x4-model en mogelijk ook een cabriolet. Tot slot dan de Zweedse tak, waar voor 1988 nu echt de opvol ger voor de 240 verwacht wordt. Met de Z is het Auto ABC weer rond. Bij de Z staat overigens alleen de Zas tava, in Rusland schijnt ook een Zass te bestaan, maar in Nederland is die niet leverbaar. Wel de Joegoslavische Zastava, een afstammeling van Fiat. Momenteel kent men in Nederland al leen het Yugotype in 45- en 55-serie. Het is een moderne versie van de Fiat 127, qua model komt hij dicht in de buurt van de huidige Fiat Uno. Hij is echter zeker niet modern en ook de kwaliteit laat vaak te wensen over. Er is echter in Joegoslavië een nieuw type gelanceerd met modernere techniek en nieuwe motoren zoals een 1.4-, 1.6- en 1.7-motor. Tot zover ons Auto ABC. Zoals in het begin al gemeld is het geen echte, daarmee bedoeld complete, catalogus. Het is deels een terugblik, deels een in de toekomst kijken van de belangrijk ste in Nederland verkochte automer ken. Zo rond de jaarwisseling leek het ons wel aardig u een algemeen over zicht van alle merken te geven, erg al gemeen en globaal, maar hopelijk toch een redelijke indruk van wat er is en wat er komt. In de loop van het jaar komen wij uitgebreider terug op al het autonieuws, terwijl ook weer vele mo dellen aan de tand worden gevoeld via onze Roadtests. Verwacht wordt moderniseringen of een vernieuwing van de Carina en Starlet. Enige uitleg bij het merk Volkswagen is in feite overbodig. In 1934 in ont wikkeling van start gegaan, kan de ei genlijke start toch pas na de oorlog ge zien worden. In 1947 kwam Volkswa gen naar Nederland, letterlijk gehaald door automobielhandel Pon. Nu, „Im porteur Pon" vierde dus in 1987 het 40-jarig VW-importeursjubileum. Heel bekend is natuurlijk de VW Ke ver, de produktie is in 1981 gestopt, meer dan 20 miljoen exemplaren wa ren er toen verkocht. Zijn opvolger de VW Golf gaat overigens ook aardig die kant uit, het is dan ook het meest verkochte VW-model van deze tijd. Het overige programma laat de Polo, de Jetta, de Passat en de Scirocco zien met uiteraard in de bestelklasse de be kende VW-bus de Transporter en de VW LT. VW is overigens evenals Opel en Ford bekend om zijn grote modelkeuze. Van de Polo, Golf, Jetta en Passat zijn er vele uitvoeringen, keuze in diverse benzine- en vaak ook diverse dieselmotoren, verder keuze in 2-, 3-, 4- of 5-deursmodellen, en in uitrusting een C-, CL-, GL- en vaak GT-, GTX- of GTi-model. Het jaar 1988 brengt redelijk veel nieuws voor VW, er komen heel nieuwe modellen voor de Passat en de Scirocco, maar ook verwachten we moderniseringen aan de Polo, Golf en Jetta met moge- A Moe en achter het stuur? Dan alarmeert dit achter het oor te hangen apparaatje als men gaat knikkebollen. K KOM U MEDEDELEN DAT UW ZOONTJE OP HET POLITIEBUREAU ZIT WEGENS HET GOOI EN VAN TOMATEN NAAR DE POLITIE... WEGENS HET GOOIEN VAN TOMATEN NAAR AGENTEN? KOM NOU, JULLIE KUNNEN TOCH WEL TEGEN EEN GEINTJE? WAREN TOMATEN Als het gesnurk begint, gaat deze „Snoozer" een paar seconden zoemen. tottfdertj #r>- u.tfechts t-huis i ri J Unieke herdenkingsmunt tgv de vijftigste verjaardag van H.M. de Koningin. Bij elk exemplaar is een "WAARDE-GARANTIE-POLIS/CERTIFICAAT VAN ECHTHEID" aanwezig. 0 38.1 mm. Gewicht 31.1 gram. PUUR ZILVER. Verkoopprijs 95,— incl. BTW en verzendkosten. BESTELNR. UT 1700 GRATIS: bij elk zilverstuk een JULIANA/BERNHARD "silverplated" stuiverhanger. Bestellingen kunnen of plaatsvinden door het verschuldigde bedrag over te maken op gironr. 3981195, danwel dmv inzending van de bestelbon aan: ANTWOORDNR. 123 - 6661 VB ELST. (U ontvangt dan een acceptgiro kaart.) BESTELBON: Naam: Telefoonnr.: Straat: Postkode: Woonplaats: bestelt hiermede:x Nr. UT 1700

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 9