Het weer /a Werkgroep rioleringen voert aktie: Bliksemreactie Zijdeveld Podium programma Gedicht van een Wilton-man 1 e m Henk Zagwijn voorzitter van de ondernemingsraad: TAXI - 4.151122 Betaald voetbal weg MEE v Zuid-Holland Stadsblad VRIJDAG 5 FEBRUARI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 10 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - Hij kan zo zonnig kijken, wethouder Chris Zijdeveld. Maar woensdagavond aan het begin van de commissie vergadering stadsvernieu wing, hingen de wolken duidelijk laag bij de mi lieuvriendelijke energie-be- spaarder. Hevig geïrriteerd wist Zijdeveld bliksemsnel een grote groep aktievoer- ders - die kwamen klagen over het gemeentelijk rio leringssysteem - het oude stadhuis op de Grote Markt uit te werken. „Als u wat wilt bereiken, dan is dit niet de beste weg," voegde hij verbolgen zijn onverwachte gasten toe. Voor de deur werd er in de motregen, onder de meege nomen paraplu's nog flink wat afgemopperd. „Mooi waardeloos," vond een te leurgestelde Gorzenees, die zijn favoriete tv-pro- gramma voortijdig had af gezet om mee te kunnen protesteren. „Die meneer denkt zeker dat hij de hoogste is in Schiedam. Wat een arrogante vent." Voor Paul Kramer, de voorzit ter van de werkgroep riolerin gen, die na de laatste stortbui in september '87 werd opgericht, kwam de reaktie van Zijdeveld allerminst als een donderslag bij heldere hemel. Al bijna zes maanden lang krijgt hij op ieder verzoek aan de gemeente om nader overleg nul op rekest. Schimmel „Ze denken zeker dat de bui vanzelf wel overdrijft, als ze zich een beetje koest houden," zegt Kramer. „Als enig ant woord op al onze vragen kregen we een brief met van die alge- SCHIEDAM - In café Podium op de Lange Haven treedt za terdag 6 februari de Ierse groep Albatross op. De 3-man sterke formatie werd vijf jaar geleden opgericht door gitarist/zanger Barry Mc Cabe, die ook alle songs zelf schrijft. De muziek van Albatross is een mix van bluess en rock and roll met een forse dosis humor. De band toerde al eerder met veel succes door Europa en bezocht onder andere Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Zweden. Aanvang 22.30 uur, toegang 4,-. SCHIEDAM - Eind vorige week kregen 470 Wilton Fije- noorders hun ontslag aange zegd. Bij de imponerende Schie- damse werf aan de Nieuwe Wa terweg werkten in de glorietijd - in de 60-iger en 70-iger jaren - ruim 6000 man. Na deze laatste afslanking zullen daar tegen 1990 nog maar 901 man van overgebleven zijn. En ook deze banen hangen aan een zijden draadje. Als de regering in haar starre houding blijft volharden en niet snel zorgt voor vervan gende orders, dan staat het schamele restant van de nieuw- bouw-afdeling - waar ooit zoveel prachtige schepen werden ge bouwd - zelf op de helling. Wan neer die nieuwbouw werkelijk verdwijnt, zou dat ook wel eens de nekslag voor de reparatie kunnen betekenen. Nu nog kunnen werknemers in drukke en stille periodes tijde lijk van de ene naar de andere afdeling overgeplaatst worden. Als een van de twee wordt op geheven, dan kan de kostbare zogenaamde „leegloop" met geen mogelijkheid meer worden opgevangen, met als voorspel baar gevolg verdere afslanking. Met de zakelijke cijfers, de ge voelloze feitjes kunnen de da mes en heren politici het best uit de voeten. Maar niets is veelzeggender over wat er echt speelt op de veelgeplaagde Schiedamse werf, dan het volgende gedicht. Het werd gemaakt door een Wilton man in hart en nieren die het slachtoffer werd van de ontslag golf in '84. De voorzitter van de ondernemingsraad Henk Zag- wijn heeft het gedicht op poster- formaat aan de muur van zijn doorrookte werkkamer hangen. „Het is één van de eerlijkste meest kernachtige uitspraken die ik ooit gelezen heb over Wilton," zegt Zagwijn, die Het Nieuwe Stadsblad woensdag middag op de scheepswerf ont ving. „De spanning stijgt terwijl de bonzen praten. De man aan 't Wiltonhek voelt zich verlaten. Hij is, ondanks zichzelf, aan het bedrijf verknocht, maar voelt zich steeds duid'lij- ker verraden en verkocht... Wordt hij na, soms vele jaren afgedankt? Hij die grote harde vent die weieens (stiekem in z'n nest) als een kleine jongen jankt." De werkgroep rioleringen vond met haar ludieke aktie in de trouwzaal van het oude stad huis weinig gehoor bij wethouder Chris Zijdeveld.Links op de voorgrond Paul Kramer, die een gezamenlijke verklaring voorlas. Voorzitter van de Wilton OR Henk Zagwijn: Ik heb gewoon èen potje zitten huilen." In Albatross spelen naast de Ier Barry Mc Cabe ook twee Hollanders: Bo Munroe (drums) en Ruud Weber (gitaar). Bei den zijn afkomstig uit Enschede meenheden erin. Dat ze bezig zijn met een onderzoek en dat soort vage flauwekul. De schim mel staat bij een aantal mensen, die in lager gelegen gedeelten van de stad wonen tot halver wege de muren. Maar burge meester en wethouders zien vooralsnog geen noodzaak tot nader overleg. Hun devies is „pappen en nathouden". Vooral met dat laatste hebben wij pro blemen." Ruim 400 Schiedammers heb ben de afgelopen zomer tot tweemaal toe te kampen gehad met erge wateroverlast. De he vige regenval in juni en septem ber veroorzaakte vooral in Zuid en Oost de nodige schade. Al snel staken er geruchten de kop op, dat stadsvernieuwingsakti- viteiten, ophogingen en veran deringen in het rioleringsstelsel de oorzaak waren van de ellen de. Prikakties Verhalen, die op zijn zachtst ge zegd niet helemaal uit de lucht gegrepen zijn, volgens Paul Kra mer: „Het is wel raar dat in straten als de PKO-laan waar in de buurt nieuwbouw is neerge zet nu voor het eerst in 20 jaar alle kelders blank stonden. Zelfs de brandweer - en die is heus wel het een en ander gewend - zei achteraf, dat er iets niet klopte. De gemeente probeert nu alle verantwoordelijkheden af te schuiven. Maar voor ons staat als een paal boven water, dat juist het stadsbestuur met oplossingen moet komen." Als de wethouders Zijdeveld en Van Kleef - die om het hele maal ingewikkeld te maken ge tweeën stadsontwikkeling en stadsvernieuwing in hun porte feuille hebben - niet snel reage ren, dan gaat de werkgroep rio leringen nieuwe, zij het ludieke, prikakties houden. „Ik heb daar best al mijn vrije tijd voor over," vertelt een ou dere Oost-bewoonster, die woensdag voor het eerst van haar leven deelnam aan een protestaktie. „Ik durf niet eens meer op vakantie, zo bang ben ik dat ik als ik thuiskom al mijn spulletjes weg moet gooien. Met die angst van een heleboel men sen houden de heren bestuur ders geen rekening. Onfatsoen lijk toch zoals die wethouder ons heeft afgescheept. Voor mij ging Zijdeveld gewoon af als een gieter." SCHIEDAM - Het is voor buitenstaanders een hele klus om binnen de hekken van Wilton Fije- noord te komen. De geüni formeerde bewakings dienst bij de ingang doet de zware hefbomen alleen omhoog als de bezoeker een zorgvuldig ingevuld en gestempeld pasje kan overleggen. „Een hele rompslomp, maar die re gels zijn er niet voor niets. Er liggen hier nou eenmaal kostbare boten." De ui terst vriendelijke portier bij de ingang heeft het waarschijnlijk al duizende keren uit moeten leggen. Dat lijkt aan zijn humeur niets af te doen. „Die man is nou een van de 470, die de afgelopen dagen hun ontslag aangezegd hebben ge kregen. Gisteravond laat in de zeikregen komt hij nog iedere keer plichtsgetrouw zijn warme hok uit om de hefboom open en dicht te doen. Kijk dat is nou klasse. Ieder ander in zijn om standigheden was binnen gaan zitten en had gewoon de poort opengezet. Zo'n portier die weet dat hij weg moet en toch even correct zijn werk blijft doen, dat noem ik nou een Wilton-hart." Henk Zagwijn, voorzitter van de Ondernemingsraad, zit als machinebankwerker op de repa ratie-afdeling nog net aan de goede kant van de streep. Hij mag blijven 'voor zo lang als het duurt tenminste'. Op dit moment is geen enkele baan bij de werf meer helemaal zeker. Henk Zagwijn is de afgelopen week wel 20 jaar ouder gewor den. Collega's waar hij bijna een kwart-eeuw mee heeft sa mengewerkt, ziet hij nu vertrek ken. „Het is wat stil op het ter rein. Er wordt door niemand meer gelachen," zegt Zagwijn wrang. „Ik heb donderdag, toen bekend was wie er ontslagen zou worden, een potje staan janken in mijn kantoortje. Als je tegen kerels, die d'r leven aan Wilton gewijd hebben, moet gaan vertellen 'jongen, het is over voor je', dan ben je daar zelf net zo stuk van. Het ergste is dat we zo verdomd machte loos staan. Als het nou de direc tie is die dwarsligt, dan gooien we de poort dicht en dwingen het af. Maar tegen de politiek begin je niets. Het is onvoor stelbaar dat ze in Den Haag het ene dikbetaalde commissariaat na het andere in hun broekzak douwen. Het interesseert ze niks dat de mensen hier steeds verder naar het minimum af glijden. Want laten we eerlijk zijn. Al die 50-plussers, die er hier uitmoeten, komen nooit meer aan de bak. Ik kan me nu pas voorstellen wat het beteken de toen de textiel in Twente werd opgeheven. Wij zitten in precies dezelfde situatie. Het enige dat wij als OR nog kun nen doen, is de mensen zo goed mogelijk begeleiden. Zuur, maar het is niet anders." Henk Zagwijn ging in 1960 naar de bedrijfsschool van Wilton. Toen kon je daar nog een vak met toekomst leren. Zijn eigen kinderen heeft hij een andere richting uitgestuurd. Krap een jaar geleden werd hij gekozen als voorzitter van de OR. In die periode kon hijzelf de afbraak van de afdeling nieuwbouw al aan zien komen. Toch aan vaardde hij die funktie. Zagwijn is er de man niet naar om moei lijkheden uit de weg te gaan, juist op het moment dat ze hem nodig hebben. In zijn loopbaan bij de werf, met haar turbulente geschiede nis van pieken en dalen, heeft hij al veel ellende gezien. Maar de taferelen van de laatste da gen slaan alles, volgens een geë motioneerde OR-voorzitter: „Ik heb collega's totaal van streek en huilend naar huis gebracht. Wilton-Fijenoorders die 30 jaar lang dag en nacht voor het be drijf klaar stonden; thuis ruzie kregen omdat ze op de zondag toch gingen werken: er was ge beld, een spoedklus. Nu hebben ze koel een briefje in de hand gedrukt gekregen: 'dat ze worden voorgedragen voor ont slag'. Ongeveer 90% van de mensen blijft, afhankelijk van het aantal dienstjaren, nog vier tot vijf maanden doorwerken. Een deel zit overspannen thuis. Hun vrouwen bellen op en vra- De portiers van Wilton 'klasse' volgens Henk Zagwijn VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUROTAX SCHIEDAM DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRUDEN. TEL. 010-4370733 gen: „hoe nu verder?" Zij bewa ren gelukkig het overzicht. En dat is belangrijk. Er moet zo'n gigantische papierwinkel worden ingevuld. Een grote schande. Of het allemaal goed komt met hun uitkering? Ik houd mijn hart vast. Bij de RDM vlogen er vijf maanden geleden enkele honderden uit en velen hebben nu nog geen uit kering." Henk Zagwijn beantwoordt de telefoon voor de zoveelste maal. „De mens staat bij mij cen traal," vervolgt hij. „De politiek loopt daaraan voorbij. In ver kiezingstijd zijn we interessant. Nog nooit heb ik hier lui uit Den Haag zien rondlopen. We worden niet eens door de politi ci ontvangen. Een bittere pil. Zelf heb ik altijd veel gein Be leefd aan de politiek. Vooral aan de linkse kant, maar dat hocfdjiuk is over en uit." Zonder enige hoop is Henk Zagwijn toéh donderdagmiddag vertrokken naar Den Haag om het slotdebat bij te wonen over de kwestie. Bewust nam hij slechts een kleine afvaardiging van het personeel mee. „De di rectie had ons geen strobreed in de weg gelegd als we met vijf tien bussen naar de Hofstad wa ren vertrokken. Maar de Wilton Fijenoorders zijn zo kalm niet meer. Ze hadden de stenen uit de straat gerukt en waren daar mee gaan gooien. Dan krijg je zo de ME op je dak en ik heb geen zin om iedereen straks in het ziekenhuis te komen opzoe ken." „Wat heeft het eigenlijk voor zin," redeneert de OR- voorzitter, „elke dag staat er wel een groep op het Binnenhof te demonstreren en niemand luistert. „De hele Nederlandse bevolking ging tekeer over de komst van de kernwapens en ze kwamen er toch." De politiek heeft het lef niet om Wilton Fij- enoord een exportvergunning te geven voor de bouw van twee onderzeeërs voor Taiwan. De multinationals hebben hun be langen in China. Philips bij voorbeeld opent daar een vesti ging, terwijl het hier de ene tent na de andere sluit. Goedkope arbeidskrachten zat in Azië. Mij hoef je niet te vertellen hoe het zit." De specialistentop van Wilton Fijenoord vertrekt volgens Zag wijn naar de RDM. Hij gunt de Rotterdamse werf alle goeds, maar het doet hem pijn dat de konkurrent nu gaat strijken met de know-how van zijn bedrijf. De bouw van de twee Taiwane se onderzeeërs noemt Henk Zagwijn nog steeds een „uniek huzarenstukje". Wilton kreeg de opdracht later dat de RDM de marine-opdracht kreeg. De 'Schiedamse' boten zijn reeds afgeleverd, terwijl bij de RDM het zo langzamerhand een tien jarenplan wordt. „Snap je nou dat ik zou kwaad word, als ik naar Postbus 51 kijk op de t.v.? Laatst ging het over vrouwen, die zo broodnodig zouden zijn in de metaalindustrie. Ik heb niks tegen vrouwen, maar hier lopen eersteklas vaklui werke loos rond. Dan zou je toch zo een steen door het beeldscherm gooien!" Schiedam- De Betaald Voetbal Organisatie SW verdwijnt zo goed als zeker uit Schiedam. Dat werd gis terenmiddag bekend ge maakt op een persconferen tie, waar SVV aankondigde als betaald voetbalclub te willen fuseren met de Rot terdamse eerste divisie- ver eniging Excelsior. Of de fusie doorgaat zal voornamelijk afhangen van de KNVB, omdat die de schulden van de twee clubs moet saneren. Op die manier hoopt SVV als gezonde amateurvereni ging in Schiedam te kunnen blijven voortbestaan. Gaat de voetbalbond niet in op de eisen, dan resten SW twee mogelijkheden. Of het krijgt op korte termijn twee ton aan sponsorgelden op tafel om de tekorten van dit seizoen te dekken of SW verdwijnt uit het betaalde voetbal en wordt een ama teurvereniging met een enorme schuld. Aanstaande woensdag komt Het Nieuwe Stadsblad uitvoerig terug op de kwestie SCHIEDAM - De N.V.V.B. af deling Schiedam-Kethel houdt op woensdag 10 februari haar maandelijkse bijeenkomst in ge bouw „De Rank", Schiedamse- weg 122 te Schiedam, aanvang 19.45 uur. De heer D. de Beer uit Vlaardingen komt spreken over het onderwerp „Zuid-Afri- ka - Apartheid", geschiedenis en heden. Zaterdag 6 februari is er in de Filmclub een optreden van Blue Smoke, een swingende blues en rock 'n roll band uit Schiedam. De groep weet op een eigen wij ze de sound van Chuck Berry en de Stones te vermengen en speelt voornamelijk zelfgeschre ven materiaal dat duidelijk zijn roots in de jaren zestig heeft. Aanvang 22.30 uur, zaal open vanaf 21.30 uur. Toegang 5,-. De Filmclub is te vinden in de Nieuwstraat op nummer 12. Een paradijs voor modefreaks cultuurfestival krijgt vorm Nieuwjaarsfeest Zuid geen onverdeeld succes Afscheid van «lo van der Touw Bron: KNMI ZATERDAG 06/02 wisselend bewolkt regen min. 2° midd.temp. 6° wind: ZW-4 ZONDAG 07/02 wisselend bewolkt regen min. 1° midd.temp. 5° wind: ZW-4 MAANDAG 08/02 veel bewolking regen min. 1°/ midd.temp. 5° wind: ZW-5 V V* „Wat hier gebeurt is mensonterend" Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1