Het weer Beatrixbomen in Schiedam Natuur-educatief centrum organiseert Open Dag met Boerderij Lansbergen zet deuren open Kunstgrepen rond rijksweg 19 Programma Rietzeilers O RENAULT kreisel 349.- SZC-uitslagen Na veertig jaar weer van stal gehaald Paardenmarkt terug in S'dam Inwonertal RENAULT kreisel I "J1 Het Nieuwe een van de dealer voor Schiedam. een van de dealer voor Schiedam. ,y VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 12 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - Plant eens een boom(pje). Geen recla mekreet maar werkelijk heid. Burgemeester R. Scheeres en P. Drenth, voorzitter van de stichting tot Viering en herdenking van Nationale Feest- en Gedenkdagen (V.N.F.G.) hanteerden afgelopen woensdag de schop en plantten tegenover het hoofdbureau van politie de zogenaamde „Beatrix- boom". Uiteraard onder het toeziend oog van mede- vyerkers van de gemeente lijke Plantsoenendienst. De verjaardag van koningin Beatrix wordt in talloze plaat sen aangegrepen om Beatrixbo men te planten. Behalve in de Plantage komt er ook een ko ninklijke boom in de dorpskern van Kethel. Twee bomen in een gemeente lijkt wat veel, maar het laat zich historisch verkla ren. Vroeger was Kethel-Spa- land zelfstandig en had een ei gen oranjevereniging. In Kethel staat zelfs een „antiquarisch" exemplaar: een echte koningin Wilhelminaboom, die al 90 jaar lang het straatbeeld in dit knus se dorpje bepaald. De linde boom die Scheeres en Drenth voor hun rekening namen, was vier meter hoog en niet ouder dan zes jaar. De „Kethelse" zal van eenzelfde afmeting en jaar tal zijn. Het ligt in de bedoeling dat op Koninginnedag een plaquette bij de bomen wordt aange bracht met het opschrift „Beat- rixboom, geplant ter gelegen heid van de vijftigste verjaardag van Hare Majesteit de Konin gin". De Kethelse linde krijgt zater dag om twee uur een vast plaatsje. Binnen „gezichtsveld" tussen Schiedamseweg en Dok ter Sauerstraat. Nu weiland. Dadelijk een rijksweg? SCHIEDAM - Een meer derheid van de Tweede Kamer heeft zich deze week voor de aanleg van rijksweg 19 uitgesproken. De aanleg van deze weg door het natuurgebied van Midden-Delfland houdt de gemoederen al jarenlang in beweging. In 1985 gaf de minister van ver keer waterstaat de garantie dat de geluidshinder van de rijksweg de grenzen van het re delijke niet mag overschrijden. Afgesproken werd dat er voor zieningen zullen worden getrof fen om de geluidsoverlast te be perken tot 40 decibel op 250 meter afstand. Hoe de minister dacht dit te concretiseren gaf zij echter niet aan. Onderzoek Zoals dat gaat in Nederland werden er talloze ambtelijke werkgroepen in het leven geroe pen om te zien hoe deze garan tie hard gemaakt kan worden. Naar onlangs is gebleken past de werkgroep geluidshinder al lerlei kunstgrepen toe om toch vooral maar aan de afgegeven garantie te voldoen. Onvrede Uit onvrede stapten de Schie- damse vertegenwoordigers twee weken geleden uit de werk groep, nadat was gebleken dat de werkgroep de wettelijke nor men naast zich neerlegde. Zo werd de verkeersdrukte kunst- Zaterdag 13 februari: Prinsenbal in de Blauwe Brug. Aanvang 20.00 uur. Met bekendmaking van het „Witte Schaap" om 23.11 uur. Voor de leukst verklede van deze avond is wederom een beker beschikbaar gesteld door Het Masker. Kaarten a J 11,- verkrijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop a 8 - Zondag 14 februari: Bridge-drive in de Blauwe Brug, aanvang 13.00 uur. Entreegeld 15,- per paar. Tevens een tombola op deze middag met als eerste prijs een luxe diner voor 2 perso nen bij restaurant La Duchesse aan de Maasboulevard incl dranken. Deze bridge-drive wordt dit jaar voor het eerst geor ganiseerd door de Rietzeilers en zij hopen op een grote op komst waardoor dit misschien voor herhaling vatbaar is buiten het carnavalsseizoen. Zondag 14 februari: Carnaval Tropical Del Branderio" in De Blauwe Brug met medewerking van een 8-tallig Antiliaans or kest. Aanvang 8 uur. Ook dit is voor het eerst en de Rietzeilers verwachten op deze avond een enorme opkomst. Ook op deze avond is er een prijs beschikbaar voor de mooiste of leukste verklede (m/v). Kaarten a 11,- verkrijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop a 8,-. februari: Sluitingsbal in de Blauwe Brug. Aanvang 19.30 uur. Op deze avond wordt de stadssleutel van Branders gat teruggegeven aan de burgemeester. Kaarten a 11,-, ver krijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop a 8,-. UW THUISKRANT/BROERE REIZEN 4-daagse touringcarreis BERLIJN Stationsplein 2, Schiedam. Telefoon (010)4377099. ■RENAULT» SCHIEDAM - De wedstrijd zwemploeg van SZC nam zater dag deel aan een zwemvier- kamp te Strijen. De Schiedam mers zwommen een prima wed strijd en keerden met dertien medailles en vele nieuwe per soonlijke records naar huis. De medailles werden gewonnen door: Stefanie van Oyen, Jeroen Hoeksel en Maurice Pouw (ie der tweemaal), Martine Slee, Nanda Onkenhout, Danielle Schram, Mark Wasserval, Rem- co de Jong, Jurgen Engelsman en Richard Kramer (allen één maal). SCHIEDAM - Natuur liefhebbers en groene Per- silgebruikers opgelet! In het natuur-educatief cen trum „Boerderij Lansber gen", in Kethel, een broed plaats van tentoonstellin gen en excursies voor het basisonderwijs, wordt za terdag 13 februari, morgen dus, een Open Dag onder de titel. „Winter" georga niseerd door diverse ge meentelijke diensten en natu urorganisaties Deze zaterdag betekent tevens de laatste dag van het projekt „De natuur slaapt - slaapt de natuur?" Hebben de afgelopen weken diverse scholen dit pro jekt van het bureau gemeente lijk onderwijsconsulent op de boerderij aan de Harreweg be zocht, morgen mag iedereen het leslokaal binnenstappen dat, vermoedelijk anders dan bui ten, een winterse aanblik zal vertonen. Op tal van manieren zullen de bezoekers kennis ma ken met het thema „winter". „Temperatuur meten, knoppen aan bomen, knollen en bollen bekijken, vetbollen maken en pindasnoeren rijgen. En een egel in Cn winterslaap storen," grapt educatief-medewerker Roel van Raaij. Rooien Maar er is veel meer te doen: Bijna ieder lid van de overleg groep „Natuurbehoud en na- tuureducatie bredere basis" is op wat voor manier dan ook van de partij. M. Olthof van de Dienst Gemeentewerken geeft een toelichting op het planten en rooien van bomen. Voorlich ter Mari Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam steekt een verhaal af over sneeuwruimen en, strooien, ter wijl de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereni ging, het Vogelasiel en de Hen gelsportvereniging een flinke dosis schriftelijke informatie in de boerderij achterlaten. Wandeling M. J. van Alphen (werkgroep Midden-Delfland), Hendrik-Jan Dijkerman (Vogelasiel) en Roel van Raaij organiseren ook een „echte" winterwandeling. De route voert door het polderpark Kethel, de Groeneweg op en het schitterende Midden-Delfland in. „Want daar is het nog heel wijds en ongerept. Maar het is niet zomaar een wandeling. De tails zijn ook belangrijk. In deze omgeving is het best mogelijk een vlucht ganzen in de beken de V-vorm te zien overtrek ken," aldus Van Alphen. „De polder heeft meer te bieden dan mensen vermoeden. Wandel dus eens het Beatrixpark uit. Voor de bewoners uit Woud- hoek is het een echt „thuisom- metje". Beurt De winterwandeling wordt vanaf 10.00 tot 14.00 uur gehouden. Een geïllustreerde routebe schrijving wordt gratis aangebo den in het natuur-educatief cen trum „Boerderij Lansbergen". Verder in deze krant krijgen en kele deelnemers, zoals de ONS, het Vogelasiel, de Hengelsport vereniging en de Dienst Ge meentewerken, even de gelegen heid voor hun beurt te spreken. matig laag gehouden door uit te gaan van twee rijstroken, terwijl er drie zijn gepland. Bovendien wordt een maximum snelheid gehanteerd van 100 kilometer, terwijl deze binnenkort zal worden verhoogd naar 120 kilo meter per uur. Tenslotte zal er meer vrachtwagenverkeer ge bruik maken van de rijksweg 19 dan de werkgroep wil toegeven. Stappen Nu de garantie van de minister niet zo goudgerand blijkt als zij scheen te zijn, overweegt de ge meente Schiedam in het juridi sche strijdperk te treden om het rijk met wettelijke middelen te dwingen zich aan de afspraak te houden. De gemeente wil daar toe ook de buurtgemeenten mo biliseren aan deze protestaktie deel te nemen. SCHIEDAM - Oude tij den herleven: na Branders feesten en Molendagen, krijgt Schiedam met een nieuw fenomeen te ma ken: een paardenmarkt in het hartje van de stad. Schreef H. Kiela nog in zijn boekje „Het straatle ven van Schiedam" dat „de echte geluiden van de paardenmarkt tot het ro mantische verleden beho ren", het bestuur van de winkeliersvereniging „Hoogstraat" bewijst op 12 maart, veertig jaar na dato, het tegendeel. Het was Chris Coppens, voor zitter van deze winkeliersvere niging, die op een donkere de cemberavond het boekje van Kiela doorbladerde en direkt zijn collega-bestuurders voor een paardenmarkt wist te en thousiasmeren. Om de organsi- satie van dit oude spektakel vlekkeloos te laten verlopen, schakelde het bestuur de 54-ja- rige Piet Hoepel in. Deze man is een oude rot in het vak. Hij organiseert per jaar zo'n 23 markten. Waaronder de groot ste van 't land. Zoals die van Zuid-Laren en Heidel. Goed voor 3000 paarden. Bescheiden In Schiedam blijft het aanbod bescheiden. „120 tot 160 bees ten." schat de in Heenvliet ge boren Piet Hoepel. Intussen heeft hij 400 handelaren aange schreven en pakweg 6000 aan kondigingen verstuurd naar po tentiële kopers. Zowel naar Bel gen als naar Duitsers. Paarden handel is een internationale business," verklaart Hoepel. „Bij grote markten gaan er gauw veertig viervoeters de grens over." De winkeliersvere niging trekt met een „aanvoer- premie" van twintig gulden per paard en pony wijfelende verko pers over de streep. „Een uitste kend gebaar," zegt Piet Hoepel, „veel handelaren komen uit Brabant, Gelderland en Zee land, en dat is toch niet naast de deur." Behalve paarden op üc GfCtC Markt en Lange Kerkstraat worden ook schapen, geiten en konijnen aan de man gebracht. Wat de schapen aangaat is het aanbod ruim voldoende. De grootste schapenhandelaar van Zuid-Holland, de Schiedammer Jaap van der Kraan, heeft zijn deelneming al toegezegd. Hoewel de paardenmarkt van 9.00 tot 13.00 uur duurt, zijn er voor de rest van de dag vol doende aktiviteiten. Zoals een braderie op de Hoogstraat, op tocht, carrousel rijden, dres- suur-demonstraties van twee ruiterverenigingen op het voor malige terrein van schippersin- ternaat „De Uitkijk" en ringste ken, waaraan iedereen kan deel nemen. mits men het paardrij den onder de knie heeft. SCHIEDAM - In het Nieuwe Stadsblad van woensdag 10 februari jongstleden stond in het ar tikel over de fusieplannen van SVV, dat de vereniging een tekort zou hebben van 1.400.000. Door een zetfout is er een „1" voor het bedrag geko men. Het juiste tekort van SVV bedraagt 400.000. SCHIEDAM - Stèeg het aantal inwoners in november '87 met 17, een maand later keerden niet minder dan 89 Schiedam mers hun stad de rug toe. Eind '87 woonden er in de Brandersstad 69.274 mensen om precies te zijn. Stationsplein 2, Schiedam. Telefoon (010)4377099. ■RENAULT» De paardenmarkt in '48 (foto: gemeente-archief). „Zuurstofgehalte meten is belangrijk" Drukke dagen voor Vogelasiel Minimaal zoutgebruik beperkt milieubelasting Zenders zitten elkaar dwars Moeilijke tijden voor Olympus Jeugd kan gratis kennis maken met basketbal Bron: KNMI ZATERDAG 13/02 af en toe zon droog min. 0° mldd.temp. 6° wind: Z-4 ZONDAG 14/02 af en toe zon plaatselijk regen min. 2° midd.temp. 6° wind: Z-5 MAANDAG 15/02 half tot zwaar bew. plaatselijk regen min. 2° midd.temp. 6° wind: W-5 Overnachting in 4 sterren Novotel op basis van halfpension scheidsdiner, excursies etc. Eerstvolgende vertrekdata: 17 maart, 24 maart, 1 april (Paasreis) en 7 april a s. Speciale Uw Thuiskrant lezersprijs (meer informatie elders in deze krant) af- Nieuwe Stadsblad

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1