Het weer «c Politie-hulp Projekt Vellevest bijna voltooid Bouman TAXI - 4.151122 Tin Maart Mode Maand in 'UW THUISKRANT' Stadsblad Zuid-Holland 't Gezicht van de mode 10 WOONSPECIAALZAKEN ONDER 1 DAK Terreur van tasjesrovers i VRIJDAG 19 FEBRUARI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 14 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - De nieuw bouw op de Veile vest-drie- hoek staat op historische grond. Twee stenen, die de watermolen sierden, die daar eeuwenlang nuttig werk verrichtten, zijn in de gevel van het complex - dat in mei wordt opgeleverd - ingemetseld. Wethouder Chris Zijdeveld mocht die woensdagmiddag, bij het bereiken van het hoogste punt van de bouw, onthul len. Gemeente-voorlichter Bas van Bochove schreef over de driehoek Veilevest- /Vlaardingerstraat/Kethel- straat de volgende geschied kundig verantwoorde schets: „Tussen de driehoek Velle vest, Vlaardingerstraat en Kethelstraat staan nu, in 1988, veertig nieuwe wo ningen. Boven de ingang naar de binnenplaats - in de Kethelstraat - zijn twee ste nen aangebracht, die van historische betekenis zijn juist voor die plek. De ste nen stellen voor twee ver schillende stadswapens: het wapen met de drie zandlo pers en het wapen met de Leeuw wan (Aleid van) Henegouwen. Deze stenen sierden eeuwenlang de uit laat van de watermolen die op die plaats heeft gestaan. Wat was dat voor een mo len en welke funktie had hij? Dan gaan we even te rug in de geschiedenis. Men stelle zich voor dat de Hoogstraat met aansluitend de Dam en daarop aanslui tend de Vlaardingerdijk, in het begin van de geschiede nis van Schiedam steeds de belangrijkste hoge dijklicha- men zijn geweest. Daar om heen was lange tijd niet veel. In het verlengde van de Dam kwam de Kethel straat met de Kethelse- poort. De Vlaardinger straat, die lange tijd Vlaar dingerdijk genoemd werd, en de Vlaardingsepoort stonden dus op de dijk. De dijken zijn altijd de be langrijkste verdedigingswer ken geweest in ons water land. Vandaar dat de pol derbesturen altijd een be langrijke stem in het kapit tel hadden als de dijken in het geding kwamen. Toch presteerde Schiedam het om in 1596 de Vlaardinger dijk door te graven. Men wilde gebruik maken van de kracht van de vloed. Het water uit de binnenhavens zou mooi via een watermo len kunnen stromen naar de sloten in het achterland. Zo werd tegen de zin van het Hoogheemraadschap Delfland het gat in de dijk gemaakt en tot ver in de ze ventiende eeuw werd geru zied om deze watermolen, die met gratis energie het Schiedamse koren zou moeten malen. Het water dat uit de twee uitlaten van de water- of korenmolen kwam, stroomde in een slootje evenwijdig aan de huizen van de Vlaardinger straat. Dit slootje bleef drie eeuwen bestaan. Het water stroomde naar de Zijlstraat. Daartoe diende van de Dam naar de Kethelstraat een brug te worden ge bouwd. De afwaterssluis van de watermolen, leidde dus uit de driehoek naar de Raam en daarna naar de Schie. We hebben het nu wel ge had over de twee stenen met daarop de stadswapens, maar er is nog een derde steen die met de watermo len van doen heeft gehad. Daarop stond de tekst: Wa- terkoornmolen Vernieuwt Ao 1789. Deze steen was aangebracht in de gevel van de watermolen in de Vlaar dingerstraat en is nu inge metseld in de kelder van het Stedelijk Museum. Ove rigens heeft de watermolen nogal wat produkten gema len. Begonnen als papier molen in 1596 werd het in 1613 een kopermolen, in 1690 volmolen en in 1705 graanmolen. Dit laatste niet voor brood, maar voor de alcoholindustrie. In 1757 werd ook snuiftabak ver malen. De vernieuwing kwam in 1789, zo zegt de gevelsteen. Voor het laatst deed de mo len nog dienst in de tweede wereldoorlog om een dyna mo aan te drijven voor elektrisch licht met behulp van een tijdelijk, primitief rad. Schiedammers, meestal kennissen van de machi nist, konden dan hun accu's laten opladen om weer voor enkele dagen een primitief lampje te kunnen laten branden. In 1964 kwam de sloper. De gehele driehoek, waarop ook het toen gerenommeer de Hotel Beijersbergen stond, ging tegen de vlakte om plaats te maken voor de stadsuitleg. Het heeft welis waar nog jaren geduurd, maar nu staan er dan ook nieuwe woningen. Nog slechts de ingemetselde ste nen met de wapens herin neren aan de tijd dat daar een watermolen - ook wel getijdemolen genoemd - heeft gestaan. Oud en nieuw hebben elkaar gevon den op een plek, die eeu wenlang voor Schiedam van belang is geweest. Een historische plaats. SCHIEDAM - De politie beschikt sinds begin deze week over een adem-analy- se apparaat. Daarmee is het Schiedamse korps een van de eerste vijfentwintig korpsen in Nederland die met behulp van zo'n com puter het alcohol-gehalte in het bloed kunnen bepa len. De zogenaamde Bac Datamas- ter II, afkomstig uit Amerika, die staat opgesteld in het hoofd bureau op de Lange Nieuw- straat spuugt al na zes minuten de precieze cijfers uit. Wie vroe ger bij een controle over de streep blies, moest zich onder werpen aan een bloedtest en daarna twee weken wachten op de officiële uitslag van het ge rechtelijk laboratorium. Nu is twee keer blazen in het appa raat, dat staat opgesteld in het hoofdbureau voldoende. Al na zes minuten rollen de juiste cijfers er zwart op wit on ontkoombaar uit. Deze manier van werken is behalve veel snel ler ook veel goedkoper voor de politie, die tot nu toe de dok ters- en laboratoriumrekeningen zelf moest betalen. De verwach ting is, dat de kosten van de aanschaf, 20.000 gulden, er bin- nen de kortste keren zijn uitge haald. Als de Tweede Kamer straks de laatste voorstellen aanneemt en de politie het niet meer aan de officier van justitie hoeft over te laten om de hoog te van een bekeuring te bepalen, dan levert de computer hele maal een gigantische tijdwinst op. Ook de lange wachttijden - het duurt nu minstens een paar maanden voordat een zaak voorkomt - behoren dan tot het verleden. Veilig Hoeveel borrels een automobi list „veilig" kan drinken, is niet te zeggen volgens adjudant J. H. van Dalen, die zijn collega's gaat instrueren hoe ze het ana lyse apparaat moeten bedienen. „Bij de wet is vastgesteld dat er niet meer dan 220 microgram alcohol in iedere liter uitgea demde lucht mag zitten. Dat komt overeen met de oude grens van 0,5 primille alcohol in het bloed. Wanneer je daar aanzit, ligt voor iedereen an ders. Maar eigenlijk is het zo dat alcohol en verkeer helemaal niet samengaan," aldus Van Dalen. De politie denkt de Bac Data- master overigens pas per 1 maart in gebruik te kunnen ne men. Eerst moeten alle betrok ken agenten nog een instructie ochtend volgen en een examen afleggen. Verscherpte controles na die datum zitten er niet in, zegt de adjudant. „Dat zou de justitie denk ik niet op prijs stellen. Die kan het aantal pro cessen verbaal nu al niet ver werken, laat staan als er ineens een extra stroom binnenkomt." SCHIEDAM - De wonin gen die nu worden ge bouwd op de Vellevest vul len duidelijk zichtbaar een gat in de stad. Wat niet di- rekt met het blote oog te zien is, maar wel onmis kenbaar uit de verkoopcij fers blijkt, is dat het pro jekt een nog veel groter gat in de huizenmarkt vult. Puur op grond van de te keningen en nog voordat er een steen gemetseld was, waren er al 30 van de 40 eengezinswoningen ver kocht. Leuk detail daarbij is dat het de gemeente is gelukt om niet-Schiedam- mers binnen te halen met een lapje grond waar meer dan tien jaar lang niemand een zinnige bestemming voor wist te bedenken. De drassige driehoek Vlaar dingerstraat /Kethelstraat- /Vellevest, waarop ooit een hotel en een watermo len hadden gestaan diende al die tijd als hondentoilet. Plannen in de jaren '70 om er een internaat voor schipperskinderen neer te zetten, ketsten op het laat ste moment af. het was de bestuurders een pak van het hart toen Eurowonin gen een dik jaar geleden nog maar ineens brood zag in het terrein. Misschien wel tot ieders verrassing besloot de Rotterdamse projektontwikkelaar de zaak eens anders aan te pakken: in plaats van de gebruikelijke „lepeldoos jes en kippehokken" waar mee, volgens sommigen, ieder hoekje van de bin nenstad op dit moment wordt volgepropt, ontwierp hij ruime rijtjeshuizen rond een groot binnen plein. IÉ' s s FÜ Over twee weken draait het gezicht van de mode zich in deze krant helemaal naar u toe. 'UW THUISKRANT haalt dan de lente in huis. Niet al leen met een modisch detail voor het haar, zoals we dat voor de lens kregen, maar week na week zetten we een kompleet modebeeld neer. UW THUISKRANT gaat namelijk weer van start met Maart Mode Maand. In deze derde maand van 't jaar, waarin het voorjaar begint, geven we week na week een impressie van wat het nieuwe seizoen ons brengt. Vorig jaar suksesvol opgezet, krijgt ook lente '88 de mode in al haar facetten in 'UW THUISKRANT royaal de ruimte. Het succes bleef niet uit. De panden, met garage, tuin en dakterras, die toch een dikke anderhalve ton per stuk kosten, vlogen als de bekende warme broodjes over de toonbank. De moddervlakte die ooit een doorn in het oog was van in ie der geval de centrum-bewoners, lijkt nu het paradepaardje van de nieuwbouw in het stadshart te gaan worden. Pannebier Toen woensdagmiddag het hoogste punt werd bereikt en het traditionele pannebier werd geschonken in het nabijgelegen restaurant „De Moutery" kwa men de toekomstige eigenaren dan ook uit alle windstreken. Als het Amsterdamse stel al verbijsterd was, dat een wet houder tijd heeft om bij zo'n ge legenheid een toespraak te hou den, dan wist het dat prachtig te verbergen. Beleefd lieten ze Chris Zijdeveld zijn verhaaltje vertellen, ondertussen speurend naar toekomstige buren. Spijt dat ze de grote stad gingen ver ruilen voor een „dorp" had het tweetal voor geen cent. „Als je al jaren driehoog in een tweekamerflat hebt gezeten zon der enig vooruitzicht op wat be ters, dan is dit gewoon het para dijs," vond het duo, dat hun huis - „Ja, best wel eng" - van de tekening had gekocht. Woondroom Hun woondroom aan de Vlaar dingerstraat, die ze woensdag middag voor het eerst in het echt konden bewonderen, was nog mooier dan op de plaatjes. „We zitten precies aan de goeie kant. Met een hoekwoning wa ren we slechter af geweest. Dat is meer geluk dan wijsheid. Op een tekening komt zoiets niet zo duidelijk naar voren. Alleen bij de molen aan het water was nog beter geweest. Maar 20.000 gul den meer betalen alleen voor het uitzicht, werd ons wat te gortig." Het tweetal werkt nog in Am sterdam en Delft. Hun harte- wens was om in een ruim nieuw huis midden in een oud stads centrum terecht te komen. Schiedam was de enige plaats in de wijde omtrek die daaraan voldeed en nog enigszins betaal baar was. Vandaar de verhui zing. Nijdig Dat Eurowoningen in haar rats zat over de verkoopbaarheid van haar huizen, was aan de trotse presentatie van het Velle- vest-plan, een jaar geleden niet af te zien. Heel stiekem moet dat toch het geval geweest zijn. De pennen aanstekers en para sollen met het vignet van de Rotterdamse aannemer werden tenminste, een soort opgelucht, met gulle hand rondgedeeld woensdagmiddag. Uiteindelijk ging er maar één mevrouw on tevreden huiswaarts. Dat was de eigenaresse van de woning, waarin de twee historische ge velstenen waren gemetseld, die door wethouder Chris Zijdeveld woensdag werden onthuld. De onverwachte verrassing viel haar wat rauw op de maag. „Wat moet ik nou met twee van die ouwe stenen in mijn mooie nieuwe muur," mopper de ze nijdig. SCHIEDAM - De tasjesro vers oefenen een ware ter reur uit in Schiedam. Het afgelopen etmaal sloegen ze weer tweemaal toe. Dins dagavond raakte een bejaar de Schiedamse zelfs gewond bij zo'n onverhoedse over val. De 74-jarige dame liep om een uur of acht op de Buys Ballotsingel in de richting van het Van Hof plein toen de duo-passagier van een bromfietser haar handtas van haar schouder rukte. Door de kracht daarvan kwam ze ten val en moest ze met een fikse bloeduitstor ting én een arm uit de kom naar de EHBO van het Schielandziekenhuis ge bracht worden. In haar tas zaten wat kleingeld en en kele persoonlijke beschei den. Van de daders - een van het tweetal droeg een rode helm, de ander een zwarte - ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Woensdagavond werd rond zeven uur een 60-jarige stadgenote het slachtoffer van eenzelfde soort overval op de hoek Singel/Emma- plein. De daders, een brom fietser met een passagier, droegen allebei zwarte hel men. De politie blijft alert en hoopt de identiteit van de tasjesrovers nog een keer boven water te krijgen. Aanhoudingen op korte ter mijn zijn er volgens woord voerder Van Hoff niet te verwachten: „We hebben weinig houvast. In het ge drag van de jongens zit geen enkel patroon, behalve dan dat ze voornamelijk oudere dames overvallen," aldus Van Hoff. SCHIEDAM - De oudercom missie van de Streekmuziek- school „Nieuwe Waterweg Noord" heeft op woensdag 24 februari een boekenbeurs van 13.30 tot 16.30 uur, in het Ont moetingscentrum Koningshof Uiverlaan 20 Maassluis. Inkoop en verkoop van nieuwe en tweedehands muziekboeken voor zowel leden als niet-leden. Na een onderbreking van bijna drie jaar start er op woensdag 24 februari weer gymnastiek voor vrouwen in Klubhuis Oost. Deze gymnastieklessen zijn be doeld voor vrouwen tussen de 20 en 65 jaar en worden gege ven door een deskundige lera res. De kosten zijn 15,- per maand. Er is iedere woensdag morgen les van 9.00-10.30 uur. Op deze ochtenden is er kinder opvang aanwezig. Opgeven of meer informatie bij: Klubhuis Oost, Galileistraat 86 in Schie dam, tel. 4735435. Belangstel lenden kunnen ook op de eerste avond, 24 februari, een keer meekomen doen en daarna be slissen of zij zich definitief wil len opgeven. Zondag 28 februari wordt er weer een verzamelbeurs gehou den in Clubgebouw De Dijk, Grondherendijk 42, Rotterdam- Charlois. Men kan terecht vooi sigarenbandjes, lucifermerken. munten, postzegels, aanteken- strookjes, jokers, speelkaarten, ansichtkaarten enz. De zaal is open van 11.00 tot 15.00 uur. Entree 1,-. Donderdag 3 maart gaat er weer een speciale slaapcursus voor reumapatiënten van start. Het gaat hier om negen bijeenkom sten van anderhalf uur op de donderdagmiddag. Aanmelden voor 22 februari bij de Schie damse Kruisvereniging tel. 4739900. Robinson Crusoe In Noord VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUROTAX SCHIEDAM DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER A Uait Eenmans kruistocht van bejaarde Zuid bewoner 'Met zijn allen onder de motorkap Zondag zal Thurlede zinderen De voormalige watermolen op de Vellevest - ook toen al dreef er troep in het water Stenen getuigen Bron: KNMI ZATERDAG 20/02 al en toe zon droog min. 3° midd.temp. 8° wind: W-3 ZONDAG 21/02 al en toe zon droog min. 2° midd.temp. 8° wind: Var.-3 MAANDAG 22/02 af en toe zon droog min. 1° midd.temp. 7° wind: Z-4 i Adjudant Van Dalen met het nieuwe adem-analyse apparaat Van moddervlakte tot paradepaardje Het Vellevest-complex wordt gebouwd op een van de schilderachtige lokaties van Schie dam. M Met 10.000 m2 en 10 speciaal zaken onder 1 dak, is Bouman Woondcrado qua keuze de grootste meubelzaak van Rotterdam e.o. U kunt er, vrijblijvend, kijken naar: slaap- en tienerkamers, matrassen en bedtextiel, modern en klassiek eiken, geloogd en blank grenen, romantische, klassieke en moderne meubelen, 'n Japanse leer- studio en 2.000 m2 Jong Wonen en Meeneemmeubelen. Daarnaast is er nog 'n afdeling woningtextiel, lampen en accessoires. Gratis parkeren! Er is voor kinde ren 'n speelparadijs met ballenbad. Door onze kwaliteitsmeubelen, scherpe prijzen en unieke prijs garantieregeling, deskundig advies, perfekte service en garantie is Bouman een begrip geworden. U bent van harte welkom! HEEFT T SOWIESO— Usselmondselaan 175, Rotterdam-Oost (Kralingsveer) Tel.: 010-4508033 ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN. TEL. 010-4370733

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1