Keuring volgens het boekje uu L ORANJE SSL??16.50 Het weer a A „Een goedkontakt is heel belangrijk" Amateurs houden verkooptentoonstelling Naar deze liefde keren we steeds terug Stadsblad %'ÓlzensP?! Zuid-Holland RADIO ABA| 0 12.90 1.39 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 15 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - Verschil van mening kregen de kinderen di- rekt. „Mijn poes is de mooiste, kijk maar naar haar vacht." Dierenkeurmeester Frido van der Eijk mengde zich niet in zulke discussies. Hij beoordeelde de door de jonge Gorzenezen mee gebrachte huisdieren op verzor ging, gezondheid en de manier waarop de eigenaar met het beest omging. Cavia's, hamsters en honden voerden tijdens de huisdieren keuring de boventoon. Paarden en pony's - verleden jaar wél aanwezig - bleven nu achterwe ge. Zelf namen de keurmeesters van de Hoogvlietse Kleindieren Sportvereniging kippen, duiven en twee fretten mee. Wat de laatste diertjes betreft werden de kinderen gewaarschuwd. „Niet met je vingers in de kooi. Want bijten: dat kunnen ze TV DEFEKT? VMeospMMIIston SCHIEDAM - In Dienstencen trum „De 4-Molens" wordt op woensdagochtend (10.00-11.30 uur) stijldansen en op donder dagmiddag (13.30-14.10 en 14.20-14.55 uur) gymnastiek ge geven. Inlichtingen bij het dien stencentrum Nieuwe Damlaan 766. Donderdag 25 februari, 's a- vonds acht uur, zal prof. dr. A. Quispel, hoogleraar biologie te Oegstgeest, in de zaal van de kerk van de Ned. Protestanten bond, Westvest 92, een lezing houden (met nabespreking) waarin onder andere aan de orde komt de problematiek rondom „genetische manipula tie". Het onderwerp van de le zing is: „De betekenis van de moderne biologie voor ons den ken en handelen." De kruisvereniging Schiedam organiseert op maandagavond 29 februari een thema-avond over cholesterol. Sprekers zijn: huisarts L. Pufkens en diëtist J. Verberg. Plaats: Van Swinden- singel 40, tijd van 20.00 tot ONZE KAASREKLAMES K0LLUMERKAAS BRIE Albert Heijn, Hagastraat 1, Schiedam. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen. Jonge Piet van Gent 4 R Q E Jonge Locomotief 4 t% QK 21.30 uur; voor leden gratis en niet-leden 2,50. Ook dit jaar wordt er weer een paddenoverzetaktie georgani seerd door de Paddenwerkgroep K.N.N.V. Zij hopen dat redelijk wat vrijwilligers zich op willen geven om één of meerdere pad- denwacht(en) te lopen. Het werkterrein ligt op de Harreweg, Kerkweg en rond de keerlus van de tram. De paddentrek valt dit jaar ver moedelijk tussen 11 maart en 16 april als er geen strenge vorstperiode komt. De padden- wachten worden alleen gelopen als de luchttemperatuur van 4° of hoger is. Een wacht duurt l'/2 uur t.w.: van 19.30-21.00 uur, van 21.00-22.30 uur en van 22.30-24.00 uur. Bij ingang van de zomertijd vervalt de wacht van 19.30-21.00 uur. Alle beno digde materialen zoals pechlam- pen, veiligheidsjasjes en werklij- sten zijn aanwezig. Verdere informatie op de voor lichtingsavond op 26 februari aanstaande in Natuurcentrum „De Boshoek" achter flat 5, Bachplein, bij de tramover- steek. Ook zijn er vrijwilligers nodig die met palen willen slaan en gaas willen spannen. Inlichtingen: Con van Hoek 4712582 of Bart Hinten 4264545. Op 2 maart wordt er opnieuw een bijeenkomst voor m.s. pa tiënten van de regio Schiedam- /Vlaardingen georganiseerd. Deze zal gehouden worden in dienstencentrum „De Vier Mo lens" te Schiedam. De aanvang is 19.30 uur. Voor inlichtingen kan men bellen naar mevr. G. Granneman, tel. 4700115. SCHIEDAM - „Elf jaar geleden kwam ik hier wo nen. In het begin moest ik erg wennen. We kwamen uit West. Een huis met een tuintje verruilden we voor een flat in Nieuwland. Een hele verandering, vooral in het begin. De buurt kenden we hier hele maal niet. Maar hoe lan ger we hier woonden, hoe meer we er thuisraakten. Nieuwland is een kleurrij ke buurt, met mensen van veel verschillende nationa liteiten. Je kunt veel van eikaars gewoonten en ge bruiken opsteken. Een goed kontakt over en weer is dan wel heel belangrijk. Vooral als je elkaar niet goed kunt begrijpen en verstaan, ontstaan er gauw allerlei misverstanden. Dat willen we in ieder geval voorkomen." Jan Wansleeben is voorzitter van de Internationale Werk groep Nieuwland (IWN). Sinds vier jaar is de werkgroep aktief in de wijk. Een goed woon- en leefklimaat in Nieuwland, het onderling kontakt tussen wijk bewoners verstevigen - dat wil de IWN bereiken. Als lid van de werkgroep zet Wansleeben zich in voor goede kontakten tussen Nederlanders en buiten landers in de wijk. Ontmoe tingsochtenden voor Neder landse en niet-Nederlandse moeders, sport- en spelavon- den, een internationale kook cursus en een meidengroep: de IWN organiseert de meest uit eenlopende aktiviteiten voor buurtbewoners. Buurthuis Nieuwland biedt onderdak aan alle IWN-aktiviteiten. Nieuwland telt ruim 15.000 in woners. Ongeveer dertien pro cent van de bewoners is afkom stig uit landen rond de Middel landse zee. Veel van de niet-Ne derlandse bewoners zijn, als ge volg van stadsvemieuwingsakti- viteiten elders in de stad, in de jaren '70 in Nieuwland komen wonen. Om te voorkomen dat buiten landse en Nederlandse wijkbe woners langs elkaar heen leven, ziet de Internationale Werk groep Nieuwland het als haar eerste taak om beide groepen met elkaar in aanraking te bren gen. Notitie Afgelopen jaar verscheen de no titie „Nieuwland in perspec tief', samengesteld door de Dienst Gemeentewerken Schie dam. Het rapport noemt een aantal maatregelen voor het verbeteren van het woon- en leefklimaat in de wijk. Het uit breiden van woonmogelijkhe- den, het bieden van „op maat" gesneden voorzieningen aan de verschillende bewonersgroepen en het vergroten van de betrok kenheid van de bewoners bij hun buurt zijn hoofdpunten uit het rapport. De IWN is blij met deze aandacht voor „haar" wijk. „Nieuwland is een buurt die be woners veel kan bieden. Je vindt hier relatief goedkope wo ningen, dichtbij het centrum, met allerlei voorzieningen bij de hand. Zeker nu veel wonin gen een opknapbeurt krijgen, valt het woningaanbod in de wijk niet te verwaarlozen," me nen Jan Wansleeben en Christel Jakubowitz, een ander IWN-lid. Ook bij het „wonen" in de wijk wil de IWN buitenlandse en Nederlandse inwoners betrek ken. De IWN werkt daartoe nauw samen met andere organi saties in de wijk, zoals de Wijk en Bewonersvereniging Wonen en Leven Nieuwland. De Internationale Werkgroep Nieuwland. Geheel links: Jan Wansleeben Taallessen Diana Darius, sinds een half jaar aktief in de IWN, heeft van het begin af aan veel kontakt met migranten in de wijk ge had. Eerst door het geven van taalllessen in Buurthuis Nieuw land, later door in de werkgroep mee te helpen met het opzetten van aktiviteiten. jAls buitei?. lander en Nederlander woon je samen in dezelfde wijk, in het zelfde portiek soms. Als je dan weinig van elkaar afweet, elkaar niet verstaat, ontstaan er snel allerlei wrijvingen. Mensen uit een ander land, met een andere cultuur eten bijvoorbeeld soms anders dan jezelf gewend bent. Dat „andere" vinden mensen vaak vreemd. Maar je moet niet vergeten dat onze spuitjes voor buitenlanders misschien ook een raar luchtje hebben," bena drukt Diana. „Wanneer je meer afweet van eikaars eetgewoon ten en je de kans krijgt om el kaar te ontmoeten en ervarin gen uit te wisselen, is de kans op onbegrip of ruzie ook min der groot," meent ze. Abdel Battai, maatschappelijk werker bij het Maatschappelijk Werk Schiedam en ook IWN- lid, wijst erop dat het daarom zo belangrijk is dat Nederlan ders en buitenlanders samen meedoen aan aktiviteiten in de wijk. „Ga je apart dingen voor buitenlanders en Nederlanders in de wijk organiseren, dan blijf je elkaar vreemd aankijken. Om dat te voorkomen, zijn alle akti viteiten en cursussen die we or ganiseren, én voor Nederlan ders én voor buitenlanders be stemd, om het even of het nu om een kookcursus of een kin derfeest gaat," licht hij toe. Vrijwilligers Om in de toekomst goed te kunnen blijven draaien, is de Internationale Werkgroep Nieuwland hard op zoek naar extra medewerkers. Iedere Nieuwlander, Nederlander of buitenlander, die mee wil hel pen aan het opzetten van akti viteiten, is van harte welkom. Mist u bepaalde aktiviteiten in Nieuwland, vindt u het belang rijk dat zowel Nederlandse als niet-Nederlandse wijkbewoners daarbij betrokken worden, dan bent u daarvoor bij de IWN aan het juiste adres. Meer informatie over de Inter nationale Werkgroep Nieuw land bij: Buurthuis Nieuwland, Albardastraat 65, tel. 4738671 of bij Jan Wansleeben, tel. 4713097. SCHIEDAM - „De plaat selijke schilderijenhande laar heeft gevraagd of hij tijdens onze expositie een aantal doeken aan het pu bliek kan laten zien?" De 54-jarige amateurschilder Adriaan Kuzee gooit een vraag in de groep. Reak- ties blijven niet uit. „Maar dan kunnen we net zo goed museum Boymans uitnodi gen. Als die hun collectie meenemen, kan ik beter met mijn aquarellen op de w.c. gaan zitten," ant woordt Wim Spits met de altijd aanwezige glimlach op zijn gezicht. „En wij kunnen dan de wolwin kel uitnodigen", merkt me vrouw Janson van de Reuma- patiènten Vereniging Nieuwe Waterweg-Noord adrem op. Op de tafel voor haar heeft ze de inspanningen van de vele soos- middagen van de vereniging uitgestald: breiwerkjes en pop pen. Het idee haalt bakzeil. Inmen ging van „buitenaf' wordt niet geduld door de andere expose rende schilders, tekenaars en knutselaars, die elk vrij uurtje aan hun hobby opofferen. De jarenlange produktie die op zol der wel erg stoffig begon te worden en alleen tijdens ver jaardagen aan het felle zonlicht De groep exposanten. Voor hen breekt op 13 maart het uur der waarheid aan. werd ontbloot, wordt op 13 maart in de grote zaal van wijk centrum de Erker tentoonge steld. Een verkoopexpositie. Maar dat familieleden niet tot de vaste collectioneurs zullen behoren staat vast. „Die zijn in mijn geval al behoorlijk voor zien," lacht mevrouw Janson. Bont Het is een bont gezelschap. De exposanten zijn tevens de orga nisatoren van de tentoonstel ling. Een naam is ook verzon- ADVERTENTIE „Noem het een geboortefout" zegt de heer F. A. M. Louman. „Ik kan geen brochure, krant, vouwblad of andere vorm van reklame onder ogen krijgen, of ik kijk naar de prijzen. Heb die dan vaak ook gelijk in m'n hoofd. Ga ik dan met mijn vrouw mee boodschappen doen, dan zie ik meteen, dat de prijs van (ik noem maar wat) tandpasta hoger, lager of dezelfde is. Dat zit er nu een maal in." Word je echt met zo'n vergelij kend prijzenonderzoekje in het achterhpofd geboren? „Nee. Ik kom er maar mee voor de draad. Ik ben zo'n dertig jaar inkoper geweest bij verschil lende grote warenhuisconcerns. Dan raak je zo'n beroepstic nooit meer kwijt." Hoe komt Bas van der Heijden uit die permanente privévergelijking tevoorschijn? „Uitstekend. Zonder meer. Daar kan m'n vrouw blind op varen." Mevrouw Louman- Westerweel: „Diepvries op z'n tijd lekker en gemakkelijk. De Bas-invalshoek voor me vrouw J. A. Louman-Wes- terweel („zet u haar maar op de foto, ik ben niet zo fo togeniek") blijkt alles onder één dak te zijn. „Gemak dient hier de mens." Gaat u. wel eens ergens anders boodschappen halen? „Ja om jezelf fris te houden, maar naar deze liefde keren we immer terug. Hier heb je ook door de houding van het per soneel, een thuisgevoel." nen: „Van Kunst tot Knutsel werk", staat er op het papier van Fides Becker. Zij is Schie dams enige beeldende kunste naar die gehoor gaf aan de op roep van Theo Kemna van de Erker. „Die anderen vinden ons natuurlijk te min. Wacht maar tot ze ons werk zien," geeft Wim Spits te verstaan. Kuzee, die veel plezier schept in het schilderen van stadsgezichten - tijdens de Molendagen sleepte hij een eerste prijs in de wacht - bekijkt het thema van de ten toonstelling van een andere kant. „Van Knutselwerk tot Kunst." Ja, dat lijkt hem beter. Stijl Ton den Hartog is een van de dertien amateurkunstenaars. Tekenen is zijn lust en leven. De post-impressionistische stijl. Als hij dat zegt, wordt er even gelachen. „Klinkt goed niet waar," geeft hij toe. Een beroepsmatige aanpak heeft er nooit ingezeten. Dat geldt ook voor Wim Spits. Hij ver baast zich dagelijks hoe op een wit doek iets kan ontstaan. „Ik heb eens een poes getekend, ter wijl ik begon met een dikke klodder verf." De 52-jarige Wim heeft in Pi casso zijn grote leermeester ont dekt. Met liefde tekent hij alles na. „Naapen, dat doet toch ie dereen. Van Meegeren deed het ook, al was ie een alcoholist. Ie dereen pikt: Leonardi da Vinei stal lijken, schilderde mensen na die op sterven lagen. Is dat geen nabootsen..." „En ik heb liever een slecht schilderij aan de muur dan een goede reproductie," mompelt tekenaar Ton den Hartog. Dit waarde-oordeel krijgt voldoende instemming van de anderen. El kaar laten vallen doen ze niet. Pianist Even is er sprake dat de ten toonstelling zal worden opge luisterd door een pianist. Maar ook deze kan zich scharen in het rijtje van de wolwinkel en de plaatselijke schilderijenhan delaar. „Ik geloof dat hij de pia no beneden een beetje vals vindt," haalt Kuzee zijn schou ders op. De verkooptentoonstelling „Van Knutselwerk tot Kunst" wordt gehouden op zondag 13 maart in de grote zaal van wijkcentrum De Erker. Aanvang 13.00 uur. De tentoonstelling omvat zestig schilderijen en tekeningen. Amateurkunstenaars kunnen zich nog steeds aanmelden bij Theo Kemna, coördinator van de Erker. Belastingdienst wil cliënt vriendelijk blijven werken Drumfanfares In Passage tr Wi| helpen direktlll Tal. 4260778-4733961 Ot 01699-15874 Groenelaan 95 ttrtoop um HwrÉtk Ook man wrnmdwm kolktm donderdag, vrijdag, zaterdag: kilo van 15.50 voor van de mat - 100 gram van 1.59 voor Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 4265997/4264140 per flesI w I w w Bij 12 flessen, per fles 15.50 per flesI Vl9W Bij 12 flessen, per fles 15.50 Bij 12 flessen, per fles 16.00 v Bron: KNMI VRIJDAG 26/02 half tot zwaar bew. plaatselijk regen min. -2° midd.temp. 3C wind: N-4 ZATERDAG 27/02 af en toe zon droog min. -2° midd.temp. 4° wind: N-3 ZONDAG 28/02 half tot zwaar bew. droog min. -1 midd.temp. 6° wind: NW-4 I.W.N. komt op voor wijkbewoners ,Van Knutselwerk tot Kunst' Hei Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1