AFVAL GEEFT AL JAREN PROBLEMEN SCHOLIEREN PRATEN OVER MILIEU KUSTLIJN VERBINDT VIJF EILANDEN WIJZIGINGEN KABEL-T.V. LOKAAL NUTTIG ONTBIJTTELEVISIE TIJDELIJK KABELKRANT MÊMM Afvalstoffen zijn er al zolang de mens op aarde rondloopt. En even lang vor men die stoffen een probleem. In en ver na de middeleeuwen maakte men van de steden en dorpen grote mestvaalten, waardoor het krioelde van het ongedierte, die de gevreesde ziekte pest en andere gevaarlijke ziekten ver spreidden. In deze gehele vervuiling kwam slechts moeizaam verbetering. De overheid zocht naar andere wegen. Op het ogenblik staat de afvalproblematiek nogal in de belangstelling. Het aanbod van afval neemt toe. Ook de Nutsbedrijven hebben het afgelopen jaar meer huishoudelijk afval moeten verwerken. De afvalberg in Nederland wordt steeds groter. enss— Het streekvervoer Zuid-West-Nederland (ZWN) onderhoudt sinds kort een ex tra lange busverbinding. Deze Kustlijn overbrugt meer dan 100 kilometer en vijf (voormalige) eilanden; Voorne-Putten, Goeree-Overflakkee, Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland en Walcheren. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 'T STADSERF Schiedam had vroeger een eigen compostbedrijf. De erbarmelijke toestanden van vervuiling werden destijds in hoofdzaak veroorzaakt door de menselijke- en dierlijke uitwerp selen; voor het overige bestonden de af valstoffen uit resten van brandstoffen en wat papier. Toen de industrialisatie eenmaal goed op gang kwam, groeiden de steden steeds sneller. Het spoorwegverkeer kwam tot ontwikkeling, de gasfabrieken werden op gericht, de machines zorgden voor mas- saproduktie. Men was gegrepen door het idee dat op alle terreinen verbeteringen te bereiken waren. Er werd ook niet meer berust in de vervuiling van het water en de bodem. Er werden geleidelijk aan meer gemeentelij ke reinigingsdiensten opgericht, waardoor o.m. het huisvuil op geregeldejr) tijden werd ingezameld. Tot 1931 werd het Schiedamse huisvuil op het terrein aan de Buitenhavenweg vermengd met ander vuil. Er ontstonden afvalbergen tot 7 a 8 meter hoog. Een stevige broeimassa. De berg kon aan de oudste zijde worden afgegraven en het materiaal compost, werd als meststof voor een goede prijs verkocht. Van 1951 tot 1969 heeft Schiedam een bedrijf ge kend aan de Jan van Riebeeckweg dat de stedelijke afvalstoffen op mechanische wijze tot compost verwerkte. De tijd dat vuilnisbelten dienst deden als leverancier van bodemverbetering voor de landbouw lijkt ver achter ons. Met de opkomst van de (chemische) industrie veranderde ook de samenstelling van het huisvuil. De invloed van welvaart en ver anderende levensgewoonten en -mentali teit waren eveneens merkbaar en zicht baar in het huisvuil. Allerlei milieuvreemde stoffen (stoffen, die niet door de natuur worden opgebouwd en/of afgebroken of stoffen, die een ster ke giftigheid hebben) deden hun intrede. Sommige van deze stoffen bleven alleen maar liggen, andere vermeng(d)en zich met het omliggende afval en veroorzaken niet alleen verontreiniging van het huisaf val en de stortplaats, maar ook van het milieu (lucht, bodem en grondwater). Het gevolg van dit alles is dat de afval hoop niet alleen groter en hoger wordt (t.o.v. 1960 verdubbeld) maar bovendien zodanig van samenstelling, dat herge bruik zonder meer vaak niet langer ver antwoord is. De maatregelen die op korte termijn ge nomen worden zijn niet toereikend om de afvalbergen 'een kopje kleiner' te krijgen. Veel gehoorde uitingen zijn: afvalstromen moeten meer aan de bron beperkt worden. Dat geldt voor de industrie maar ook voor de consument. Huishoudelijk af val herbergt veel stoffen in zich die zon der meer aan de bron nuttig kunnen worden gebruikt. Hierbij denken we aan glas als grondstof voor de glasindustrie, papier als grondstof voor de papierindus trie, organisch afval (groente- en fruitaf val) als compost voor de tuin en planten. Schiedam werkt hier al jaren aan en is vo rig jaar nog verder gegaan: ook schadelij ke stoffen moeten uit het huisvuil verdwij nen. Over deze onderwerpen praten leerlingen van het basisonderwijs bij de Nutsbedrij ven. Niet over wereldomvattende milieu vraagstukken, maar over lokale (milieu)- vraagstukken die voor hen te overzien en begrijpelijk zijn. Uiteindelijk met het doel de leerlingen te confronteren met de af hankelijkheidsrelatie mens en milieu. Dit mogelijk in samenhang met andere les projecten. De educatieve voorlichting over nuttig af val wordt ondersteund door een speciaal voor deze aktiviteit samengestelde dia serie, die duidelijk inspeelt op de huidige actualiteit. De rondleiding langs de kraak- perswagen, het klein chemisch afval de pot en het vuil-overlaadstation blijft een onderdeel van de bij het onderwijs ge waardeerde excursie. De presentatie is in handen van Voorlich ter Mari Dingenouts, bijgestaan door mi lieucontroleur Jan van der Windt en op zichter veegdienst Jos Prein. Beiden ver zorgen eveneens de rondleiding. Het milieuprojekt is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met bureau onder- wijsconsulent van de gemeente Schie dam. Leerlingen van de basisschool (onder bouw) De Singel hadden op 23 februari de primeur van deze vernieuwde excursie. Op school werd voor en na de voorjaars vakantie (15/2-19/2) energiek gewerkt aan het milieuproject. Na deze groepen leerlingen zullen nog ca. 500 leerlingen van andere scholen aan de excursie deel nemen. De leerlingen ontvangen aan het eind van de excursie een klein presentje in ver band met het 90-jarig bestaan van het Reinigingsbedrijf. Sedert het 1e rapport van de Club van Rome (1973) is het besef gegroeid dat aan de in de Westerse wereld ontstane 'wegwerpmaatschappij' een einde zou moeten komen. Want naast de reeds be staande morele bezwaren tegen de ver spilling op vrijwel ieder gebied, vooral zo beschamend ten opzichte van landen die aan bijna alles een schreeuwend tekort hebben, werd nu duidelijk aangetoond dat onder meer in verband met de eindig heid van grondstoffen (nog slechts be schikbaar voor enkele generaties) een zorgvuldiger omspringen daarmee nood zakelijk is. Daarom is het belangrijk stil te staan bij de vraag: „Is het weggooien van wat we niet meer nodig hebben wel zo verstan dig?" Door achteloos allerlei zaken in de huis- vuilzak of (mini) container te gooien, ver dwijnen veel stoffen die nog prima te (her)gebruiken zijn. Door achteloos milieugevaarlijke stoffen zoals resten verf, olie, terpentijn, lijmen, oude medicijnen en ...batterijen in de huisvuilzak of container te gooien verdwij nen niet alleen (grond)stoffen, maar wordt de kwaliteit van ander afval ook nadelig beïnvloed, nog afgezien van de milieupro blemen die ontstaan op langere termijn. Het Schiedamse huisvuil gaat naar een van de afvalbergen in ons land. In dit geval bij Wijster (Drente). Wanneer we afval willen hergebruiken, nuttige bestemming geven, en (met name het organisch afval, dat de helft van ons huishoudelijk afval (plm. 9.000 ton) uit maakt), willen 'composteren, is het voor de kwaliteit van de compost noodzakelijk vóóraf al het giftige afval uit de huisvuil zak of container te houden. Sinds mei 1987 intensiveert de gemeente Schiedam het inzamelen van klein che misch afval. Een speciaal daarvoor ingerichte wagen van het Reinigingsbedrijf haalt na af spraak het klein chemisch afval op. In de stad staan bij de meeste glasbakken en in openbare gebouwen batterijbak- ken, waarin gebruikte batterijen gedepo neerd kunnen worden. Ook bij winkels, zoals fotografen, opticiëns, radio- en t.v.- handelaren, garages en apothekers kun nen de betreffende stoffen ingeleverd worden. Ook in de Schiedamse scholen gaat de gemeente Schiedam batterijbak- ken plaatsen. Er treden wijzigingen op in het program- ma-pakket van de Schiedamse kabeltele visie. Vrijdag 26 februari wordt om 19.00 uur MTV Europe officieel toegevoegd aan het programma-pakket. Deze satelliet TV zen der zal worden doorgegeven via kanaal 44. MTV Europe is een thematisch satel liet televisiezender die 24 uur per dag zonder herhalingen alles wat met popmu ziek te maken heeft op het scherm brengt. MTV richt zich vooral op de doel groep die gevormd wordt door kijkers die tussen 12 en 34 jaar oud zijn. Tot 26 februari geeft de ONS de onderti telde TV programma's door van Neder land 2 op kanaal 44. Van 26 februari gaat MTV Europe op dit kanaal uitzenden. Het ontvangen van ondertitelde Nederlands talige programma's blijft mogelijk. Kanaal 26 blijft hiervoor beschikbaar. Op maandag 29 februari, woensdag 2 en vrijdag 4 maart verzorgt de Omroep Rot terdam van 07.30 uur tot 09.30 uur Ont- bijttelevisie. Deze TV uitzendingen worden ook in Schiedam doorgegeven via kanaal 46. Op zaterdag 13 februari startte de NOS met proefuitzendingen van de nieuwe TV zender Nederland 3. Door de komst van deze zender werd de doorgifte van Duits land 2, die via kanaal 46 wordt doorgeven bijna onmogelijk. Besloten werd Duitsland 2 tijdelijk te vervangen door de Duitstali ge Luxemburgse zender RTL plus. De Nutsbedrijven kunnen deze zender direkt ontvangen via de satelliet TV schotelan tenne. Naar verwachting laat de ACR Kabelkrant in Schiedam niet meer lang op zich wach ten. Zeker is dat de kabelkrant doorgege ven gaat worden via kanaal 5, het kanaal waarop met ingang van maandag 4 april 1988 Nederland 3 definitief te ontvangen is. De kabelkrant zal te zien zijn op tijden dat Nederland 3 niet uitzendt of zender pauze heeft. [ttMnrHi ffr ff Met dit soort bussen wordt het traject gereden. Het is lijnnummer 104, die Spijkenisse met Vlissingen verbindt. De Kustlijn is een verlenging van de bestaande lijn 104 van Spijkenisse naar Ouddorp. Schiedammers die van de Kustlijn gebruik willen maken, kunnen buslijn 80 nemen en in Spijkenisse (halte 1e Heulbrug- straat) overstappen. De kustbus passeert grote waterstaatkun dige werken als de Haringvlietdam, de Brouwersdam en de Stormvloedkering Oosterschelde. Op verschillende punten sluit de Kustlijn aan op andere, regionale busverbindingen. Doordeweeks vertrekt er elk uur een Kustlijnbus (lijn 104) vanaf Spijkenisse naar Vlissingen en omgekeerd. Op zon dag geldt een twee-uur dienst. Overigens bedraagt de reisduur Spijkenisse-Vlissin- gen twee uur en drie kwartier. Voor verdere informatie:- telefoon 4546890 of 01110-19111. n i i i i |i i iV.Yf ïTjJl kLkUtlltlliltllttliiliii JiJiiJiiiiiJJiiM, 11 ii mjmtm jstotol»* t.hkkfct-fcktfci tlltliK i .l»l» lm l« W» -

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 19