VIJFTIENDUIZEND NIEUWE HEESTERS AANGEPLANT IN NIEUWLAND O.N.S. VERVANGT HOOFDLEIDINGEN IN DEEL VAN SCHIEDAM-00ST DOUCHEN KOST NIET VEEL GEZOCHT: ENTHOUSIASTE LEID(ST)ERS VOOR KINDERTUINEN 388 NIEUWE AANPLANT Schiedam krijgt een steeds gevarieerder bestand van bomen en heesters. Dit bestand wordt de komende periode opnieuw sterk uitgebreid. Veel nieuwe bomen en heesters zullen dit voorjaar door de dienst gemeentewerken worden aangeplant. Een ligbad gebruikt gemiddeld zo'n 120 liter warm water. Het kost heel wat energie om zoveel water te verwarmen. Een douche daarentegen verbruikt, natuurlijk afhankelijk van de douchetijd en het soort warmwatertoestel dat u heeft, slechts 25 tot 75 liter warm water. Het zal duidelijk zijn dat douchen aanzienlijk goedkoper is dan een duik in het ligbad. Ter illustratie: bij tien minuten douchen met gebruik van een keuken geiser, verbruikt u 40 liter warm water, dat kost u plm. 200 titer gas ofwel bij de_ huidige gasprijs één dubbeltje. De "Schiedamse kindertu'nen" bestaan sinds 1928. Ze worden jaarlijks be zocht door veie honderden kinderen. Deze kinderen staan onder leiding van mensen met een bijzondere belangstelling voor het tuinwerk: mensen zoals u? PAGINA 6 'T STADSERF VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 In principe worden op plaatsen waar om welke reden dan ook bomen moeten worden gerooid nieuwe exemplaren aan geplant. Daarnaast is er aanplant in nieu we wijken en, niet te vergeten, in wijken waar straten en plantsoenen worden op gehoogd. Schiedam wil graag een gevarieerd be stand van bomen- en heestersoorten. Dit vermindert de kans op plagen en ziekten, zoals de iepziekte. Door een gelaagde op bouw van bomen en struiken en door toe passing van honing- en besdragende soorten wordt de beplanting natuurlijker, waardoor bovendien insecten en vogels veel meer kans krijgen. Opvallende aanplant-objecten in de ko mende periode zijn: het gebied tussen de Thorbeckesingel en de P.J. Troelstralaan in Nieuwland. Na de ophoging worden hier maar liefst 15.000 heesters aangeplant; langs de gereconstrueerde 's-Grave- landseweg in het industriegebied ko men enkele circa tien-jaar oude bo men te staan die worden overgeplant van de Burgemeester Honnerlage Gre- telaan (o.a. platanen en essen); het Fabriplein: Omdat er veel door de plantvakken wordt gelopen worden deze opgehoogd. Hierin komen o.a. heesters die een groot deel van het jaar bloeien; op verschillende plaatsen in Woud- hoek worden o.a. sierappels, platanen en olijfwilgen aangeplant; rond de nieuwbouw aan de Station straat komen veel heesters; langs het schooltuinencomplex Vijf sluizen wordt een strook ingeplant met besdragende heesters, braam e.d.; aan weerszijden van de Kerkweg en langs het zuidelijk deel van de Polder vaart worden snelgroeiende populie ren geplant voor houtproductie. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam zijn vanaf maandag 22 februari de hoofd leidingen van de gas- en drinkwatervoor zieningen aan het vervangen in Schiedam oost in het gebied dat begrensd wordt Lorentzlaan, Hogebanweg, van 's-Grave- sandestraat, Buys Ballotsingel. In het verlengde van deze werkzaamhe den brengen de Nutsbedrijven de gas druk omhoog van 25mbar naar 100mbar en vindt aansluiting plaats op het Schie- damse grotendeels geüniformeerde gas net. Om de druk op het vereiste gebruiksni- veau voor koken en cv-installatie te houden worden in de betrokken woningen regulateurs geplaatst die voor de druk- verlaging zorgen, van 100mbar naar 25 mbar. Ook wordt de aarding van de elektrische installaties aangepast. Aarding op de kunststofbuizen van het waterleidingssys teem is niet meer mogelijk, daar wordt in voorzien door aarding via reeds aanwezi ge of nog aan te brengen aardpennen. Tijdens de werkzaamheden kan de leve ring van gas en drinkwater stagneren. De bewoners van de betrokken woningen worden tijdig geïnformeerd over de even tuele ongemakken en de te nemen maat regelen. Het project in het bovenvermelde gebied neemt enige maanden in beslag. Een veel genoemd argument tégen het douchen met een keukengeiser is het ge ringe comfort. Sinds kort zijn er echter douchekoppen in de handel die het dou chen met een keukengeiser aanzienlijk comfortabeler maken doordat het water beter verdeeld naar beneden komt. Nieu we inzichten en technieken in de sanitair- branche liggen hieraan ten grondslag. Douchen met een boiler of variogasgeiser wis duurder dan met een keukengeiser. Maar daar staat tegenover dat je meer warm water ter beschikking hebt, soms zelfs meer dan eigenlijk nodig of gewenst. Ook bij deze apparaten kunnen de nieuwe douchekoppen een nuttige rol spelen. In combinatie met een doseerventiel kunt u met zo'n douchekop, met behoud van een goed comfort, douchen, terwijl u minder water verbruikt. Deze douchekoppen worden daarom ook wel waterbesparend genoemd. Het voordeel zit niet zozeer in het bespaarde water alswel in de energie die het verwarmen van dit water zou heb ben gekost. In een aantal gevallen kan dit effect ook worden bereikt door het installeren van een doseerventiel voor de al aanwezige douchekop. Overigens hebben doseer- ventielen geen zin in warmwaterinstalla ties met een keukengeiser. Hier valt, zoals hierboven al omschreven, niet zozeer te besparen als wel comfort te verbeteren. Zowel douchekoppen als doseerventielen zijn in verschillende uitvoeringen bij de vakhandel te koop. Bij de aanschaf van een doseerventiel kunt u zelf tot op de halve liter nauwkeu rig kiezen hoeveel liter water per minuut u wilt verbruiken. Uit onderzoek is gebleken dat, in verband met de hygiëne, het waterverbruik mini maal vier liter per minuut moet zijn, dus geen kleiner doseerventiel kiezen dan ge schikt voor vier liter. In verband met de energiebesparing advi seren wij u geen groter doseerventiel te kopen dan die voor zeven liter per mi nuut, omdat anders het besparingseffect slechts gering is. Niet in alle situaties kan zonder meer een doseerventiel of een waterbesparende douchekop worden geïnstalleerd. Een grote, niet modulerende badgeiser bij voorbeeld leent zich hier niet voor. Het is dus zinvol om u, vóórdat u tot aan schaf overgaat, goed te informeren bij de specialist/vakhandel of bij het informatie centrum van uw energiebedrijf. Overigens kunt u in deze tijd van het jaar, waarin in de meeste huishoudens de ka chel of c.v. buiten werking is, bij uitstek inzicht krijgen in het gasverbruik voor ko ken en warm water. Tip: Bekijk eens een keer vóór het koken en na het koken de gasmeter. U kunt dan precies zien wat uw warme maaltijd aan gas heeft gekost. Op dezelfde manier kunt u het gasverbruik voor een ligbad of een douche bepalen. Voor meer informatie: Openbare Nutsbe drijven van Schiedam, telefoon: 4622222. Aanplant van heesters in Nieuwland. De leid(st)ers helpen de kinderen twee maal per week van 16.00 tot 18.00 uur bij het verzorgen van hun tuintje. Een groep bestaat uit ongeveer twintig kinderen die van april tot oktober op het tuintje wer ken. U kunt kiezen uit de groepen maandag/ donderdag of dinsdag/vrijdag. Voor on kosten ontvangt u een vergoeding van 8.50 per uur. Indien u interesse hebt voor de begelei ding van kinderen op de "Schiedamse kindertuinen", stuur dan een kort briefje met uw blijk van interesse voor dit werk in de natuur aan: Dienst Gemeentewerken, t.a.v. Arie Vos, Emmastraat 1, 3111 GA Schiedam. Voor telefonische inlichtingen kunt u ook bellen: telefoonnummer 4260500 toestel 356 (Arie Vos). JJJ êj tjkJt

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 22