AAN VOCHT IN HUIS KUNT U ZELF WAT DOEN .Vocht in huis Hoe er wat aan AANGEVRAAGDE VERGUNNINGEN VERVROEGDE TOEWIJZING NIEUWBOUWWONINGEN BOERHAAVEPLEIN id HET NIEUWBOUWPLAN WOONLASTEN Oudere woningen VERVROEGDE TOEWIJZING AANMELDING In het gebied Boerhaaveplein en omgeving (oostzijde) in Schiedam-Oost be gint in de tweede helft van 1988 de bouw van ongeveer 75 woningwetwonin gen. Een deel van deze huurwoningen wordt al vóór de bouw toegewezen. Wilt u ook in aanmerking komen voor een vroegtijdige toewijzing dan moet u zich nu aanmelden. „Vocht in huis, doe er wat aan", is een reclamespot van het Ministerie van Volkshuisvesting, die de laatste weken regelmatig op de televisie is te zien. Want we staan er meestal niet bij stil, maar de lucht om ons heen bevat vocht. En dat geldt niet alleen voor de buitenlucht, maar ook de lucht in ons huis. Alleen al door onze normale transpiratie, door het douchen, koken en wassen brengen we per dag per gezin globaal zo'n 10 liter vocht in de lucht van ons huis. m i VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 'T STADSERF PAGINA 7 Het Boerhaaveplein nu, In het gebied Boerhaaveplein en omge ving (oostzijde) is de gemeente volop be zig met de verwerving van de te slopen panden en de herhuisvesting van bewo ners. Dit gebied beslaat de oostkant van de Boerhaaveplein en een deel van de aangrenzende Boerhaavelaan, Rotter- damsedijk en Van Marumstraat. Na de sloop wil de gemeente in de tweede helft van 1988 een start maken met het nieuw- bouwplan. De eerste woningen zijn naar verwachting in de tweede helft van 1989 klaar. Er zijn in het plan zowel 2-, 3-, 4-, als 5- kamerwoningen opgenomen. Op de begane grond komen met name de 4-kamerwoningen, bedoeld voor gezinnen met kinderen. Elke beganegrondwoning heeft een tuin. Deze tuinen worden aan de achterzijde ontsloten door een achterpad. Op de verdiepingen liggen voornamelijk kleinere woningen. Voor een deel (circa 20) zijn dat bejaardenwoningen. Speciale aandacht is dan ook besteed aan de be reikbaarheid van de woningen. Een lift van waaruit alle gestapelde woningen via een galerij bereikbaar zijn, garandeert die bereikbaarheid. Ook voor mensen die wat minder goed ter been zijn. De lift mondt uit in de centrale hal aan het Boerhaave plein. Lift, galerijen en trappehuizen liggen alle aan de achterzijde, zodat optimaal van de zonnige straatzijde gebruik kan worden gemaakt. Aan de straat liggen de woonkamers en balkons. De slaapkamers zijn voorname lijk aan de stille achterkant te vinden. De kale huren bedragen globaal (voorzo ver we dat in dit stadium kunnen over zien): Het vochtprobleem kan worden opgelost door goed te ventileren. Maar geldt dat voor alle woningen? Als we ons tot Schie dam beperken, dan constateren we, dat er in onze stad ongeveer 3000 woningen zijn die het predikaat energiezuinig heb ben. Woningen die vaak potdicht zijn en daar om van een goed ventilatiesysteem zijn voorzien. Dit kan door natuurlijke ventila tie of door een gebalanceerd ventilatie systeem. Daarom dient in deze woningen gebruik te worden gemaakt van het geba lanceerd ventilatiesysteem. De aan- en af gevoerde lucht wordt door een warmte wisselaar gevoerd. Wie goed de instruc ties opvolgt, hoeft geen ramen en deuren tegen elkaar open te zetten. De in deze woningen aangebrachte installatie moet in staat zijn eventuele vochtproblemen het hoofd te bieden. Maar nogmaals ge zegd: dan moeten de instructies goed worden opgevolgd. In oudere woningen zitten vaak kieren en spleten rond de ramen, vloeren èn daken. Daardoor hoeven de bewoners van deze huizen niet zo over ventilatie na te den ken. Nadat kierdichtfng is aangebracht is het wel nodig om te ventileren. Vooral natte ruimten vragen om ventilatie. Hierbij denken we vooral aan de badcel en de keuken. Het is goed om na of zelfs tijdens het gebruik een raam een tijdje op een kier te zetten. In de brochure "Vocht in huis, doe er wat aan", staan nog meer goede tips. Deze brochure is verkrijgbaar bij o.a. Bureau Voorlichting van de ge meente, Emmastraat 1, op de vierde eta ge. Als nu echt niets helpt, neem dan contact op met de verhuurder of (eigenaar bewo ners) vraag advies bij Bouw- en Woning toezicht. Vochtproblemen kunnen name lijk ook andere oorzaken hebben behalve onvoldoende ventileren. U vraagt zich misschien af wat voor zin het heeft allerlei energiebesparende maatregelen te nemen terwijl door venti latie weer wat energie verloren gaat. Be denk daarbij wel dat het meer energie kost om een kil vochtig huis behaaglijk te stoken dan het opwarmen van een ver houdingsgewijs beperkte hoeveelheid fris se lucht. Maar let wel: we doelen hierbij dan wel op een situatie in een relatief oude woning. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. Belanghebbenden kunnen nadere infor matie krijgen bij Bouw- en Woningtoe zicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30-10.00 uur, tst. 188/189. R. v.d. Heiden voor Brugmanstraat 3d; woning verbouwen. Stichting Steunfonds Dobermann voor Admiraal de Ruyterstraat 14; clubhuis vergroten. P. de Jong voor Puttershoeksestraat 27; woning verbouwen. Dienst Gemeentewerken voor Eerste Tuinsingel; schuttingen plaatsen achter de woningen. Advies- en handelsbureau Hagendoorn b.v. voor Lange Haven 138/Overmaasse- steeg; toegang maken vanaf de straat naar de kelder van het pand. Ostade b.v. voor J. A. Alb. Thijmstraat 72b; woning verbouwen. Dienst Gemeentewerken voor Boerhaave plein e.o./Van 't Hoffplein; 78 woningen op 2 lokaties oprichten. A. v.d. Engel, districtshoofd Rijksgebou wendienst voor Sandvikstraat 35/37; het inrichten van een Centrum Administratie Vakopleiding Volwassenen. Ir. M. G. P. Treijtel voor 's-Gravelandse- weg 557; inwendig verbouwen van ge deelte 4e verdieping en gehele 5e verdie ping kantoorpand. Directeur O.N.S. voor Bettoweg 22; pre fab transformatorstation plaatsen. Gemeentelijk Woningbeheer voor Schut tersveld 1 t/m 35, 36 t/m 70, 71 t/m 105 en Burg. Honnerlage Gretelaan 161 t/m 263; 157 flatwoningen verbeteren, trap penhuizen afsluiten en onderdoorgangen dichtbouwen. M. Kalkman voor Maasstraat 22; woning verbouwen en dakkapel aan de voorzijde vergroten. P. L. C. van Noordt voor Kerklaan 105; woning verbouwen. Ostade b.v. voor Willem Barentszstraat 1; bedrijfspand vergroten. W. D. Woord voor Schrijnwerkerstraat 100 hoek Gildeweg; schutting plaatsen. Hollandse Constructie Groep voor West- frankelandsedijk; gritstraalloods plaatsen. Vatras Beheer b.v. voor Fokkerstraat 490; overkapping maken t.b.v. autowasplaats. J. F. van Harmeien voor Oranjestraat; be drijfspand vergroten. P. J. Mulder voor Prins Mauritsstraat 6; woning verbouwen. B. Roos voor Meeuwensingel; oprichten van een woning. J. S. de Mooij voor Ploegstraat 18; wo ning verbouwen. F. Haaksema en T. D. Visser voor Hoofd straat 187; woning verbouwen. en het Boerhaaveplein straks. 370,- voor een twee-kamerwoning; 430,- voor een drie-kamerwoning; 510,- voor een vier-kamerwoning; 600,- voor een vijf-kamerwoning. De servicekosten zullen ongeveer 25,- per maand bedragen. De kosten voor ver warming komen hier nog bij. Verder moet nog rekening gehouden worden met de huurdersbijdrage onroerend goedbelas- ting 75,- a 100,- per jaar), de maan delijkse rekening van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam voor electriciteit, gas, water, CAI en reinigingsrecht. Hierbij is het van belang dat de woningen zeer goed zullen worden geïsoleerd. De eerste woningen zijn naar verwachting eind 1988 gereed. Een deel van de nieuwbouwwoningen wordt al voor de bouw aan toekomstige bewoners toegewezen. Die krijgen dan de gelegenheid om invloed uit te oefenen op enkele onderdelen van de woningen. Dit betreft vooral de afwerking. De volgorde van toewijzing is als volgt: voorrang krijgen bewoners uit het nieuwbouwplangebied Boerhaaveplein en omgeving (oostzijde), die door sloop gedwongen zijn of waren te ver huizen; daarop volgen overige bewoners uit Schiedam-Oost, die door sloop of re novatie gedwongen zijn of waren te verhuizen; dan volgen overige bewoners uit Schiedam-Oost. Bureau Huisvesting wijst de woningen toe volgens de algemene toewijzingsregels. Zo wordt bijvoorbeeld gelet op het aantal personen waaruit het huishouden bestaat en op het inkomen. Van kandidaten wordt verwacht dat zij deelnemen aan de verdere planvorming voor de woningen en de woonomgeving. Als u belangstelling hebt voor een nieuwe woning in het gebied Boerhaaveplein en omgeving moet u een aanmeldingsformu lier invullen. Dit formulier is verkrijgbaar bij Bureau Huisvesting, 's-Gravelandse- weg 567, Schiedam, geopend iedere dag van 08.30 tot 15.30 uur. Als u nog niet bij Bureau Huisvesting als woningzoekende staat ingeschreven dan moet u tevens een inschrijfformulier invul len. Ook dit formulier is verkrijgbaar bij Bureau Huisvesting. Beide formulieren moeten vóór 1 april 1988 weer bij Bureau Huisvesting worden ingeleverd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 23