V" „Het is uitverkoop van onze leefomgeving" Het weer Historisch landschap produkt van 80-iger jaren 189.- 579. l MIJNDERS m m Alleen op zondag niet" Bewoners boos over nieuwbouw Vlaardingerdijk: PAARDEN MARKT 17.93 70 s Stadsblad Zuid-Holland HISTOR VERF Regen mantels -KANSSEN Let op! op zaterdag 12 maart. WOENSDAG 9 MAART 1988 40e JAARGANG, NUMMER 19 OPLAGE 39.700 SCHIEDAM - Alle eerde re ontkenningen van wet houder Hans van Kleef ten spijt komen er 52 luxe wo ningen in het park aan de voet van de Vlaardinger dijk. In een brief aan de commissie stadsvernieu wing en volkshuisvesting geeft de PvdA-bestuurder ronduit toe al in '84 kon- takt te hebben gehad met de Rotterdamse Bouw maatschappij Eurowonin gen over het projekt. Vorig jaar deed hij tegen veront ruste buurtbewoners nog alsof zijn neus bloedde. „Het staat iedereen vrij om folders te laten druk ken. Daar hoeft de ge meente toch niets mee van doen te hebben," reageer de de wethouder toen op het verschijnen van een brochure waarin Eurowo ningen probeerde de hui zen aan de man te bren gen. Het complex, dat uit drie flats bestaat, zal in Nieuwland vol gens Van Kleef in een dringen de behoefte gaan voorzien. Door de eenzijdig samengestel de woningvoorraad heeft die wijk veel aantrekkingskracht verloren op een meer koopkr achtig publiek. Aan de vraag naar goedkopere huizen wordt door de sociale woningbouw en de zwaar gesubsidieerde koop sector in voldoende mate voor zien. De aandacht was daar zo op gericht, dat de bouw van koopwoningen in de wat duur dere klasse tussen wal en schip geraakte. Aan dit type huizen is met name in Nieuwland be hoefte om de gewenste differen tiatie in woningvoorraad en be volkingssamenstelling te ver krijgen," aldus de wethouder. Uitverkoop De bewonersverenigingen in Nieuwland en Schiedam-West zijn een totaal andere mening toegedaan. „Het is gewoon uit verkoop van onze leefomge ving," vindt de secretaris van de BVSW (bewonersvereniging Schiedam-West), John de Kie- vith. „Het stukje grond waar de flats komen levert de gemeente een behoorlijk bedrag op. Een stuk groen van twee volkswij ken wordt simpelweg verkwan seld aan 54 kapitaalkrachtigen. Dat is toch schandalig voor een PvdA-bestuur." Volgens Van Kleef zal niemand last hebben van de flats, die zijn gepland aan de kopkant van het park langs de Burgemeester Van Haarenlaan: „Bezwaren, die hier en daar gehoord worden, komen mijns inziens voort uit onwetendheid over vorm en si tuering van het plan. Het pro jekt bestaat uit drie woontorens van zes verdiepingen. De af stand tussen de gebouwen houdt het zicht op - en de bele vingsmogelijkheid van - het park vanaf de Burgemeester Van Haarenlaan in stand. Het dichte en hoge kijkgroen aan de Vlaardingerdijk ontneemt de bewoners daarvan het zicht op de torens. Aan de situatie voor de bewoners verandert dus wei nig," aldus Van Kleef. Kleinerend „Ik vind dat de wethouder wel erg kleinerend over de bewo nersverenigingen doet. Zo van: ze wisten niet waar het over ging; het is eigenlijk een heel mooi plan," reageert John de Kievith verontwaardigd. „De mensen aan de Vlaardingerdijk wonen over het algemeen één- hoog. Die kijken er bots boven op. Van Kleef rept bovendien helemaal niet over de wande laars in het park zelf. Het mooiste stuk, met vrij uitzicht, aan de noord-west kant, wordt nu bebouwd. Het ruimtelijk ef- fekt gaat daarmee verloren. Straks ligt er geen park meer, „Die nieuwbouw is gewoon de verloedering van ons park," zegt John de Kievith, secretaris van de bewonersvereniging West. SCHIEDAM - Het ge meentebestuur heeft bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Zeist met klem aangedrongen om het witte hoekpand Schie/Vij- gensteeg op de monumen tenlijst te handhaven. Eerder diende de eigenaar van de oudste woning aan de Schie een verzoek in het pand juist van deze lijst af te voeren om het zodoende bij zijn ernaast ge legen bedrijfsvestiging te betrek ken. Het komt buitengewoon weinig voor dat H. Janson van Openbare Werken een verzoek schrift onder ogen krijgt, waarin de bezitter van een historisch pand zijn verplichte lidmaat schap bij de „club uit Zeist" wil opzeggen. Janson: „Natuurlijk is het best lastig als je woning op de monumentenlijst staat. Er mag geen spijker in de muur. Aan de andere kant staan er aardige subsidies tegenover. En het is voor velen een statussym bool een monumentaal pand te bezitten." Sloop Het betrekken van het hoek pand bij het ernaast gelegen be drijf betekent volgens H. Jan son niets anders dan sloop van het eeuwenoude object aan het water dat in uitstekende staat verkeert en van aanzienlijk cul tuur-historische betekenis is voor de Jeneverstad. „Het is het enige huis met een insteekverdieping," vervolgt de man van Openbare Werken, „zeg maar een ouderwetse split- level-woning. Dat maakt het al lemaal zeer bijzonder." Op het ogenblik wacht men bij de ge meente met spanning af op het bericht van de minister van WVC. Het gemeentelijk advies aan Monumentenzorg is belang rijk, maar niet bindend. „Het huis waar de bovenverdie ping door de eigenaar is ver huurd, is van aanzienlijke ste- debouwkundige waarde. De zeer karakteristieke voorgevel is ook vanaf de Vijgensteeg een lust voor het oog," benadrukt Janson het belang van behoud. Hallen Is afvoeren van de Monumen tenlijst een langdurige kwestie waar de uiteindelijke kans van slagen zeer klein is, net zo moeilijk wordt het om een pand juist op deze lijst te krijgen. H. Janson: „We hebben het gepro- III iiiifj Hoekpand Schie/Vijgensteeg, wél of niet op de lijst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. beerd met de zeer karakteristie ke hallen van de Gusto, die na de wereldtentoonstelling in Duitsland naar Schiedam kwa men. Dat dat niet gelukt is, hoef ik niemand meer te vertellen." SCHIEDAM - Ze liggen er misschien wat winters en kil bij, maar minstens zo ongerept en vreedzaam als in vroeger eeuwen: de weilanden aan de voet van een van Schiedams moois te kerken aan de rand van het oude Kethel. De eerste katjes staan er al - ietwat voorzichtig - in bloei, de kale takken langs de vele slootkanten staan op uit botten. De verstilde rust is er doortinteld van begin nend leven. Op geen ander plekje in de Brandersstad is de lente zo voelbaar in aantocht. Het is haast on voorstelbaar dat al dit puur natuur een produkt is van de snelle tachtiger ja ren. De polder-oase op de grens van de nieuwbouw van de Woudhoek ligt er bij, alsof die er altijd al is geweest. Een mooier compliment kan je Wim Hoogerweij niet maken. Als chef plantsoenendienst is hij verantwoordelijk „voor de aan leg van het zogenaamde „Park Kethel". Een kleine tien jaar ge leden werd gestart met de eerste fase van dit vele miljoenen gul dens kostende groenprojekt. Pas begin deze week werd het vier de en laatste deel ervan vol tooid. De bedoeling was om het oorspronkelijke polderland schap zo dicht mogelijk te bena deren. Geen gemakkelijke op dracht voor de gemeentelijke „natuur-inrichters", die dat moesten verwezenlijken. Het heeft een hoop speurwerk in ar chieven gekost om in het gebied bij de Harreweg de sfeer van Park Kethel, alsof het er altijd al heeft gelegen. Salamanders maar een voortuin van een stel letje luxe flats." Met de bouwplannen aan de Vlaardingerdijk jaagt Van Kleef voor de derde maal in korte tijd de bewonersverenigingen tegen zich in het harnas. Zonder enige ruggespraak werden er al wo ningen neergezet op de Burge meester Honnerlage Gretelaan en de Dr. de Kuyperlaan. De door de gemeente aan de bewo ners beloofde inspraak bij de re novatie van hun wijk, noemt De Kievith dan ook een wassen neus: „Vooruitlopend op het overleg slaan ze vast overal aan het bouwen. Dat is de omge keerde volgorde. Ik snap niet, dat de politiek dat niet in de ga ten heeft." De bewonersverenigingen zijn dinsdagavond in de vergadering van de commissie voor stads vernieuwing en volkshuisves ting fel van leer getrokken tegen deze gang van zaken. TV DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten Op de Grote Markt! ProHioor voo do AANBIEDINGEN van drtlll Hoogstraat- winkeilers a.s. vrijdag in deze krant! weleer terug te knjgen. Maar nu zijn er vlakbij de stad weer grienden, geriefhoutbosjes, kleinschalige boomgaarden en pestbosjes te bewonderen, al moet de groei er nog inkomen. Klaphekjes Een belangrijk onderdeel van het park is de uit 1891 dateren de, geheel in oude staat herstel de boerderij Lansbergen, die nu dienst doet als educatief cen trum. De gerestaureerde stallen vervullen er hun oorspronkelij ke funktie, behalve een varkens stal, die is ingericht als leslo kaal. In de boerderij zijn de an tieke schouwen nog steeds aan wezig, evenals de oorspronkelij ke karnruimte met toebehoren. Voorbeelden van alles wat leeft op en groeit rond een boerderij zijn binnen handbereik. Om het helemaal „echt" te maken, worden de (traditiegetrouw zwartbonte) koeien er zelfs met de hand gemolken. Eigenlijk zijn alleen de asfaltpa den voor wandelaars en fietsers die het gebied doorkruisen en de vele bankjes en prullenbak ken eigentijds. Het staat de ware liefhebber trouwens vrij om via de niet afgesloten klep- hekjes het weiland in te lopen. Ook de beplanting met onder andere sierkers, lindebomen en kruidensoorten, is authentiek. Tussen al dit welig tierend groen is het paradijselijk leven voor graspiepers, reigers, zwalu wen, kikkers, salamanders en zelfs hermelijnen en wezels. De verwachting is dat al deze „fau na" gelijk met de bebossing zal uitdijen. „Over een paar jaar, als alles is uitgegroeid, weet je hier echt niet meer wat je ziet," vertelt een trotse Wim Hoogeweij. Hij mocht maandagmiddag ter gele genheid van de officiële voltooi ing van het park een klein gezel schap, onder wie de wethouders Zijdeveld en Hafkamp, rondlei den over de nog wat kale en winderige vlakte. Bij die gele genheid werd, warm binnen in boerderij Lansbergen overigens, ook het eerste exemplaar uitge reikt van het informatieboekje „Park Kethel". In dit door Mar leen Peters samengeselde gidsje, met een tekening van Rien Poortvliet erin en een duidelijke plattegrond, zijn allerlei wetens waardigheden over dit polderge bied overzichtelijk op een rijtje gezet. Wie verantwoord wil re creëren kan het boeide (gratis) afhalen bij de VVV of de dienst gemeentewerken op het stads kantoor. Charme De voltooiing van het Park Ke thel betekent een dubbel feestje voor de gemeente. Want daar mee is ook de zo veelgeroemde groengordel rond Schiedam - vanaf de Maasboulevard via onder andere het Sterrebos, Ju liana- en Beatrixpark tot in Midden Delfland gesloten. Onvervalste natuurfreaks zullen zich trouwens moeten haasten. Binnen een paar jaar zal op de ruige zandhopen, die nu nog Park Kethel begrenzen de wijk Spaland-West verrijzen. De dreigende uitstraling van die energie-zuinige rijtjeswoningen zou wel eens veel van de lande lijke charme teniet kunnen gaan doen. Onze vleesreklames zijn deze week uiterst scherp geprijsd: WHHHHP Schouderkarbonade kilo6.99 Ribkarbonade kilo8.99 Haaskarbonade kilo 9.99 Biefstuk 100 gram 2.49 /prijzen^: De nieuwe Albert Heijn supermarkt Hagastraat 1, Schiedam-Zuid t/m -J damsMODE' 'n Wakkere kijk op slapen. Komplete bedset. Nu heel voordelig) Auping Komfortabel matras. Auping komfortabel spiraal en Select bedbak 2 persoons 1 "D CT O (I40x200cm). Nu slechts IW. Tegen meerprijs ook in andere maten leverbaar ZOEK JE WATANDERS, KOM JE NAAR MIJNDERS 99 Groen licht voor kapitaal renovatie project Randstad torug naar af Korenfestival zaterdag van start Geslaagd judoweekend In Luxemburg VRIJDAG 11/03 wisselend bewolkt plaatselijk regen min. 1° midd.temp. 7 wind: NW-5 ZATERDAG 12/03 hall tot zwaar bew. plaatselijk regen min. 1° midd.temp. 7° wind: NW-5 ZONDAG 13/03 wisselend bewolkt plaatselijk regen min. -0° midd.temp. 7° wind: NW-5 Park Kethel voltooid Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 0101899-15874 Groenelaan 95 If l.i. i-i VmKOOp mmwm fspmnv Ook voor uw wtmuichinot to kosikatton óók levend wit voor de bodemprijs van 19,90 voor COLOR CENTER VAN LOENEN Dam 43 - Tel. 4266192 uitgebreide collectie van zeer jeugdig t/m klassiek in prijzen vanaf Hoogstraat 155-157 Schladam m 1 üVüHïi s j CAPELLE A/O IJSSEL. DIEMEN. LISSE. BEVERWIJK, LEIDERDORP, SLIEDRECHT - ADVERTENTIE- „Pink Panther. Zo heet ik hier nu met dit roze joggingpak aan. Ik heb er gelijk drie gekocht. Ook voor de kinderen. Heb ik voor 75 gulden drie goeie pakken terwijl je anders voor dat geld er amper èén hebt. Dat is nu het leuke van Bas van der Heijden. Die verras singen. Elke dag". Iedere dag naar Bas van der Heijden?, vra gen we aan Will Russner- Schaap „Ja, zes keer in de week. Alleen op zondag niet. Het is een vast punt in ons leven". U komt dus niet alleen? „Nee, m'n twee kinderen (zoon van 12, dochter van 10) gaan altijd mee. Misschien een beetje voor „de krijg", maar ook omdat we er zo met z'n drieën lekker tussenuit zijn". Uit, goed voor,jullie dus? „Ja, en voor je portemonnee. Alle prijzen ken ik uit m'n hoofd. Je bent aan jezelf verplicht zo zuinig mogelijk in te kopen. Als je dan ziet dat bij een ander een zak goede merkpatat een gulden duurder is dan denk je: ik zit best" Dus nooit naar een an der? „Ja zeker. Maar hier voel ik me het lekkerst. De meisjes be schouw ik als een soort vriendin nen. We zijn met z'n allen altijd wel in voor een grapje". Koop je dan niet teveel als je elke dag komt? „Nee, integendeel. Het is de moeite waard, want er zit al tijd wel wat bij waarvan je denkt: waar vind je dat zo goedkoop". Will Russner-Schaap: „De kans- koopjes elke keer weer een ver rassing Een kritiekloze klant, Pink Pan ther? „Kan ik niet zeggen. Van mij hoeft die flessenautomaat niet. Geef mij maar de ouderwet se manier. Maar voor de rest: oogjes open, op de prijzen letten en weten: dit is mijn stek. Bas van der Heijden".

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1