„Ik heb veel weerstanden moeten overwinnen BELOOFD: We willen de cirkel van korrel tot borrel" rondkrijgen OPEN DAG Podium programma VERINGMEIER TANDTECHNIEK V Bent u ook zo hardleers Over 5 minuten staat uw huurauto klaar. TEIilW Apollo Toneel waagt gokje STUDEREN IN DEELTIJD AAN DE NUTSACADEMIE vrijdag 25 maart 1988 van 15.00 tot 20.00 uur srf j» Gezond jubileum 94.1 MHz op kabel Liever de lucht in met de SOMS Voorbereiding Molendagen Gebit stuk? ALS HET OM UW NACHTRUST GAAT>- Okis [•IB W HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 18 MAART 1988~ PAGINA 3 SCHIEDAM - Pionieren lijkt Hanneke Burggraaff in het bloed te zitten. Deze week verlaat ze de afdeling voorlichting op het stads kantoor om er eentje in 's Gravenzande van de grond afaan te gaan op bouwen. Vier jaar geleden werd ze aangenomen in Schiedam om een informa tie-netwerk voor migranten op poten te zetten. Dat was tot op dat moment - ondanks het hoge percen tage buitenlanders in de Brandersstad - een vrijwel onontgonnen terrein. In middels lijken de verhou dingen behoorlijk rechtge trokken. Met de regelmaat van de klok worden er inormatieve bijeenkomsten georganiseerd over de meest uiteenlopende on derwerpen speciaal voor migranten. Er is een groot aantal cursussen in het le ven geroepen, bedoeld om achterstanden weg te wer ken. Bijna alle gemeentelijke uitga ven - van folders, brochures en de Stadsgids tot aan het maan delijks verschijnend Stadserf toe - worden gedeeltelijk ver taald in het Turks en Marok kaans. Het is slechts een wille keurige greep uit de vele wapen feiten, die Hanneke zachtjes ge zegd niet overal in dank worden afgenomen. Broodnodig Dat iedere dag opnieuw uitleg gen waarom bepaalde zaken zo broodnodig zijn, noemt de voorlichtter zelf het moeilijkste onderdeel van haar baan: „Zo wel binnen als buiten het stads kantoor heb ik veel weerstan- Singel 41 -45 3112 GJ Schiedam Tel. 010-4262428 Dokter W. F. Scheepe AFWEZIG Het Nieuwe Stadsblad den moeten overwinnen. Ik vind ook, en dan zeker in het belang van de buitenlanders zelf, dat ze Nederlands moeten leren. Alleen moet je er begrip voor opbrengen dat dat niet snel gaat. Onze taal is heel moeilijk voor Turken en Ma rokkanen, omgekeerd overigens ook. Bovendien hebben ze vaak lichamelijk zwaar werk, veelal in ploegendienst en dan heb je niet zoveel energie meer over in je vrije tijd. Omdat ook nog eens iedere oefensituatie ont breekt - de kontakten blijven over het algemeen beperkt tot de eigen landgenoten - kost het vaak jaren voordat ze zich mondeling en schriftelijk kun nen redden. Als je ze daar tot die tijd een steuntje bij in de rug geeft, kun je een hoop onbe grip, misverstanden en proble men voorkomen." Gevaarlijk De steeds verder krimpende werkgelegenheid treft juist de toch al zo kwetsbare groep bui tenlanders het hardst. Een situa tie, waar snel verandering in ge bracht moet worden volgens Hanneke Burggraaff: „Zo'n wer keloze generatie, die nu dreigt te ontstaan, is heel gevaarlijk. Natuurlijk kun je het aantal ba nen niet groter maken. Maar je kunt wel als voorlichter, duide lijk aangeven wat ze moeten doen als ze met ontslag gecon fronteerd worden. De gemeente zou zich meer moeten realiseren dat de positie van de buitenlanders extra slecht is en daar iets aan moeten verbeteren. Ik vind het heel kwalijk dat er onder de Schiedamse ambtenaren bijna geen migranten zitten. Eén of twee vuilnismannen en dan heb je het wel gehad. Het excuus dat ze te weinig opleiding hebben, gaat niet helemaal op. Er is net een onderzoek gedaan door het ministerie, waaruit bleek dat hoog opgeleide Turken en Ma rokkanen net zo vaak werkeloos zijn. Nu het met de economie slechter gaat wordt de neiging om te discrimineren groter. Het is belangrijk dat een stadsbe stuur die ontwikkeling scherp in de gaten houdt." Zwart-wit Hanneke Burggraaff is gewend haar woorden zorgvuldig af te wegen. Op zwart-wit denken zal niemand haar snel betrappen. Die eigenschap kwam haar als migrantenvoorlichtster goed van pas, al rolde ze eigenlijk min of meer toevallig in die funktie. Na de school voor jour nalistiek in Tilburg te hebben afgerond, werkte ze mee aan een projekt over Turkse vrou wen in Dordrecht. Pas daarna ging ze zich echt interesseren voor en verdiepen in andere culturen. „Ik ben niet iemand, die zich jarenlang uitsluitend met minderheden heeft bezigge houden," zegt ze zelf. Misschien wel daarom heeft ze in haar werk in Schiedam er voor gewaakt zich puur te rich ten op de Turkse en Marok kaanse gemeenschap. Die val kuil wist ze altijd bekwaam te vermijden. „Het zijn twee we relden, die van de Nederlanders en de migranten, die je bij el kaar moet brengen. Ik kan me best voorstellen dat het Neder landse inwoners van Nieuwland bij voorbeeld, die het zelf niet al te best hebben, moeite kost als ze te maken krijgen met concurrerende buitenlanders die azen op dezelfde huizen en de zelfde banen, zoals ze dat zelf noemen. Zo'n houding afkeuren lost niks op, er zou simpelweg een beter spreidingsbeleid moeten komen. Ik heb zelf overigens ook wel eens, dat ik dingen,naar buiten toe zo leuk kan vertellen, terwijl ik eerst in eigen huis orde op zaken had moeten stellen. Een tolkentelefoon had er op het stadskantoor al lang moeten zijn, om maar iets te noemen. Maar dat is een leuke taak voor mijn opvolger." Hanneke Burggraaff laat nog een aantal andere niet-vervulde wensen achter. Een Turks uur tje bij de lokale omroep is daar een van de belangrijkste van. Dat er straks iemand anders achter haar bureau komt te zit ten op de vierde verdieping van het ambtelijk bolwerk staat voor haar vast. „Het zou mooi zijn als mijn funktie hier nu overbodig geworden was, maar zover ben ik niet gekomen. Er is voor mijn'opvolger nog zat te doen," neemt ze rustig maar be slist meteen alle tegenstanders van een nieuwe aparte migran- tenvoorlichter de wind uit de zeilen. Hanneke Burggraaff SCHIEDAM - Wat begon als een grapje van een stel letje Schiedammers in hart en nieren, lijkt nu een van de meest gewilde toeristi sche export-artikelen van de Brandersstad te worden. De 22 zakkendra gers van het Anthonisgilde zijn gecontracteerd als dé attraktie van een groot evenement in Voorburg dat deze zomer haar 2000-ja- rig bestaan uitgebreid gaat vieren. Een flink aantal andere steden heeft inmid dels belangstelling getoond voor een optreden van de club stoere mannenbroe ders, die net als hun voor vaderen uit het zwarte Na zareth kromgebogen hun zware last sjouwen. „Nog even en we hebben er een full time baan aan, dan moeten ze ons hier maanden van te vo ren gaan bespreken," glundert SCHIEDAM - De Stich ting Apollo-toneel neemt za terdag de 19de met de op voering van „De miraculeu ze come back van Bea Lo- man" in zoldertheater De Teerstoof een gokje. Het grote publiek- en Apollo mikt op volle zalen - ziet over het het algemeen het liefst blijspelen of kome- die's. Maar het stuk dat de 19de op de planken wordt gezet valt onder de noemer „serieus toneel". „De come back van Bea Lo- man" werd in 1979 geschre ven door Guus Vleugel en Ton Vorstenbosch. Zuide lijk Toneel Globe voerde het satyrische melodrama voor het eerst op in 1982. Apollo heeft besloten het stuk op het repertoire te zetten omdat het denkt het publiek er een prettige en zinvolle avond uit mee te kunnen bezorgen. Kaarten voor de voorstelling zijn telefonisch te bestellen bij De Teerstoof via num mer 4269455 of aan de zaal. Opleidingen voor onderwijs, verzorgende beroepen en bedrijfsleven Uitgebreide voorlichting in het schoolgebouw Karei Doorman hof 45, Rotterdam-C. Of vraag een faculteitsgids aan: Tel. 010-4130780. yumtèmm Jan Hagendoorn tevreden. Als een van de „laatste plaatselijke autochtonen" - „mijn familiege schiedenis gaat hier voorzichtig geschat 200 jaar terug" - besloot hij bij het tweede eeuwfeest van molen „De Vrijheid" in mei '85 een stukje historie opnieuw tot leven te wekken. Halvegaren „Het was eigenlijk een ideetjej van de Molenstichting," vertelt Hagendoorn. „Maar zoals zo vaak met dat soort dingen, bleef het een beetje hangen in de lucht. Het leek ook onbegonnen werk. Waar vind je tenslotte een zootje halvegaren, die gratis en voor niks onder een baal wil len gaan lopen. Met veel moeite heb ik toen toch een groepje liefhebbers bij elkaar weten te scharrelen. Daarmee waren we er natuurlijk niet. Het is nou niet zo geweldig interessant om zo'n groepje kerels zich te zien afbeulen. Vandaar dat we er ge lijk die eerste keer al een stukje folkloristische show omheen hebben gemaakt zonder overi gens de werkelijkheid geweld aan te doen. De costuums, het dobbelen van te voren, de boot die aan kwam varen over de Schie, het was allemaal authen tiek." Gein Min of meer tot verrassing van Hagendoorn en zijn mannen sloeg de nostalgische act, waar ze zelf verschrikkelijk veel gein in hadden, ook meteen aan bij het publiek. En dus was er alle reden om de eendagsvlieg offi cieel te maken. In september '85 werd het Anthonisgilde in geschreven als vereniging en mocht Jan Hagendoorn zich de ken noemen. Daarmee was ook gelijk het hek van de dam. Zo'n status ver- Het beroep van zakkendrager heeft ook zijn mooie kanten plicht tenslotte. Ieder jaar wer den er nieuwe elementen aan het historische spektakelstuk toegevoegd. Eerst een vismarkt met een afslag, later ook een hele stoet zalmschuiten, waar van de schippers de havenkan ten benutten om er een vuurtje te stoken en hun maal te berei den. Motorgeronk En zo werden Jan en zijn kor nuiten misschien niet de hoofd rolspelers, maar wel de enige echte smaakmakers van het mo lenfestijn. Zaterdag 14 mei barst het evenement weer in alle he vigheid los. Dan zullen voor even trappelende paardenhoe ven, schorre mannenstemmen en andere geluiden van rond de eeuwwisseling het motorgeronk van de 80-iger jaren in de bin nenstad vervangen. Ook nu weer staan er een aantal nieu- wigheidjes op het programma. Zo wordt er in de Korte Haven een wedstrijd voor fantasie- vaartuigjes gehouden. Eén hartewens van Jan's sterke club gaat ditmaal nog niet in vervulling. De Korenbeurs, een belangrijk gebouw in de Bran- derstijd, blijft ook die ene zater dag in mei het domein van de tafeltennissers. De deken van het Anthonisgil de: „We hadden daar weer graan willen verhandelen, com pleet met monsterzakjes, make laars, conditionairs en dergelij ke. Je ziet het voor je: zo'n mie renhoop op de beursvloer. Het publiek had in de ommegang kunnen staan om mee te genie ten. Helaas moeten de tafelten nissers die dag competitie spe len en dat valt niet te verzetten. Maar wat in het vat zit ver zuurd niet. We rusten niet voordat we de cirkel „van kor rel tot borrel" rond hebben ge maakt." Grooveyard SCHIEDAM - Experimen tele muziek vraagt om een experimentele toegangsprijs. Vandaar dat jazz-liefheb- bers vrijdagavond gratis mogen komen luisteren in café Podium op de Lange Haven naar de David Ham- mink Band. De leden van deze splinternieuwe forma tie maakten nog maar kort geleden furore in de pop groepen „Kim" en „Spot the Looney". Dat succesvolle stukje muzi kale verleden hebben ze nu afgezworen. De David Hamminkband speelt pure onvervalste jazz. Aanvang optreden: 22.30 uur. Met Grooveyard presenteert Podium dit seizoen al voor de tweede maal een Nij meegse band. Of de zeven koppige formatie het succes van stadgenoot„I knew it" - die in november het Schie damse onveilig maakte - kan evenaren is de vraag. Maar in ieder geval zijn de verwachtingen van pro grammeur Peter Pijpers oog gespannen. Grooveyard bestaat voorna melijk uit leerlingen van het Arnhems conservatorium en speelt popmuziek met jazz, funk- en rockinvloeden. Het repertoire bestaat op dit mo ment vooral uit covers zoals „Ain't nobody" van Chaka Kahn. Aanvang 22.30 uur Toegang f 4,-. SCHIEDAM - De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk bestaat in '88 tien jaar. Dat jubileum bewijst alleen al hoe noodzake lijk zo'n vereniging is. Veel vrouwen, die zwanger zijn, willen hun baby graag borstvoe ding geven. Vroeger was dat de natuurlijkste zaak van de we reld; er was niets anders. En als het wat moeilijk ging. dan wa ren er moeder, vriendin of buurvrouw als specialisten-in- borstvoeding. Dat komt nu veel minder voor, waardoor veel vrouwen zich onzeker gaan voe len en vaak veel te snel stoppen met de borstvoeding. Daarom werd in 1978 door een groep enthousiaste moeders de Vereniging Borstvoeding Na tuurlijk opgericht. Zij wilden onervaren moeders vertellen van hun eigen borstvoedingser varingen en helpen bij het op lossen van problemen, die zich soms voordoen. En met succes! Overal in het land zijn moeder- groepen opgericht door vrijwil ligers. Ook in Schiedam. Hier komen voedende en aan staande moeders bij elkaar om over borstvoeding, en alles wat er mee te maken heeft, te pra ten. Dat gebeurt iedere vierde woensdag van de maand en de SCHIEDAM - De Stads Omroep Schiedam zit ook zaterdag de 19de weer in de lucht tussen 13.00 en 19.00 uur via 94.1 Mhz op de ka bel. Het programma van de SOMS luidt als volgt: 13.00 tot 15.00 uur: non stop muziek 15.00 tot 15.30 uur: Een radio-kans voor plaatselijk en regionaal muzikaal ta lent in de Rita Young Show. 15.30 tot 17.30 uur: SOMS-actua, waarin weer diverse Schiedamse nieuw tjes en wetenswaardigheden aan bod zullen komen, af gewisseld met populaire muziek. 17.30 tot 19.00 uur: Fred van Aken belicht het plaat selijk sportgebeuren. eerstvolgende avond is op woensdag 23 maart. Voor inlichtingen kan men bel len naar Joke Bruins, tel. 4704730. Natuurlijk zijn ook de baby's welkom. SCHIEDAM - De voorbe reidingen voor de Schie damse Molendagen zijn in volle gang. De werkgroep is druk bezig om definitieve afspraken voor het program ma te maken. Hoogtepunt van het Schiedamse evene ment wordt zaterdag 14 mei; de NationeleMolen dag. Het voorlopige pro gramma om Vat een tiental onderdelen, maar - zeggen de organisatoren - „er kan nog méér bij". Organisaties en particulieren, die een aandeel willen - leveren, worden verzocht hun be langstelling snel kenbaar te maken. Belangrijk element in het komende feest vormt het optreden van het Anthonis gilde. Weliswaar ziet het er naar uit, dat er zich wat minder schepen in de oude Schiedamse binnenhavens zullen bevinden dan het vo rig jaar, maar de aktivitei- ten aan de wal compense ren deze verandering ruim schoots. Rondom het oudste plekje van Schiedam, de Oude Sluis, valt op de bewuste tweede zaterdag van mei dan ook van alles met de zakkendragers te beleven. Een Molendag zonder mo lens is ondenkbaar. Van daar dat er zich in en om drie van de vier trotse Schiedamse molens weer bijzonder aardige aktivitei- ten afspelen. De Schiedam se Molendagen zullen ove rigens ook in het teken staan van de aktie voor de wederopbouw van molen De Palmboom. De Stich ting De Schiedamse Molens is plan voor dit doel aan de^ weg te timmeren. Verenigingen of andere or ganisaties, die aan het pro gramma van de Molenda gen willen meewerken, kun nen kontakt opnemen met de VVV-Schiedam, telefoon 4733000. Nieuwe aktivitei- ten zullen moeten passen in de sfeer van het evenement en in principe self-suppor ting moeten zijn. Straatar tiesten, waaronder muzi kanten die zich aanmelden, kunnen rekenen op een startgeld van honderd gul den. Van hen wordt ver wacht, dat zij tenminste twee uur optreden. Slapen op een hard of zacht bed is niet gezond! Uw lichaam»^ krijgt nauwelijks de kans om echt uit te rusten, met als gevolg rugklachten, hoofdpijn, stijve spieren, tintelende ledematen ofpijTK in de nek bij het wakker worden. Uw Slaapvoorlichter geef! u persoonlijk advies en toont u bedden in alle soorten en maten. Gekozen uit collecties van gerenommeerde fabrikanten, of speciaal vervaardigd volgens de strenge kwaliteitseisen van de Nederlandse Slaapvoorlichters. HBslaapc^ifor^g Migrantenvoorlichtster zoekt nieuw avontuur van 19 maart tot 28 maart. Waarnemers dokter R. v.d. Veen dokter I. van Hasselt Schiedamseweg 69, tel. 4705282. Spreekuur volgens afspraak. Visite-aanvraag voor 9.30 via tel. 4705282. Weekend uitsluitend via de boodschappendienst, tel. 4206611. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: >P.K. Verheugd jPrivé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot I dinsdag 16.00 uur I Voor het vrijdagmiddag tot «donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: 1 Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op hét kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, .Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: I Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 5 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: I P.-J. Hovingh V Telefoon 070-190290 h Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: 1 Tot maandag- en woensdagavond f op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, t] Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, 'gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-87 nederlands frans engels turks geschiedenis orthopedagogiek sociale pedagogiek onderwijskunde wiskunde natuurkunde biologie economie tekenen handvaardigheid textiele werkvormen O* Anthonisgilde wordt toeristisch exportartikel Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak FOUTE LIGHOUDING OP TE HARD BED FOUTE LIGHOUDING OP TE ZACHT BED JUISTE LIGHOUDING VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN beddenspeciaalzaak - slaapkamers - slaapsystemen - linnenshop Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schieaam tel 010-42687 17

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 3