Het weer De Erker gaat de lucht in A A De verborgen verleiders van het Hof van Spaland Molenmuseum in Palmboom op de tocht b. I VERINGMEIER TANDTECHNIEK „Eerst de krant, dan de boodschappen". Stadsblad Wijkcentrum West blijkt al na twee jaar te klein Collectanten gezocht Zuid-Holland Geweldadig weekend in Schiedam RADIO ABA Gebit stuk? WOENSDAG 23 MAART 1988 40e JAARGANG, NUMMER 23 OPLAGE 39.700 SCHIEDAM - Een kleine drie jaar geleden nog maar werden ze op hoongelach getrakteerd: de zwartkij kers die durfden te bewe ren dat Wijkcentrum De Erker al te klein was, voordat het goed en wel geopend werd. Inmiddels heeft dat handjevol dwars liggers van weleer het ge lijk volledig aan haar kant gekregen. Het lage gebouw in de Jan van Avenne- straat is op „normale da gen" al tot het laatste hoekje en gaatje toe bezet. Zondag stonden de belang stellenden voor de Culture le Manifestatie bijna let terlijk op straat te wachten tot ze naar binnen moch ten. Het mooie lenteweer ten spijt, was West verder bijna uitgestorven. Bezig heden als rollerskaten, knikkeren of zo ma^r wat wandelen in het zonnetje moesten het afleggen tegen de grootscheepse presenta tie van het programma aanbod van De Erker. Meer dan 1000 belangstellenden schuifelden - in alle gemoede lijkheid overigens - langs talloze informatiestands, genoten van muziek en dans in alle tonen en maten, aten een hapje of maak ten een praatje. „Een aardig re sultaat hè, voor een wijk waar van de politiek ooit beweerde Wijkcentrum De Erker in de Jan van Avennestraat krijgt er een verdieping bij. SCHIEDAM - Het natio naal Fonds Gehandicapten zit dringend om collectanten verlegen voor haar jaarlijk se collecte tussen 18 en 24 april. In buurgemeente Vlaardingen hebben zich al meer dan 100 vrijwilligers aangemeld; Schiedam nog feen tien. 'andaar een extra oproep aan met name de Sport- en Recreatieverenigingen om tenminste vijf collectanten te leveren, die huis-aan-huis de deuren af willen gaan. De minimumleeftijd is ge steld op 15 jaar. De op brengst uit deze collecte is bestemd voor de landelijke gehandicaptensport, die door de extra voorzieningen die hiervoor nodig zijn veel geld kost. Vrijwilligers kun nen zich aanmelden bij de Dienst Sport en Recreatie op het stadskantoor, tele foonnummer 4260500. TV DÉFEKT? VktoMpadallsteii dat de mensen er hun huizen niet uit te branden zijn," genoot een van de organisatoren duide lijk van de retórd-opkomst. Koffiedik Het doorslaand succes van het zeker in deze bezuinigingstijden luxe opgezette wijkcentrum was misschien niet helemaal te voorzien. Maar om te voorspel len dat het in De Erker in '89 allemaal nog groter, beter en mooier zal worden, zijn in ieder geval geen koffiedikkijkers no dig. Nog voor de paasvakantie wordt een start gemaakt met de aanbouw van drie lokalen, een kantoor en een gang met expo sitie-mogelijkheid. Dat betekent een uitbreiding van het vloerop pervlak van maar liefst zo'n 200 vierkante meter. Om meer ruimte te krijgen gaat De Erker de lucht in: op het dak aan de Aleidastraatzijde wordt een lichte opbouwconstructie neergezet. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van een nog niet in Nederland toegepaste bouwmethode in aluminium. Dit revolutionaire - van oor sprong Zweedse - systeem, waarin veel zwevende onderde len zijn verwerkt wordt opge bouwd in Units. De kosten blij ven, dankzij de toepassing van nieuwe bouwtechnieken binnen de perken. Het bestuur van het wijkcen trum - dat regelmatig lokalen moest bijhuren in gebouwen in de omgeving, is zeer in haar nopjes met deze oplossing. „Het is het fijnste als je alle aktivitei- ten en cursussen onder een dak kunt herbergen. Een bijenvolk kent tenslotte ook maar één bij enkorf," vond een tevreden bouwcommissie die na een half jaar hard werken zondagmiddag de plannen kon presenteren. Omdat de uitbreiding van De Erker voor het Zweedse bedrijf Svenska een primeur in Neder land betekent, zal haar direk- teur persoonlijk op goede vrij dag de eerste unit komen plaat sen. Het Schiedamse bedrijf Ni- coverken Holland zal het kar wei daarna afmaken. SCHIEDAM - Verborgen verleiders in winkelcentra hebben nou niet direkt al tijd het welzijn van de klanten op het oog. Toch telt het Hof van Spaland er een paar, die bezoekers wel eens mooi van pas zou den kunnen komen. Een kleine twee jaar geleden volgden alle middenstan ders bij de brandweer al een cursus „daadkrachtig optreden bij calamiteiten". Ondanks hun drukke be zigheden hebben de winke liers nu weer kans gezien lessen in hart-reanimatie té volgen. Tijdens een feestelijke bijeen komst in het kruisgebouw op het Bachplein kregen ze daarom maandagavond met zijn allen - 16 man/vrouw sterk - het offi ciële, felbegeerde certificaatje van de Nederlandse Hartstich ting uitgereikt. Behalve het verkopen heeft nu een groot aantal „Hof-van-Spa- landers" ook het mond-op- mond beademen en hart-masse- ren onder de knie, twee vaardig heden die levens kunnen red den. „Uiteraard zou het het mooist zijn, als we ze nooit hoefden te gebruiken," zegt Anne Krijger, eigenaar van fo tozaak Huize Brabant én be stuurslid van de winkeliersvere niging. „We verdienen hier alle maal onze boterham met wat de klanten weghalen. Het is toch te dwaas dat je dan werkeloos zou moeten toezien als er eentje eens iets overkomt. Bij een hartstilstand zijn het juist de eerste vier minuten die tellen. Hulp van buitenaf zou dus so-wie-so te laat arriveren. Het Hof an Spaland wordt iede re week bezocht door tiendui zenden mensen. Er is een reéle kans dat er dan eens iets ge beurt. Ik vind het een morele plicht van een winkelier om óók in dat geval snel te kunnen handelen. De Spaland- winkeliers bij de diploma uitreiking SCHIEDAM - Dat de wieken van molen de Palmboom ooit weer in volle glorie zullen draaien, staat zo goed als vast. De gemeente heeft bijna an derhalf miljoen gulden subsidie toegezegd. Inmid dels is ook al bijna de helft van de resterende 300.000 gulden die nodig zijn om de stomp aan de Noord- vest te herbouwen via ac ties onder particulieren en bedrijfsleven bijeenge bracht. Of al die gulle ge vers en sponsors te zijner tijd ook daadwerkelijk waar voor hun geld zullen krijgen, is echter nog maar de vraag. Het is nog lang niet zeker dat de molen de museumfunctie krijgt die de organisatoren van de actie herbouw de Palm boom in hun wervende fol der zo optimistisch belo ven. „Onze grondgedachte was om dit historisch mo nument weer in oude luis ter te herstellen en als goed functionerende hulp molen te gebruiken. Zo'n museale toestand is aardig maar staat als laatste op het verlanglijstje", relati veert Jos Gunneweg de oorspronkelijke plannen met de toekomstige Schie damse trekpleister. De stilzwijgend van molencoör dinator tot directeur van de stichting Schiedamse molens ge promoveerde Gunneweg kwam vrijdag poolshoogte nemen bij de werkzaamheden van inge- nieuwsbureau Wassenaar. Dit Groningse bedrijf, dat haar spo ren verdiend heeft bij restaura tieprojecten, verricht momen teel onderzoek naar de staat van de fundamente onder de in 1901 afgebrande Palmboom. Een gedeelte daarvan is inmid dels bloot gelegd en blijkt een niet al te onrustbarende aanblik te bieden. Gevaarte Het metselwerk tot ongeveer twee meter onder straatniveau ziet er haast mooier uit dan het gedeelte dat bijna een eeuw lang boven de grond aan weer en SCHIEDAM - Het laatste weekend van de winter is het er nog even heet aan toegegaan in Schiedam. Bij vechtpartijen raakten ver schillende personen tot bloedens toe gewond. Zater dagochtend in alle vroegte werd een hevig toegetakelde Schiedammer van 29 jaar aangetroffen op de Broers- vest bij de Hema. De man was na een cafebezoek op weg naar huis door vier on bekenden aangesproken en zonder enige aanleiding in elkaar geslagen. Zijn gezicht en armen werden met mes sen bewerkt. Bovendien kreeg hij schoppen en sla gen over zijn hele lichaam. Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis ge bracht waar hij nog ver pleegd wordt voor de kneu zingen en snijwonden die hij bij de vechtpartij heeft opgelopen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Met minder ernstige gevolgen kreeg ook een 27-jarige Rotterdammer het zater dagnacht zwaar te verdu ren. De man keek in de Manhattan Bar aan de Vlaardingerdijk iets te lang naar een vrouwelijke bezoe ker, volgens haar vriend al thans. Die schold de Rot terdammer meteen uit voor opschepper en zette zijn verbale geweld kracht-,bij met een pistool. De vrouw toverde ondetussen een mes uit haar pantalon te voorschijn en hield dat ook gericht op haar bewonde raar tegfn wil en dank. Die drukte op zijn beurt met grote kracht een bierglas in het gezicht van zijn belager. De vrouw probeerde hem met het mes te steken maar omdat de Rotterdammer snel wegdook werd hij slechts licht geraakt. Na het mislukken van deze actie verliet het tweetal ijlings en met onbekende bestemming de bar. Hun slachtoffer kon na behandeling in het Schielandziekenhuis in zijn eigen bed gaan bijkomen. Er moest fors wat gegraven worden voordat de fundamenten van de Palmboom bloot kwamen te liggen. In wijkcentrum de Erker begint er een nieuwe cyclus computer cursussen en tekstverwerken, die bestaat uit ieder 8 lessen van anderhalf uur. Per 2 perso nen is er een personal-computer aanwezig. De kosten bedragen 275,- voor de hele cursus. De lessen worden gegeven op de woensdag- en de donderdag avond en op de zaterdagmor gen. wind is blootgesteld. En ook de dennehouten palen waarop het gevaarte rust, verkeren in goede conditie. Het zou overigens ook voor de experts van het inge nieursbureau te duur worden om helemaal tot de punt van de palen - op onbekende diepte - in een zandlaag te komen. Was senaar: „We kunnen slechts gis sen aan de hand van gebouwen die in dezelfde tijd zijn neerge zet, hoe lang de palen precies zijn. Dat is een dilemma waar me mee moeten leren leven. In ieder geval staat de Palmboom van de vijf molens in Schiedam het minst scheef en is hij niet veel meer dan een centimeter of twintig verzakt. Dat bewijst op zich al dat de uiteindelijke zet ting in een redelijke staat ver keert". Hoewel de definitieve bereke- Een kleine pech: een paar ongebruikte rioleringen, uitmon dend in de Noordvest, werden door het graafwerk kapot ge slagen met wateroverlast en pompen als gevolg. Desondanks opluchting bij alle betrokkenen vanwege de goede staat van de fundering van De Palmboom. advertorial ningen pas over een kleine maand gereed zijn, is nu al dui delijk dat de oorspronkelijke kostenraming niet al te ver hoeft te worden overschreden. Het becijferen van de complete restauratie was nou niet hele maal natte vingerwerk, maar toch had Jos Gunneweg weinig feitelijk houvast bij zijn reken werk. De directeur van de mo lenstichting: „Het authentieke bouwbestek van de palmboom is niet meer boven water geko men. Ik heb mijn gegevens ge baseerd op panden die uit de zelfde periode stammen, eind 18e eeuw, zoals de Korenbeurs. Van te voren heb ik altijd ge roepen: dat dennehout is gaaf, maar het zou natuurlijk uit de hand kunnen lopen. Dat is het risico dat je moet incalculeren als je aan het restaureren slaat. Je kan met geen mogelijkheid van te voren zeggen wat je zult tegenkomen". Tot nader order restaureren er dus nog een kleine 150.000 gul den, waarvan de molenstichting het leeuwendeel dit jaar bij el kaar hoopt te kunnen schrapen. Vandaar dat er weer een ludieke actie is bedacht. Liefhebbers kunnen de Palmboom letterlijk steunen - en zichzelf onsterfe lijk maken - door voor honderd gulden een steentje te kopen dat, voorzien van hun naam, zal worden ingemetseld. Niet duidelijk is of deze donateurs nu beschouwd worden als wel doeners of als ijdeltuiten. Bij de lancering van het idee waren de kwalijke grappen tenminste niet van de lucht. Iemand opperde zelfs om de steentjes maar met de naam naar de binnenkant te metselen, om van de buitenge vel van de molen geen Schie dams register te maken. SCHIEDAM- Een ongeluk op Rijksweg 20, iets voorbij het Kleinpolderplein, heeft woens dagochtend in alle vroegte een enorme ravage veroorzaakt.Bij een slippartij kwam een vracht wagen met aanhanger, volgela den met meubelen, helemaal dwars op het wegdek terecht en gleed door via de vangrail naar de rijbaan in tegenovergestelde richting. Een aantal achterop en tegemoetrijdende automobi listen kon de schuivende vracht wagen niet meer ontwijken met een grote hoeveelheid botsingen als gevolg. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, maar de materiele was aanzien lijk.De brandweer is uren bezig- geweest met het reinigen van het wegdek van olie en beznzine. Het verkeer in de richting Schiedam liep daardoor een aanzienlijke vertraging op. verrassend lekker Nieuwe Albert Heijn supermarkt Hagaatraat 1, Schiedam Zuid al Praktische dromer verzoent zich met stadsbestuur Kans voor technische vrouwen UVG naar eredivisie TBCKBfllSTlGE SITUATIE L. ,.l.W Wij helpen direkttll Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaaji 95 Ook roor uw ntnuchm— on koolkootoo Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak Bron: KNMI VRIJDAG 25/03 veel bewolking regen min. 8° midd.temp. 12° wind: ZW-6 ZATERDAG 26/03 half tot zwaar bew. regen min. 5° midd.temp. 10° wind: ZW-5 ZONDAG 27/03 af en toe zon plaataelijk regen min. 4° midd.temp. 10° wind: W-4 Giswerk restauratie pakt gunstig uit Bij de familie Klazinga spelt de heer des huizes, elke keer als er een krant op de mat valt, de advertenties. Op zoek naar aanbiedingen, stunts en andere voordeel brengende grappen. Bas van der Heijden valt dan heel vaak in de prijzen. „Moet je horen", zegt hij dan tot zijn vrouw Lidy, „deze week kosten de. en vliegen haar de lage prijzen om de oren. Lidy Klazinga doet haar best om 't allemaal te onthouden, trekt zonder boodschappenbriefje iedere dag met (nu) drie kinderen naar Bas van der Heijden: „dat geld ben ik ook weer kwijt". Kwijt U was juist aan het besparen. „Jawel, maar mijn man zegt bij die aanbiedingen altijd: „Het verschil is voor mij. Hoe minder jij hoeft te betalen temeer zakgeld heb ik". Wordt dat dan elke dag nageteld? „Welnee, het is meer omdat hij denkt prijsbewuster te zijn dan ik. Trouwens, ook zonder dat ga ik naar Bas van der Heijden want als ik één ding hardop en duidelijk mag zeggen: het is een hele fijne zaak, want iedereen is altijd even behulpzaam, altijd weer". Lidy Klazinga-Hoogenberg: Luiers en babyvoeding mijn meest bezochte afdelingen". Uit onze bedieningsafdeling: per 100 gr Tonijnsalade V& 1.99 Krabsalade Aff.99 Zalmsalade superieur^ 1.99 Russisch ei schotel Garnalencoctail JdS 1.99 600 gram3.99 In onze kaasatdeiing: 10 Of) Extra belegen kaas per kilo van l^ri!12.511 In onze broodatdeling: a« Groholkoren van vrl.W In onze groente afd.: fO Sperziebonen 500 gr2.45J Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1