Eigenaar Bolscomplex hoopvol maar niet triomfantelijk 2ri-'—- Kans voor vrouwen SCHEPER Gemeentebelangen pleit vóór behoud Kerkstraat Aktie zomerpostzegels van start ORANJE 15.95 In't kort ptiek 8 11 J. JI v-Th li ;bla 'fil'll I H in de Bleiswijkse Bloemenveiling ^BBBffiilHHFiaeaeaeaeae MINI PLAYBACK SHOW 15.95 16.50 Paul Berg verkoopt brillen en heeft zelf uitstekende ogen! Nieuw!! Pakketpolis Johannes Passion Geuzen tentoonstelling HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 MAART 1988 PAGINA 3 j H 01i-ti*ei-«how m •„vel..-"" u «TIWM v'mTw twimui» c: SCHIEDAM - Een stevig onweer kan soms de lucht behoorlijk doen opklaren. Dat heeft George Toth tot zijn grote vreugde aan den lijve mogen ondervinden. Net op het moment dat de eigenaar van het Bols complex op zakenreis was naar Hongarije, stuurde de gemeente bericht dat een gedeelte van zijn bezit in het Schiedamse afgesloten en verzegeld zou worden. Aanleiding voor die maat regel waren bouwaktivitei- ten op het immense terrein aan de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan, waar voor geen vergunning was afgegeven. „Er zijn nu eenmaal spelregels tussen burgers en overheid. De heer Toth heeft die net een keer te vaak met voeten getreden," rechtvaardigde een ambtenaar van openbare werken die be stuurlijke dadendrang. „In het ontwerp-bestemmingsplan voor dat stukje Nieuwland Zuid-Oost staat dat er bedrijven, kantoren en woningen moeten komen. Het zal nog wel even duren voordat dat plan definitief wordt goedgekeurd. In de tus sentijd willen we voorkomen dat er zich ontwikkelingen voordoen, die zich niet verdra gen met wat de gemeente straks wil. De bouwvergunningen zijn dus bevroren. Wij zijn wettelijk bevoegd het meest ruwe middel toe te passen, namelijk het af breken van wat er al is aange legd. Het verzegelen, waartoe we nu hebben besloten, is nog de minst kapitaalvernietigende benadering." Brodeloos Toth, telefonisch gewaarschuwd door een doodongerust thuis front was het daar niet mee eens. Hij nam meteen de eerste vlucht terug naar Holland met de bedoeling kost wat kost te voorkomen, dat het stadsbe stuur haar voornemen ten uit voer zou brengen. Want daar mee zouden tegelijkertijd een aantal van Toth's huurders, voornamelijk kleine bedrijfjes, dak- en dus brodeloos worden. De zakengigant: „Vanaf de dag dat ik eigenaar werd van het Bolscomplex heeft de gemeente al dwars gelegen. Ik heb altijd geprobeerd om op een heren manier te onderhandelen. Dat dat niet meteen zo soepel ver loopt, calculeer je in in mijn vak. Maar nu dreigen een aantal kei- hardwerkende ondernemers de dupe te worden van dat ge touwtrek over en weer. Die mensen hadden mij hun ver trouwen gegeven. Als je zo'n complex als dit rendabel wil maken, dan moet je dat niet be schamen achteraf Niet alleen het inkomen van mijn huur ders, maar ook mijn goede naam in de zakenwereld is hier mee in het geding. Ik ben in geen enkele kwestie ooit zover gegaan, maar nu neem ik een advocaat in de arm." Totaalplan De rechter gaf Toth gelijk en floot de gemeente terug naar af. „Uitstel is nog geen afstel," rea geerde de betrokken ambtenaar koeltjes. „De gemeente vindt het onverantwoord als daar in Nieuwland bedrijven, die bij voorbeeld milieu-onvriendelijk zijn, geopend worden. Meneer Toth moet met een totaalplan SCHIEDAM - De c.o.v. Gloria- Toonkunst geeft op zaterdag 26 maart een uitvoering van de Jo hannes Passion van Joh. Seb. Bach. Als vocale solisten wer ken mee Jitske Steendam (sop raan), Louise Rijs (alt), Jan Caals (tenor evangelist), Wouter Goedhart (tenor aria's), Jan Alofs (Bas; Christuspartij), Ruud van der Meer (bas, ari a's). Instrumentale solisten zijn Cecile Bogaerts (clavecimbel), Wilma van der Wardt (viola da gamba) en Jacques Boogaart (luit). De muzikale begeleiding berust bij het Randstedelijk Begelei- dings Orkest terwijl de algehele leiding in handen is van Aad van der Hoeven. De uitvoering op 26 maart in de Grote Kerk in Vlaardingen begint om 20.00 uur. Toegang sprijs 15,- (f 12,50 voor 65 plus/CJP). Kaarten zijn ver krijgbaar bij de leden en aan de kerk. Ook zijn ze telefonisch te bestellen, in Vlaardingen 010- 4349225, in Schiedam 010- 4739098 en in Maassluis 01899- 13771. SCHIEDAM - Banen lig gen op dit moment in geen enkele branche meer echt voor het oprapen, maar voor goed geschoolde tech nische mensen zijn er nog mogelijkheden te over. Het Centrum Vakoplei ding voor Volwassenen (CVV), een instituut van de overheid is in „dit gat in de markt" gesprongen. Mannen en vrouwen van 18 jaar of ouder die werkloos zijn, hun baan dreigen te verliezen of niet- of onvoldoende geschoold zijn, kunnen bij het CVV koste loos een opleiding volgen voor een technisch beroep. Omdat vrouwen in het wereldje van bankwerkers, lassers en metse laars nog steeds een minderheid vormen, start het CVV speciaal voor hen in mei met een oriënt atiecursus. De cursus duurt acht weken en de lessen vallen op maandag, dinsdag en donder dag. Liefhebsters, die graag wat meer willen weten over deze cursus - of over de andere opleidings mogelijkheden bij het CVV - kunnen terecht op de „open ochtend", op vrijdag 25 maart. Het CVV-gebouw in de Rineer- straat 21 ('s Gravelandsepolder en bereikbaar met bus 53) is op die datum geopend tussen 9.00 en 12.00 uur. Telefonische in formatie bij Ina ten Wolde via nummer 4370411. George Toth en zijn zakelijk partner: op een herenmanier op te lossen." Wij hebben tot nu toe altijd gebrobeerd problemen komen, zowel voor de silo als voor de omringende gebouwen, dat past in ons plaatje en uit voerbaar is. Pas dan is de weg geopend op het stadskantoor voor medewerking aan aktivi- teiten die ik randbebouwing noem. Tot nu toe hebben we al leen mooie tekeningen gezien. Het is aan Toth om aan te to nen dat er van het Bols-com- plex daadwerkelijk iets goeds voor de toekomst gemaakt kan worden. Ondanks de dreigende taal van het stadskantoor is er twee we ken na dato nog niets verzegeld aan de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan. Dit succesje heeft Toth niet triomfantelijk, maar wel hoopvol gestemd. De pro- jektontwikkelaar: „Ik heb een aantal gesprekken gehad met de verantwoordelijke wethouder en gelukkig begint er een beetje be grip te ontstaan over en weer. Ik wil er daar iets goeds van maken. Als ik ging verhuren aan malafide bedrijven, dan gooide ik mijn eigen glazen in. Een sluitend totaalplan, com pleet met tekeningen heb ik vanaf augustus al. Alleen, de gemeente eiste eerst ook het volledige financierings plaatje. Maar als je zo iets groots op poten wilt zetten, dan lukt je dat alleen stap voor stap. Investeerders zijn best bereid over de brug te komen als er een beginnetje is gemaakt. Ik ben me er van bewust dat het voor veel mensen even wennen is aan mijn uitgangspunten. Een hotel, een zwembad, kantoren in zo'n Bols-silo - je moet 't e- ven zien. Ze mogen me dan een dromer vinden, ik heb in Schie dam ruimschoots bewezen dat ik m'n idealen waar kan ma ken." Vrouwen in technische beroepen nog steeds in de minrJer- heid. Basisschool „Het Startblok" op de Burg. van Haarenlaan 871 houdt zaterdag 26 maart een fancy fair tussen 10.00 en 14.00 uur. De volgende spelletjes zijn aanwezig: een kinderbingo, blik- gooien, ring werpen en een dam- en schaaksimultaan. Andere ak- tiviteiten zijn: een rommel markt, silhouettekenen, een cof feeshop, een sandwichbar, een Turks restaurant en theehuis. Bij regen vindt het gebeuren plaats in het schoolgebouw, bij mooi weer gebruiken ze het schoolplein. BIJ LENTEFEEST Tuinlaan 40 A.S. ZATERDAG laatste ronde Aanvang 14.00 uur. SCHIEDAM - Mocht de Hema ooit een fonkel nieuw vijf etages hoog ge bouw betrekken, op de plek waar ze nu zit, samen met een ABC-warenhuis, dan is dat te danken aan de partij Gemeente Belan gen Schiedam. In een brief aan de stadsbestuurders van de Jeneverstad, doet spraakmakend lid en Lan ge Havenbewoner Jan Ha gendoorn dit voorstel om zodoende de Lange Kerk straat en de Kreupelstraat van de ondergang te be hoeden. Hagendoorn ver nam van een woordvoerder van de Albert Heijn, Blok ker en C A-combinatie dat op hoog niveau kon- takt was gezocht met de Hema-direktie met een verzoek de noodbehuizing in „iets" nieuws te veran deren. Hagendoorn noemt zijn plan een écht alterna tief, waar de gemeentebe stuurders best mee kunnen aankomen nu Hema en ABC op hóóg niveau met elkaar praten. De haven bewoner vergat ook niet de raadsleden van zijn ideeën op de hoogte te brengen. In een begeleidend schrij ven worden de dames en heren nog eens fijntjes op hun taken gewezen: het verkondigen van de me ning van de Schiedam mers. „Iedereen wil de pandjes behouden. Als ik een aantal gemeenteraads leden het tegendeel hoor zeggen, vraag ik me af: waar halen ze de wijsheid vandaan. Ach, wat het stadsbestuur ze voorscho telt, eten ze, nietwaar." Jan Hagendoorn lid van een po litieke partij zonder stem in de gemeenteraad, heeft een ijzer- sterk geheugen. „Tien jaar gele den waren er allerlei nota's. De Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - De aktie Zomer postzegels 1988 is dinsdagoch tend van start gegaan. Traditie getrouw heeft wethouder Luub Hafkamp 's morgens in alle vroegte het eerste pakje zegels gekocht bij de stand in het hoofdpostkantoor in de Lange Nieuwstraat. De Stichting Comité voor de Zomerpostzegels stelt zich ten doel door middel Van de ver koop van zomerpostzegels en andere artikelen projekten op het gebied van volksgezond heid, welzijn en cultuur te hel pen realiseren. De postzegels hebben dit jaar als onderwerp „mens en dieren tuin", in relatie met het 150-ja- rig bestaan van Artis. De serie bestaat uit drie zegels. De ont werper van de zomerpostzegels is Tessa van der Waals, grafisch ontwerper te Amsterdam. Artis is te feliciteren door een prentbriefkaart te sturen naar Artis, postbus 20164, 1000 HD Amsterdam, beplakt met twee zomerpostzegels van 75 35 cent. Iedere 150ste inzender ontvangt een gratis toegangsbe wijs. Voor de postzegelverame- laars zijn er in beperkte oplage maximumkaarten en speciale eerste-dag enveloppen te koop. De zegels zijn ook verkrijgbaar in de postkantoren aan de Mgr. Nolenslaan en aan het Bach- plein. i Wethouder Luub Hafkamp koopt het „eerste pakketje zomerpostzegels 1988". nota „Werkmaken van toerist", de nota „Beschermd Stadsge zicht" en de discussienota „Bin nenstad". We vonden Schiedam wel bijzonder en omsloten, an ders dan het kale Rotterdam, dat zeker, en bezienswaardiger dan Vlaardingen, waar nog steeds flink wordt gerotzooid aan de Oost- en Westhavenka- de. Maar als we de situatie goed in ogenschouw nemen is er van al die mooie plannenmakerij niets terecht gekomen. Het lijkt wel of aan de ene kant Schiedam voorgoed af wil rekenen met het verleden en aan de andere kant hartstochtelijk tracht nog iets te redden, zoals de drankin dustrie en alles wat daar om heen hangt." Plan De centrumbewoner: „Mijn in ziens kan er helemaal niet ge sloopt en gebouwd worden aan de Lange Kerkstraat. In '74 werd in het bestemmingsplan dit stukje Schiedam aangeduid als gemengde bestemming met parkeergarage. Bezwaarschriften hadden succes en in '78 droeg de Raad van State de gemeente Schiedam op dit plan te wijzi gen: De Lange Kerkstraat moest blijven voor wat ze is. Een straat waar mensen wonen. We leven nu tien jaar verder en er verandert niks. Kennelijk lapt de gemeente dergelijke uitspra ken aan haar laars." De Lange Kerkstraat kan vol gens de belangenbehartiger nooit een winkelstraat van allu re worden. Voor veertig procent geen straatwand. De snackbars en nachtcafés maken, volgens hem, het er ook niet interessan ter op. Omloop „Ze hebben het altijd over de Grote Omloop van pakweg an derhalve kilometer. Laat ik bij de Broersvest beginnen. Aardig? Ach, het gaat wel. De Hoog straat is voor het winkelend pu bliek alleen vanaf het Stedelijk Museum tot aan de Koemarkt van belang. Wel veel kledingza ken. Ik noem het altijd de geva rieerde eenzijdigheid. Het twee de stuk Hoogstraat telt 22 hore cagelegenheden. Interessant voor het winkelend publiek? Ik geloof het niet. Dus de conclu sie is heel simpel: de Grote Om loop bestaat niet. Puur interes sant doen, anders niet. Het Hemaplein is een winderige vlakte. Hoogbouw zien ze niet zitten. Ze praten over „zichtlij nen". Dat je vanaf de Kerk straat de Singelkerk goed kunt zien. Ik zeg: grote onzin. Vroe ger zag je niks, stonden er mo lens tussen en liep de Lange Kerkstraat krom naar de Broersvest." Almere Als de Kreupelstraat en Lange Kerkstraat toch wijken voor een ABC-winkel, vreest Jan Hagen doorn dat de Brandersstad lang zaam maar zeker op weg is naar eenzelfde image als Almere of Lange Kerkstraat Lelystad. „Jaren geleden heeft de gemeente door flutbeleid de Lange Kerkstraat en de Kreu pelstraat naar de kelder gehol pen. Aan onderhoud werd niets gedaan. Alleen huiseigenaren deden hun best. Het is voor mij logisch dat ook de Kreupel straat blijft bestaan. Het was de eerste sociale woningbouw in Schiedam. De gemeente zal wel weer geen geld hebben. SCHIEDAM - In de week van 11 t/m 17 maart 1988 Geboren: Kevin W„ z.v. van der Schans- Plune; Michael A, z.v. Kwak- kernaak-Borst; Naomi, d.v. vqn Haren-Ducaneaux; Xander, %.v. den Breejen-Zorge; Robert, z.v. de Groot-van Setten; Pawan- koemar B, z.v. Badloe-Gainda: Linda, d.v. Scheepmaker,-de Bruin; Yanick K„ z.v. Bijl-ZöJ- ler; Colin, z.v. de Bruin-Kemp; Vincent, z.v. Tolud-Vis; Suzan ne, d.v. van Brakel-Schaper; Maaike, d.v. Wilkes-de Roode; Jay, d.v. Bisschop-Florentinus; Esmé, d.v. Borstlap-Tolenaars; Sabine M., d.v. Specht-Terloüw; Danny M, z.v. Boes-van der Laan; Timo, z.v. Oranje-AleL man; Sofie, d.v. Noordzij-Blan ken; Timothy, z.v. van Roon- Witberg; Sylvita. d.v. van Zón- van Leeuwen; Johanna P., d.v, van Roon-Benne; Naoual, d,v, Chaquer-El Mahi; Wesley, z.y, Roodenburg-de Wit; Romy, d.v. Gaillard-Borsboom; Car men, d.v. Risteruw-Fischer; Chun K„ z.v. Poon-Tong. In ondertrouw gegaan: A. J. van den Bos, 27 jaar en J. Hoogeveen, 25 jaar; F. W. Dró ge, 23 jaar en L. I. Hendriks, 25 jaar; J. Könemann, 26 jaar en A. H. Knott, 25 jaar; K. J. Reg- top, 33 jaar en I. M. Schaffers, 32 jaar; O. C. Sprenger, 30 jaar en H. L. M. Kreuger, 23 jaar; B. J. A. de Vries, 27 jaar en C. C. M Brabander, 25 jaar; C. R. J. Walson, 22 jaar en J. M. C. Veltman, 23 jaar. Gehuwd: F. J. Bouts, 28 jaar en E. S. Hp- geraats, 24 jaar; C. J. G. M. Jan- se, 24 jaar en J. C. Vriens, 29 jaar; A. van Steenbergen, 33 jaar en H. Krijnen, 31 jaar; H. Clarijs, 23 jaar en J. Walthie, 24 jaar. Overleden: A. J. Scholten, vrouw, 74 jaar; C. J. van Heijningen, man, 87 jaar; A. M. van Oers, vrouw, 83 jaar, geh. gew. met G. F. de Jong; W. Oosthoek, vrouw, 78 jaar, geh. gew. met S. A. van der Voort; D. Rietveld, vrouw, 16 jaar; M. Kruse, man, 74 jaar; W. B. Reijgersberg, vrouw, 85 jaar, geh. gew. met J. van Al phen; M. Onstenk. vrouw, 65 jaar, echtgen. van J. H. Stigter; B. M. van Someren, vrouw, 89 jaar, echtgen. van T. de Graaf; A. van Klaveren, man, 49 jaar; H. van der Hoeven, man, 69 jaar. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen. Jonge Piet van Gent Jonge Locomotief Vieux Marin Wel bouwen ze voor een flink bedrag een molentje op. Schie dam heeft een economische op pepper nodig, hoor ik altijd schreeuwen. Ik vraag me af: waar is dat op gebaseerd. Een ABC-combinatie werkt in kale en saaie agglomeraties uitste kend, maar in een oude binnen stad niet. Wie stapt er met een volle boodschappentas V A binnen." SCHIEDAM - Ter gelegenheid van de uitreiking van de Geu zenpenning 1988 heeft het be stuur van de Stichting Geuzen- verzet 1940-1945 aan de ge- 1 meenten Vlaardingen, Schie dam, Maassluis en Maasland een tentoonstelling ter expositie aangeboden over het Geuzen- verzet. Deze tentoonstelling zal in Schiedam te bezichtigen zijn van 23 tot 29 maart in de hal van het wijkcentrum De Blau we Brug aan het Bachplein. SCHIEDAM - Het CNV houdt op woensdag 23 maart een be lastingzitting voor hulp bij het invullen van het aangiftebiljet T, A en E. Belangstellenden kunnen terecht in het VS-ge- bouw, Lange Haven 73, van 19.30 uur tot 21.30 uur. In de Nederl. Geref. Kerk, Westvest 30, wordt vrijdag, 25 maart een zang- en muziek avond gehouden in het teken van Goede Vrijdag en Pasen. Chr. Gem. Koor „Canzone" (dis. dhr. J. A. Lucas) en J. G. „Theofilms" verzorgen deze avond. Medewerking verleent verder de organist C. Passchier. De toegang is gratis. Aanvang 20.00 uur. Het gaat er Paul Berg niet zozeer om of u een bril wilt of lenzen. Hij heeft dan ook fantastisch mooie monturen. Omdat hij zelf uitstekende ogen heeft hoeft hij zelf dus geen keuze te doen, dat maakt het voor hem nog makkelijker om een eerlijk en objec tief advies te geven. Jammer voor 'm want 'wie appelen had gevaren, had appelen gegeten...' Maar als u komt kunt u rekenen op 'n eerlijk advies. Daar komt u toch voor!? Prima opticien eigenlijk... k- ANVC-contactlensspecialist - OV-optometrist Nolenslaan 418 - Schiedam - tel: 010-4735384 Praktische dromer verzoent zich met stadsbestuur Al uw verzekeringen in één pak ket?. Verdien 10% omzotkorting op de premiell. Betaling per maand, kwartaal of half jaar mogelijk. AHurantie financieringsbureau Lange Haven 102 Schiedam Telefoon 010-4262638 Vaartuigenverzekering no-claim, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremie mogelijk. ,Zet ABC en Hema in één gebouw' UW THU1SKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uuV op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTÏE: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-87 Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 4265997/4264140 per fles Bij 12 flesaen, per fles 15.50 per fles Bij 12 flessen, per fles 15.50 per fles Bij 12 flessen, per fles 16.00 r fles 15.50

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 3