IN ELKE SCHIEDAMSE TUIN EEN COMPOSTVAT? AANGEVRAAGDE BOUWVERGUNNINGEN 'T STADSERF OPENT RUBRIEK VOOR CARPOOLERS BUREAU HUISVESTING VERBETERT DIENSTVERLENING t£ HUISVUIL COMPOSTEERBAAR V Het is bekend dat de gemeente Schiedam een stimulerende rol vervult om de afvalstromen te beperken. Met enige regelmaat brengt de gemeente het be lang hiervan onder de aandacht. Op grote schaal wordt er in Schiedam mee gewerkt glas en papier uit het huishoudelijk afval te houden. Uiteindelijk be landen deze grondstoffen weer bij de fabriek, waar ze gebruikt worden voor een nieuw produkt. De helft van het huishoudelijk afval dat ingezameld en verwerkt wordt bestaat uit organisch- groenten-, keuken-, fruit- en tuinafval. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de onderstaande aanvragen voor een bouwvergunning binnengekomen. Belanghebbenden kunnen andere informa tie krijgen bij Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30-10.00 uur, tst. 188/189. Carpooling is in Nederland geen onbekend verschijnsel meer. Ruwe schattin gen van de ANWB en van het ministerie van Verkeer en Waterstaat spreken over 200.000 carpoolers. Carpoolers zijn mensen die met elkaar meerijden in de auto; van huis naar werk en terug. Zij verminderen daardoor hun reiskos ten en bewijzen het milieu een goede dienst. Er blijven immers meer auto's thuis staan, dus minder files, minder energieverbruik, minder luchtverontreini ging. Met ingang van dinsdag 5 april 1988 zal er bij het Bureau Huisvesting een afspraakregeling gelden. Per dag komen er bij dit bureau zo'n honderd be zoekers. Deze komen niet gelijkmatig verspreid over de openingstijd van het bureau. Maar ai te vaak komt het voor dat er op een dag een paar piekuren zijn waarop iedereen tegelijk lijkt te komen. VRIJDAG 25 MAART 1988 'T STADSERF PAGINA 3 Sinds de introductie van compostvaten zijn heel wat Schiedammers ertoe overge gaan deze waardevolle delen van het huishoudelijk afval om te zetten in een aardachtige massa: compost, dat goed bruikbaar is voor de tuin, danwel kamer planten. Het verhoogt de bodemvrucht baarheid. Compostvaten zijn nog steeds verkrijg baar bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam tegen een sterk gereduceerde prijs. Inmiddels hebben bijna 1000 com postvaten de weg naar de Schiedamse tuinen gevonden. Schiedam heeft in totaal ca. 7500 tuinen binnen de stadsgrenzen. Dus, nog ca. 6500 tuinen kunnen voorzien worden met een compostvat. Dat zou een fantastisch resultaat zijn. Jaarlijks wordt ca. 19.000 ton huishoude lijk afval ingezameld en afgevoerd naar Drenthe. De helft daarvan is organisch af val, dat in principe in Schiedam compos teerbaar is. Composteren is een proces waarbij orga nisch afval zoals groenten-, fruit-, tuin- en keukenafval door micro-organismen als bacteriën en schimmels wordt veranderd in een aardachtige massa. Dat noemen we compost. Andere kleine bodemdiertjes als b.v. wormen, larven, pissebedden en torretjes zijn eveneens behulpzaam bij het afbraakproces. Vocht en zuurstof zijn de eerste levensbehoeften van de actieve mi cro-flora en voor een goed verloop van het composteringsproces zijn deze dan ook onmisbaar. Tijdens het afbraakpro ces komt als restprodukt warmte vrij. Een juiste opbouw van het te composteren af val zorgt voor een goede isolatie, zodat broeitemperarturen ontstaan die kunnen oplopen tot 40 45%. Deze broeitempe- raturen bevorderen op hun beurt weer de activiteit van de micro-organismen. Het is belangrijk geen grote stukken afval in het compostvat te doen. Daarnaast adviseren de Nutsbedrijven nooit dikke lagen van een soort afval tegelijk aan te brengen en voor een evenwichtig opbouw van de la gen te zorgen. De volledige beschrijving van de wijze waarop en waarmee zelf compost ge maakt kan worden, is terug te vinden in een speciale folder, die de Nutsbedrijven op verzoek gaarne toesturen. Deze folder kan mede de aanleiding zijn vele Schie dammers over de streep te trekken om een compostvat aan te schaffen en daar mee een bijdrage te leveren aan het ge ven van een nuttige bestemming van huishoudelijk afval. Uw tuin, danwel uw kamerplanten zijn er goed mee af. 4^ Zelf compost maken kan iedereen. O. G. van Slogteren voor Prof. Kamer- lingh Onneslaan 148b; woning inwendig verbouwen J. Mak aannemingsbedrijf b.v. voor Van Swindenstraat 49; raam- en deurkozijnen in de achtergevel wijzigen, w.c.-douche- ruimte vernieuwen en schuurtje plaatsen C. M. Le Grand voor Oostsingel 75; wo ning in- en uitwendig verbouwen V. Doorn Salari Onderhoudsbedrijf voor Aleidastraat 40 abc, 42abc, 44abc, Van Beverenstraat 39abc, 43ab; 14 woningen renoveren Gemeentelijk Woningbeheer voor Noord- vest 18; kantoorpand in- en uitwendig verbouwen (gedeeltelijk) Bouw- en aannemingsbedrijf Van Zanten B.V. voor Heijermansplein 8B en 9A; 2 woningen vergroten Gemeentelijk Woningbeheer voor Lange Nieuwstraat 119a; pand verbouwen H. P. C. M. Segers voor Nieuwe Haven 71e en 73a; woningen verbouwen tot pen sions J. Michel voor Rotterdamsedijk 263; voor gevelkozijn vervangen Openbare Nutsbedrijven Schiedam voor Havenstraat nabij nr. 18; prefab-transfor matorhuisje plaatsen Maatschap de Ronde voor Woudweg 12; mestopslagsilo plaatsen P. C. van der Meulen voor Zalmstraat 13; woning in- en uitwendig verbouwen G. T. beleggingen B.V. voor Steenstraat 8; woning verbouwen Gebr. Scheffers B.V. voor Jan van Rie- beeckweg 15; bedrijfspand uitbreiden C. v.d. Kruit voor Franpois Haverschmidt- laan 17; garage erfafscheiding plaatsen P. Benning voor Lindenlaan 12; woning vergroten VDM Architekten B.V. voor Hoogstraat 15; winkel verbouwen E. Wenink voor Zuidlandsestraat 2; schuurtje plaatsen A. E. Nix voor Zuidlandsestraat 4; schuur tje plaatsen Er zijn erg veel verschillende vormen van carpooling denkbaar. We noemen enkele mogelijkheden: - de carpoolers rijden elk in hun eigen auto naar een verzamelpunt (carpool- punt). Met één auto rijden ze verder naar het werk. In Schiedam zijn de par keerterreinen aan de Sporthalstraat (bij sporthal Margriet), de Hargalaan en aan de 's-Gravelandseweg (tussen de Burg. van Haarenlaan en de spoorbaan) ge schikt als carpoolpunten; - de carpoolers gaan te voet of met de fiets naar de woning van degene die rijdt; - de carpooler die rijdt, gaat langs de wo ningen van de meerijders; - de carpoolers gaan te voet of met de fiets naar de woning van degene die rijdt. In èén auto rijden ze naar een Par- keer-en-Reisstation. Vandaaruit gaan ze per openbaar vervoer naar het werk. Het is duidelijk, het aantal vormen van carpooling is bijzonder groot, leder clubje carpoolers kiest uiteraard voor de vorm die het beste past en kiest ook de dagen en tijdstippen waarop het mogelijk is met elkaar mee te rijden. De gemeente staat erg positief tegenover carpooling en denkt dat nog heel wat meer mensen zouden gaan carpoolen als zij geschikte carpoolers zouden kunnen vinden. Dat kan bijvoorbeeld via een con tact-rubriek in 't Stadserf. In deze rubriek worden gegevens vermeld van geïnteres seerden in carpooling. Wij zijn van plan in 't Stadserf van april met deze rubriek te starten. Wilt u met iemand meerijden of zoekt u meerijders, geef dat dan door aan Jan Langstraat, voorlichter van de dienst ge meentewerken, telefoon 4260500, toestel 324. Uw huisadres en werkadres worden dan in het volgende Stadserf opgenomen, waardoor het eerste contact kan worden gelegd en hopelijk zonder verdere hulp een aantal Schiedammers kan gaan carpoolen. Carpooling kan fileprobleem verlichten. Voor de bezoekers is dat vervelend. Er ontstaan onnodig lange wachttijden, men raakt geërgerd en doordat het zo druk is wordt men zelf gehaast, zodat het ge sprek met de medewerker van het Bureau Huisvesting niet datgene oplevert wat men er van verwachtte. Ook voor de me dewerkers van Bureau Huisvesting is deze beslissing beslist niet ideaal. Zij willen na tuurlijk voor iedereen de wachttijd beper ken en gaan dan soms sneller werken dan eigenlijk zou moeten. Vaak wordt ervaren dat niet iedere cliënt die tijd gegeven kan worden die nodig is om een goed ge- spreksresultaat te bereiken. Al een tijd worden er daarom voorbereidingen ge troffen om aan deze onbevredigende situ atie een eind te maken. Onderdeel van de beoogde verbetering van de dienstverle ning maakt uit: de invoering van een af- sprakenregeling. Met ingang van dinsdag 5 april 1988 kan het publiek voor de vol gende zaken alleen op afspraak bij Bu reau Huisvesting terecht: - inleveren aanvraag tot registratie als woningzoekende (inschrijving) - verlenging registratie als woningzoe kende (herinschrijving) - bespreking persoonlijke huisvestings problematiek - informatieverstrekking woonmogelijkhe- den in Schiedam Afspraken maken kan: telefonisch: 010- 4732111, toestel 396 van 08.30 tot 15.30 uur of persoonlijk bij de receptie van Bu reau Huisvesting (van 08.30-15.30), 's Gravenlandseweg 567, tweede verdie ping. Wie persoonlijk een afspraak maakt bij de balie krijgt dan een afspraakbeves tiging en wie telefonisch een afspraak maakt krijgt een schriftelijke bevestiging thuisgestuurd. De medewerkers van Bu reau Huisvesting hopen dat zij met behulp van deze afsprakenregeling iedereen de aandacht kunnen geven die men verdient. De afsprakenregeling kan alleen succes hebben met de medewerking van de be zoekers. Het kan immers voorkomen dat men een paar dagen moet wachten voor men terecht kan. Daar staat tegenover dat de medewerkers van Bureau Huisves ting alle nodige aandacht aan de bezoe kers kunnen besteden. Wachten op de gang omdat de wachtkamer overvol is zal tot het verleden behoren. 1 x i

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 21