Natuurcentrum maakt naam waar Het weer Gorzen krijgt goudkust kreisel Steun voorDavid in strijd met Goliath VAN RIJSWIJK RENAULT Stadsblad in Zuid-Holland De Boshoek heeft nationale allure *v Feestdag Eldos i FLEXA VERF 19.95 I Kasteelweg tijdelijk afgesloten een van de dealer voor Schiedam. op OP Ombudsvrouw VAN LOENEN VRIJDAG 8 APRIL 1988 40e JAARGANG, NUMMER 28 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - Natuur liefhebbers mogen dan graag wat mijmeren in de buitenlucht, als het nodig is, kunnen ze de handen ook flink uit de mouwen steken. Krap drie jaar ge leden schonk het stadsbe stuur de KNNV - helemaal voluit de Koninklijke Na tuurhistorische Vereniging afdeling Waterweg Noord - een leegstaand schoolge bouw in Woudhoek Noord om daar lezingen te orga niseren voor haar groeiend ledental. Nu mag je een gegeven paard natuurlijk nooit in de bek kijken, maar erg riant was dat on derkomen niet. Een beetje cijferwerk leerde vrij snel dat het zo'n 50.000 gulden aan materiaal alleen al zou kosten om de wel zeer op timistisch gekozen naam, „Natuurcentrum De Bos hoek" enigszins waar te maken. Op het eerste gezicht een onmo gelijke opgaaf, vooral omdat de overheid niet meer al te gul is met het verstrekken van kon tanten. Dat het de KNNV toch gelukt is iets goeds op poten te zetten op dat afgelegen lapje grond achter het Bachplein, is vooral te danken aan de tome loze inzet van een groep aktieve leden. Milieubesef De benodigde financiën werden beetje bij beetje bij elkaar ge schraapt met ludieke akties, sponsorwerving, het geven van cursussen en rondleidingen en het organiseren van dagtochten. Vooral voorzitter Wout van der Schalie betoonde zich een sym pathieke grootmeester in het be spelen van het aarzelend opko mend milieubesef van heel wat Schiedammers. Het legde zijn vereniging geen windeieren: SCHIEDAM - Vanaf 11 april worden er werkzaam heden uitgevoerd aan de Kasteelweg in Woudhoek- Noord. Er wordt gestart met het gedeelte tussen Wa terstokerstraat en Muiders- lotstraat. Daarna is het ge deelte tussen Muiderslot- straat en Scheepvaartweg aan de beurt. De rijbaan wordt geasfal teerd over een breedte van zeven meter. In verband met de parkeerdruk zullen tevens parkeerkommen in de zijberm worden aange legd. Ter hoogte van het Slot Haamstedepad wordt bo vendien een fietspad aange legd. In overleg met de omwo nenden is het oorspronkelij ke plan iets gewijzigd. Er zullen hier en daar vlucht heuvels worden aangelegd om het oversteken te verge makkelijken. De werkzaam heden zullen ongeveer 16 weken in beslag nemen. Omleidingen worden aange geven met oranje borden. SCHIEDAM - Het is een bijzonder nuchter volkje: de Gorzenezen. Toch steekt het ze stiekem wel eens een beetje dat hun ge zellige 'dorp in een stad' nog steeds af en toe als 'die arbeiderswijk' wordt betiteld. Die grap gaat waarschijnlijk binnenkort niet meer op. Als het stadsbestuur op 18 april haar Hat geeft, dan kan Schiedam-Zuid zich over een paar jaar op een echte goudkust beroemen. De omvangrijke face-lift, die op stapel staat voor het gebied Ridderkerksestraat, is begroot op negen mil joen gulden. Van dat be drag zullen behalve de Ridderkerkse ook de Den Bommelse, Lek- en Mid- delharnissestraat worden haar populariteit en bankreke ning stegen met de dag. De knutselbereidheid van een stel handige vrijwilligers - en dat twee jaar lang weekend in weekend uit - deden de rest. De Boshoek is omgetoverd in een natuurcentrum van nationale allure en beschikt onder meer over het grootste diorama van Zuid-Holland. Strikken Zo'n complete metamorfose is natuurlijk wel een feestje waard. De KNNV is erin geslaagd twee bekende Nederlanders (wie, dat is een goed bewaard geheim) te strikken om op zaterdag 23 april de officiële opening van haar tip-top onderkomen te ver richten. De rest van de dag zal in het teken staan van de na tuur met allerlei aktiviteiten voor jong en oud. De vereni ging hoopt op een recordop komst van belangstellenden uit de hele regio. De Boshoek is ook met openbaar vervoer ge makkelijk te bereiken (tramhal te Bachplein). Stationsplein 2, Schiedam. Telefoon (010) 4377099. b KENAULTi SCHIEDAM - Jeugdvereniging Eldos, gevestigd in Nieuwland viert zaterdag 9 april haar voor jaarsfeest. Iedere groep zal voor ouders en genodigden een to neelstukje, een zangstukje of een dansje brengen. Behalve deze aktiviteit verzorgt Jeugdvereniging Eldos voor haar leden nog een aantal ande re grote aktiviteiten zoals: Zo- opgeknapt, plus het Wil- helminaplein en een stukje Groenelaan. Het projectteam, dat in februari '85 in het leven werd geroepen, heeft deze week een lijvig rap port uitgebracht waarin alle plannen tot in de details zijn uitgewerkt. Een paar uitzonde ringen daargelaten zijn de be trokken buurtbewoners het zon der meer eens met het rapport. Zodra het college van burge meester en wethouders het groe ne licht geeft, wordt begonnen met het verwerven van de te slopen panden en het renoveren van de rest van het huizenbe stand. In totaal zullen er 120 nieuwe 2-, 3- en 4-kamerwonin- gen worden bijgebouwd. Vertraging Ook projectleider Jan Goed is het een pak van zijn hart, dat het stadsvernieuwingsplan Rid derkerksestraat - 'het duurste tot nu toe in Schiedam' - einde lijk rond is. Het verzet van een aantal bewoners tegen sloop van hun huis leverde de nodige vertraging op. Jan Goed: „Het is een moeilijk proces geweest. Ik vind het nog een wonder, als je 140 woningen wilt afbreken, dat je er zonder al te veel pro blemen uitkomt. Ik heb best be grip voor mensen, die zo ver groeid zijn met hun pand, dat ze er per se niet uitwillen". Over de sloop van de totale Ridderkerksestraat is ook bin nen het projectteam zélf nog geen eensgezindheid. Het colle ge moet nu gaan beslissen of ook de nummers 6 tot en met 16 - die. bouwkundig in goede staat verkeren - plaats moeten maken voor nieuwbouw. Jan Goed zou dat persoonlijk het beste vinden: „Het waren voor al de eigenaar-bewoners en huurders in dat blokje, die zo tegen sloop gekant waren. Juist daarom zijn we extra zorgvuldig geweest in onze overwegingen. Maar ik ben ervan overtuigd, dat het een rottige oplossing zou zijn om dat s'tuk te laten staan". Lang zag het ernaar uit, dat de negen 'dwarsliggers' uit de Rid derkerkse toch hun zin zouden krijgen. Totdat op de laatste van de drie info-avonden zes ei genaar-bewoners alsnog bereid waren te onderhandelen over aankoop door de gemeente en sloop. Waarschijnlijk uit angst, dat hun huis in de toekomst in waarde zou dalen. Op dit moment zijn er nog drie mensen over, die zich niet kun nen verenigen met de plannen. Jan Goed: „Hoe erg ik dat ook voor hen vind, ik denk toch dat ze zich moeten aanpassen aan wat de overgrote meerderheid wil". De gemeenteraad heeft de 18de april het laatste woord in de kwestie. SCHIEDAM - Ontwikke lingssamenwerking is niet meer uitsluitend een zaak die zich afspeelt op hoog niveau via ministers en Den Haag. Kleinschalige particuliere hulpprojekten schieten tegenwoordig als paddestoelen uit de grond. Dat komt waarschijnlijk omdat ze vaak tastbare re sultaten opleveren, zonder dat er al te grote bedragen mee gemoeid zijn. Alle be trokkenen krijgen bij wijze van spreken zichtbaar waar voor hun geld. Ook de adoptie van Somoto door de Nicaragua-vereni- ging Schiedam is één van die doelgerichte initiatie ven. Dat een grote groep stadgenoten in de zomer van '87 uit het grote aan bod juist Nicaragua uit koos om steun aan te ver lenen is zo vreemd nog niet. Het land zuchtte tijdenlang on der de dictatuur van Somoza. Toen de Sandinisten onder lei ding van Daniël Ortega acht jaar geleden de gehate president wisten te verdrijven, leek er verbetering in de situatie te ko men. Amerika, bang voor het communisme, zag dat anders en verleende de contra's (oud-aan hangers van Somoza) financiële steun met een uitputtende bin nenlandse oorlog als gevolg. Bovendien riep de VS een eco nomische boycot af tegen Nica ragua, die de zo noodzakelijke im- en export vrijwel onmoge lijk maakte. Heroïsche strijd De heroïsche strijd van de San dinisten om toch het levenspeil voor de bevolking te verbeteren ondervindt vooral in linkse westerse kringen veel sympa thie. Enigszins tweeslachtige maatregelen van Ortega, als het inperken van de persvrijheid onlangs, brachten daar geen verandering in. „Je schrikt je beeld wit als je ziet hoe keihard de Amerikanen daar te keer gaan. De hele opbouw in Nica ragua werd juist met zoveel ver ve op een aantal fronten aange pakt. Hele hoopvolle ontwikke lingen, in een werelddeel waar je verder pessimistisch van wordt, dreigen in de kiem ge smoord te worden. De Sandi nisten hebben nu ze de moed zelf dreigen te verliezen onze steun meer nodig dan ooit tevo ren," verklaart Bart de Leede, fraktie-voorzitter van de PSP, zijn lidmaatschap van de Nica- ragua-comité. Kontaktpersoon De vereniging presenteert zich pas tien maanden na de oprich ting omdat ze eerst een goed- doortimmerd plan wilde opstel len. Heel Nicaragua is ietwat te om vangrijk voor een hulpprojekt vanuit de Brandersstad. Van- d. ar dat er werd gekozen voor het adopteren van een plaats. Een landelijke organisatie gaf de namen op van drie gemeenten, die een aanvraag voor steun hadden ingediend. De keus viel op Somoto omdat daar vlak in de buurt de Schiedamse Sylvia Saakes woont en werkt. Zij is bereid om als kontaktpersoon op te treden en ervoor te zorgen dat geld en steun op de juiste plek terecht komen. Zitplaatsje In overleg met Isabel Moreals de Armijo, de vrouwelijke bur gemeester van Somoto - dat 21.000 inwoners telt - zijn in middels een drietal projekten uitgezocht. De casa de cultura - een cultu reel centrum waar oude volks kunsten in ere worden hersteld, zoals het vlechten met sisal - heeft dringend een overkapping nodig. De 25 jongeren, die daar werken zouden reusachtig ge holpen zijn met een bedrag waarvoor ze een dak boven hun hoofd kunnen kopen. De school in Somoto kampt met een ern stig bankentekort. Met 50 stoe len a 10,- per stuk zijn alle leerlingen verzekerd van een zitplaatsje. Een stel vrouwen die een moestuinenprojekt hebben opgezet, waar ze proberen ge zonde groenten te kweken, zit verlegen om een waterpomp en kruiwagens. Dat zijn voorlopig de dingen die het Nicaragua-co- mité hoopt te verwezenlijken. Ruchtbaarheid Uiteraard gaat dat niet zonder de hulp van andere Schiedam mers. Om wat meer ruchtbaar heid aan haar bestaan te geven zal het comité intensief deelne men aan de Noord- Zuid cam pagne (een aktie in het kader van ontwikkelingshulp van de Waterweg-Noord gemeenten) en inhaken op de landelijke aktie „fietsen voor Nicaragua". Bovendien worden er kontakten gelegd met scholen en zieken huizen (voor nog goede, afge schreven medische apparatuur). Lid of donateur worden van het Nicaragua-comité kost afhanke lijk van het netto inkomen van af 10,- per jaar. Aanmelden kan bij het secretariaat van de Vereniging Schiedam-Nicara- gua: p/a Burgemeester Knap- pertlaan 189a te Schiedam, tele foon 4731745. Automatisch lid worden kan door overmaking van de contributie op gironum mer 49 66 244. merkamp, duinenmars en kam- peerweekenden voor kinderen in de leeftijd van 7 tot 16 jaar. Daarnaast wordt aan de leden van Eldos gedurende de weke lijkse clubavonden de mogelijk heid geboden tot sport, spel en creativiteit. De jeugdvereniging heeft nog plaats voor een aantal leden in de leeftijd van 7-16 jaar. Informatie bij het secreta riaat van jeugdvereniging Eldos: dhr. R. M. Burcksen, tel. 010- 4582141. SER VICES TA Tl O NS MET DAG- en NACHT BEDIENING Speciale aanbieding SCHIEDAM - Vrouwen Ont moetingscentrum Barrika heeft met ingang van 1 maart een ei gen ombudsvrouw. Annie Torenvliet, die die funk- tie gaat vervullen, gaat vrouwen helpen bij het oplossen van hun problemen van allerlei aard en/of doorverwijzen naar de goede hulpverlenende instantie. De ombudsvrouw houdt spreekuur in de Lange Kerk straat 62 op dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur, dinsdag- avond van 19.00 tot 20.00 uur. Op deze tijden is zij ook telefo nisch te bereiken onder num mer 4734545. V <(v* Het diorama van de KNNV Bron: KNMI ZATERDAG 09/04 ZONDAG 10/04 perioden met zon wolkenvelden droog droog min. 3° midd.temp. 10° min. 3° midd.temp. 11' wind: NO-3 wind: W-3 MAANDAG 11/04 perioden met zon droog min. 2° midd.temp. 11° wind: N-3 De Ridderkerksestraat: op de nominatie om gesloopt te worden. Schiedammers adopteren stad in Nicaragua met in aanbouw zijnde supermoderne wasplaats aan de, 's-Gravelandseweg 395 te Schiedam Bij een volle tank ontvangt u 10% KORTING op die aanbiedingen in onze supershop en/of een SPORTFIETS (5 versnellingen, dames en heren, diverse kleuren) van 349.- voor179.- TRAVELCARD EUROCARD TANKNET V. RIJSWIJK CR. CARD VIASACARD Het Nicaragua- comité. Van links naar rechts: Jan Goed, Bart de Leede, Annelies Poolman, Armand van Puyvelde en Lies Dekker. Twee andere leden, de huisartsen Rene Koop en Lucy Pufkus ontbreken. óók couleur locale 750 cc, glans van 21,95 voor de bodemprijs van COLOR CENTER Dam 43 - Telefoon 4266192 Avontuur met grote gevolgen Zilveren jubileum Valeriuskoor Complex Merweheem geopend SCHIEDAM Lorentzlaan 010-4152016 SCHIEDAM Winkelcentrum Spaland 010-4703602 NIEUWERKERK A/D IJSSEL Winkelcentrum Reigerhof 01803-18137 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1