Leendert Ursem na Camel Trophy 55 Schiedam schaakt m m i m m H M m H schaakvereniging HZP SCHIED AM Of -nA 4' m m lü //////.- iÉ Hf W: S Vlaardingen doet niet mee aan „schone stad f ZUID-HOLLAND Zilver voor Arien de Wit f l k 1 TROPHY 1 f a m 4 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 13 APRIL 1988 v PAGINA 17 rimsL De winnende teams, links Murk en Leendert, in het midden de winnende Turken en rechts de Belgen, die op de tweede plaats eindigden. Arnold Veraart, de verte genwoordiger van Camel Ne derland, geeft Leendert nog wat goede raad. Van boven naar beneden: De Spanjaarden redden het op dit punt nog net om met veel kunst en vliegwerk hun auto weer op de weg te krijgen. Het Zwitserse team heeft wat minder geluk (foto 2, 3 en 4) en moet de wagen even later definitief verlaten. Voor hen is hier de Camel Trophy 88 afgelopen... UDJUNG PANDANG - In tra ditionele kleding gestoken dans groepen en honderden kleurig geklede kinderen met kleppers wachtten het grote konvooi op dat donderdagmiddag hier in de hoofdstad van Sulawesie aan kwam. Een feestelijk banket in het Makassar Golden Hotel zet te 's avonds definitief een punt achter de Camel Trophy 88. door: Aad van der Kruk Een avontuurlijke tocht door de jungle van Celebes waarbij een aantal special tasks de bestuur ders testten op hun kennis van navigatie en wagenbeheersing. Deze proeven werden, zoals we al meldden, het best afgelegd door het Turkse team, tweede werden onze zuiderburen en op de derde, maar niet minder eer volle plaats eindigden Leendert Ursem en Murk de Jong, die sa men met twee journalisten, Ton Roks en Peter Schouten, de monstertocht tot een goed einde wisten te brengen. Huiswaarts Vrijdag werd weer koers gezet richting Holland. Op elf kilome ter hoogte, in de Boeing 747 van Garuda, had 'UW THUIS- KRANT' nog een een gesprek met de Delftse Leendert. Om uit z'n eigen mond op te te- 'UW THUISKRANT'-redakteur Aad van der Kruk en Leen dert Ursem lessen even hun (grote) dorst in Rantepao. kenen wat hij nou de leukste be levenis vond tijdens deze drie weken durende rit. Leendert, na lang nadenken: „Alles was eigenlijk wel leuk, hoewel ik persoonlijk het 'lie ren' van de auto's, het slachten van kippen en die slang die we een keer in onze tent ontdekten, toch wel extra leuk vond. Slan gen zijn er trouwens dit jaar maar erg weinig te zien geweest, behalve die keer dat er een dode slang in iemands slaapzak door: Ben Riksen Het Zwarte Paard Schie dam 1 schaakte onlangs tegen De Baronie uit Bre da. Angstige voorgevoelens waren er, gezien het feit, dat de Bredaenaars onder andere vier spelers opstel den met een Elo-rating bo ven de 2000. HZP-Schie- dam ging kansloos ten on der: 7-1. Alleen Jim Klin- ge en Rocus van Opstal behaalden een half punt, de overige spelers, het past mij om daarover te zwijgen. Intern is de competitie bijzon der spannend. Nu weer lijkt Wim Versluis, die in een recht streeks duel Ben Riksen de baas bleef, de beste kansen te heb ben. Aad Juyn volgt direkt. Het grote peloton - om in wielerter- men te spreken - wordt aange voerd door Theo van Zessen, Frans Groeneweg, Rocus van Opstal, Jan Brand en Eric Emor. Het duel om de eerste plaats tussen Ben Riksen (wit) en Wim Versluis (zwart) verliep als volgt: 1. f2-f4 e7-e5 Het Fromm-gambiet; een agres sieve verdediging. 2. f4xe5 d7-d6; 3. e5xd6 Lf8xd6; 4. Pgl-O g7-g5; 5. d2- d4 g5-g4; 6. P13-e5 Ld6xe5; 7. d4xe5 Dd8xdl; 8. Kelxdl Pb8- c6; 9. Pbl-c3 Lc8-e6; 10. Lcl-g5 a7-a6 Hier wijkt zwart voor het eerst af van bestaande theorie. De zet a6 is profylaxe en bedoeld om een eventueel Pb5 te voorko men. 11. Pc3-e4 Pc6xe5; 12. Kdl-el Pe5-d7; 13. e2-e3 f7-f6; 14. Lg5- f4 0-0-0; 15. Lfl-d3 Pg8-e7; 16. Pe4-c3 h7-h5. De opening is voorbij. Zwart staat beter; zijn stukken staan beter opgesteld en de zwarte li- en g-pion stormen reeds drei gend naar voren. 17. Kel-f2 h5-h4; 18. Thl-el Pd7-e5 Dreigt vroeg of laat op O bin nen te komen. 19. Lf4xe5 f6xe5; 20. Kf2-e2 Td8-f8; 21. Tel-fl Tracht de zaak te neutraliseren. De g- en h-pion staan echter nog steeds dreigend opgesteld. 21g4-g3; 22. h2-h3 Pe7-d5; i Wm i A Jl (M wm Jl A A #S-: 23. Pc3xd5 Le6xd5; 24. e3-e4 Ld5-e6; 25. a2-a3 c7-c5; 26. c2- c3 Kc8-d7; 27. Ke2-e3 Kd7-e7; 28. b2-b4 c5xb4; 29. c3xb4 TfSxfl; 30. Talxfl Th8-c8; 31. Ke3-d2 Tc8-c7; 32. Ld3-e2 Le6- c8; 33. Le2-h5 Lc8-e6; 34. Lh5- g6 Wit staat nog steeds slecht, om dat e-, g- en h-pion op wit staan (i.e. dezelfde kleur als de loper). 34.Tc7-d7+; 35. Kd2-c3 Td7- c7+; 36. Kc3-b2 Tc7-c8; 37. Lg6-h5 Tc8-f8; 38. Lh5-f3. Ben Riksen (links) in de problemen tegen Wim Versluis. Op de achtergrond is Leo van Steenoven herkenbaar, een ande re crack uit het eerste achttal van HZP Schiedam. 38. Le6xh3! Het begin van het definitieve einde voor wit, met wie nu kansloos de vloer wordt aange veegd. 39. Tfl-hl Na 39. gxh3, Txf3; 40. TxO, 92 promoveert de g-pion. 39. Tf8xf3; 40. g2xf3 g3-g2; 41. Thl-gl Ke7-f6; 42. Kb2-c3 Kf6-g5; 43. Kc3-d2 Kg5-f4; 44. Kd2-e2 Kf4-g3; 45. Ke2-e3 Lh4- e6 Wit geeft op, legt het moede hoofd in de schoot. De h-pion zal oprukken tot het veld hl. Hoewel de strijd om het club kampioenschap nog een aantal weken duurt, zou deze partij wel eens van groot belang kun nen blijken te zijn. Overigens, de eerstvolgende thuiswedstrijd van HZP-Schiedam 1 is op za terdag 7 mei aanstaande, wan neer zal worden aangetreden te gen Volmac Rotterdam, adres Dwarsstraat 42. VLAARDINGEN - Als het aan het college van burge meester en wethouders van Vlaardingen ligt, doet deze stad dit jaar niet mee aan de jaarlijkse wedstrijd „de schoonste stad van Neder land". Deze wedstrijd wordt ieder jaar uitgeschreven door een aantal samenwerkende schoonmaakbedrijven. In het verleden was Vlaardin gen bij deze wedstrijd altijd paraat maar scoorde niet hoog. Gecontroleerd wer den dan onder andere een stationshal, de hal van een postkantoor en meer van dergelijke soort zaken. Na deze controle bleek dat Vlaardingen al direkt afviel voor het predikaat de schoonste stad van Neder land. Het college heeft nu beslo ten een brief te schrijven aan de Stichting Nederland Schoon (als organisatie) dat men van deelname afziet. In het verleden liet de plaatselijke schoonmaak- commissie (de raadscom missie voor financiën en bedrijven) weten het niet op prijs te stellen dat Vlaar dingen mee zou doen. Voorlopig houdt het Vlaar- dingse gemeentebestuur nog een slag om de arm. De be slissing wordt pas definitief als ook de raadscommissie neen tegen deelname zegt. Verwacht wordt dat dit in derdaad het geval zal zijn. in heel 71 edities met 'n oplage van 1,8 miljoen. werd gelegd als late 1 april grap. Ook wel aardig vond ik die keer dat de Belgen gesleept moesten worden. Ze namen daarvoor echter een veel te lange sleepka bel, wel zo'n meter of tien. Je snapt het al, toen ze een verve lend bochtje tegenkwamen wer den ze bijna van de weg getrok ken..." Leendert glundert nog een beet je na, hij ziet het weer voor zich, die stomme streek. Maar, willen we vervolgens weten, deed je zelf dan nooit eens iets waarvan je later zei 'dat was stom'? „Ja, da's niet zo moeilijk, daar loopt iedereen zich nog steeds dood om te lachen... Vlak voor één van de special tasks, we hadden nog tien minuten, moest ik de wagen parkeren en deed dat prompt in een bijna onzichtbare greppel langs de weg. Op eigen kracht kreeg ik de wagen er niet meer uit, dus moesten we de Land Rover er snel uitlieren." Hadden jullie een bepaalde taakverdeling in jullie team? Leendert: „Nee, eigenlijk niet. We deden alles samen, hoewel er natuurlijk dingen zij die de één beter doet dan de ander. Ik had bijvoorbeeld het meeste kontakt met de leiding, was wat meer bij de voorbereidingen be trokken en kan goed navigeren. Murk was op motorisch gebied onze steun en toeverlaat. Maar ik wilde niet de geschiedenis in gaan als navigator van deze Ca mel Trophy 88, ik wilde óók rij den..." Organisatie Hoe vond je de organisatie? „Heel erg strak, echt Ameri kaans. Er was dan ook totaal geen ruimte voor eigen initiatie ven. We kregen wel eens het ge voel dat de leiding dacht met een stel padvinders te maken te hebben. We zijn er later flink tegenin gegaan. Als we voorin het konvooi reden zorgden we er af en toe voor, uit het zicht van de anderen te komen en dan parkeerden we de wagen snel achter een restaurantje, 't Duurde meestal een uur voor het hele konvooi voorbij was, dus tijd zat om wat te eten en met de bewoners te praten. Aan het eind van het konvooi kro pen we er dan weer tussen. Fred, de monteur van Land Rover, reed altijd achteraan. Hij had ons al gauw in de gaten, maar wist al gauw dat hij dan van ons een schaaltje kippepo- ten kreeg toegeschoven. Fred hield dan ook mooi zijn mond. 's Avonds in het kamp, als de anderen naar bed gingen, na men wij het er ook altijd nog even van met een lekkere bor rel." Vrije tijd Had je veel vrije tijd? „In princi pe wel. We gingen dan 'de stad' in. Soms mochten we de auto meenemen, hoewel ze het liever niet hadden. We drinken wel eens wat... Verder trokken we steeds als groep op. Ik vond de internatio nale kontakten die je tijdens deze rit kon leggen eigenlijk het leukst. Sommigen van de ande re teams ken ik nu dan ook vrij goed. Anderen wat oppervlakki ger. Murk deed dat niet zo graag, dat kontakt zoeken met anderen..." Jury En nu? Leendert: „Ja, wat nu. We zitten nu automatisch in de jury voor de volgende voorse lecties. Daar doen alle oud-rij ders aan mee. En verder horen we dan ook bij de Camel Parti cipant Club, een gezellige club die elk jaar een reünie organi seert." Hoe vond je jullie voorbereiding, in vergelijking met die van de andere landenteams? „Prima. Sommige landenteams zijn naar gebieden geweest waar de omstandigheden vergelijk baar waren met Celebes. Onze voorbereiding was ook goed ge regeld, de Ardennen, Engeland. We reden de route van de Tul penrally. En als iemand ons vraagt waarom we dan geen be ter resultaat behaalden, moet ik toegeven dat die prestaties beter hadden kunnen zijn... Aan de voorbereiding heeft 't in ieder geval niet gelegen." Praatstoel Leendert zit op zijn praat(vlieg- tuig)stoel. Want er komen steeds meer leuke herinneringen bij hem boven. We noteren er een paar... „De eerste dagen hebben we erg veel bomen om moeten zagen. We hadden gelukkig motorza- gen dus dat was geen probleem. We kwamen op een kwade dag een boom met een doorsnee van zo'n anderhalve meter te gen. Ik kon toen m'n alpinisten- bloed weer eens niet bedwingen en ben tot bovenin dat ding ge klommen. Er heerst in die jun gle trouwens een 'onwijze' rust. Je ziet gigantisch mooie land schappen die je nooit meer ver geet. Vooral na zo'n tropische regenbui, dan zag je even later al dat water weer verdampen en hing er zo'n geheimzinnig sfeer tje in de bush. Stukken rijden over ongebaande wegen was ook leuk. Dat was dan meestal een pad waar een half jaar geleden voor het laatst een bulldozer doorheen was ge jaagd. Jammer dat we onze wa gens nooit eens dwars op zo'n pad mochten zetten om te pro beren de jungle in te rijden- We hebben ook nog eens een brug hersteld. Honderden bewo ners stonden toe te kijken. Op de manier waarop wij hun brug hestelden hadden zij dat nog nooit gezien. Zij blij..." Natuurlijk „Weet je wat ook handig was. Toen we langs de kust reden ontdekten we al snel een prima manier om zonder last van in- sekten eens lekker te kunnen 'poepen'... Gewoon in zee, spoel je gelijk lekker schoon en je hoeft niet in het gras, waar van alles tussen kan schuilen, te gaan zitten. Je moest alleen even uitkijken hoe de stroming was." r - 1 Jm #1 Nog meer leuke dingen? probe ren we maar even, nu Leendert toch op dreef is. „Ik heb liever gerichte vragen" zegt hij, maar even later brandt hij toch weer los... „We zaten eens een keer rijst te koken. Komt er zo'n inlands vrouwtje bij staan die hoofd schuddend toe staat te kijken. Wij mikten namelijk alles in één pan. Lekker makkelijk. Zij was het er duidelijk niet mee eens. Wij beduidden haar toen dat zij het wel mocht doen en daarna hadden we binnen het half uur een heerlijke maaltijd. We beloonden haar met allerlei blikjes, sardientjes en zo. Alleen het blikje Cola dat we haar eerder gaven kwam ook in de rijst terecht. Zij had ons er van alles in zien gooien dus dacht, dan dit spul ook maar..." Boeggolf „Ook wel leuk vond ik die keer dat Sky Channel opnamen stond te maken toen we door het water reden. Ik gaf meteen wat meer gas dan normaal en veroorzaakte daarmee een enor me vloedgolf waardoor het wa ter over ons dak spoelde. Ik hou daar wel van, een beetje ruiger doen dan de anderen..." Dat Leendert zo is hebben we zelf ook al eens kunnen consta teren en schrijven. Want ook voor de Nederlandse camera's liet Leendert zich een keer ver leiden tot wat meer aktie. Lek ker ruig doen. Wat toen bijna uitliep op een slippertje in een lager gelegen rijstveld. Leendert daar zelf over: „Soms maakte ik op de simpelste stuk ken fouten. Hoe moeilijker, hoe beter het ging. Beetje noncha lant misschien, maar ik heb nou eenmaal wat spanning nodig om te kunnen presteren. Om m'n concentratie op te voeren. Ook bij mijn studie is dat zo. Een paar uur voor het echt noodzakelijk is iets te kennen ga ik aan de slag. En dat gaat me dan steeds uitstekend af." Terug Op Schiphol staat een groep mensen de Celebes-gangers op te wachten. Drie uur vertraging hebben we opgelopen. Het is niet te zien aan de Delftse stu denten die Leendert komen ver welkomen. In Hilton wordt af scheid genomen. Maar niet voordat het team, met Hein van Nievelt, Gerorge Vonk en ondergetekende (gekleed) ken nis hebben moeten maken met het water van het Hilton-zwem- bad. En er was al zo'n groot temperatuurverschil. Leendert en Murk ontvan gen uit handen van de burge meester van Udjung Pandang een fraai stukje houtsnijwerk. SCHIEDAM - Op zondag 10 april 1988 werden in Dieteren de open Limburgse karate kampioenschappen voor lagere banden (tot blauwe band) gehouden. Arien de Wit (foto) van Budo Instituut Weeland wist vijf partijen in winst om te zetten. In de finale moest hij na verlenging ge noegen nemen met een ver diende tweede plaats. In totaal waren ruim 100 karateka's naar Limburg gekomen voor dit kampi oenschap. Ww Ik wil niet als navigator de geschiedenis in gaan 'fVW/A tyy///. H 99 f w vit

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 17