Schiedam pas in '55 volledig geëlektrificeerd TOR nét zo duur als IKEA SM EMMS sloep nu zeilschip Schielandgalerie zoekt het dicht bij huis Dormaël maakt van uw slaapkamer een leefkamer. AVOND-PABO VERINGMEIER TANDTECHNIEK VOORLICHTINGSAVOND Ar Kethel nu al in de ban van Koninginnedag Kettingbotsing Y BVSO start met wijkwinkel Gebit stuk? HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 15 APRIL 1988 PAGINA 3 SCHIEDAM - Een maat schappij zonder elektrici teit is voor velen nauwe lijks voor te stellen. Want wat zou het betekenen? Geen telefoon. Geen com puter. Radio en teevee? Vergeet 't maar! Zelfs geen ontvangst van Neder land 3; en dat zou toch „zonde" zijn. Was Schie dam een voorloper met stroomvoorziening? geen denken aan. Op 4 april 1913 werd het „Electrici- teitsbedrijf der Gemeente Schiedam" opgericht. Ter wijl de „aangeschoten" Schiedammer in de sche mer van een vleermuis brander op een gietijzeren paal naar huis waggelde, werd in Sheffield, Enge land, een voetbalwedstrijd afgewerkt bij licht van elektrische booglampen. Om maar een voorbeeld te noemen. De interesse van de Nederlandse kranten voor de snel op elkaar vol gende ontwikkelingen met elektriciteit was groot, maar Nederland aarzelde. Rotterdam en Schiedam introduceerden een elektri citeitsvoorziening die vanaf de start al verouderd, zo niet bejaard was. „Bij de elektrificering van Schiedam ging het echter om een zuiver industrieel belang en daarvan had het gros van de ge meenteraadsleden - zelf distilla teur, koopman of bankier kaas gegeten," valt er in „Schiedam Elektrisch", een dun boekje dat huisschrijver van de ONS, Hans van der Sloot, ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Schiedamse Electrici- teitsbedrijf schreef, letterlijk te lezen. In de branffersindustrie was geen droog brood te verdienen. Van de 400 distilleerderijen in de toptijd, waren er begin deze eeuw slechts een tiental over. Het verlangen van de stadsbe stuurders naar een stabiele in dustrie - de havenaktiviteiten in Rotterdam maakte stormachtige ontwikkelingen door - was een uitgebreid opstel noemt. Angst Stroom afnemen van de Maas stad ligt meer voor de hand. De centrale aldaar zou de verwach te Schiedamse bevolkingsgroei wel bijbenen. Maar de angst om Rotterdam met beide handen binnen te laten, zit er bij de stadsbestuurders flink in. Hille- gersberg, Overschie en gemeen ten aan de andere kant van het water waren opgeslokt, geanne xeerd. Schiedam en Vlaardin- gen werden al genoemd als po tentiële kandidaten. Maar een Werken in een hoogspanningsruimte was niet eens zo heel lang geleden letterlijk een zware klus gemeente inlijven die zelf de in dustriële ontwikkeling hoog in het vaandel heeft staan, dat ge beurde niet. Een stelling die in Den Haag nog eens dunnetjes werd onderschreven. Met de in gebruikname van het transfor matiehuis aan de Broersvest op 4 april 1913 brak eindelijk de nieuwe tijd aan. Verlichting Die nieuwe tijd zou voor vele burgers nog jaren duren. De eerste straten: Hoogstraat en Dam werden in 1918 elektrisch verlicht. Pas na '55 kon men spreken van een volledig geëlek trificeerd Schiedam. (*Bron: „Schiedam Electrisch"). de 'peperbus' in vroeger dagen 99 99 SCHIEDAM - „De nieuwe affi ches zoals deze thans te zien zijn op de wagens van de reini ging is eigenlijk een groot la chertje. In de binnenstad van Schiedam zie je inderdaad wel eens iemand van de reiniging die de straat aanveegt, maar je moet bijvoorbeeld niet in het oosten van Schiedam komen, want daar is het een grote rom mel. Niet alleen wat op de straat gegooid wordt, maar kijk ook eens tussen de struiken. Ik wil als voorbeeld noemen de struiken rond de school „De Pe perklip" aan de Fahrenheit- straat en rond Trefpunt Oost in de Celsiusstraat. De straten in deze omgeving worden maar zelden aangeveegd. Als een jury in dit deel van Schiedam zou moeten beoordelen of Schiedam tot de schoonste stad van Ne derland gerekend kan worden, dan zou dit naar mijn mening negatief uitvallen. Als u wilt dat het jubileum van het reinigingsbedrijf echt een feest wordt, dan zou ik willen verzoeken van bovenstaande nota te nemen of de moeite te nemen zelf eens te gaan kijken. J. van de Zanden-Valk" groot. Zelf een haven in exploi tatie nemen, ging te ver. Schie dam moest en zou een prima vestigingsplaats worden voor de grote werfmaatschappijen. Met alle luxe en comfort: zo ook stroom. Ruil Een eigen centrale had de „Je- neverstad" niet. Die is er overi gens nooit gekomen. In 1910 onderhandelde Schiedam met big brother Rotterdam. De be sprekingen over stroomaanvoer stagneren een jaar later als Delft veel voelt voor een „ruil". Zij het Schiedamse drinkwater en de Brandersstad energie. Er wa ren voordelen: bijvoorbeeld een gunstig energietarief; de Oranje stad legde hoogspanningsnet tot gemeentegrens aan en bemoeide zich met de technische en orga nisatorische rompslomp. Toch gaat de deal niet door. Want Delft zou een blok aan het been worden. „Delft immers stond een andere groei voor ogen en zou op die manier slechts profi teren van de expansie aan de waterweg, waar het voor de rest part noch deel aan had," schrijft Hans van de Sloot, die zijn 30 pagina's tellend boekje meer SCHIEDAM - De scoutinggroep „Burgemeester van Haaren" doopt aanstaande zaterdag 16 april het zeil- en motorschip „Erik-Willem". Dit schip is in eigen beheer gebouwd met me dewerking van vele vrijwilligers die de toekomstige gebruikers ter zijde hebben gestaan met raad en daad. Het casco is een voormalige reddingssloep afkomstig van een booreiland. De laatste zes maanden is er zeer hard gewerkt, voornamelijk in de avonduren. Hoewel het schip nog niet ge heel voltooid is, kan men toch een goede indruk krijgen, hoe het schip er uiteindelijk zal gaan uitzien. De Erik-Willem is elf meter lang en vier meter breed en wordt een zeewaardig tour zeiljacht, geschikt voor ongeveer tien bemanningsleden in de leeftijd van 18 tot 23 jaar. In het komende najaar zullen de masten worden geplaatst. Eenmaal zover zal het accent van de aktiviteiten gaan liggen bij het opdoen van zeezeilervaring. Met deze ervaring ligt het dan in de bedoeling uiteindelijk naar zuidelijk Engeland te va ren in de zomer van 1989. Een Engelse scoutinggroep met ge lijkgerichte aktiviteiten heeft de bemanning reeds goede raad en een ligplaats in Zuid-Engeland toegezegd. Aanstaande zater dag zal een ieder die geïnteresseerd is zelf polshoogte kunnen komen nemen op Lange Haven 11 waar de plechtigheid om ongeveer half elf een aanvang zal nemen. SCHIEDAM - Je hoeft je niet lang af te vragen of Kethel ook dit jaar weer op 30 april de aan dacht op zich wil vestigen. Donderdagavond 7 april waren er een dnetal mensen van de SCHIEDAM - Een vracht wagen heeft eergisteren om streeks vijf uur een ketting botsing veroorzaakt op de A4, net voor de Beneluxtun- nel. Wegens filevorming remden zeven wagens sterk af. De chauffeur van de vrachtwagen overzag de si tuatie niet en knalde zo hard op de voor hem rijden de auto dat in totaal zeven personenwagens als lege blikjes limonade in elkaar werden gedrukt. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Oranje Vereniging „Wilhelmi- na" aktief. Komend vanaf de Schiedamse- weg treft men ter hoogte van Restaurant 't Oude Raedthuys een levensgroot spandoek met de tekst „Koninginnedag in Ke thel". Het andere spandoek hangt aan de Noordkant van het Dorp. De eerste affiches en raambiljetten zijn ook al weer te zien. Er komt een uitgebreider program ma dan in voorgaande jaren. En dat uiteraard ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van ko ningin Beatrix. Extra attrakties op de feest- markt zijn een luchtkussen voor de jeugd, een kop van jut, een schiettent, klepelhangen, paal- klimmen, ringsteken en een rad van avontuur, en niet te verge ten in de avond het inmiddels vermaarde Oranjebal. Kethel is er nu al praktisch klaar voor. Op 21 april aanstaande houdt de religieus spiritistische vereni ging „Harmonia" Schiedam in het wijkcentrum Blauwe Brug, Bachplein een forumavond. Vragen kunnen mondeling of schriftelijk gesteld worden. Ook zijn er magnetiseurs aanwezig. De avond is voor iedereen gra- ,tis toegankelijk. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - De Schie landgalerie heeft het dit maal dicht bij huis ge zocht. Twee stadgenotes én een Vlaardingse en een Rotterdamse laten in de vi trines van het ziekenhuis iets van hun werk zien. Bij de Rietveldboutique op de Stadhouderslaan expo seren Ineke Nolet-Roelfze- ma en Jeanne Koipers- hoek, allebei afkomstig uit Schiedam. De eerste stu deerde in '73 af aan de Rotterdamse academie en is een dochter van de zo genaamde figuratieve school. Haar werk bestaat voornamelijk uit dier- en vrouwfiguren gego ten in brons. Ook exposeert zij een vijftal stenen plastieken ge houwen uit hardsteen, dit is de blauw-grijze steen, die in het verleden veel gebruikt werd voor stoepen en stoepranden. De beelden hebben een verha lend, soms geestig, dan weer vertederend karakter. De wandkleden van Jeanne Korpershoek zijn meer abstract van sfeer. Titels ontbreken bij haar werkstukken, die de toe schouwer inspireren hun fanta sie de vrije loop te laten. Gré Castricum startte haar car rière op de academie in Rotter dam, volgde lessen bij Sjef Hen- derickx en ook bij Joop van Meel 'via de kunstklas van het Stedelijk Museum. Haar voor liefde voor de natuur komt dui delijk tot uiting in haar aquarel len, die te bezichtigen zijn in de polikliniek op de BK-laan. De Rotteramse Corrie van Driel tenslotte, exposeert óók op de Stadhouderslaan een aan tal tekeningen, die de neerslag zijn van een doorbraak in haar stijl en werken nog niet zo lang geleden. Heel bewust stelt Cor rie van Driel haar talenten in dienst van een hogere macht, die ze haar heeft geschonken. De viervrouws-expositie is te be zichtigen van 2 april tot en met 14 mei. De openingstijden zijn als volgt: Galerie Stadhouderslaan dage lijks van 9.00-20.00 uur. Galerie Polikliniek B.K.-laan van 9.00-17.00 uur op werkda gen. SCHIEDAM - „Mensen zien de meubels die wij maken als een investering, dat vind ik het leuke. Niet zoals IKEA, waar de meu bels er best goed uitzien, maar je om de drie jaar naar toe moet om nieuwe te kopen. Uiteindelijk zijn wij dus net zo duur. En de mensen kunnen de winkel marge gebruiken voor al lerlei extra's. Aan het woord zijn Joost Kalk- hoven (30) en Paul Gunneweg (23) van Meubelmakerij TOR (Technische Ontwerp Realisa tie). Na jaren ieder met plannen rondgelopen te hebben, kwa men de beide Schiedammers toevallig in kontakt met elkaar. „Een meubelmakerij kun je niet in je eentje beginnen, denk al leen maar aan die platen multi plex als je die alleen moet sjou wen." Joost deed de Academie voor Beeldende Kunsten en Paul leerde het vak op de MTS waar bij hij ook stage liep bij de be kende Amsterdamse pianobou wer Christofori. Sinds 1 novem ber vorig jaar bestaat TOR offi cieel. „We hadden in de krant gelezen dat er bedrijfsruimte in de Overschiesestraat te huur stond. In oktober konden we erin. Eerst hebben we de nodige voorzieningen getroffen. Daar na kwamen de machines erin. Door overal te informeren, ad vertenties te lezen, machinehan delaren af te gaan en een dosis geluk zijn we aan tweedehands "machines gekomen. Die machi nes zijn waanzinnig kostbaar als je ze nieuw moet kopen. We hebben nu een cirkel- en lint zaag, schaafplank, platenzaag, draaibank, freesmachine, fineer- pers en, onze laatste aanwinst, een langgatboor. Alle machines zijn eerst door ons uit elkaar ge haald, schoongemaakt en ge- bruiksgereed gemaakt, want bij aanschaf bevonden ze zich in deplorabele staat." Klandizie Over klandizie hebben beide ondernemers nooit te klagen ge had. „Van bevriende ontwer pers kregen we allerlei opdrach ten om uit te voeren," vertelt Joost. „De eerste opdracht was van het museumrestaurant van het Museum voor Land en Vol- kerenkunde in Rotterdam. Acht tafels hebben we voor ze ge maakt. We hebben nooit recla me hoeven maken, we hebben het razend druk. Onze klanten maken reclame voor ons en mond-tot-mond reclame is de beste reclame die je kunt heb ben." Momenteel zijn beide meubel makers bezig met een aantal buffetten voor een Indonesisch restaurant in Eindhoven. Meu belmakerij TOR werkt niet al leen voor bedrijven. Paul hier over: „Ook particulieren kun- Salontafel naar ontwerp van Jaap van Heest SCHIEDAM - De Bewo nersvereniging Schiedam- Oost (BVSO) start in mei met een „wijkwinkel", om zodoende de vele vragen van de bewoners over sub sidies, onderhoud aan wo ningen, woonlasten en uit keringen te kunnen beant woorden. De BVSO heeft eigenlijk een groot pro bleem: gebrek aan vrijwilli gers. De bestuursleden we ten uit ervaring dat een flink aantal mensen best in zo'n wijkwinkel wil helpen, maar simpelweg last van plankenkoorts heeft. Juist met deze groep wil de BVSO in kontakt treden. Informatie en aanmelding: A. de Wolf, voorzitter BVSO, tel. 4270831. Joost Kalkhoven en Paul Gunneweg: vakmanschap is meesterschap. nen bij ons terecht, met hun ei gen ideeën. Die mensen kunnen in de winkel niet vinden wat ze zoeken. Ze kunnen zelf met een ontwerp komen. Als ze geen ontwerp hebben, kunnen we aan hun wensen voldoen door het inschakelen van ontwerpers met wie wij werken. Ook voor restauraties kan men bij ons te recht. Zo hebben we laatst nog een pianokruk gerestaureerd." Plannen Paul en Joost hebben nog volop plannen: „Voorlopig is de or derportefeuille nog flink gevuld. We kunnen niets laten zien om dat alles al bij voorbaat is ver kocht. In de toekomst willen we een TOR-collectie meubelen ontwerpen die dan in verschil lende meubelzaken wordt ver kocht." Verschillende meubelen die ge maakt zijn door TOR zijn ver leden jaar te zien geweest in het Centraal Museum van Utrecht tijdens de tentoonstelling Hol land in Vorm. Ook dit jaar zul len ontwerpers meubelstukken van TOR laten zien op de inter nationale meubelbiennale in Kortrijk (België). Wie meer wil weten van hun aktiviteiten kan zich in verbin ding stellen met Meubelmakerij TOR, Overschiesestraat 67a, Schiedam (tel. 010-4736580). Algemene diensten Weekenddiensten huis-" artsen: Voor spoedgeval-* len telefoon 4206611. Ambulance nodig? Bel', direkt 4333300. Apotheekhulp voor' spoedrecepten: Telefoorf 4264018 of 4737674. Tandartsdienst: G. M/, Schuurman, Warande 156, tel. 4265271. Alleen op het spreekuur zater- dag en zondag van 17.00- 18.00 uur. Eerste hulp dag en nacht ook in het week end: gebouw Stadhou derslaan. Schieland ziekenhuis: Gebouw Burg. Knappert- laan 25 en gebouw Stad houderslaan 98, Schie dam, telefoon 4733733, (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektij den algemeen: 13.45-14.30 uur; 18.45-19.45 uur. IC/CCU afdeling: 13.45- 14.15 uur; 18.45-19.15 uur. PAAZ, za., zo. en wo. 13.45-14.30 uur en 18.45- 19.45 uur, andere dagen 18.45-19.45 uur. Kraam- afdeling: 13.45-14.30 uur; 19.00-20.00 uur. Kinder afdeling: 10.00-12.00 uur; 14.30-19.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": voor spoedgevallen tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beverenstraat 40, te lefoon 4268013, inl. tij-_ dens kantooruren: maan dag, dinsdag en woens-_ dag van 09.00-12.00 uur. Vervoer invaliden en be jaarden: telefoon 4267975 dagelijks van 12.00-13.00 uur en van 17.00-19.00 uur. Kruisvereniging Schie dam: Kantoor: van Swindensingel 40, tel.. 4739900. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van. 8.30-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn v. Swindensingel 40, maandag t/m vrijdag van,'; 15.00-17.00 uur; magazijn Bachplein 588, maandag- t/m vrijdag, van 8.30-- 16.15 uur. Weekend dienst informatie: tel. 4739900. Waarnemende Dieren artsen: Voor dierenarts De Kaper, telefoon 4268234. Voor dierenarts Visee, telefoon 4704022. Voor dierenarts P. M. C. A. van Eerd, L. van Eerd-van Toor, telefoon 4734819. Dierenbescherming: Dierentehuis Hargahoe- ve, Sportlaan 2, Schie dam, telefoon 4714151. Vogelasiel KNNV Bab- bersmolen. Volkstuinen complex „Vijfsluizen", telefoon 4713362. Een beeld van Ineke Nolet-Roelfzema Dormaël. Voor 't slapen gaan. In augustus start een dag/avondop- leiding voor het beroep van leraar basisonderwijs aan de PABO's te Rotterdam en Dordrecht. De oplei ding is bestemd voor volwassenen, die in de avonduren een HBO-oplei- ding willen volgen en die tevens in de gelegenheid zijn enkele dagen per maand stage te lopen. Een folder met meer informatie kunt u telefonisch aanvragen. donderdag 21 april, 19.00 - 21.00 uur op de beide PABO's Stroomvoorziening luidt nieuw tijdperk in «MauattAig Schiedam in vorm UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ. Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-87 Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak Een slaapkamer moet behaaglijk, komfortabel en sfeervol zijn. De inrichting hangt natuurlijk af van uw persoonlijke smaak Dormaël kombineert het een met het ander: slaapkamers, bed den en bedsystemen in de meest uiteenlopende stijlen en uitvoeringen Mooi, maar ook praktisch in -Au gebruik. Datzelfde geldt voor onze bed mode Wij adviseren u graag over talrijke mogelijkheden. En dat zijn er heel wat! Leiderdorp: Winkelcentrum Winkelhof, tel: 071 -414502 (150 meter van 't Meubel plein). Rotterdam: Coolsingel 53, tel: 010-4114767. Utrecht: Zeelantlaan 27, Ka naleneiland, tel: 030-883004 Zeist: Voorheuvel 41, tel: 03404-16055 Veenendaal: Markt 9, tel: 08385-10263 Amersfoort: Kamp 61, tel: 033-723770.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 3