Wm Goed is goedkoop bij Albert Heijn. Facelift voor Watersporters weerleggen kritiek „De Bommelse" Liduinafeest luisterrijk gevierd a Spraakmakend experiment van start in Zuid „js Stadsblad r Zuid- Holland Spelevaren als hamerstuk PvdA op bezoek in Schiedam-Oost Mten.-2'jnoe Gerard Koot en Roel de Veld voelen zich door de Lange Ha venbewoners als een stelletje 'piraten' afgeschilderd. „Wat is nou een steiger met een lengte van twintig meter. Daar kunnen hoogstens vier bootjes afme ren," bromt Koot, die vanaf zijn jonge jaren helemaal mes- jogge is van de watersport. „Het beeld van de watersporter tij dens de Molendagen en bran dersfeesten is volkomen ir reëel," legt Roel de Veld uit, terwijl hij een blik werpt naar zijn zojuist geverfde zeilboot. „Dan is er geen sprake van doorvaart, iedereen blijft een aantal dagen liggen, familie komt langs. Volkomen logisch: het is toch feest." Plannen Tijdens een informatie-avond, verleden week, ontvouwde de gemeente plannen om perma nente ligplaatsen voor de histo rische beroepsvaart en afmeer- mogelijkheden voor de water sporter te maken. Vooral dat laatste stuitte op zwaar geschut van de havenbewoners. Water sporters bezorgen niet alleen overlast met hun familiefeestjes en barbecuepartijtjes aan boord, maar trekken ook onrust (dron ken jongeren rennen over de ka juiten, diefstal, enzovoort) naar zich toe, was de kritiek op de plannen van de stadsbestuur ders. grandioze voorjaarsmodeshow Sportsjaak La Belle Epoque WOENSDAG 20 APRIL 1988 40e JAARGANG, NUMMER 32 OPLAGE 39.700 SCHIEDAM - Het toe komstbeeld van Lange Ha venbewoner C. Marcus is wat somber. Zelfs de futen houden het voor gezien, denkt hij, als de kade voor zijn huisdeur wordt benut als afmeerplaats. Maan dagavond tijdens een ver gadering van de gemeente raad deelde Marcus 34 te keningen uit onder de aan wezigen. „Eerst heb ik al mijn bezwaren opgeschre ven, maar dat lukte niet erg. Daarom heb ik het maar in beeld gebracht. Mocht dit onvoldoende duidelijk zijn, liet Marcus de leden van het college en de gemeenteraad weten, „dan nodig ik u voor een excursie uit." Het voorstel De toekomstvisie op de Lange Haven van C. Marcus van het college om geld beschikbaar te stellen voor het creëren van ligplaatsen en afmeermogelijkheden, was niet meer dan een ha merslag. „Een vergadering van pakweg tien minuten! Gaat dat altijd zo snel. Krijgen de gemeenteraads leden nou presentiegeld. Hoe zit dat?", vroeg Mar cus zich openlijk af. SCHIEDAM - Een afvaardiging van de PvdA gaat donderdag middag op bezoek in Schiedam- Oost. Dit wijkbezoek is het tweede 'van een reeks wijkgerichte akti- viteiten: in oktober 1987 is met de wijk Nieuwland gestart. Leden van de PvdA-fraktie en van het Afdelingsbestuur bren gen, verdeeld over vijf, op ver schillende tijdstippen startende groepen een bezoek aan diverse lokaties in de wijk, zoals tiet wijkcentrum Oost, en het Tref punt Oost. Behalve „De Peper klip" en „De Singel" worden ook de Julianaschool en de Prinses Beatrixschool bezocht. Er vinden onder andere ge sprekken plaats met vertegen woordigers van de bewonersver eniging, en met leden van de Werkgroep Bejaardenzorg. Zo wel fraktievoorzitter Gé Brou wer als afdelingsvoorzitter Peter Stadhouders nemen deel aan dit wijkbezoek, dat na overleg met diverse organisaties, is georgani seerd door Afdelingsbestuur en fraktie van de PvdA-Schiedam. SCHIEDAM - „Een wa tersporter is van huis uit een rustig type. In de win ter ligt de boot aan de kant en worden allerlei klusjes opgeknapt. Als het vaar- seizoen begint, trekt hij erop uit. Binnendoor via Delft, Voorschoten en Lei den, of buitenom, via de grote rivieren, naar het IJsselmeer bijvoorbeeld. Als de watersporter, na een hele dag varen, in Muiden of Hoorn aan komt, is hij doodmoe en duikt direkt z'n kooi in. Braspartijen aan dek! Uri neren tegen gevels! Ach, misschien is het een keer gebeurd. Maar zulke los bandigheden zijn ons vreemd. Geloof ons, op een camping gebeuren wel an dere dingen!" SCHIEDAM - De Gorzen lijkt koploper te worden als het gaat om spraakma kende stadsverniquwings- projekten. Eerst al kostte het kapitalen om de grond van het voormalige GTB- terrein zodanig te reinigen, dat er op gebouwd kon worden. Jarenlange strijd tussen ^bewoners en het stadsbestuur voorkwam de geplande sloop van de Sommelsdijksestraat. En ook aan de complete face lift voor het stuk Ridder- kerksestraat en omgeving, die zo rond 1990 van start moet gaan, kleven de nodi ge haken en ogen. Het is om te beginnen al het duurste plan, waar de ge meente ooit haar fiat aan heeft gegeven. Het voorne men om „de Ridderkerk- se", zoals de straat in de volksmond heet, geheel af te breken, stuitte op hevi ge tegenstand bij de eige naars en huurders van een aantal nog redelijke pan den. Pas na lange discus sies en veel vertraging kon alle onenigheid nog niet eens zo heel lang geleden in der minne geschikt worden. Terwijl de ruzies over wel of geen sloop in alle openheid werden uit gevochten, hield achter de schermen een heel wat nij pender probleem de ge moederen stevig bezig. De hele buurt plat gooien was duidelijk ietwat te begrotelijk, maar met name de huizen in de aangrenzende Den Bommelse- straat verkeerden in een slechte conditie. De oudbouw zou bij de geplande nieuwbouw staan als de bekende vlag op de mod derschuit. Het was bewoners- deskundige Hans van der Zant die in eerste instantie het idee aandroeg voor „collectieve wo ningverbetering", een voor Schiedam uniek experiment. Kortingen Als bouwkundige had hij in an dere steden een aantal van dat soort projekten met veel succes van de grond zien komen. De Den Bommelsestraat leek hem de ideale plek om het systeem ook eens in de Brandersstad uit te proberen. Van der Zant: „Vooral de'ach tergevels van de huizen aan de oneven zijde van de Den Bom melsestraat zien er slecht uit. Knap je dan met zijn allen tege lijk als eigenaars/bewoners en huurders in een keef zo'n hele rij op dezelfde manier op, dan kun je overal, bij aannemers bijvoorbeeld, vrij grote kortin gen bedingen. Ik wist dat de Provincie bereid is dit soort proeven extra te subsidiëren. Ook de gemeente heeft voor verhuurders uiterst aantrekkelij- Hans van der Zant ke subsidiemogelijkheden. Tot zover lijkt mijn oplossing dus nogal voor de hand liggend en makkelijk haalbaar. Alleen voor eigenaar/bewoners - en dat zijn er velen in de Den Bommelse - zijn de financiële regelingen heel wat minder gunstig. Om het noodzakelijke extra geld los te krijgen, moet je allemaal op een lijn zitten. En het is een hele klus om dat voor elkaar te boksen." Lokkertjes Samen met een al vlot opgerich te werkgroep hield Van der Zant een enquete onder alle be woners. Die bleken stuk voor stuk bereid hun pand op te knappen en daar ook zelf tijd en geld in te investeren. De be- wonersdeskundige: „Dat was ei genlijk ook te verwachten. We konden een aantal aardige lok kertjes aanbieden. De tuinen van de Den Bommelsestraat - nu in feite niet meer dan een plaatsje - kunnen dankzij de sloop van de Ridderkerkse ver groot en van een berging voor zien worden. De buitengevels zijn bij alle panden zonder uitzondering aan vernieuwing toe. Met een beetje meer moeite is het moge lijk dan meteen maar de bene den- en bovenverdieping iets ruimer te maken. Grofweg be cijferd zou dat met een eigen bijdrage van zo'n acht a negen duizend gulden mogelijk moeten zijn. Voorwaarde is dan wel, dat de gemeente de vaak niet zo draagkrachtige eigenaren - niet iedereen heeft een goeie baan - de helpende hand toe steekt." Toehappen Of het stadsbestuur dat ook zal doen is nu nog de enige grote vraag. De provincie heeft in middels een uitgebreid rapport van de werkgroep volledig goedgekeurd en een bedrag van een ton toegezegd. Daarvan kunnen een bouwkundige en een sociaal begeleider, die het projekt verder op poten moeten zetten, betaald worden. Van der Zant heeft er alle vertrouwen in dat de gemeente toe zal happen: „Er is al zoveel geld, tijd en moeite in het plan gestoken, dat er geen weg terug meer is. In andere steden is het gelukt, dus kan hel hier ook. De gemeente zou bijvoorbeeld woningen op kunnen kopen en dan zelf als huisbaas mee kunnen doen met het projekt. Als je van een buurt op toch betrekkelijk sim pele wijze een juweeltje kan ma ken, dan ben je toch gek als je zo'n kans laat liggen." TV DEFEKT? RADIO ABA Vtdeospoclailsten Gerard Koot, Roel de Veld en Herman Brokling van Watersportvereniging 'De Schie'. Schouders Gerard Koot en Roel de Veld halen hun schouders op. „Kijk, dat jongelui na een avondje stappen je boot verbouwen, dat gebeurt niet alleen in Schiedam. In Uithoorn liggen de meeste watersporters tegenover twee grote discotheken. Als we daar aanvaren, gaan we niet voor de deur liggen, maar 200 meter verderop. Waar het lekker rus tig is". „Schiedam ligt- best gunstig voor de watersporter", vervolgt Gerard Koot, „nu de openings tijden van de bruggen zijn ver anderd, doen vele sporters onze stad aan. Richting Brielsemeer, Vinkeveense Plassen of Kager- plassen. De Parksluizen kunnen we nu overslaan. Dat scheelt een paar uur varen. Veel men sen vergeten dat het best een kostbare hobby is. Dat de wa tersporter net zo'n melkkoe is als de automobilist. Alleen door Delft varen kost al meer dan tien gulden." „Vroeger stond er een oud man netje bij de brug. Hij zwaaide en deed open. Daarna kwam er een nieuwe brugwachter. Hij vroeg twee gulden. Toen kwam er een huis naast de brug. Toen werd het vier gulden..." Geschikt „Is de Lange Haven werkelijk voor doorvaart geschikt", vraagt Gerard Koot zich af. „In Hoorn zijn douches en is er een watertappunt. Waar moet ik douches aan de Lange Haven zien? Nee, het Doeleplein lijkt me een betere plaats." SCHIEDAM - Schiedams eigen Liduina, Nederlands enige heilige, is nog steeds geliefd tot ver buiten de stadsgrenzen. Dat bleek weer eens het afgelopen weekend. Honderden be zoekers tot uit Groningen toe woonden de plechtige herdenking van haar leven en lijden bij, die traditiege trouw wordt gehouden op de tweede zondag na pa sen. De Singelkerk zat stampvol gas ten niet alleen uit wereldlijke, maar ook uit hoge geestelijke kringen. Zoals gebruikelijk kwam de bisschop, monseig neur Bahr uit Rotterdam, 's morgens een heilige mis op dragen. 's Avonds verzorgde kardinaal Simonis zelf het lof. Iets waar vooral pastoor Vis- mans heel blij mee was. De pas toor: „Het Liduinafeest is altijd een luisterrijke, indrukwekken de plechtigheid. Ook nu weer was de kerk versierd met maar liefst 700 rozen - de favoriete bloemen van de heilige - en werd haar beeld in een stoet van bruidjes rondgedragen. Maar nog nooit eerder had een kardinaal de tijd om bij de vie ring aanwezig te zijn. Zijn komst gaf toch iets extra's aan het feest. In 1990 is het precies honderd jaar geleden dat Liduina heilig werd verklaard. Katholiek Schiedam maakt zich nu al op om van dat eeuwfeest iets heel bijzonders te maken. SCHIEDAM - De NCVB, afde ling Woudhoek, houdt donder dag 21 april haar maandelijkse bijeenkomst in verpleegtehuis „Driemaasstede", Voorberglaan 35. Notaris J. van der Valk zal dan het een en ander vertellen over erfpacht en personenrecht. Aanvang 19.45 uur. Informatie via tel. 4704227. Het accordeonorkest Delfsha- ven treedt vrijdag 22 april op in dienstencentrum De Woudhoek. Het 15-koppige gezelschap brengt meezingers uit binnen- en buitenland. Aanvang 20.00 uur,.toegang 2,50. Op donderdag 28 april zal, óók in De Woudhoek, de firma Lammers bv Textiel allerlei lin gerie-artikelen ter verkoop pre senteren. Aanvang 13.00 uur. Kardinaal Simonis draagt het lof op ter ere van de heilige Liduina. De nieuwe Albert Heijn Supermarkt Hagastraat 1, Schiedam-Zuid MJ 'Het Spul' barst los Europese Noord- Zuid campagne van start De Teerstoof doet het dubbelop Rijnmondteam degradeert Gekookte boerenham CQ 100 gram I Grof volkorenbrood 'JMOOI iittrocHT. DO€b MAA* MCOi KOOfHUH) W 1 HIWOVSCM 0M6lv;n6 7etoeH mono wnbn KiDCH 76..A \n.£Ht*T Wfit.m NOCHrCTALUO.KA WANTjDAAANA.m JugTT)trAKNSè] m l&N p"wc OMR A s. dinsdag 26 april bij Hof van Spaland 15 te Schiedam Kaarten verkrijgbaar in beide filialen. Aanvang 20.00 uur. Hof van Spaland 15 Schiedam - Tel 4704242 Peppelweg 95-97 Schiebroek - Tel 4222188 Hof van Spaland 15 Schiedam - telefoon 4704242 Peppelweg 95-97 Schiebroek - telefoon 4222188 Dames- en herenkapsalon Schoonheidssalon AL 3 JAAR TOONAANGEVEND Nu ook donderdagavond geopend! Dr. Wibautplein 1. Tel. 4707458 Zie ook adv. pag. 4. VRIJDAG 22/04 ZATERDAG 23/04 ZONDAG 24/04 perioden met zon half tot zwaar bewolkt veel bewolking droog plaatselijk regen plaatselijk regen Bron: min. 6° midd.temp. 15° min. 6° midd.temp. 13° min. 5° midd.temp. 13° KNMI wind:ZO-3 wind:ZO-5 wind: 0-4 HEBBEN WE WANT ER OOK NOG AANÜ f uii muo. WE C**H kUtn WEltZ KTAtm tONièl 'Wij zijn geen piraten' ft# mor w wotmochirm on koolkooton Wij helpen direktül Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Torkoop Inruil Roporotm

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1