Ruïne: Schiedams culturele troef 8^ ORANJE 16.50 Badmeester gezond beroep n 99 00K WELEENS LAST VAN STRESS? Landelijke bibliotheekdag óók gevierd in Schiedam Hartweek in Noord bieb Krachtpatsers gezocht Dobber-jeans bij BlueTiek-In „Meer boodschappen voor hetzelfde geld" SCHEPER II HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 20 APRIL 1988 SCHIEDAM - Rotterdam mag dan met de Kist van Quist een nieuwe schouw burg in huis hebben ge haald, Schiedam heeft met de Ruïne een niet minder sterke culturele troef in handen. De restanten van de woning van gravin Alei- da, stichteres van de Bran- dersstad, dienen als decor voor een groots opgezet openluchtspel dat z'n weerga in de theaterwereld niet kent. Met de opvoe ring van «Het spul van jonker Franssen oorloch» op 5, 6, 7 en 8 mei wordt teruggegrepen op een eeu wenoude traditie. Het ver haal van de belegering van Schiedam wist rond 1500/1600 jaarlijks gene raties stadgenoten te boei en. Het stuk is het oudste nationaal-historische dra ma van de Nederlandse letterkunde en vertelt een markante episode uit de plaatselijke geschiedenis. De gebeurtenissen, die zich af speelden tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten, werden waarschijnlijk in 1490 op schrift gesteld en sindsdien met grote regelmaat op de planken gezet door de rederijkerskamer Roo Roosen. Voor het laatst gebeur de dat in 1630. Meer voor de curiositeit, dan om de folklore in ere te herstellen, werd de draad na de tweede wereldoor log nog een paar keer opgepakt. Zonder succes. Jonker Frans- sens geschiedenis had dan aan zeggingskracht misschien weinig verloren, het „langdradige en slaapverwekkende" taalgebruik had dat des te meer. Saaie zit Het hedendaagse publiek hoeft niet bang te zijn voor een lange saaie zit. Regisseur Bernard Bredero heeft de gortdroge tekst in een eigentijds jasje gegoten. Uitgekiende verlichting, specta culair stuntwerk, ritmische mu ziek, vindingrijke decors en flit sende kostumering - en natuur lijk professioneel spel van de beste Schiedamse amateurs - moeten de rest doen. „We zijn niet pietepeuterig bezig geweest en schuwen geen enkel drama tisch effekt," zegt Bredero. „Het wordt prachtig en indrukwek kend." „De toeschouwers zullen zo nu en dan het gevoel krijgen dat ze midden in de belegering zitten. Ze worden toegesproken, en we zullen proberen ze af en toe de stuipen op het lijf te jagen. Het is niet 20 dat we met emmers bloed jjaan smijten, maar de vechtscènes stoppen niet bij de eerste rijen. Decors en tribunes lopen in elkaar over," licht de Reis- en caravanverzekering pleziervaartuigen Het Nieuwe Stadsblad regisseur alvast een tipje van de sluier op. Schat De werkgroep SCHAT (Schie dams Cultureel Historisch Amateur Theater), die de mani festatie op poten heeft gezet, is bij de voorbereidingen niet over een nacht ijs gegaan. Eerst wer den er van sponsors en de ge meente de nodige gelden losge peuterd. Daarmee konden voor essentiële zaken als regie, kos tuum- en decorontwerp, mu ziek, geluid en belichting erva ren vakkrachten aangetrokken worden. Uit een intensieve wer vingscampagne onder de bevol king kwam een zeventigtal veel belovende talenten naar voren. De afgelopen maanden is er kei hard gerepeteerd in wijkcen trum De Blauwe Brug om alle rollen tot in de puntjes in te studeren. Sneeuwbaleffekt Ondertussen zat ook de werk groep onder bezielende leiding van Corinne Sey en Rene van der Most niet stil. Het idee voor de opvoering had een soort sneeuwbaleffekt. Vrijwel iedere dag stonden er wel enthousias telingen op de stoep die ook een steentje wilden bijdragen aan Schiedams culturele meidagen. Dankzij die belangstelling uit met name het verenigingsleven kan SCHAT straks een com pleet evenement aanbieden. De opvoering van «Het Spul» start iedere avond rond de klok van tien uur, nadat eerst diverse ko ren, muziekgezelschappen en drumbands een uitgebreid voor programma hebben verzorgd. In de herberg - een grote tent naast de Ruïne - wordt tussen vijf en half acht volgens mid deleeuws recept hutspot en bier geserveerd. Kwetsbaar punt Ook over het regelen van alle bijzaken moet niet te licht worden gedacht. De decors wer den bijvoorbeeld opgebouwd in een loods van de Openbare Nutsbedrijven, en zullen per boot over de Schie worden aan gevoerd. Vele honderden vier kante meters steiger zijn nodig om 500 zitplaatsen te krijgen. Op de betonplaat voor de Ruï ne moest een bijzondere con structie worden aangebracht, zodat die de zware tribunes kan dragen. Over het geluid, altijd een kwetsbaar punt bij openlucht voorstellingen, is grondig nage dacht. Alle hoofdrolspelers krij gen een zendertje. Dankzij tech nische kunstgrepen zullen ook de andere acteurs prima ver staanbaar zijn. Pas op het laat ste nippertje weet de organisatie of alle stukjes van de puzzel op elkaar aansluiten. Bernard Bre dero: „Twee dagen voor de voorstelling gaan we de boel in elkaar zetten en bij de Ruïne zelf oefenen. Alles is zo uitten- treure doorgepraat dat ik me niet kan voorstellen dat er iets mis gaat. Maar het blijft natuur lijk een heel spannend mo ment." Grootste onberekenbare factor bij het openluchtspektakel blij ven de weergoden, maar zelfs daarmee is zo veel als kon reke ning gehouden. Als het regent kunnen de voorstellingen even tueel verplaatst worden naar 9 of 10 mei. Kaarten voor «Het Spul» kos ten vijf gulden. Het voorpro gramma is gratis, deelname aan de maaltijd kost een tientje. Re serveringen, ook voor alle on derdelen afzonderlijk, zijn vanaf vandaag mogelijk bij: Passage Theater, Passage 9, Schiedam-centrum tel.4262987; VW, Buitenhavenweg 9, Schie dam-centrum tel. 4733000; Ge- meensch. Openb. Bibliotheek Lange Haven 131, Bachplein 589, Dr. Wi ba ut plein, Lorent- zlaan 10, Leliestraat 10; Bonds spaarbank, Rembrandtlaan 41, Scheepvaartweg 73 in Schiedam en Schiedamseweg in Vlaardin- gen. PAGINA SCHIEDAM - Ook de Schiedamse bibliotheek doet - zij het op geheel ei gen wijze - méé aan de lan delijke bibliotheekdag op zaterdag 23 april. In de Hoofdbibliotheek zal ge start worden met geautomati seerd inlichtingenwerk. Met be hulp hiervan is het mogelijk om, zoekend in landelijke data banken, na te gaan of er over een bepaald onderwerp tijd schrift-artikelen zijn versche nen. Om meer bekendheid te geven aan de informatieve funktie van de bibliotheek worden de bezoekers van de Landelijke Bibliotheekdag uit genodigd om hun vragen te stel len. Vraag en antwoord zullen gepresenteerd worden zodat de bezoeker een beeld krijgt van de mogelijkheden. In filiaal Nieuwland zal de aan dacht uitgaan naar de migran- VLAARDINGEN- /MAASSLUIS - Met het onthullen van een door leerlingen van de LTS in Vlaardingen vervaardigde reusachtige wereldbol ga ven gisteren in Maassluis drie burgemeesters het startsein voor de aktivitei- ten in de Europese Noord- Zuid Campagne in de re gio. In Vlaardingen, Maas sluis en Schiedam wordt deze week op verschillende manieren invulling gegeven aan het thema Noord-Zuid verhoudingen. In Vlaardingen is het program ma van de Harmonie aange past. Zo zijn er in het Filmhuis een aantal films te zien die spe len in zuidelijke streken. De eerste is „Onweer in de ver te" van Satyajit Ray op woens dag 20 april om 20.30 uur. De film gaat over een Brahmanen- echtpaar (hoogste kaste volgens het Hindu-geloof) in een Ben gaals dorp. Door hun positie kunnen ze comfortabel leven. Dan breekt een hongersnood uit, die een dwang oplevert die sterker is dan traditie en orde. Het echtpaar is gedwongen uit zijn geïsoleerde positie te tre den. Op donderdag 21 april om 15.00 uur begint een filmmara thon, waarin „De schaduw van de aarde" (Taïeb Louhichi, Tu nesië 1983) en „Leila en de wol ven" (Heiny Srour, Engeland 1985) te zien zijn. De eerste film is een kroniek van een dorpsgemeenschap die bedreigd wordt door de natuur. Enkele families in de Sahara zien hun graanvoorraden opraken en hun kudde afsterven door de aan houdende droogte. Daardoor valt de leefgemeenschap uit el kaar. De sterksten zoeken het verderop, tot aan Europa toe. Daar valt het ook tegen... „Leila en de wolven" beschrijft de geschiedenis van Palestina van de jaren twintig tot 1982, deze keer gezien door de ogen van een vrouw. Daarom niet al ten in Schiedam. Min of meer als vervolg op de tentoonstel ling over Marokkaanse vrou wen in Nederland, wordt nu de expositie „Met eigen ogen" op gesteld. Deze tentoonstelling geeft een beeld van Turkse vrouwen, zowel in Turkije als in Nederland. Om 11.00 uur zal de tentoon stelling door wethouder L. A. Hafkamp geopend worden. Tij dens deze bijeenkomst zal de bibliotheek haar nieuwe folder presenteren. Deze folder is in twee talen verkrijgbaar (Turks en Marokkaans) en geeft een be knopt overzicht van de moge lijkheden en de huisregels van de bibliotheek. Na het officiële gedeelte zullen enkele Turkse gedichten voorgedragen worden. De essentie hiervan hoeft niemand te ontgaan want de gedichten worden ook ver taald. In filiaal Noord is een tentoon stelling te zien over de Noord- Zuid samenwerking. Hierin wordt onder andere aandacht besteed aan het hergebruik van gereedschappen. In alle filialen zal een ideeën- /klachtenbus in gebruik geno men worden. Bij deze bus lig gen standaardformulieren waar op het publiek zijn wensen, klachten en ideeën kenbaar kan maken. Op deze manier hoopt de bibliotheek te voorkomen dat ideeën of wensen verloren gaan of dat klachten onbehan deld te blijven. Ook wordt de aandacht gevestigd op het be staan van de bibliotheek-ge schenkbon. Met behulp hiervan kan de gulle gever iemand een ,jaar bibliotheek" schenken. Samenwerking met de Neder landse Spoorwegen heeft ertoe geleid dat in alle filialen een kleurplaat voor de jeugd ver krijgbaar is. Een ingekleurde plaat levert na inlevering (tot 11 mei) een zogenaamd Railrun ner-paspoort op. Met dit paspoort kunnen kinde ren van 4 t/m 11 jaar voor 1,- met de trein reizen, mits zij be geleid worden door een volwas sene vanaf 19 jaar. De tien mooiste kleurplaten uit Neder land worden beloond met een dagtocht naar de Efteling. Met nadruk wordt er op gewe zen dat de openingstijden van de bibliotheekvestigingen niet afwijken van de normale zater dag-tijden. SCHIEDAM - In het biblio theekfiliaal Noord, Bachplein 589, wordt deze week aandacht besteed aan de Hartweek. De Nederlandse Hartstichting zal in het kader hiervan op donder dagavond en zaterdagochtend demonstraties reanimatie ge ven. Per jaar krijgen ongeveer 20.000 mensen een hartstil stand. Hiervan overlijden 10.000 mensen voordat zij het ziekenhuis bereiken. Hoe méér mensen reanimatie kunnen toe passen, hoe groter de kans zal zijn dat méér slachtoffers het ziekenhuis alsnog levend kun nen bereiken. Om zowel de Ne derlandse Hartstichting als de Reanimatietechniek wat meer onder de aandacht te brengen wordt in bibliotheekfiliaal Noord een boekuitstalling sa mengesteld. Daarnaast zullen op donderdagavond 14 april van 18.30 tot 21.00 uur en op zaterdag 16 april van 11.00 tot 13.00 uur demonstraties Reani matie worden gegeven. Deze demonstraties gaan uit van de Hartstichting. Het doel hiervan is zoveel mogelijk mensen de techniek van de reanimatie aan te leren. De beste manier daar voor is deelname aan een reani- matiekursus. leen geweld en militaire con frontaties, maar ook momenten van geluk en geborgenheid. Die behoren ook tot Leila's geschie denis. Op donderdagavond vanaf 20.30 uur is er een tweede film de bekende „Gandhi' marathon, waann films „Missing" en „Gandhi" te zien zijn. „Missing" gaat over de Amerikaanse schrijver Char les Horman, die tijdens de coup in een Latijns-Amerikaans land verdwijnt.«Zijn vrouw en vader proberen hem op te sporen. „Gandfii" is het levensverhaal van Mahatma Gandhi die de onafhankelijkheid van India ge weldloos bevocht. De toegang tot alle films is gra tis. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen. Jonge Piet van Gent 4 R Q R Jonge Locomotief 4R Qft SCHIEDAM- Het opbouwen van de decors en tribunes voor 'Het Spul'- gepland halverwege de eerste week van mei- is een klus, die de organisatoren van het evenement niet in hu eentje kunnen klaren. Potige Schie- dammers en dat mogen zowel mannen zijn als vrouwen, die bereid zijn letterlijk hun steen tje bij te dragen aan dit eerste grote culturele openlucht festijn in de Brandersstad, worden ver zocht contact op te nemen met Corinnen Sey. Zij is te bereiken op de afdeling CSJ op het stadskantoor, telefoonnummer 4260500 SCHIEDAM - De brede jeans- kollektie in Nederland wordt kompleter door de presentatie van het Zweedse topmerk „Dob ber" jeans door de modeketen BlueTiek-In. Dit voorjaar staat „Dobber" jeans op drempel van de grote doorbraak in Nederland en wordt er heel optimistisch naar de gang van zaken in Scandina vië gekeken waar het Zweedse merk Marktleider is. BlueTiek-In brengt de Dobber kollektie exclusief in de regio Groot Rotterdam in haar mode filialen. Een topper is de jeanskollektie van Dobber, speciaal door de nieuwste modellen en nieuwste wassingen die duidelijk ver schillen van de hoge strakke spijkerbroeken die jarenlang het straatbeeld beheersten en die nu plaats maakt voor de noncha lantere pasvorm van de heden daagse jeans. Een voorbeeld is de nieuwe „Dobber 1881" een perfekte jeans in zware kwaliteit in de nieuwste wassingen met de goeie knoopsluiting, kost 119,- en dit model is met rits in een andere wassing al voor 98,- aan te schaffen. BlueTiek-In mode is er van overtuigd dat door de aanwinst van Dobber Kollektie het win kelen tesamen met exclusieve merken als Fiorucci, Chipie en Goldie het er in onze omgeving er alleen maar leuker op kan worden. Een gevleugeld spreekwoord in Zweden. Met Dobber kan je in je SAS zijn. BlueTiek-In mode is in Schiedam gevestigd op de Broersvest 117. Geboren: Caressa d.v. Roovers-Favier Dirk A. N. z.v. de Man-van Gelder Chantal P. d.v. Rijsmus-de Wit Roxanne d.v. Tindal-Thijssen Nina d.v. Hasan-Huizer Selina C. R. d.v. Prein-van der Munnik Danielle A. d.v. Smith-Valk Mike z.v. Perdaems-Emons Leonard A. z.v. van Nielen- Olsthoorn Tanja M. A. d.v. Achmad Dave z.v. van Oorschot-van Geene Kevin z.v. Oranje-de Jong Theodorus C. z.v. van de Grijp-German Acosta Marjolein d.v. van Eijk-Hoog- vliet Michael z.v. Heeg-Damen Wesley z.v. Stouthandel-Ver beek Ondertrouwd: M. S. Oosterlee 22 jr. en J. van 't Hoff 22 jr. B. Pewnders 26 jr. en C. M. Langeveld 24 jr. L. Rijntalder 27 jr. en E. Snep 22 jr. H. B. Schoenmakers 23 jr. en M. Levering 24 jr. M. W. Tawadros 28 jr. en M. van der Kruit 32 jr. J. L. Valken 28 jr. en I. de Vries 22 jr. P. Vellinga 24 jr. en J. W. Vos hol 21 jr. B. G. Verhoog 49 jr. en J. van der Meijde 41 jr. L. J. Voorwald 24 jr. en V. H. Bosch 20 jr. W. G. Warmerdam 24 jr. en C. P. André 22 jr. Gehuwd: J. Stouthandel 21 jr. en S. Vrieling 23 jr. T. J. H. Collignon 58 jr. en M. M. Marrevee 58 jr. K. J. Regtop 33 jr. en I. M. Schaffers 32 jr. Overleden: W. J. Schuppers vr., 89 jr., geh. gew. met H. van Loon W. Imming vr., 85 jr., geh. gew. met C. Buddingh B. A. Findhammer man, 69 jr. A. A. Möller man, 80 jr. K. Rijpsma man, 78 jr. M. J. Meure vr., 88 jr., geh. gew. met T. H. M. Kuiters E. Koelewijn vr., 94 jr., geh. gew. met O. Baerveldt A. Kraaijeveld vr., 77 jr., geh. gew. met J. M. Storsbergen W. van Meeteren man, 74 jr. A. Tintel man, 82 jr. A. H. Schoneveld vr., 93 jr., geh. gew. met J. Veldt D. Vleghert vr., 77 jr., geh. gew. met K. V. C. van der Avoird L. A. Braber vr„ 79 jr., geh. gew. met A. A. den Boer A. M. Posthuma vr., 85 jr., geh. gew. met A. Pegels C. E. van der Knaap vr., 86 jr. M. A. Leerentveld man, 74 jr. H. Teeuw man, 82 jr. wat is stress? hoe herken je stress? hoe voorkom je stress? TOT ZIENS BIJ UW KRUISVERENIGING! ADVERTORIAL SCHIEDAM - Het Maas water was vroeger kennelijk minder vervuild, dan altijd werd beweerd. Michiel Christoffel Plooy, die jaren zwemmeester was in het open bad aan de Westfrankelandsedijk, kon tenminste deze week in goe de gezondheid zijn 65-jarige bruiloft vieren. En dat is een mijlpaal, die lang niet voor alle mensen is weggelegd. De bruidegom werd geboren op 10 mei 1901 in Schie dam, zijn bruid Jacoba Goedhart op 7 februari 1900 in Delft. Ze gaven elkaar op 19 april 1923 het jawoord op het stadhuis van de Branderstad, waar ze bleven wonen. Toen het bad aan de West frankelandsedijk gesloten werd, kreeg Michiel Plooy werk als sluiswachter bij de Oude Sluis. Burgemeester Scheeres kwam het qphtpaar maan dagmiddag persoonlijk feli citeren in hun woonhuis op het De La Marplein. Het Spul" barst los Assurantie A financieringsbureau Lange Haven 102 Schiedam Telefoon 010-4262638 Vaartuigenverzekering: no-claim, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaal premies mogelijk UW THU1SKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op hèhkantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 16.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene .verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-87 Bram Wijers, de man achter de vechtscènes in 'Het Spul' kan het niet laten: zelfs tijdens de officiële presentatie van het programma moet hij even stunten. De werkgroep SCHAT. Tweede van links vooraan op de foto regisseur Bernard Bredero Europese Noord-Zuid Campagne van start De Maassluise burgemeester Van Es (I) en zijn Vlaardingse collega Van Lier kijken toe hoe de eerste burger van Schiedam, Scheeres, de reusachtige wereldbol onthult, ter opening van de Europese Noord-zuid campagne. Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 4265997/4264140 per flesIVl9V Bij 12 flessen, per fles 15.50 per flesI Vl9W Bij 12 flessen, per fles 15.50 Bij 12 flessen, per fles 16.00 De Kruisvereniging Schiedam organiseert een thema-avond rondom stress Wanneer? maandag 25 april Waar? Kruisgebouw, Van Swindensingel 40 Tijd? 20.00-21.30 uur Spreker de heer C. v.d. Mee, medewerker RIAGG Kosten leden gratis, niet-leden 2,50, inklusief koffie en thee „Het geeft je voldoening als je bij Bas van der Heijden je boodschappen haalt. Want dan weet je voor jezelf, dat je het goed hebt gedaan. Ik ben zo iemand, die nooit zal zeggen, dat ik „maar huis vrouw" ben. In een gezin met vier kinderen heb je heus wel wat te doen. Ook al zijn er nu een paar de deur uit. Het verantwoord besteden van het beschik bare geld, vind ik daarvan een heel belangrijk onder deel. Koop je alles bij Bas van der Heijden, wat ik al jaren doe, dan heb je meer boodschappen voor 't zelf de geld". Daar bestaat voor mevrouw J. C. Dubbeld- Janson blijkbaar geen greintje twijfel over. Haar bewijs? „Tijdens onze maand va kantie 's zomers op de ca ravan koop ik bij een ande re supermarkt. Ook geen kleintje. Maar wél veel duurder. Doelgericht bood schappen doen in een zaak met sfeer en dan 's avonds aan tafel horen: het was weer lekker, dat is toch ple zierig? Dan mag je toch denken: ik doe het goed samen met Bas?" Daarom temeer was me vrouw Dubbeld ermee inge nomen toen de veel te klei ne Bas van der Heijden su permarkt in haar woon plaats het veld ruimde voor een royale, grote zaak. „Modern, licht, open, over zichtelijk: een verademing. Zo'n Bas als hier zou je ie dereen gunnen". Waar het nodig is en het kan: renoveren, vergroten en eventueel verplaatsen, dat blijkt de Bas-filosofie en de toekomst. Die is voor mevrouw Dubbeld dus al begonnen. Mevrouw J. C. Dubbeld- Janson: ,,En de aanbiedin gen uit de advertentie zijn in de zaak zelf altijd heet makkelijk te vinden". m Het echtpaar Plooy-Goedhart.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 3