Amro Bank, Coolsingel 119, Rotterdam. Ingang: an Oldenbarneveltplaats 6. Toegang gratis! I fifekoëpl l i Burenlawaai in de zomer WONEN ^W. Wonen zonder gas I "fèSè0^'sf\ Gaat u verhuizen? TE KOOP kunststofkozijnen De een zijn lust is de ander zijn leed Gasloze huizen in Gouda WOONNIEUWS M Garantie op onderhoud Testrapport stofzuigers Vochtmap Deelnemers aan de Eigen Huis Informatiedag: Schiedam HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 22 APRIL 1988 PAGINA 15 Bel dan een verhuizer. Maar wel een goede. Een met vakbekwame, verhuiskrachten. Mensen die met liefde uw kostbare spullen behan delen. H. van Dijke is zo'n verhuizer. Een bedrijf met jarenlange ervaring, dat beschikt over een modern wa genpark met een verhuislift. Van Dijke regelt voor u alles naar wens. Zorgt voor het inpakken en even tuele opslag. Alles kan. Snel en zonder zorgen worden uw spullen tegen konkurrerende prijs verhuisd. Verzekerd natuurlijk. Vraag vrijblijvend prijsopgave, Verhuis zonder probleem met H. van Dijke Nw. Mathenesserstraat 85 Schiedam, telefoon 010-4261224-4268201 Spijkenisse, telefoon 01880-30234 Erkend verhuisbedrijf H. VAN DIJKE Hekbootstraat 25c, R'dam-West 3-kamerappartement op de 3e etage met c.v. en ruim balkon Vraagprijs ƒ42.500,- k.k. Imova tel. 01819-14377. SLIJPERIJ Gé Kleijheeg Fultonstraat 22 - Vlaardingen Fabrikage in eigen fabriek Warmte-isolerend en onderhoudsvrij Dubbele beglazing Snelle levering 10 jaar garantie Konkurrerend in prijs Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. Tel. 010-4349833. Na 17.00 uur 01899-18165/010-4600929. iel. i Schiedam P.K.O.Iaan 99 ruim en keurig, 4-kam.app. tegen de weggeefprijs van 32.000,- k.k. Netto maandlast 195,-. Haal of vraag naar onze gratis wo ningmagazine van 's-Graven- sandestraat 4b beneden Leuk en in goede straat gelegen 2-kamer beneden- appartemen met grote tuin. Prijs 34.000,- k.k. Netto maandlast 225.- Haal of vraag naar onze gratis woningmagazine Geluid kan ons leven aangena mer maken. Denk bijvoorbeeld aan muziek of een goed ge sprek. Maar geluid kan veran deren in lawaai. Lawaai is hinderlijk, daar zijn we het allemaal over eens. Vooral 'burenlawaai' geeft irri tatie en is dikwijls de oorzaak van een verstoorde relatie. Uit een in 1987 gehouden onder zoek van de NSG (Nederland se Stichting Geluidhinder) is gebleken dat 35 procent van de Nederlanders te maken heeft met burenlawaai. Zeker in de zomermaanden, wanneer de ramen openstaan en men in de tuin of op het balkon zit, is de kans hinder van elkaar te ondervinden groot. Daarover spraken wij met de voorlichtingsfunctionaris van de NSG, J. Kramer. „Burenlawaai heeft voor een belangrijk deel te maken met gedrag. Huizen kunnen welis waar beter geïsoleerd gebouwd worden, maar we moeten daar geen wonderen van verwach ten. Het is nu eenmaal zo dat de meeste woningen tegen el kaar aan zijn gebouwd. Ik ge loof zelfs dat Nederland het enige land is waar zo veelvul dig rijtjeshuizen gebouwd worden. De meeste tuinen zijn dan ook niet veel groter dan een postzegel. En je kunt er vrijwel niet aan ontkomen, dat je de buren zo nu en dan hoort. Maar waar ligt de grens? Het meest wordt over muziek geklaagd. Waar ook veel over geklaagd wordt zijn spelende kinderen. Ik kan me dat ook wel voorstellen. Stel je hebt een tuin die grenst aan een speelplaatsje. Dat is nu niet bepaald een rustige tuin. De oplossing is moeilijk en ligt niet binnen het bereik van de particulier. De overheid moet bij de opzet van nieuwe woonwijken daarmee rekening houden. Een grotere afstand tussen de speelplaats en de di recte woonomgeving is nood zakelijk. Wel kunnen ouders hun kin deren leren rekening met de buren te houden. Dat meer re kening houden met elkaar, is de beste oplossing voor buren lawaai". Valkparkieten „Een voorbeeld: de buurman heeft als hobby valkparkieten. Hij bouwt een mooie grote vo lière naast jouw zonneterras. Valkparkieten maken vreselijk veel herrie, de hele dag door schreeuwen en schetteren ze. Dat is wel even leuk, maar het wordt al heel snel hinderlijk. Het beste is naar de buurman te stappen en samen een op- lossing te zoeken. Misschien kan de volière achter in de tuin gezet worden of beter af geschermd. Zo'n gesprek is niet gemakkelijk. De buurman kan snel het gevoel hebben 'Ze misgunnen mij mijn hobby'. Toch moet men proberen in redelijkheid met elkaar te pra ten, zonder boosheid. Dan komt men er meestal wel uit." In de zomer leeft men meer buiten. Mensen met een tuin zitten als het weer het toelaat tot laat in de avond buiten. Dit heeft ook invloed op het gedrag van mensen. Men remt wat af, houdt zich in. Bijvoor beeld als men de kinderen tot de orde moet roepen. Dit ge beurt uit privacy-overwegin- gen, 'de buren hoeven niet mee te genieten'. Bij burenla waai komt men deze gevoe lens ook tegen. Men onder vindt hinder van de buren niet alleen vanwege de herrie, maar ook omdat men betrok ken wordt bij het privé-leven van de ander. Ook de veroor zaker vindt dit aspect, dat an deren deel hebben aan zijn privéleven, dikwijls heel ver velend. Bewust leven Meer bewust leven kan al veel oplossen. Maai in het weekend Een huis zonder gaskraan is tegenwoordig vrijwel ondenk baar. Tachtig procent van de huizen in Nederland heeft een gasaansluiting. Gas is voor de meeste bewoners een vereiste. Toch lijkt een kentering op komst. De eerste zonder gas aansluiting gebouwde huizen blijken een succes. Verwacht wordt dat er in de toekomst hele woonwijken met gasloze huizen zullen verrijzen. In 1984 zijn in Nietap (pro vincie Groningen) de eerste gasloze huizen gebouwd. De vader van het ontwerp is de architekt Jakob van Ringen uit Leek. Het initiatief heeft navolging gekregen in Biltho- ven en dit jaar komen als proefproject van de NEOM (Nederlandse Energie Ontwik kelingsmaatschappij) nog eens 30 woningwetwoningen in Gouda gereed. Allemaal zon der gasaansluiting. Hoge kosten De meeste kubieke meters gas gaan op aan verwarming. In iedere nieuw te bouwen woon wijk wordt een uitgebreid net werk van gasleidingen aange legd. Is de grond drassig, dan zijn met die aanleg flinke in vesteringen gemoeid. Vooral ook omdat gasleidingen, an ders dan elektriciteitsleidin gen, nog wel eens willen ver zakken. Tegenover die hoge aanlegkosten staat een afne mend verbruik, minder op brengsten. Moderne huizen zijn doorgaans goed geïso leerd, zodat er maar weinig kubieke meters gas nodig zijn. Dat maakt de aanleg van een gasleidingnet geen automatis me. Het alternatief: gasloze •huizen. Verwarming Gasloze huizen staan niet in een tropische kas. Er moet dus toch een verwarmingsvoorzie- het gras niet 's ochtends om acht uur. Geef geen tuinfees ten tot diep in de nacht. Maar verplaats het feestterrein om een uur of tien naar binnen. Neem niet om drie uur 's nachts op straat uitgebreid afscheid van de gasten, en vraag ze niet-toeterend de straat uit te rijden. Gaat u ver bouwen of geeft u een feestje, waarschuw dan van te voren de buren. Kramer: „Hoewel dat geen vrijbrief mag zijn om je gang te gaan. Overleg is ze ker een goede zaak, maar wat doe je als de buren bezwaar hebben? Technische oplossin gen voor geluidoverlast in de tuin zijn beperkt. Een schut ting houdt geluid meestal niet voldoende degen. Het kan zijn dat de veroorzaker zich wat vrijer voelt, maar voor de an dere partij kan het net ave rechts werken. Hij hoort van alles, ziet niets en gaat zich dan allerlei dingen voorstellen. Juist open tuinen zijn beter. Men kent de buren, weet waar ze mee bezig zijn en omdat men ze kent, is het ook ge makkelijker ze aan te spreken op lawaai. Dat is, denk ik, ook de reden waarom men in wij ken met eengezinswoningen minder hinder van elkaar on dervindt dan in flats. Terwijl flats over het algemeen een be tere geluidisolatie hebben. De vloeren en wanden van flats zijn dikker, omdat het gebouw zwaarder is en meer steun no dig heeft. Maar de bewoners kennen elkaar over het alge meen minder goed, soms zelfs helemaal niet. Daardoor lijkt de hinder die men van elkaar ondervindt groter. Hoort mèn feestgedruis en gedreun van muziek dan is dat snel irritant. Maar als men weet dat die aardige jongen van de buren een feest geeft omdat hij voor zijn eindexamen geslaagd is, verdraagt men het gemakkelij ker." Praten De conclusie is dat burenla waai het beste opgelost wordt door te praten met de veroor zaker. Zolang een gesprek mo gelijk is geeft dit het beste re sultaat. Stap op een rustig mo ment van de dag, zonder boos heid naar de veroorzaker. Meestal komt er dan wel een oplossing. Lukt dit niet dan kan men de politie of de rechter inschake len. Kramer: „Het beleid van de politie verschilt per ge meente. Sommige gemeenten voeren een heel duidelijk be leid, terwijl anderen alleen be middelen en de klager al snel doorwijzen naar de civiele rechter. Naar de rechter stap pen is en uiterste noodsprong. Zo'n procedure kan tot gevolg hebben dat de veroorzaker zijn hond, volière of stereo-in stallatie van de hand moet doen. Een groot nadeel is dat de relatie met de buren daar zeker niet door zal verbeteren. Voor meer informatie en advie zen kunt u zich wenden tot de Nederlandse Stichting Geluid hinder te Delft, telefoon: 015- 562723. NIEU De directeur van de vereni ging eigen huis, drs. H. J. van Herwijnen, heeft onlangs een lans gebroken voor het ver strekken van een garantie op onderhoudswerk. Hij is van mening dat daarmee niet al leen consumentenbelangen ge moeid zijn. Vaak zijn bij on derhoud ook overheid en fi nanciers betrokken. Zij heb ben er baat bij dat de werk zaamheden adequaat worden uitgevoerd. Van Herwijnen is van mening dat de garantie betrekking moet hebben op de kwaliteit van het geleverde werk. Daarnaast zou er een waarborgregeling aan gekop peld moeten zijn. De partijen kunnen dan bij iemand terecht wanneer er op de lange ter mijn problemen ontstaan ter wijl de aannemer in de tussen tijd al failliet is gegaan. ning zijn. Hoe is dat nu gere geld? De huizen in Nietap en Bilthoven worden verwarmd via zonnecollectoren. Deze collectoren verwarmen lucht. De lucht wordt rondgepompt en over zakken met 'glauber zout' geleid. Dit 'zout' wordt vloeibaar bij 20 graden Celsius en neemt dan warmte op. Warmte die weer wordt afge geven als de lucht in het ver warmingssysteem kouder wordt. Op deze manier hoeft er niet meer dan 750 gulden per jaar aan verwarmingskos- ten te worden besteed. De huizen in Gouda worden elektrisch verwarmd. De warmte wordt opgewekt met goedkope nachtstroom en op geslagen in een geïsoleerd sta len vat met water. Dit systeem is nog goedkoper. De jaarlijkse verwarmingskosten worden ge schat op maximaal 250 gulden. Het wegvallen van de vast- rechtkosten voor gasaanslui- tingen vormt een extra bespa ring. Omdat door het ontbre ken van een gasaansluiting de brandveiligheidseisen minder streng zijn, komen de bouw kosten lager uit. Tegenover die lagere kosten staan hogere kos ten voor de warmwatervoor ziening. De gasloze huizen in Gouda krijgen de meest gun stige zonligging. Speciale dub bele ramen zorgen voor én een optimale instraling van het zonlicht én een minimale warmte-uitstraling. Daarbij wordt ieder huis volstrekt kierdicht afgewerkt. Een venti latiesysteem dat warmte terug wint completeert het geheel. Voor meer informatie over gasloze huizen kunt u terecht bij het NEOM te Sittard; tele foon 04490-14451 en bij de ge meente Gouda; telefoon 01820-13800. Consumenten die overwegen een nieuwe stofzuiger te ko pen, doen er goed aan een re cent onderzoek over stofzui gers van de Stichting Vergelij kend Warenonderzoek te raad plegen. Het gaat in dit geval om zogenaamde slangstofzui gers. Twee conclusies vallen op. De SVWO attendeert con sumenten op het feit dat er geen relatie is tussen een hoog vermogen (veel watts) en een betere zuigwerking. Het gaat volgens de Stichting niet al leen om vermogen maar ook om de constructie van zuig- mond, zuigbuis en slang. Tweede opvallende conclusie van het onderzoek is dat on danks reclamekreten zoals 'ge luidsarm' of 'fluisterstil' stof zuigers over het algemeen nog steeds te veel lawaai produce ren. De resultaten van dit onder zoek worden gepubliceerd in de aprilnummers van de Con sumentengids en Koopkracht. Belangstellenden kunnen ook een brochure over het onder zoek bestellen door overma king van vier gulden op post giro 1477321 t.n.v. de Stich ting VWO in Den Haag. De Vereniging Eigen Huis heeft een informatiemap uitge bracht over het oplossen van vochtproblemen in huis, Van de meest voorkomende vocht problemen worden de oorza ken besproken en oplossingen aan de hand gedaan. De map is te bestellen door 9,50 (voor leden 7,50) over te maken op giro 2665588 t.n.v. de Vereniging Eigen Huis, on der vermelding van 'Vocht map'. 'S'w"*""1 var**" G.J. Boer Makelaardij Bureau Drs. H. van Herk B.V. Dupont Makelaardij B.V. Duuwest Bemiddeling B.V. Eurowoningen B.V. Makelaarskantoor Kolpa B.V. Ooms Makelaars B.V. Roest Vastgoed Makelaardij B.V. Stad Land Makelaars v.o.f. Vlietlanden Makelaardij B.V. Wassenaar Makelaars o.g. Amro Bank Stichting Bemiddelend Orgaan Rohyp Gemeente Capelle a/d IJssel Gemeente Krimpen a/d IJssel Gemeente Maassluis Gemeente Rotterdam Gemeente Schiedam Amro Project Ontwikkeling Ring Rotterdam Kon. Notariële Broederschap WONEN Eigen Huis Informatiedag. Zaterdag 23 april 1988 10.00-17.00 uur Gereedschapmakerij Schie 116, tel. 4261719 Voor hard metaal (Widia) cirkel-zagen Van 150 mm o tot 500 mm e Slijp en reparatie service binnen B uur A BAKKER Zn 1 /I A Iz ROTTERDAMSEDUK 411, SCHIEDAM. TELEFOON: (0 *>>-4732555' BEMIDDELING IN AAN- EN VERKOOP OG HYPOTHEKEN/FINANCIERINGEN, INFORMATIE OVER KOPEN/VERKOPEN ROTTERDAMSE DUF 411, SCHMDAM TELEFOON: (OIOjATSKU- BE Ml DOC LING IN AAN- EN VERKOOP O.G HYPOTHEKEN/FINANCIERINGEN. INFORMATIE OVER KOPEN/VERKOPEN i 18.00 uur of in het weekend 010-4265260 of 4269579. d?eruWeksf,UrenbydragC" UW THi7io,Vr.en aan red; fmdredaktie Ma 16/88 *ee^e- 0Pdct ineePva^ ,o ¥>al o\dePb mepP*

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 15