HOEVEEL KOST STROOM EN WAAROM? NAAMGENOTEN OPENEN VIER WONINGEN IN KLEUTERSCHOOL SCHOONMAAKWEEK NIEUWE AFFICHES OP BEDRIJFSWAGENS •s^ss»8* WONINGVOORRAAD Druk MOZAÏEK Dit informatieboekje over stroom kosten en stroombesparen ligt voor u klaar. De vroegere kleuterschool "De Harlekino" aan de Burgemeester van Haaren- laan 954 krijgt een woonbestemming. Er komen vier woningen in het gebouw tje. Het werk is eind februari gestart en is waarschijnlijk eind mei al klaar. Wethouder A. G. Wiegman en de directeur van de Dominicus Savioschool Th. Wiegman openden op maandag 25 april de Schiedamse schoonmaakweek. Leerlingen en leerkrachten van de Dominicus Savioschool namen daarna sa men met ONS-medewerkers, vegers en prikstokken ter hand om een deel van Nieuwland eens extra onderhanden te nemen. VRIJDAG 29 APRIL 1988 'T STADSERF PAGINA 3 Het schoolgebouw kwam vrij nadat de leerlingen in het ernaastgelegen hoofdge bouw werden ondergebracht. Een belang rijk voordeel van de realisatie van wonin gen in de vroegere kleuterschool is dat er daarmee eveneens meer sociale controle op het schoolplein en de school kan ont staan. Na de voormalige Theo Thijssenschool aan het Edisonplein in Oost en de Oranje Nassauschool aan de Franpois Haver- schmidtlaan in West is dit het derde Schiedamse schoolgebouw (en het eerste naoorlogse) dat een woonbestemming krijgt. In de gespreksnotitie "Nieuwland in per spectief" heeft de gemeente vorig jaar gesignaleerd dat maatregelen nodig zijn om de kwaliteit van het wonen en leven in Nieuwland op langere termijn veilig te stellen. Eén van de knelpunten in Nieuw land is de eenzijdig samengestelde wo ningvoorraad. Deze bestaat voor het overgrote deel uit huurflats. Bewoners die aan een ander woningtype de voorkeur geven verlaten de wijk of ko men er niet wonen. Dit is een aanleiding om de woningvoorraad aan te passen, door aanpassing of verbouwing van nieu we woningen. Het bouwen van woningen in de voormali ge kleuterschool De Harlekino is een klein stapje in de verbreding van de woning voorraad van Nieuwland. Voormalige kleuterschool krijgt woonbestemming, mozaïek blijft behouden. i bete'e Heeft u ze al zien rijden. De vuilniswagens met de nieuwe affiches? Met de bezems en scheppen in de aan slag en met de vuilcontainers, de veeg- machine op de achtergrond leverden de leerlingen en leerkrachten van de school op deze wijze een bijdrage om het stads deel Nieuwland een schoner aanzien te geven en leefbaarder te maken. Ze hopen dat deze aktie over zal slaan naar de be woners in de omgeving van de school en een stimulerende werking zal hebben op de rest van Schiedam. Zal de tijd van "ie dereen maakt zijn eigen stoepje schoon" weer terug keren? De Dominicus Savioschool kent, naast de normale lessen een drukke milieu-perio de. De school behandelde de lesbrieven Milieu en Schiedam, Schoon, Natuurlijk, ging op excursie bij de ONS, wandelde in de wijk met medewerkers van de afdeling plantsoenen, plaatste bomen op het Wi- bautplein en maakt de wijk schoner onder de bezielende leiding van medewerkers van het jarige Reinigingsbedrijf. De koek is dan nog niet op. Op dinsdag 3 mei mo gen de leerlingen van de school eveneens deelnemen aan de feestelijke afsluiting van het project Schiedam, schoon, na tuurlijk. Deze afsluiting wordt gehouden in verband met het 90-jarig bestaan van het Reinigingsbedrijf. Het Passage Theater staat er wagenwijd voor open. Het ontwerp voor de vier woningen is van Jan Deenik, chef volkshuisvesting en bouwkunde bij de dienst gemeentewer ken. Het werk wordt uitgevoerd door Bouwmaatschappij Peltenburg uit Groot Ammers. Het gaat om 3 driekamerwonin gen en 1 tweekamerwoning. Ze krijgen een halfopen keuken en een binnen- en buitenberging. Aan de woonkamerzijde ligt voor iedere woning een grote tuin. De woonkamers zullen veel lichtinval hebben dankzij de vele ramen (dubbel glas) aan de tuinkant. De woningen zijn voorzien van luchtver- warming. Vanwege het grote raamopper- vlak is voor het raam een extra radiator geplaatst. Een warmtewisselaar zorgt er voor dat efficiënt wordt omgesprongen met energie. Dit instrument verwarmt de van buiten aangezogen verse lucht met de warme binnenlucht, voordat deze de woning verlaat. De buitenlucht wordt bij- verwarmd met behulp van een combigei ser. Twee in het oog springende elementen van het uit 1951 daterende schoolge- bouwtje blijven gehandhaafd. Dat is de gang waarop de toegangsdeuren van de woningen uitkomen en die nu dus de functie van gemeenschappelijke entree ruimte krijgt. Doordat alle leidingen door het plafond lopen en hij aan het begin bo vendien iets smaller is geworden door de uitbouw van de eerste woning, moest in de gang wel worden ingegrepen. Via een architectonische oplossing wordt echter bereikt dat de gang visueel toch een een heid blijft. Een ander element dat bewaard blijft, is het veelkleurige mozaïek van kunstenaar Slappendel aan de zijkant van het ge bouw, naast de toegangsdeur. Dit kunst werk is in 1955 aangebracht. De definitieve huren van de woningen zijn "Afval daar waar 't hoort", "Schiedam, steeds schoner" zijn de pakkende teksten die ingebracht zijn in de nieuwe affiches die de bedrijfswagens van de Openbare Nutsbedrijven gaan sieren. Wethouder A. G. Wiegman heeft samen met een mede werker van de Nutsbedrijven de eerste af fiche op een veegmachine aangebracht. Deze handeling werd verricht op dinsdag 29 maart in de Centrale Werkplaats van de ONS aan de Van Heekstraat. De tekst ideeën zijn van Mari Dingenouts, voorlich ter en Hans van der Sloot, publicist. De ontwerper van de affiche is Hans van der Sloot. De affiche wordt uitgebracht mede in het kader van 90 jaar Reinigingsbedrijf Schiedam, in het bijzonder als visuele on dersteuning van het Gemeentelijk Afval stoffenbeleid. Zoals bekend voert de gemeente Schie dam al jaren lang een beleid dat er op ge richt is afvalstromen te beperken, de stad zo schoon mogelijk te houden. Dag in dag uit zijn medewerkers van het Reinigings bedrijf in de weer om de schoonheids graad van de stad op te vijzelen. Een strijd die ze niet alleen af kunnen. Ze heb ben de hulp van het publiek nodig. Daar om doen ook zij een beroep op iedereen samen deze stad schoon te houden, stoe pen te vegen, het afval niet op de straat te gooien, de dichtgebonden huisvuilzak- ken op de ophaaldag buiten te zetten, klein afval in de afvalbakken te depone ren: NIET op straat. Zo wordt Schiedam steeds schoner. Ook stimuleert de gemeente de Schie damse bevolking het huisvuil een nuttige bestemming te geven. Glas in de glasbak ken (sinds 1973), papier in de papierbak ken of meegeven aan oudpapier-akties, klein chemisch afval er uit houden en meegeven aan de KCA-wagen, batterijen in de bakken of het gebruik ervan beper ken, organisch afval zelf composteren, kleding voor de derde wereld-landen enz. enz.: kortom afval daar waar 't hoort, dan kan het jubileum van het Reinigingsbedrijf pas echt een feest worden. Jong geleerd, oud gedaan. Nu schoon dus later ook schoon. nog niet vastgesteld. De huur van de tweekamerwoning zal waarschijnlijk circa 350,- gaan bedragen en een driekamer woning komt op circa 500,-. De woningen worden na de oplevering volgens de gebruikelijke regels aan inge schreven woningzoekenden toegewezen door het bureau huisvesting, 's-Grave- landseweg 567.

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 19