HET GIF ERUIT, DE NATUUR ERIN TENTOONSTELLING GEKOPPELD AAN "BRANDERSSTADROUTE" DIENSTUITVOERING O.N.S. OP EN RONDOM FEESTDAGEN GIFTIG FIETSROUTE OPENINGSTIJDEN ACTIEVE BEWONERS GROENADER Veel mensen vinden kruidengroei in de plantsoenen of tuinen niet netjes staan. Ze zien liever dat de grond onder struiken kaal is. Ze spreken dan ook niet van kruiden, maar van onkruiden. Maar in de natuur komt kale grond niet voor, behalve op extreme plaatsen als langs de vloedlijn op het strand of hoog in de bergen. De natuur zorgt steeds voor een bedekking van de bodem met kruiden. Als de mens bij aanplant van bomen en struiken niet zorgt voor een kruidlaag, dan doet de natuur dit. Van 20 mei tot en met 5 juni kunt u een interessante tentoonstelling bezoe ken en -gecombineerd hiermee- een nieuwe ANWB-fietstocht maken. De ten toonstelling krijgt ais titel "Leve het platte-land". De fietsroute krijgt de naam "Brandersstadroute" en voert over Schiedams grondgebied. Omdat de ten toonstelling en de fietsroute goed op elkaar aansluiten zullen ze tegelijkertijd worden geopend. Op zaterdag 30 april, Koninginnedag, zondag 1 mei Dag van de Arbeid, don derdag 5 mei Bevrijdingsdag, donderdag 12 mei Hemelvaartsdag, maandag 23 mei 2e Pinksterdag blijven de Openbare Nutsbedrijven bereikbaar voor storingen in de levering van energie, drinkwater, radio- en tv-signalen. PAGINA 6 VRIJDAG 29 APRIL 1988 Het zijn dan echter niet altijd de kruiden die de mens op prijs stelt die verschijnen. Meestal komen dan namelijk als eerste storingsplanten op, zoals brandnetels en kweek. Als oplossing hiervoor maakt men de grond veelal weer schoon, waarna de natuur weer van voor af aan kan begin nen. Uiteraard kost het schoonmaken van de bodem tijd. Na de tweede wereldoorlog werd daarom steeds meer gebruik ge maakt van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen. Deze middelen besparen de mens een hoop werk. Langzaam maar zeker kwam men er echter achter dat deze stoffen niet alleen giftig waren voor de ongewenste onkruiden, maar ook voor andere planten, voor insekten en andere dieren, zelfs voor mensen. Eenmaal in het milieu beland, kunnen sommige bestrijdingsmiddelen zich opho pen en schade toebrengen aan alle vor men van leven. Uiteindelijk kunnen ze bij de mens terechtkomen. Ook aan de pro- duktie van bestrijdingsmiddelen zijn risi co's verbonden. Zo kunnen er gevaarlijke en moeilijk afbreekbare stoffen bij vrijko men. Wie herinnert zich in dit verband niet de giframp in Bhopal in India, waarbij duizenden mensen om het leven kwamen als gevolg van een ongeluk in een fabriek voor bestrijdingsmiddelen? De mens moet steeds krachtigere middelen gaan gebruiken omdat planten en dieren soms bestand raken tegen bepaalde middelen. Het Ministerie van Landbouw en Visserij en andere organisaties zien het dan ook als een hoofdzaak dat bestrijdingsmidde len in het stedelijk groen niet worden ge bruikt, al is het gebruik ervan niet verbo den. Schiedam was een van de eerste ge meenten die stopten met het gebruik van bestrijdingsmiddelen op straten en plei nen en in het openbaar groen. Slechts bij hoge uitzondering wordt zeer selectief ge bruik gemaakt van een bestrijdingsmid del. Straks op de fiets via de Brandersstadroute de tentoonstelling „Leve het Platte land" bezoeken. De tentoonstelling "Leve het platte-land" haakt in op de Europese Campagne voor de Landelijke Gebieden 1987-1988 die door de Raad van Europa wordt gehou den. In het kader van deze campagne worden in de 21 lidstaten van de Raad tal van activiteiten georganiseerd, met als doel belangstelling te wekken voor het landelijke gebied. In noordwest Europa vechten natuur, landbouw, openluchtrecreatie en verste delijking om de beperkte ruimte. De lan delijke gebieden zijn hierdoor veranderd en ze zullen nog meer veranderen, dat is onvermijdelijk. Maar er moet dan wel worden gestreefd naar behoud van de kwaliteit van deze gebieden. De Schie- damse tentoonstelling belicht dit thema door middel van vier deel-exposities, die op verschillende plaatsen in de stad worden ingericht. In het Stedelijk Museum is onder meer historisch en recent kaart materiaal te zien; op de werf van de afde ling plantsoenen (aan de Fokkerstraat 550) presenteren zich organisaties die be trokken zijn bij de zorg voor het landelijke gebied; in boerderij Harreweg 19 is de campagnetentoonstelling "Landbouw, na tuur en landschapsbehoud" te bezoeken; en in de bibliotheek van de Blauwe Brug is de postertentoonstelling "Leve het plat te-land" te bezichtigen. Een bezoek aan de tentoonstelling kan goed worden gecombineerd met het fiet sen van de nieuwe Brandersstadroute: de tentoonstellingsonderdelen liggen langs de route. Deze ANWB-fietsroute begint in het histo rische centrum van de stad en volgt daar na de Schiedamse groengordel, die zich van zuid naar noord door de stad slingert. Het traject krijgt een totale lengte van cir ca 22 kilometer en wordt in zijn geheel bewegwijzerd. Uiteraard zijn de tentoonstellingsonderde len ook los van de fietsroute te bezoeken. De toegang tot de vier exposities is gratis. De expositie in het Stedelijk Museum en in de bibliotheek van De Blauwe Brug zijn tijdens de normale openingstijden te be zoeken. De expositie op de werf Fokkerstraat 550 is alleen in het Pinksterweekeinde geo pend (21 t/m 23 mei), de expositie in boerderij Harreweg 19 ook in de overige weekeinden. Waarom zou je in deze berm de gifspuit gebruiken? Nu men nagenoeg is gestopt met spuiten, maakt men meer gebruik van de schoffel. Soms gebruikt men een schoffelmachine. Er zijn ook andere methodes om kruiden- groei tegen te gaan zoals de aanplant van bodembedekkende heesters. Op bepaal de plaatsen, zoals in parken, laat men alle kruiden gewoon groeien. Eigenlijk is dit het natuurlijkst en tegelij kertijd het minste werk! In de natuur zijn doorgaans drie lagen te onderscheiden: een boomlaag, een struiklaag en een kruidlaag. Goede kijkers zien zelfs nog een vierde laag: de moslaag. In deze situ atie krijgen de meeste planten en dieren een kans om te leven. En dat is tegen woordig ook wel nodig, want een derde deel van onze wilde flora is uitgestorven of wordt hiermee bedreigd! De verwach ting is dat dit aantal in de komende jaren zal toenemen tot de helft van de wilde flo ra zo'n 700 plantesoorten. Ook de die renwereld wordt meegesleurd in deze achteruitgang. Door nu in onze plantsoenen zoveel mo gelijk te zorgen voor een gelaagde op bouw met als onderste laag een kruid laag, krijgen zowel planten als dieren weer meer kans. Wanneer niet alle krui den steeds worden verwijderd, komt er ook meer rust in de bodem, waardoor on gewenste storingsplanten vanzelf verdwij nen en deze plaats maken voor een inte ressantere en gevarieerdere plantengroei. Enige begeleiding door de mens kan hier bij natuurlijk geen kwaad. Door selectief te wieden, kan men de niet gewenste planten weghalen en de aantrekkelijke planten laten staan. Men kan de natuur ook een handje helpen door kruiden uit te zaaien of uit te planten op plaatsen waar deze kruiden anders op den duur vanzelf zouden zijn gekomen. Kiest men de juiste soorten, dan kan men op deze manier niet gewenste planten vervangen door planten die veel aantrekkelijker zijn, bij voorbeeld omdat ze rijker bloeien. In Schiedam experimenteert men op ver schillende plaatsen met het aanplanten en uitzaaien van kruiden. Zo is in de uitloper van Park Kethel naar het Prinses Beatrix- park een gedeelte van de bermen inge zaaid met bloemkruiden. In het zuiden van Schiedam nabij de havens gaat het zelfde gebeuren. In de woonwijk Kethel- Oost zijn bewoners in de weer gekomen om meer afwisseling aan te brengen in het groen van hun wijk. In overleg met de gemeente worden hier nu kruiden aange plant die het plantsoen verrijken en die tevens minder aantrekkelijke planten te rugdringen. Door selectief te wieden leidt men het geheel in banen. Dit alles zal tot gevolg hebben dat meer soorten van buiten de stad zich ook in de stad op hun gemak gaan voelen. Deze planten moeten dan wel de groene delen in de stad goed kunnen bereiken. In Schiedam is dit mogelijk gemaakt door dat men vanaf Midden-Delfland tot aan de Nieuwe Maas groengebieden en par ken op elkaar heeft laten aansluiten. Zo kan een vogel vanuit Midden-Delfland vrijwel ongehinderd de stad binnenvliegen en komt de natuur tot voor uw deur! De ANWB opent op 19 mei een fietsroute door Schiedam die deze groene route volgt. Een uitstekende aanleiding om de stadse natuur eens van dichtbij te bekij ken. Ook in uw eigen tuin kunt u de natuur meer kans geven. Hierdoor zult u meer vogels en bijvoorbeeld ook vlinders in uw tuin aantrekken. Onder uw struiken kunt u bosplanten, die goed schaduw verdra gen, aanplanten. Hierdoor hoeft u bovendien niet meer ie dere week te schoffelen. Ook kunt u over wegen om (een gedeelte van) uw gazon minder regelmatig te maaien. Meestal ko men in het voorjaar vanzelf madeliefjes en pinksterbloemen en later allerlei andere soorten tot bloei. Verschillende bollen ge dijen goed in een grasveld (als u er ten minste met maaien rekening mee houdt!) en sommige zaaien zichzelf uit. In sommige gevallen treedt een wijziging op in de dienstuitvoering. Op zaterdag 30 april, Koninginnedag is de Havendienst gesloten. Evenals het Vuiloverlaadstation aan de Parallelweg. Op zondag 1 mei houdt de Havendienst extra brug- en sluisopeningen voor de pleziervaart aan weerszijden van de ge meente, zowel om 08.00 uur 's morgens als van 19.00-22.00 uur 's avonds. Echter, 's avonds is alleen doorvaart (te 19.15 en 20.30 uur) door de stad mogelijk. Op donderdag 5 mei, Bevrijdingsdag, zijn de kantoren van de Openbare Nutsbedrij ven en de Havendienst gesloten. Wel wordt die dag het huisvuil en bedrijfsvuil ingezameld. Het grofvuil wordt woensdag 4 mei ingezameld. Het Vuiloverlaadstation is geopend. Op donderdag 12 mei, Hemelvaartsdag, zijn de Openbare Nutsbedrijven en de Havendienst gesloten. De huisvuildiensten verschuiven naar maandag 16 mei, de zg. dubbele ophaaldag. Het grof huisvuil wordt woensdag 11 mei opgehaald. Op maandag 23 mei, Tweede Pinkster dag, wordt er geen huisvuil ingezameld. De huisvuildiensten verschuiven naar donderdag 26 mei. Het grof huisvuil wordt woensdag 25 mei ingezameld. De Haven dienst houdt de extra openingen ten be hoeve van de pleziervaart op maandag 23 mei in plaats van zondag 22 mei (zie ook 1 mei).

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 22