P Hel Nieuwe Goed is goedkoop bij Albert Heijn. Tomaten 1.50 Het weer/ A Koning-klant krijgt stem in kapittel „Rommelen op de vierkante meter" kreisel Massaal bekijks voor - wit - apart' ZO SCHOON WAS UW AUTO NOG NOOIT! APK HARDNEKKIG VUIL euro-wash b.v. jgj Win ORENAULT Zuid-Holland Galia meloen 1.99 VAN RIJSWIJK SERVICE STATIONS 10* een van de dealer voor Schiedam. Schiedams' groenste vingers gaan met de VUT VRIJDAG 20 MEI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 41 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - Het zou overdreven zijn te zeggen, dat de jeugdige bezóeker- tjes van de tentoonstelling „Wit - Zwart - Apart" in het Stedelijk Museum, he lemaal als makke lamme tjes weer huiswaarts gin gen. Toch vertrokken de meer dan 1000 leerlingen uit het basis- en voortgezet onderwijs die deelnamen aan dit „racisme-projekt" - dat is opgezet in het ka der van de herdenking van de Tweede Wereldoorlog in mei - fors wat stiller dan ze arriveerden. Educatief medewerker van het museum en de man achter de expositie, Pim Schenkelaars, heeft het twee weken lang, twee maal per dag zien gebeuren. Een hele troep uitgelaten kinde ren, dolblij een ochtend of mid dag van school verlost te zijn, die bij de eerste vitrine's al be reid waren een beetje in te bin den. Binnenkomer Schenkelaars was dan ook wél zo kien om voor een pakkende binnenkomer te zorgen. Als eer ste vatte hij een onderwerp: dicht-bij-huis bij de kop: de Turkenrellen in Schiedam in 1976. De vele kranteartikelen en fo to's uit die zwarte periode uil de geschiedenis van de Bran- dersstad, die overzichtelijk on der het glas liggen opgesteld, hebben tien jaar later nog niets aan zeggingskracht verloren. „Ik dacht dat dat soort dingen al leen in het buitenland gebeur den," was de verbaasde reaktie, die Pim veelvuldig terugkreeg op zijn verhaal. Beugelbekkie Toch leven begrippen als discri minatie en apartheid bij de jeugd van nu wel degelijk. Dat blijkt uit de vele tekeningen én de wandschilderingen die leer lingen van de kunstklas en scholengemeenschap Spierings- hoek speciaal voor de tentoon stelling hebben gemaakt. Scholengemeenschap Nieuwlant - Liedewijde liet voor de exposi tie alle eerste klassers omschrij ven wat discriminatie nu pre cies is. Het resultaat is een ver rassend boekwerkje. „Een kind uitschelden voor beugelbekkie" staat er op één van de velletjes te lezen. Een 12-jarig Spaans meisje zag het wat breder. „Dis crimineren is jezelf belangrijker vinden dan anderen." Pinksterweekend Hoewel de reakties van leeftijd- Rectificatie 500 gram Honingzoete De nieuwe Albert Heijn Supermarkt Hagastraat 1, Schiedam-Zuid W I SCHIEDAM - Het standwer kersconcours - dat ditmaal ge houden wordt op vrijdag 23 sep tember - is ieder jaar opnieuw een publiekstrekker bij uitstek. De trouwe marktbezoekers die zich tijdens die traditionele ver koophappening vakkundig geld uit-de-zak hebben laten klop pen, zijn inmiddels niet meer te tellen. Hoewel sterk in aantal kwam Koning-Klant bij deze wedstrijd in dubbel opzicht bedrogen uit. Want de winnaars werden geko zen door vakkundige juryleden, die zélf de knip zorgvuldig op de beurs hielden. Daar willen de Openbare Nuts- bedijven - de organisator van het evenement - nu verande ring in gaan brengen. Ook het legioen marktbezoekers mag ditmaal een afgevaardigde leve ren, die mee-oordeelt over spreekvaardigheid, originaliteit en overtuigingskracht van de standwerkers. Wie graag eens mee wil beslis sen naar welke handige prater de wisselbeker '88 gaat, maakt een kansje jurylid te worden door onderstaande vragen te be antwoorden en voor 25 juni op te sturen naar de Openbare Nutsbedrijven, Antwoordnum mer 58, 3100 VB Schiedam. Vermeld bij het antwoord naam, adres, leeftijd en tele foonnummer. Het uitverkoren jurylid en de antwoorden op de vragen worden eind augustus bekend gemaakt. 1. Waar worden de Schiedamse warenmarkten gehouden? 2. Op welke dagen worden deze warenmarkten gehouden? Zijn beide dagmarkten? Welke wel, welke niet? 3. Welk bedrijf is belast met het beheer van de warenmarkten? 4. Wat is een standwerker? Wat is een meeloper? 5. Op welke dag wordt dit jaar het Schiedamse standwerkers- concours georganiseerd? de winnaar van het standwerkersconcours '86 en '87 genootjes Pim Schenkelaars' cursisten-voor-een-halve-dag het meest aanspraken, konden ze, eenmaal betrokken bij het onderwerp, ook de foto's van de Zuid-Afrikaanse George Hallett én de tekeningen van de Vlaar- dinger Jan van Reeven waarde ren. Bijna alle Schiedamse kinderen hebben de expositie „Zwart - Wit - Apart" inmiddels gezien. Andere belangstellenden krijgen het hele pinksterweekend nog de kans de tentoonstelling - die is opgezet met behulp van ma teriaal van de Anne Frank Stichting - te bekijken. Zij zul len het overigens zonder Pim Schenkelaars' uitleg moeten doen. Die gaat even een paar dagen bijkomen van alle drukte. Stationsplein 2, Schiedam. Telefoon (010)4377099. RENAULT. Pim Schenkelaars heeft de afgelopen weken aan ruim 1000 kinderen toelichting gegeven bij de tentoonstelling Zwart-wit-apart SCHIEDAM - De snelle doorbraak, begin jaren '60 van schrootjes, board- en gipsplaten, betekende de dood in de pot voor veel ambachtelijke vaklui. Ne derland werd Overspoeld met een ware vloedgolf eengezins-, rijtjes-, flat- en doorzonwoningen. De pechvogels, die zich derge lijke luxe niet konden per mitteren, haastten zich om alle franje uit hun (oude) huizen weg te doe-het-zel- ven. Een plafond vol krul len, bloemen, wijnranken en andere versieringen was uiteraard geen gezicht als bekroning van al die strak ke witte eenheidsworst. De stucadoor nam de plek in van de ornamentist die met engelengeduld uren boven zijn hoofd kon boetseren. Alleen in officiële woor denboeken en encyclope dieën werd dit ooit zo eer zame beroep nog als een soort curiositeit opgeno men. In de praktijk was er niemand meer, die deze kunst beheerste. Toen enkele jaren geleden de fraaie stijlkamer van het voor malig weeshuis „De Lindenhof' door brandstichting gedeeltelijk werd vernield, leek er dan ook voor het monumentale plafond in Louis Seize stijl geen redden meer aan. Hele stukken waren naar beneden gekomen en wat nog op zijn plek zat, was be hoorlijk aangetast door het vuur en het bluswater. Filmstudio's Het is puur aan de vader van de baas van Piet Kwakkelstein en Maarten Ketel te danken dat alle weelderige rozetten straks weer in oude luister zijn her steld. Het was deze voormalige decorbouwer in filmstudio's van rond 1930, die de twee Ha genezen bij de forma Bleijen- burg stucadoors bv, warm maakte om eens wat anders te proberen dan gewoon het glad de rechte werk. Zelf hadden ze de feeling en het enthousiasme; de oude rot leerde hen de fijne kneepjes van het vak. Al snel wist Monumentenzorg het duo te vinden als er stucwerk tot in de details gerestaureerd moest worden. De meest koninklijke klus die Piet en Maarten tot nu toe hebben opgeknapt was hun aandeel in de maar liefst zeven jaar durende renovatie van pa leis Noordeinde. Gipsafgietsels Gelukkig voor de gemeente Schiedam, in financieel opzicht tenminste, gaat er niet zoveel tijd zitten in het herstel van de stijlkamer. Al moet er ook weer niet te min over worden ge dacht. Aan de hand van oude foto's, en met behulp van de restanten, is het complete pla fond in het Haagse atelier in klei nageboetseerd. Daar zijn silliconen mallen, en daarvan weer gipsafgietsels gemaakt. Een karwei dat ongeveer drie maan den in beslag nam. Het kost on geveer acht weken om de rozet- 1 dag en nacht| 0°0OóO0ö6OóOö°öüó Nieuw bij Van Rijswijk: Een ultra moderne wasstraat. Met keuze uit maar liefst drie grondige wasprogramma's. Uw auto fantastisch schoon en optimaal beschermd. U bent vriendelijk welkom op ons service station. 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. Tot ziens bij Van Rijswijk.1 i Zo'n plafonnetje herstellen is monnikenwerk. ten aan te brengen in het histo rische pand in de Brandersstad. Vroeger werden dit soort ver sierselen direkt ter plaatse met de hand ingebeeldhouwd. Maar het resultaat zal er straks niet minder om zijn, volgens de twee Hagenaars. Monnikenwerk „Je moet er wel idee in hebben. Óp een klein stukkie sta je een hele ochtend te rommelen. Maar als 't klaar is, dan is er ook echt iets uit je vingers geko men," vertelt Maarten Ketel. „Het is monnikenwerk en je bent ook nog eens de hele dag in het stof bezig. We hebben eerst alle oude resten wegge haald, daarna steengaas over plastic gespannen en dat afge- stuct met grove kalk en gips. Ie dere dag opnieuw lijken we wel de verschrikkelijke sneeuwman. De beloning is er naar. Die schouw die hier inzit ook: die is echt uniek. Als je zo'n ding weer tip-top in orde krijgt, dan heb je wel een voldaan gevoel." Monsterlijk gebouw In de tijd dat het weeshuis werd gebouwd, rond 1780, konden de Schiedammers de schoonheid van het pand aan de Lange Achterweg nog niet zo inzien. Stadsarchitect Rutger van Bo- l'es zag zelfs een grote vervol gopdracht aan zijn neus voorbij gaan. De regenten gunden het ontwerpen van een nieuw gast huis - nu het Stedelijk Museum - aan architect Giudicci omdat ze geen trek hadden in nog zo'n monsterlijk gebouw" als de Lin denhof in de stad. Weeskinde ren huizen er overigens al lang niet meer in het monumentale complex. Nadat het een poos dienst had gedaan als instituut voor begeleide kamerbewoning, is het tegenwoordig opgedeeld in een kleine dertig Hvat-eenhe- den voor een- en tweepersoons huishoudens. Goudleer Wie gebruik mag gaan maken van de stijlkamer is nog niet ze ker. De vorige eigenaar, stich ting de Lindenhof, heeft con tractueel recht op gebruik van de ruimte voor representatieve verplichtingen. Ook de Histori sche Vereniging Schiedam, de Stichting Beschermd Stadsge zicht en een horeca-ondernemer hebben een oogje op het 18de eeuwse vertrek. Voordat de ge meente als huidige eigenaar gaat uitmaken wie er zijn intrek mag nemen, moet eerst nog beslist worden of het goudleer dat ooit tegen de muren was geplakt en nu in een Amsterdams labora torium wordt onderzocht weer opnieuw kan worden aange bracht. Technisch levert dat geen problemen op, maar het zou wel weer een forse aanslag doen op de gemeentelijke begro ting. Dev stijlkamer in volle glorie. Vooral de schouw, met alle wapenschilden van de toenmalige regenten is uniek SCHIEDAM - De heer W. C. Hoogeweij, chef hoofdafdeling plantsoenen, begraafplaatsen en sportvelden, gaat met de VUT. De heer Hoogeweij in dienst van de gemeente Schiedam sinds 1 oktober 1970 is een na tuurliefhebber in hart en nieren cn is een zeer deskundig groen- bejeerder. Met name op het ge bied van de bomenzorg is hij een specialist. Hij heeft onder andere moderne onderzoekme- thodieken geïntroduceerd, zoals het gebruik van infra-roodfoto- grafie voor het opsporen van boomziektes. Veel aandacht heeft de heer Hoogeweij besteed aan het op stellen van beheersplannen voor de Schiedamse parken. Hier door is de ecologiscne waarde van deze parken in belangrijke mate toegenomen. Mede door zijn toedoen - nadat het gemeentebestuur „het groe ne sein" had gegeven - is daar door het jongste park Park Ke- thel met uitlopers, in de huidige vorm ontstaan en beschikt Schiedam nu over een doorlo pende groenstructuur, die van de Maasboulevard in Schiedam- Zuid tot in Midden-Delfland loopt. De heer Hoogeweij kan met enige trots terugzien op het werk wat hij voor de gemeente Schiedam heeft gedaan, want groen heeft voor Schiedammers een belangrijke belevings- en milieuwaarde. De afscheidsreceptie van de heer Hoogeweij is op dinsdag 31 mei 1988 van 15.30-17.15 uur in de recreatiezaal van het Stads kantoor, Emmastraat 1 te Schiedam. Alle merken meestal klaar terwijl u wacht. Twee ervaren keurmeesters (Rijksd. wegverkeer) aanwezig. Burg. H. Gretelaan 273, tel. 010-4738222 SCHIEDAM - De oudercom missie van de streekmuziek- school 'Nieuwe Waterweg Noord' heeft op woensdag 25 mei een boekenbeurs van 13.30 uur tot ca. 16.00 uur in het wijkcentrum 'De Blauwe Brug', Bachplein 590, Schiedam. In koop en verkoop van nieuwe en 2e hands boeken (muziek) voor zowel leden als niet-leden. Door het onder hoge druk voorspuiten van uw auto wordt aan het begin van de wasstraat afgerekend met zelfs het hardnekkigste vuil. Pas daarna begint het ei genlijke wassen zodat uw auto er glanzend schoon uitkomt. En...sinds kort is onze wasstraat uitgerust met het nieuwste type spiraalborstels. Uw hele auto van voor tot achter en van onder tot bo ven echt schoon. Eurowash extra's: hogedruk reiniging extra schuimlaag onderkant wassen speciale wielborstels beschermende waslaag. 's Gravelandseweg Schiedam Bondsspaarbank betrekt nieuw hoofdkantoor Wethouder pakt flink uit Rode Kruis vergaarbak Idealisten Stadsbla albert heijn v Bron: KNMI ZATERDAG 21/05 poriodan mat zon droog min. 3° midd.tomp. 14' wind: N-3 ZONDAG 22/05 poriodan mat zon droog min. 4° midd.tomp. 16c wind: NO-3 MAANDAG 23/05 poriodan mot zon droog min. 7° midd.tomp. 17° wind: 0-3 Renovatie stijlkamer is monnikenwerk Stedeli jk Museum weerstaat invasie Van Rijswijk biedt meer: Dagen nachtpomp voor alle soorten brandstoften (dus ook LPG) met volledige bediening Ultra moderne wasstraat met drie wasprogramma's. Dagen nacht geopend (bij volle tank 25% korting) Shop met vele nuttige, handige en leuke artikelen Royale Super Shop (450 m2) met messcherpe aanbiedingen (bij volle tank 10% extra korting!) Gezel lige expressobar Van Rijswijk Creditcard: probleemloos betaalmiddel dat h a t 's-Gravenlandseweg 395, Schiedam, Tel.: 415 87 87 TRAVELCARD - EUROCARD -TANKNET VAN RIJSWIJK CREDITCARD - VISACARD Yftwuif,- we Stadsblad

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1