Het weer Doop Wiegman 80 jaar Het Nieuwe Grenzeloos vertrouwen 1.95 ■HEB Goed is goedkoop bij Albert Heijn. Érï 1.39 I Stadsblad mm f Zuid-Holland ft i Tentoonstelling i «SCHOOI RADIO ABA ■«Mamp.1.»» wind: VAR-3 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - Veertig jaar is een lange tijd om bij één en dezelfde baas te blijven hangen. Maar voor Bert Slappendel, die vori ge week die mijlpaal be reikte op de afdeling socia le verzekeringen van het GAK in Rotterdam, is de tijd bijna letterlijk omge vlogen. Als afdelingschef over 75 medewerkers - en zoveel hoofden, zoveel zin nen tenslotte - heeft de Schiedammer niet de kans gekregen om een tobber te worden. Ondanks het ver glijden der jaren is hij op die manier fit van geest en recht van lijf en leden ge bleven. Alsof Bert Slappendel al jaren in het streekvervoer zit Hollandse nieuwe per stuk' Vanillevla, pak 1 liter Jonge Goudse kaas g qq De nieuwe Albert Heijn Supermarkt Hagastraat 1, Schiedam-Zuid SCHIEDAM - Erkenning, succes, het zijn meestal snelle jongens als politici en zakenlui die al tijdens hun leven die zoete vruch ten van hun werk kunnen plukken. Van veel kunste naars wil het lot dat zij pas na hun dood de roem verwerven, die hen toe komt. Woekeren met geld en worstelen met eigen ta lenten bepalen het bestaan van veel creatieve geesten. Waarschijnlijk zijn dit soort kommer en kwel ook Doop Wiegman vroeger niet bespaard gebleven, maar in ieder geval is het ze niet gelukt die Rotter damse jongen er onder te krijgen. Zwier, humor en verve zijn net zo kenmer kend als de onafscheidelij ke alpinopet voor de man, die zoveel Schiedamse stadsgezichten en mensen hoofden heeft geportret teerd. „Ik denk, dat zo hier en daar best waarde ring is voor wat ik ge maakt heb. Er wordt ten minste regelmatig bij par ticulieren een doek van me gestolen. Dat vind ik er gens wel leuk." De veelzij dige artiest, die vlak voor de oorlog verhuisde van Delfshaven naar de Bran- dersstad, viert deze week zijn 80ste verjaardag. Orginaliteit Kwaliteiten Wapenfeiten Dinosaurussen Springplank Kritiek Messcherp mmmmmsmmm Doop Wiegman Vlammen 1 De werkplek van Doop Wiegman. Tafel, palet en schilderse zel zijn waarschijnlijk ook op de tentoonstelling in het Stede lijk te bewonderen. DE KEUZE IS ALTIJD ZÉÉR GROOT BIJ ALJA. TV DEFEKT? VMeospectallston Nu nieuwe haring bij de Hema, per stuk HEMA Echt Waar Voor Je Geld. Een huishouden heeft ledereen Staken voor een paar centen opslag Rotterdam verovert wisselbokaal Hubert Lampo op Schrljversavond Bron: KNMI VRIJDAG 27/05 half tot zwaar bow. plaataalijk regen min. 12° midd.tamp. 20 wind: VAR-3 ZATERDAG 28/05 af on too zon ZONDAG 29/05 af on too zon midd.tamp. 18° wind: VAR-3 Kunst zonder franje WOENSDAG 25 MEI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 42 OPLAGE 39.700 Stadsblad Geen wonder dus dat Bert Slap pendel nog steeds iedere dag op nieuw vol plezier in zijn wagen tje naar de Maasstad puft. Al leen één ding wil vooral als het vooijaar inzet nog wel eens knagen. De buschauffeurs, die als echte vrije jongens het raampje opengedraaid en toete rend naar leuke meisjes onder weg vrolijk langs hem koersen, vervullen de Schiedammer met weemoed. Want als kleine knaap was hij vast van plan la ter dag in dag uit drommen pas sagiers veilig door het verkeer heen te gaan loodsen. Hoe goed hij die wat nostalgi sche gevoelens ook heeft weten te verbergen. Het is logisch dat zijn collega's er in al die tijd wel iets van in de smiezen hebben gekregen. Vandaar dat ze beslo ten hun chef als jubileumkado een uurtje busrijles te laten ge ven. Het feestvarken zelf dacht tot op het laatste moment, dat een taxi met chauffeur hem naar de gebruikelijke receptie in het Rotterdamse zou brengen. Als hij ai verbaasd was de lege reu- zenkolos voor zijn deur te zien, dan wist hij dat goed te verber gen. Doodgemoedereerd kroop hij achter het stuur en startte de motor. En toen bleek dat hij in zijn lange carrière een aardig image heeft weten op te bou wen. Want zowel zijn echtgeno te ais een groot aantal collega's hadden zoveel vertrouwen in zijn rijkunst dat ze zonder blik ken of blozen bereid waren om als passagier Bert Slappendel's eerste grote rit mee te maken. li w'VV V. Ze zijn er Aanbieding is geldig t/m zaterdag 28 mei 21.25.88 Albert Heijn, Hof van Spaland 1, Hagastraat 1, SCHIEDAM. ASB heefr óók regelmatig werk voor gekwalificeerd PERSONEEL M V Heeft u interesse in een ad ministratieve functie, voor korte of lange periode? Neem dan contact op met onze vesti ging. We vertellen u graag wat de mogelijkheden zijn. uitzendbureau Rotterdamsedijk 397 Schiedam 010 - 4260771 8M* huismerk kilo albert heijn Bij zo'n mijlpaal ontkomt zelfs de non-conformist niet aan overzichtstentoonstellingen, krante-interviews en terugblik ken. Onvermijdelijk zal er weer fors gemijmerd worden over de kwaliteit van zijn werk. Maar wat de kenners ook voor lo- vends gaan beweren over kleur gebruik, vormgeving en diepere achtergronden, een ding staat buiten kijf: de levensgenieter Wiegman heeft van die voorbije dikke driekwart eeuw een schil derachtige periode weten te ma ken. Dat de zoon van de bekende havenschilder Gerrit Wiegman het al jong zocht in de artistieke richting was min of meer voor de hand liggend. De liefde voor het vak en het vermogen om net even anders tegen mensen en dingen aan te kijken zat zijn vaders familie al generaties lang in het bloed. Zijn moeder - een Italiaanse zigeunerin die wel even acht kindermondjes te vullen had - is verantwoordelijk voor de praktische inslag, vin dingrijkheid en originaliteit, die minstens zo kenmerkend zijn voor zijn verdere carrière. Toen Doop nog maar een klein jochie was, nam ze hem al mee naar Wassenaar, ook destijds het domein der welgestelden, om huis-aan-huis pa's werken te slijten. „We werden natuurlijk zo af en toe van de deur gedon derd," herinnert hij zich over die periode. „Arrogant is daar het juiste woord niet voor. Ik weet niet precies hoe je dat nou noemen moet. Toch waren er ook lui, die ons hartstikke leuk ontvingen. Ik ken hele knappe jongens, die zich door de wissel valligheid van het succes mis kend gingen voelen en zwaar moedig zijn geworden. Ach, kunst is een raar artikel. De ene keer loopt het, de andere keer niet. Het heeft weinig zin daar over te gaan tobben." Om alle kanten van het métier te leren kennen, nam Doop op zeer jeugdige leeftijd een baan tje aan als decorateur bij een van de grootsten op dat gebied, de firma Gidding. De term „toegepaste kunst" bestond in die dagen nog niet. De mensen die met veel fantasie de mooiste voorstellingen ontwierpen en penseelden op bioscoopmuren of in elkaar knutselden voor grotere en kleinere spraakma kende festijnen, werden zonder veel flauwe fratsels ambachtslie den genoemd. „Daar wordt wel eens kritisch over gedaan," weet Doop. „Maar denk erom dat het kunstenaars van de bovenste plank waren. Daar kunnen veel schilders van nu een voorbeeld aan nemen. Ze hadden alle kwaliteiten om hele groten te worden. Alleen hadden ze net niet de juiste mensen om zich heen om echt beroemd te worden. En geloof mij maar dat lukt je - hoe goed je ook bent - ook vandaag de dag niet zonder uitgekiende coaching van ande ren." Zelfs was de verre nazaat van Piet Hein, immers ook een Delfshavenaar, niets de dol om zijn creativiteit de vrije loop te laten. Hij schilderde de muren van Tuchinsky in Amsterdam, bracht ornamenten aan in de balzaal van het voormalige Rot terdamse theater Odeon, ont wierp een toneel voor een schouwburg in Parijs, restau reerde en passant enkele oude meesters en hielp mee een toe ristische attraktie in Valkenburg op te metselen: om enkele wa penfeiten uit zijn grillige loop baan te noemen. Zelf denkt hij met het meeste plezier terug aan zijn medewerking aan de wereldtentoonstelling in Ant werpen, de E'55 en Floriade in Rotterdam en de Expo in Brus sel, destijds spraakmakende evenementen. Vaak was dat afzien en soms veel lachen, dat wel. Doop Wiegman: „Dat waren van die klussen dat je meer dan levens groot het ijstijdperk of de pre historie uit moest beelden. En zomaar wat neerkwakken was er niet bij. Er kwam altijd wel een professor of een andere ge leerde heer controleren of de di nosaurussen en planten, die ik maakte wel helemaal verant woord waren. Dat soort exposities konden na tuurlijk alleen gehouden worden in grote hallen of par ken. Tochten dat het soms deed, verschrikkelijk. Ik had bijna altijd wat, maar stoppen was er niet bij natuurlijk. Een keer ging het echt niet meer, omdat ik longontsteking opliep. Mijn pa van 80 is bovenop de ladder gekropen om mijn werk af te maken. Maar ik heb ook een hoop gein gehad in die pe riode. Van de Belgen heb ik nog eens een krat bier los weten te peuteren met de handtekening van Karei Appel. De naam van die man alleen al had daar op dat moment zoveel invloed, dat ze er meteen intrapten, toen ik een krabbeltje van een vriend van me liet zien." Intussen had Doop Wiegman de Maasstad verruild voor Schiedam en daar in de Passage een kunsthandel geopend. Zelf spreekt hij nog steeds met ple zier over „dat winkeltje" waar hij werk van zijn vader en zich zelf verkocht. Zoon Diet nam de zaak later over. Jarenlang was „Galerie Wiegman" verza melplek, inspiratiebron én springplank voor tal van (nog onbekende) plaatselijke en re gionale artistieke talenten. Gezellig waren die kontakten wél, maar brood op de plank brachten ze niet. Voor een ge deelte om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien, begon Doop portretten in opdracht te maken. Dat vond hij niet altijd even leuk: „Het mooiste is, als je vrij naar het leven kan schil deren. Maar wanneer zo'n klant zich er dan niet zo voordelig op vindt staan, krijg je al gauw op merkingen over een stukkie in een wang dat niet klopt. Ik heb wel eens iemands moeder nage schilderd van zo'n klein rotfo- tootje. Komt ze het afhalen, blijkt dat het haar veel te don ker is uitgevallen. Dan zeg ik rustig, ga maar zitten kind, zeg maar hoe je het hebben wil en schilder ik het enthousiast over. Het ligt natuurlijk net een beet je anders, maar ook van vakge noten kan ik kritiek best velen. Het is weieens voorgekomen dat mijn zoon een doek wat te hard van kleur vond. Toen ik er eens extra goed naar keek, zag ik dat hij nog gelijk had ook. Nou dan verander ik het. Zelf ben ik daar ook een rare vent in. Als iemand mijn mening vraagt, dan vertel ik ook rond uit wat ik vind." Eigenwijsheid mag dan niet tot Doops deugden behoren, eigen: zinnig is hij wel. Zo heeft hij het altijd vertikt zich tot een herkenbare stijl of duidelijke lijn in zijn werk te beperken. Afhankelijk van zijn bui maakte hij iets heel abstracts of iets im pressionistisch. Op de vraag wat hij het liefste doet, geeft hij di- rekt - „Als je het echt weten wil, antieke potten restaureren rug. Méér dan een halve eeuw wo nen in de Brandersstad, heeft nog niet helemaal een Schie dammer van Doop Wiegman kunnen maken. „Hier kletsen ze, in Rotterdam praten ze," ty peert hij messcherp het verschil. Van al de plekjes uit de stad, die hij met zoveel plezier ver eeuwigd heeft, zijn er nog maar weinig meer over. Toch zou hij nooit weg willen: „Schiedam heeft een bepaalde romantiek. Als ik op een zomeravond over de havens kijk, dan hangt daar zo'n bijzondere sfeer. Dat is schitterend. Dat kom je nergens anders tegen." Echt zijn penselen aan de wil gen hangen, kan een man als Doop Wiegman nooit. Maar in middels heeft hij wel de fakkel gedeeltelijk aan zijn zoons - waarvan een aantal met succes in zijn voetsporen is getreden - overgedragen. Heel af en toe, bij speciale gele genheden, wil de Delfshavenaar van origine nog wel eens vlam men. Zo veilde Pieter van Vol lenhoven een klein jaar geleden ter gelegenheid van de start van de aktie „Herbouw de Palm boom" een doek van Wiegman; opbrengst 8000 gulden. Vraagt de koninklijke Schiedammer na afloop, tijdens het toevallig sa men handen wassen in de kel der van het Stedelijk Museum, of hij ooit gedacht had, dat één van zijn werken nog eens zoveel geld op zou brengen. „Kijk en dan laat ik me niet kennen. Natuurlijk jongen, zeg ik. Als je 60 jaar op een vak hebt geoefend, dan mag je er wel naar betaald worden ook." VANMiiri" Rnsclla VAN: Ara VAX Marianne Paris IVAN:Snniniorniann VAN: 1 lammorle VAN: Basler VAN Ravens VAN: 1 .lie a Modehuis Ter gelegenheid van Doop Wiegman's 80ste verjaar dag wordt er een overzicht stentoonstelling gehouden in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat. De exposi tie- die is samengesteld en ingericht door de zoons van de kunstschilder- wordt op vrijdagavond 27 mei geo pend door burgemeester Reinier Scheeres en is te bezichtigen tot en met 12 juni. Het Stedelijk Museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zon- en feestdagen tussen 12.30 en 17.00 uur Broersvest 109 - 113 Schiedam I oio -izwhmu Quk op maandagmiddag ori donderdagavond gt-opcnl Ruime parkeergelegenheid t 'ii-. modvlnn.s Wij helpen direktül Tel. 4260778-4733961 ol 01899-15874 Groenelaan 95 Votkoap - Inruil - RoptrtPo Oct nor uw wumtchirm n koolkuit De Hemaatjes zijn boven water. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1