Marmer verdient zorg De optie: Tijd om te wikken en te wegen fcal a I 17,90 foto engelse Tafel: 298.- 258.- c u Buiten- schermen Populaire vloerbedekking passend bij ieder interieur K L Dure veiligheidsvoorziening WOONNIEUWS 5 Brommer la waai Woonkwaliteit moet beter SCHNE^Sotging Gaat u verhuizen? 174.' 284, zonweringfabriek NIEUW SANPLISE DE LUX WEERT ZON EN KOU NU 30% KORTING ï- J WW* Geslaagd? diplomalijst. OPEN HUIS ROLGORDIJNEN VERTIKALE JALOEZIEËN ALUMINIUM JAL0EZIEEN Wij meten gratis op en bezorgen gratis thuisBel eens op of kom eens langs f/ HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 JUNI 1988 PAGINA 16 Door de eeuwen heen is mar mer altijd een populaire bouw stof geweest. Vooral als versie ring. De Griekse en Romeinse tempels waren bekleed met marmer. Paleizen en kerken hadden marmeren vloeren en wanden. Maar ook in de Ne derlandse patriciërshuizen en koopmanswoningen uit voor gaande eeuwen komt men het regelmatig tegen. Vooral de marmeren entree en gang zijn een bekend beeld in de vroege re architectuur. Door de komst van goedkope re materialen als vinyl en vloerbedekking is marmer in onbruik geraakt. De laatste ja ren echter is het weer sterk in opkomst. Dit heeft te maken met de hang van mensen naar luxueuze artikelen. Marmer wordt zowel bij vloer- en wandbedekking als meubels gebruikt. Marmer is een eigen zinnig materiaal dat met veel - zorg gelegd en onderhouden moet worden, anders draait het al snel op een teleurstelling uit. Kalksteen Marmer is een stollingsge steente van kalksteen. In het dagelijks leven wordt iedere gepolijste kalksteensoort mar mer genoemd. Eigenlijk is dit niet juist. Alleen het zogeheten „kristallijn marmer" is de ware. Al het andere is sierkalk- steen. Wij noemen in dit arti kel alle soorten kalksteen mar- mer. Kalksteen wordt gepolijst. Hierdoor komt de structuur van de steen beter naar voren. Bovendien vermindert de po-, reusheid door polijsten. Hoe fijner en grondiger er gepolijst wordt hoe minder doordring baar de steen is. In enkele gevallen, in hoofd zaak bij meubels, wordt het marmer „gezoet". Dit is heel fijn schuren. Het oppervlak wordt niet glad en glimmend, maar blijft wat ruw en dof. Het resultaat is heel mooi, omdat de natuurlijkheid van de steen bewaard blijft. Maar ook de poreusheid blijft, zodat allerlei stoften gemakkelijk in de steen trekken. Zo ontstaan vlekken die er dan niet meer uit te krijgen zijn. Marmer is er in vele kleuren, bijvoor beeld wit, grijs, roodbruin en thviskr zwart. De donkere marmer soorten worden in hoofdzaak gevonden in België, Duitsland en de Scandinavische landen. Het witste marmer wordt ge wonnen in Italië. Hoewel ook veel lichte marmersoorten uit Griekenland en Portugal ko men. In het moderne interieur, met wit en pasteltinten, past een vloer van gepolijste marmer uitstekend. Maar ook klassieke en antieke meubels komen tot hun recht. Het leggen van na tuurstenen vloeren is niet een voudig. De platen en tegels zijn namelijk ongelijk van dik te. Daarbij is de structuur per steen verschillend. Geen enke le is er gelijk. Bij het leggen moet er goed op gelet worden dat de vloer vlak wordt én dat „druk-geaderde" stenen afge wisseld worden met de meer egale stenen. Een echte vak man zorgt voor het beste re sultaat. Een bijzonder mooie vloer ontstaat door ongepolij ste platen marmer tegen elkaar te leggen en dan de vloer als een geheel te polijsten. Zo ont staat een naadloos vlak. Deze methode is echter heel duur. Bij het kopen van een huis wordt heel regelmatig gebruik gemaakt van de 'optie'. Wat is dat eigenlijk, een 'optie'? Het woord is van Latijnse ori gine, het komt van 'optare', wat zoveel betekent als: „kie zen, de voorkeur geven". Een 'optie' is daarvan afgeleid en betekent dus „een vrije keus, het recht van voorkeur". In het Nederlandse privaatrecht wordt de optie omschreven als „het recht binnen een bepaal de termijn of onder een be paalde voorwaarde door een eenzijdige wilsverklaring een rechtsverhouding te doen ont staan of een aflopende rechts verhouding te doen continue ren". Prachtige woorden, maar ze maken toch nog niet helemaal duidelijk wat dit in huis-tuin- en-keuken Nederlands bete kent voor de bijna-koper van een woning. Bedenkpauze Wanneer de koper denkt het huis gevonden te hebben waarin hij graag wil wonen, is het op de Nederlandse huizen markt heel gebruikelijk aan de verkoper een optie te vragen. Dat wil zeggen dat u met de verkoper afspreekt dat gedu rende een bepaalde tijd hij het huis niet aan een ander zal verkopen zonder voorkennis van degene die de optie heeft. Er wordt afgesproken dat ge durende bijvoorbeeld drie da gen, de huidige koper de eerste - JL aj*. rechten heeft, dat hij vooraan in de kopersrij staat. Dit geeft de koper de gelegen heid zijn eventuele bod welo verwogen te doen, zonder dat hij bang hoeft te zijn dat het huis voor zijn neus wegge kaapt wordt door een ander. Voor de koper betekent dit overigens niet dat hij ook daadwerkelijk tot aankoop over moet gaan. Hij heeft de vrije keuzemogelijkheid, hij kan er gebruik van maken en een bod doen, maar is daar niet toe verplicht. In de tijd dat de optie loopt kan de ko per voor zichzelf nog eens rus tig de zaken op een rij zetten, de voor en tegens afwegen al vorens hij tot aankoop over gaat. In de praktijk is dat vaak ook wel nodig. Wanneer bij voorbeeld de keuken in de nieuwe woning niet bevalt, is er de gelegenheid eens met een aannemer te bespreken wat de kosten van een eventuele ver bouwing zijn. Woonlasten Ook wordt de tijd dat de optie loopt dikwijls gebruikt voor fi nancieel overleg met de bank. Het is voor de koper belang rijk, nu hij redelijk zicht heeft op het bedrag dat het huis zal gaan kosten, eens precies op een rijtje te zetten wat de maandelijkse lasten van dat huis maandelijks zullen zijn. De aspirant koper krijgt dus in de optie-tijd de gelegenheid te wikken en te wegen. Het be lang daarvan zal aan niemand uitgelegd hoeven te worden. Een huis kopen is een beslis sing voor jaren,, het kan geen kwaad daar 'even' over na te denken. De Haagse woningbouwver eniging AWV brengt bewoners bijna acht-en-halve gulden huurverhoging in rekening we gens het afsluitbaar maken van het portiek. Het Stedelijk Overleg Stadsvernieuwing (SOS) vindt dit niet redelijk en stapt om die reden naar de rechter. SOS en huurders vin den dat de woningbouwvere nigingen dit soort voorzienin gen gebruiken als melkkoetje. Ook vindt het SOS dat bewo ners die tegen het afsluiten van portieken zijn, niet ge dwongen mogen worden mee te betalen. De woningbouw vereniging stelt zich op het standpunt dat het afsluiten een 'geriefsverbetering' in houdt waarvoor een bewoner uiteraard meer huur moet be talen. Die acht-en-halve gul den dekken net de kosten van aanschaf en onderhoud vol gens de AWV. Uit een onderzoek van TNO is gebleken dat mensen de meeste hinder ondervinden van brommergeluid. Daarna volgen vrachtauto's en perso nenauto's. De conclusies van het TNO-onderzoek zijn ge presenteerd op een congres van de Nederlandse Stichting Geluidhinder dat onlangs ge houden werd in Utrecht. Op vallend is de conclusie wel. Want terwijl het aantal brom mers de laatste 10 jaar is ge halveerd, klaagt maar liefst 43 procent van de Nederlanders over brommerlawaai. De TNO-onderzoeker R. G. de Jong, meent dat deze tegen stelling zijn oorzaak vindt in het gedrag van brommerrij ders. Hun aantal is wel sterk verminderd, maar er wordt (onnodig) veel meer lawaai ge maakt dan vroeger. Steeds meer bromfietsers zijn 'doof voor de hinder die ze veroor zaken. Vijf verschillende disciplines in de woningbouw en stede- bouw laten zich vertegenwoor digen in een nieuwe werk groep. De Werkgroep 5X5. Deze werkgroep maakt zich zorgen over de kwaliteit van het wonen in Nederland. De verschraling heeft volgens hen toegeslagen, terwijl het ook ontbreekt aan een nieuw élan in de volkshuisvesting. De werkgroep is er van overtuigd dat het beter kan en wil dat juist naar de eigen achterban duidelijk maken. Het is niet zozeer de bedoeling kritiek te leveren maar juist binnen de eigen disciplines te bekijken hoe het beter kan. De werk groep, die anderhalf jaar gele den voor het eerst bij elkaar is gekomen, heeft onlangs de eer ste oproep voor meer kwaliteit gepresenteerd aan staatssecre taris Heerma. Ook in badkamers is marmer mooi, zowel op de vloer als op de wanden. Maar niet iedere soort kan in vochtige ruimtes gebruikt worden. Voor badka mers is eigenlijk alleen kristal lijn marmer geschikt. Bijvoor beeld de soorten Bianco Car rara en Rosa Aurora. Een aparte soort is Travertin. Deze steen heeft een drukke structuur van streepjes of wolkjes, afhankelijk van de wijze waarop de steen gezaagd is. Deze structuur wordt ver oorzaakt door plantenresten die meegestold zijn in het ge steente en naderhand zijn ver gaan. Er blijven dan holten en gaatjes over. Dit is kenmer kend voor Travertin. Deze holtes worden met een spe ciaal vulsel dichtgestopt. Tra vertin is enkele tientallen gul dens per vierkante meter goedkoper dan andere mar mersoorten. Het leggen De gepolijste marmeren tegels kunnen in een cementbed worden gelegd. In zo'n ce mentbed kunnen verschillen in dikte eenvoudig worden weggewerkt. Wit marmer is heel mooi, maar het heeft enkele bijzon dere eigenschappen. Door al lerlei oorzaken kan het gaan verkleuren, "uitbloeden" wordt dat genoemd. Oorzaken kunnen zijn: de invloed van zonlicht, een onvoldoende ge reinigde ondervloer, een ver keerde samenstelling van de mortel en het gebruik van te veel water bij het reinigen van een pas gelegde vloer. Ook de samenstelling van de steen kan van invloed zijn. Verkleu ringen treden eerder op als er veel piriet en sideriet in het marmer zit. De verkleuringen kunnen worden voorkomen door altijd witte cement te gebruiken, een waterafstotend middel op de onderkant van de tegel aan te brengen en de vloer met zo weinig mogelijk water te reini gen. Onderhoud Het onderhoud is de hoofdre den waarom marmer lange tijd niet populair was. Marmer verdient zorg. Een verkeerde of nonchalante behandeling kan een vloer of tafel voor goed verprutsen. Marmer- en Travertin-vloeren moeten schoongeHbuden worden met speciale vloerzepen. Chemi sche schoonmaakmiddelen en ook groene zeep zijn heel slecht. Zij kunnen de kalk in de steen aantasten. Verdund zoutzuur mag ook beslist niet. Voor vlekken geldt het volgen de: vetvlekken verwijderen met causticsoda of K2R. Roestvlekken behandelen met water waaraan ongeveer 3% waterstofperoxide is toege voegd. Wijnvlekken kunnen weggenomen worden met een papje van chloor met gips. Le veranciers van natuursteen vloeren hebben dikwijls aller lei goede schoonmaakmidde len in voorraad. Voor marmer geldt: valt er iets overheen, limonade, koffie of wijn, verwijder dat vocht dan met een doekje en maak de tafel direct schoon, zodat het niet de kans krijgt in de steen te trekken. Vooral bij meubels is dit belangrijk. Sommige marmeren bladen zijn voorzien van een laklaag. Dit beschermt wel, maar op den duur wordt de lak geel en krijgt het marmer een grauws luier. Een tafel met een marmeren blad is zeker mooi te houden, ook in een gezin met kleine kinderen, maar zo'n tafel ver dient zorg. Allereerst bij de aanschaf. Let op de kwaliteit van de polijsting. Hoe beter het marmer gepolijst is, hoe dichter de structuur, hoe min der doordringbaar de steen. Die verfijning van polijsten maakt de tafel wel een stuk duurder. Hoe gladder het oppervlak, hoe beter de polijsting. Maar voor een leek is het moeilijk de werkelijke kwaliteit te be palen. Daarom geldt, wilt u marmer in huis, wendt u dan tot een natuursteenhandelaar en laat u van te voren grondig voorlichten. van harte gefeliciteerd! SLIJPERIJ Gé Kleijheeg Bij Schneider vindt u een grote collectie eetkamerstoelen en - tafels. Eetkamers stellen wij graag met u samen, rekening houdend met al uw wensen! Stoelen met zadelzit, lederen, biezen of gestoffeerde zittingen. Ronde, achtkantige, vierkante of rechthoekige tafels in nagenoeg elke gewenste afmeting; massief of gefineerd; vast, tuimel of uitschuifblad. Kom met uw eetkamerwensen gerust eens aan tafel bij Schneider! Mass. eiken 140x80 cm Blad: 4,5 cm dik Prijs: 875.- Stoel: Zitting leder: Zitting stof per stoel bv Persoonlijk Advies Gro .4269869. «W""" Dubbele Garantie Verhuis zonder probleem met H. van Dijke Nw. Mathenesserstraat 85 Schiedam, telefoon 010-4261224-4268201 Spijkenisse, telefoon 01880-30234 Erkend verhuisbedrijf H. VAN DIJKE Knikarmschermen, extra voorjaarskorting VOORBEELD: 500 cm. breed, 200 cm. uitval a m a 1137.-25% nuÖOOi' VERTIKALE JAL0EZIEEN VOORBEELD: U BETAALT... 443.- U betaalt slechts 100 cm2S." 150 cm39.- 200 cm49." 250 cm63- TTfer Houdt genoeg daglicht binnen. Voorbeeld: 200 br. x 150 h. 394.- Bij ons betaalt u slechts 276. U BETAALT126.- Oosthavenkade 87 Vlaardingen 010-4346260/4346144 V jedakt ie rSdak!,e as* w===»s**t6 dk. i mom L. **•- -- "1 Diploma Nu vlug je diploma in een speciale Glanzend goud, zilver, wit of zwart. Precies dp maat. (HAVO, MAVO, VWO). Tegen inlevering van deze adver tentie, krijg je vijf gulden reductie, je betaalt dus niet 22,90 maar Opa's, Oma's vaders of moeders mogen natuurlijk ook van deze aan bieding gebruikmaken. Van Hogendorplaan 1a, Vlaardingen Hoogstraat (50, Vlaardingen Koningshoek 505, Maassluis Gereedschapmakerij Schie 178, tel. 4261719 Voor hard metaal (Widia) cirkel-zagen Van 150 mm e tot 500 mm e Slijp en reparatie service binnen 8 uur. Aan tafel! bij Schneider Vakmanschap, goed advies, sympathieke service en dubbele garantie op de kwaliteit. Wij tekenen er persoonlijk voor... 45 49.0W e„e\aan 4» ,wwm Bel dan een verhuizer. Maar wel een goede. Een met vakbekwame, verhuiskrachten. Mensen die met liefde uw kostbare spullen behan delen. H. van Dijke is zo'n verhuizer. Een bedrijf met jarenlange ervaring, dat beschikt over een modern wa genpark met een verhuislift. Van Dijke regelt voor u alles naar wens. Zorgt voor het inpakken en even tuele opslag. Alles kan. Snel en zonder zorgen worden uw spullen tegen konkurrerende prijs verhuisd. Verzekerd natuurlijk. Vraag vrijblijvend prijsopgave, Zaterdag 11 juni van 13.00-15.00 uur. Wegens overplaatsing TE KOOP. Veerstraat 11, Maassluis Mooi gerenoveerd grachtenhuis op 245 m2 eigen grond. Indeling: grote living ca. 55 m2 met open haard, open nieuwe keu ken met inbouwapparatuur zoals kerami sche kookplaat, vaatwasser, diepvries, koelkast en deur naar diepe achtertuin. 1e Etage: 3 grote slaapkamers waarvan 1 met balkon, mooie badkamer met ligbad en 2e toilet. 2e Etage: grote kamer en aparte ruime zolder met veel bergruimte. Parterre dubbel glas, c.v.-gas, achtertuin 34 m diep, aan water gelegen. Ruime schuur middels zij-ingang te bereiken. Vraagprijs: 299.000,- k.k. Inl. telefoon 01899-24444-14280 Sandux de Luxe in maar liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen zijn in grote stukken te zien. 250 br. x 180 h. 553.- 20% korting 110.- in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld ongeacht stofsoort: 300 breed x' 190 hoog194.- Korting20.- Tevens kant klaar rolgordijnen in div. dessins, voor spotprijzen Breed: Nog nooit zo goedkoop voorbeeld: leverbaar in 20 kleuren 200 cm breed x met maar liefst 40% korting 18O h Zowel in breed als smal leverbaar Voorbeeld in breed: 200 breed x 160 hoog 140.- Korting 14.- Leverbaar in 50-35-25 mm SANDUX U kunt ons 100 meter over de spoorbaan vinden. Telefoon Wij zijn geopend van maandag-vrijdag 9-17 uur, zaterdag 9-16 uur. Vrijdag koopavond Bij one volop parkoorgologonhoid

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 16