Van uitkeringsfabriek naar service- instituut BELOOFD: Zaterdag derde Beatrixloop Podium programma Ergaat'n keukenwereld voor u open. I HARTELIJK WELKOM bondsspaarbank s Campingsport Schiedam VERINGMEIER TANDTECHNIEK Ér Frans regisseur leert oerschreeuw iTEHW Visiteclub-Zuid zoekt vrijwilligers Fietstocht Schapen scheerfeest VAN NEERBOS TOONZAAL Via 94.1MHz op de kabel Liever de lucht in met de SOMS HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 JUNI 1988 PAGINA 3 Over 5 minuten staat uw huurauto klaar. SCHIEDAM - Uitke ringsgerechtigden; het klinkt prachtig, maar valt bitter tegen in de praktijk. Vadertje Staat heeft uiter aard al zijn kinderen lief, alleen scheutig delen is er niet meer bij. Wie op zijn kosten moet leven, belandt automatisch op een mini mum. Een alleenstaande krijgt maandelijks onge veer 1000 gulden op zijn rekening gestort. Een een- ouder-gezin moet het, on afhankelijk van het aantal kinderen, doen met een kleine 1300,-; twee-ou- der-gezinnen mogen daar 200 piek bij optellen. Van die bedragen moet alles worden betaald, van huis huur en gas en licht tot kleding en levensmiddelen. Golfen, tennissen of een andere eigentijdse bezig heid is meestal financieel geen haalbare kaart voor „steuntrekkers" zoals ze in de volksmond nog steeds worden genoemd. De enige sport die ze zich kunnen permitteren - al is dat erg vriendelijk uitge drukt voor een dure plicht - is rondkomen met hun Leo Cok geld. Waarbij het wel zuur is dat je als „soosklant" de kwaliteiten van een Ruud Gullit moet hebben om te kunnen scoren. De sociale dienst op de 's Gravelandseweg aan de 31 Poolse kinderen, die de Schiedamse Brandersstad bezoeken op uitnodiging van de Ouvertureschool Bachplein. De Spaarbank wenst hen veel plezier in De Efteling. Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Ook bij velen van de 5000 Schiedammers, die afhankelijk zijn van een uitkering, is het water inmiddels tot de lippen gestegen. Vetpot Leo Cok, adjunct-direkteur van de gemeentelijke sociale dienst op de 's Gravelandseweg, kent de cijfers niet precies uit zijn hoofd, maar waar de knelpun ten liggen weet hij op zijn duimpje: „Volgens de boekjes zouden die bedragen voldoende moeten zijn, maar de praktijk is vaak heel wat weerbarstiger. Een uit kering is nooit een vetpot. Als je eraan vastzit, dan heb je iede re dag opnieuw te kampen met een schaarsteprobleem, moet je moeilijke keuzes maken, heel gedisciplineerd leven en goed kunnen organiseren. De een heeft daarvoor meer talent dan de ander. Maar zelfs in het gun stigste geval is er meer nodig om het te redden. Een goede startpositie is uiterst belangrijk. De pijn van gaten in je budget, als je binnenkomt, blijft door werken. En dan heb ik het niet puur over de centen." Speelruimte Cok: „Sommigen nemen na een echtscheiding een inrichting mee, waar ze nog jaren op kun nen teren. Anderen moeten zonder iets opnieuw beginnen of hun wasmachine, stofzuiger en televisie gaan tegelijkertijd kapot. Dat soort apparatuur wordt bij een huwelijk nou een maal meestal tegelijkertijd ge kocht. Speelruimte om ze te vervangen is er niet. Als er daarbovenop een eindafreke ning van de energiebedrijven in de bus rolt, gaat het mis. Ook wij krijgen in toenemende mate te maken met mensen, die de berg schulden niet meer kun nen overzien. Al is het natuur lijk altijd zo, dat niemand je ooit komt vertellen dat het goed gaat. Aan de andere kant is er vooral onder ouderen waar schijnlijk een heleboel stille ar moe, waar we geen weet van hebben. Als we nu de beschikking zou den krijgen over een grote bulk geld, dan was het niet zo'n kunst om de hulpverlener te spelen. Wij zitten met handen en voeten gebonden aan de overheidsregels en kunnen in feite niet veel meer doen, dan die zo gunstig mogelijk toepas sen. Het is een gigantische op gaaf om met „te weinig" je klanten toch tevreden te stel len." Populariteit Jurist Cok startte zoals dat heet op de werkvloer als maatschap pelijk werker bij de sociale dienst in Capelle. Begin jaren '80 kreeg hij een beleidsfunktie meer achter de schermen bij de zelfde instantie in Schiedam. Dat was in de periode dat de werkloosheidsgolf Nederland als het ware overspoelde. Voor de „soos" zat er niet veel an ders op, dan met alle hens aan dek het meest dringende te doen: de financiën van haar cliënten zo goed mogelijk rege len. Tijd om eens na te denken, was er niet. Dat kwam haar po pulariteit niet ten goede. Het was dan ook „in die dagen" dat de bijnaam „uitkeringsfabriek" ontstond. In december 1986 hadden de 120 deelnemers van de sociale dienst op de 's Gravelandseweg het lef om met elkaar een nota op te stellen, een soort witboek over wat ze graag anders zou den zien in de toekomst. Voor- izichtigheidshalve werd het lij vige, maar heldere rapport „Op weg naar 1990" genoemd. Twee jaar na dato kan Leo Cok tevre den een tussenbalans opmaken. Papieren tijger De adjunct-direkteur: „Het stuk is gelukkig geen papieren tijger geworden, maar een definitieve doorbraak naar een andere ma nier van werken. We gaan steeds meer inspelen op de pro blemen van onze klanten. Die moeten voor meer bij ons te recht kunnen dan puur de fi nanciën. Zo'n ommezwaai heb je niet een-twee-drie voor el kaar. Het is met al die bezuini- gingsakties en ingewikkelde re gelgevingen toch al een klus voor het personeel om bij te blijven. Nu wilden we een com pleet andere richting inslaan. Het is dat al onze mensen er achter staan, anders was dat niet gelukt." De eerste resultaten van de nieuwe koers zijn nu al zicht baar voor het publiek. De socia le dienst heeft sinds kort een schuldhulpverleningsprojekt. Klanten die geen uitweg meer zien uit hun financiële zorgen, kunnen terecht bij een vakman of -vrouw, die hen helpt om weer in het zadel te komen. Niet met eenmalig een extraat je, maar met een op maat ge maakt budgetteringsplan - ten slotte is ieders situatie anders - en een doenlijke aflosregeling met eventuele schuldeisers. Nuchter In samenwerking met het ar beidsbureau gaat de soos ook aandacht besteden aan vooral de langdurig werklozen. „We Het totale stemgeluid dat een mens kan voortbrengen, de „oerschreeuw" waarbij het hele lichaam trilt en zindert als klankkast van de stem. Daarnaar wordt gezocht, bij ieder persoon- Het Nieuwe Stadsblad lijk, in de stemworkshop van Jean Rene Toussaint. „Ook dove kinderen kun nen toonhoogtes leren on derscheiden, omdat zij ze kunnen leren voelen met hun lijf," aldus deze Franse regisseur. „Ik werk al jaren met dove kinderen, maar ook met acteurs, zangers, dokters en logopedisten, en leer ze hun hele lichaam te gebruiken als klankkast van hun stem. De menselijke stem heeft veel meer moge lijkheden dan in zang en spraak worden benut. Het werkt bevrijdend om op deze manier je stem en je lijf te leren kennen." Jean Rene Toussaint geeft een stemworkshop met zijn bijzondere methode in Rot terdam op 18 en 19 juni. Er is geen speciale bekwaam heid vereist om aan deze stemtraining te kunnen deelnemen. Wie op ontdek kingsreis wil naar de moge lijkheden van zijn eigen stem kan bellen naar Stem workshop Jean Rene Tous saint, tel. 010-4676479. Alle bekende merken tenten, accessoires, tuin- en campingmeubelen Voor info: 010 - 473 00 74 Boterstraat 10 - Schiedam (achter de Hema) SCHIEDAM - Op zater dag 11 juni wordt in Schiedam de derde Beat rixloop georganiseerd: een prestatieloop dwars door het Beatrixpark over af standen van 5, 10 en 15 kilometer. Voor de jeugd is bovendien een parcours van 1 kilometer uitgezet. De 1 kilometerlopers starten om 12.30 uur, terwijl het start schot voor de overige deelne mers om 13.00 uur gegeven wordt. Zowel de inschrijving (vanaf 10.00 uur als de start en finish zullen bij het winkel centrum aan de Parkweg (bij de ingang van het Beatrixpark) plaatsvinden. Kleedgelegenheid is beschikbaar gesteld door de voetbalvereniging Excelsior'20; de kleedkamers bevinden zich dichtbij de ingang van het Bea trixpark in de nabijheid van een groot parkeerterrein en op een steenworp afstand van de start en finish. Voor de 1 kilometer loop is het inschrijfgeld 3,- en voor de andere afstanden 5,-. Alle deelnemers ontvangen een fraai geslagen medaille. De eer- staankomende heren en dames op deze afstanden krijgen een passende ereprijs, in de vorm van een beker, uitgereikt. Als speciale attraktie zal op 11 juni de Nike Running Test Car aanwezig zijn. Geïnteresseerden die zich daar aanmelden worden tijdens de loop uitgerust met een hartslagmeter, waar voor dan wel als borg het pas poort moet worden afgegeven. In totaal kunnen 20 lopers c.q. loopsters hiervan gebruik ma ken. Na de finish kan het ver loop van de gedurende de loop gemeten hartslag uitgeprint worden. Bovendien worden er nog persoonlijke adviezen gege ven onder andere met betrek king tot de keuze van de loop- kunnen natuurlijk niet meteen banen aanbieden," geeft Leo Cok volmondig toe. „Wel gaan we in een serie persoonlijke ge sprekken met de klanten bekij ken of, waar en hoe er nog mo gelijkheden zijn en samen met hen een aktieplan opzetten. Ik denk dat die aandacht op zich mensen al uit een impasse kan helpen. Al gaan we wel nuchter en reëel te werk. In eerste in stantie roepen we diegenen op, waarvan we denken dat ze met enige begeleiding nog een kans maken op de arbeidsmarkt." Levensbelang Voor de adjunct-direkteur is het simpelweg vanzelfsprekend dat de eigenlijke taak van zijn dienst - het verstrekken van een kwalitatief goede uitkering - niet verwaarloosd wordt. Cok: „daar hebben onze cliënten recht op. Het is voor hen letter lijk van levensbelang dat ze hun geld geen dag later krijgen dan gepland. Wij hebben die salarisadmini stratie hier volledig geautomati seerd, maar helemaal vanzelf gaat het allemaal nog niet. We hebben de nodige veiligheids marges in gebouwd, toch is het soms kantje boord of we het ha len. Kwetsbaar punt daarbij is altijd de centrale in Amster dam, die onze banden verwerkt. In zo'n rare maand vol feestda gen als mei, dreigt het wel eens mis te lopen. Daar zitten wij zelf dan ook verschrikkelijk mee." Singel 41 -45 3112 GJ Schiedam Tel. 010-4262428 Het interieur van de soos op de 's Gravelandseweg. De uit- keringsgerechtigeden wildenb liever niet op de foto. Vandaar dit betrekkelijk rustige plaatje dat geschoten werd op de nor maal zo drukke maandagochtend. 'Op financien rust nog steeds een groot taboe,' zegt Leo Cok. SCHIEDAM - In gesprekken met ouderen komt bij velen naar voren dat men zich nogal eens eenzaam voelt. Het wordt soms wat moeilijker om zelf de deur uit te gaan of men heeft veel mensen om zich heen ver loren. Al met al komt men niet meer zo gemakkelijk in kon takt met leeftijdgenoten. Voor veel oudere mensen duurt zo'n week dan wel erg lang. Om hier iets aan te veranderen wordt in Schiedam-Zuid de Visiteclub opgezet. De bedoeling van de Visiteclub is, die ouderen die dat wensen, in de gelegenheid te stellen weer eens andere mensen te ontmoe ten. Ouderen kunnen nieuwe kontakten leggen of weer eens andere ideeën opdoen. In Schiedam-Zuid beschikt het ouderenwerk over een kleine en gezellige zaalruimte aan de Oude Maasstraat. In deze zaal ruimte komt de Visiteclub bij een. Eenmaal per week komt een groep ouderen bij elkaar van 09.30 uur tot 16.00 uur. Er wordt gepraat, koffie gedron ken, een spelletje gedaan, ge wandeld en tussen de middag gezamenlijk gegeten. Voor deze aktiviteit worden vrijwilligers gevraagd, die als gastvrouw of gastheer zich willen inzetten voor ouderen die deelnemen aan de Visiteclub. Wie interesse heeft in deze vorm van vrijwilligerswerk kan zich aanmelden of meer infor matie opvragen bij: Wijkpost Ouderenwerk, Greta Vos, Oude Maasstraat 22, telefoon 4735764. SCHIEDAM - Muziek uit Zambia is in Nederland nog to taal onbekend. Daar komt za terdag verandering in met het optreden, in Café Podium op de Lange Haven van 'Shalawam- be'. Tot voor enkele jaren was in Zambia met name de religieuze en volksmuziek populair, zoals die door de (plm. 70!) verschil lende stammen gemaakt wordt. De Kalindula-muziek heeft hierin verandering gebracht. De Kalindula is gebaseerd op rit mes en melodieën van o.a. de Bimba-stam. Door het moder niseren van de instrumentatie werd de Kalindula de 'nationa le' popmuziek, met als belang rijkste vertegenwoordiger de band Shalawambe. De LP 'Sha- lawambe' was in 1986 de best verkochte LP in Zambia en in 1987 werd de band door radio en nieuwsbladen uitgeroepen tot beste band van het jaar! Shalawamba scoorde grote hits met Abantu Balafwa en Samora Waya, opgedragen aan Samora Machel. Shalawambe woont in Luanshya, de hoofdstad van Zambia. De band treedt gemid deld 4 keer per week op en tourt regelmatig in de buurlan den Botswana en Mozambique. Overal wordt de prachtige me lodieuze gitaarmuziek goed ont vangen. Kalindula is uitsteken de dansmuziek en Shalawambe maakt er met haar drie 'Dan cing Queens' een zeer bijzonde re show van. Voor het concert in Café Podium zal Cecil Nmoussah de band versterken; hij is een Surinaamse gitarist, die er voor gezorgd heeft dat Shalawambe naar Nederland (en Podium) kan komen. De band begint plm. 22.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 4 gul den. Gebit stuk? schoen en de juiste lichaams temperatuur en voetstand ge meten. Deelnemende proefper sonen ontvangen een speciaal Nike Running Test Car t-shirt. Voor inlichtingen en aanmel dingen voor het Nike Running Test Car-programma: 075- 313311. Voor-inschrijving: Grillroom Beatrix, Parkweg 13. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij: Carlo van den Bergh, tel. 010-4600129, Hans Heemskerk, tel. 010-4711166 of Ronald Prince, tel. 010- 4710849. SCHIEDAM - Een groepje jon geren uit Schiedam-Zuid is druk doende met het organise ren van een fietstocht. Aan staande zondag (12 juni) hopen zij met de tocht geld bijeen te fietsen voor een projekt dat ze hebben uitgezocht in hartje Afrika. In Fontem in de staat Kameroen werd de Bangwa- stam met uitsterven bedreigd. Met de hulp van enkele vrijwil ligers, onder andere uit Neder land, werd een ziekenhuisje ge bouwd en kon de kindersterfte (bijna 80%) voor een groot deel worden teruggedrongen. Dat is een begin, maar nu moet de kinderen ook een volwaardig bestaan gegeven worden. Daarom nodigen ze iedereen, de vaders en moeders liefst onder begeleiding van hun kinderen, als die onder de twaalf zijn, uit om met hen op de pedalen te stappen. De tocht start om ongeveer 12.00 uur bij de H.H. Kerk in de Lekstraat. Enkele versnape ringen, opdrachten en pakweg 35 kilometer verder is iedereen - hopelijk - weer terug. Om sponsors te vinden om de tocht lonend te maken voor het pro jekt zijn er sponsorlijsten te krijgen bij dezelfde H.H. Kerk. i Shalawambe SCHIEDAM - Vorige week za terdag werd het schapenscheer- feest bij de kinderboerderij in het Beatrixpark uitgesteld van wege de regen. Als de weers voorspellingen kloppen, staat niets het meer in de weg om de „natuurhappening" zaterdag middag 11 juni wel door te laten gaan. Cees van Dijke, de ervaren schapenscheerder uit Numans- dorp, zal zo'n tien schapen van hun winterjas ontdoen. Ieder uur komen vier schapen aan de beurt. De wol kan worden ge kocht. Hoe het spinnen in zijn werk gaat wordt zaterdagmiddag ge demonstreerd door Amalia Voets uit Schiedam. Een honingbijpresentatie wordt verzorgd door Nico van der Drift. Er is van alles te zien over het leven van de honing bij. Twintig kasten staan opge steld waarin de bijen druk bezig zijn met de honingproduktie. Te koop zijn eigengemaakte ho ning, bijenwas, kaarsen en bij enwijn. Mevrouw Van Raamsdonk. be woonster van een voormalige molen in het Pr. Beatrixpark, laat zien hoe geitenkaas wordt bereid. De melk is afkomstig van haar eigen geiten. Ook een pottenbakster zal za terdag haar kunsten vertonen en de heer Bor is aktief met het beschilderen van eieren. Dat laatste is vooral erg leuk voor kinderen. Zij kunnen onder be geleiding van de heer Bor hier mee ook zelf aan de slag. Voor een schilderskiel wordt gezorgd. Het festijn duurt van 13.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - De Stads Omroep Schiedam zendi ook zaterdag 11 juni weer uit op de kabel via 94.1 MHz tussen 13.00 en 19.00 uur. Het programma luidt als volgt: 13.00-15.00 uur: non-stop muziek. 15.00-15.30 uur: De Rita Young Show met daarii) onder meer een optreden van Angelique van Dijk, dé Vlaardingse winnares van de „Parade der besten" van de TROS. 15.30-17.30: SOMS aktua, waarin de volgende onder werpen aan bod komen. Spaland West (wethouder Chris Zijdeveld zal iets ver tellen over dit toekomstigé Schiedamse woonparade- paardje). I De aankomst van de fiet sers uit Genève en de ont vangst door burgemeester Scheeres. De Anjer Collecte SOMS Aktua zal af en toe onderbroken worden voor een rechtstreeks verslag van de wedstrijd SFC - Ursus om het Schiedams kampi oenschap. 17.30-19.00 uur: Plaatselij ke sport gepresenteerd door Fred van Aken. Algemene diensten Weekenddiensten huis artsen: Voor spoedgeval len telefoon 4206611. Ambulance nodig? Bel direkt 4333300. Apotheekhulp voor spoedrecepten: Telefoon 4264018 of 4737674. Tandartsdienst: J. H. Cornelisse, B. Ballotsin gel 67. Tel. 4153461, al leen op het spreekuur za terdag, zondag van 17.00- 18.00 uur. Eerste hulp dag en nacht ook in het week end: gebouw Stadhou derslaan. Schieland ziekenhuis: Gebouw Burg. Knappert- laan 25 en gebouw Stadj houderslaan 98, Schie dam, telefoon 4733733, (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektij den algemeen: 13.45-14.30 uur; 18.45-19.45 uur. IC/CCU afdeling: 13.45- 14.15 uur; 18.45-19.15 uur. PAAZ, za., zo. en wo. 13.45-14.30 uur en 18.45- 19.45 uur, andere dagen 18.45-19.45 uur. Kraam- afdeling: 13.45-14.30 uur; 19.00-20.00 uur. Kinder afdeling: 10.00-12.00 uur; 14.30-19.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": voor spoedgevallen tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beverenstraat 40, te lefoon 4268013, inl. tij dens kantooruren: maan dag, dinsdag en woens dag van 09.00-12.00 uur. Vervoer invaliden en be jaarden: telefoon 4267975 dagelijks van 12.00-13.00-, uur en van 17.00-19.00* Kruisvereniging Schie dam: Kantoor: van Swindensingel 40. tel. 4739900. Bereikbaar - maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn v. Swindensingel 40, maandag t/m vrijdag van 15.00-17.00 uur; magazijn Bachplein 588, maandag t/m vrijdag, van 8.30- 16.15 uur. Weekend dienst informatie: tel. 4739900. Waarnemende Dieren artsen: Voor dierenarts De Kaper, telefoon 4268234. Voor dierenarts Visee, telefoon 4704022. Voor dierenarts P. M. C. A. van Eerd, L. van Eerd-van Toor, telefoon 4734819. Voor dierenarts J. Veltenaar, telefoon 4710715. Dierenbescherming: Dierentehuis Hargahoe- ve, Sportlaan 2, Schie dam, telefoon 4714151. Vogelasiel KNNV Bab- bersmolen. Volkstuinen complex „Vijfsluizen", telefoon 4713362. Toekomstnota geen papieren tijger Schiedam Vlaardingen spaarbank UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM WIIK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 1-9-87 2000 m2 kampecrpret Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak Deltaweg 130, Vlaardingen (voorbij de Camma), tel. 010-4347444 Openingstijden van 915 tot 17.30 uur, zaterdag van 9.30 tot 15.30 uur. i

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 3