I b - Zweedse houtskeletbouw in Nederlai DHEH Makers van tijdloze meubels WMêW I w R OOI rr r* Buiten- schermen 'Hout skelet wordt steeds meer geaccepteerd' Veilige bedjes Marmer behang Wooncomfort en privacy ^r 174.- 284. zonweringfabriek Thonet-liefhebbers sparen interieurinrichting bij elkaar ÉÉüiSfli Brandgevaarlijk beddegoed f&kJ- van der hoek NIEUW SANPLISE DE LUX WEERT ZON EN KOU NU 30% KORTING Op goed geluk of... systematisch onder vakkundige begeleiding met optimaal resultaat 01883-14000 01815-4000 ROLGORDIJNEN VERTIKALE JALOEZIEËN Wij meten gratis op en bezorgen gratis thuis- Bei eens op of kom eens langs PAGINA 14 t Iedereen heeft de wens comfor tabel te wonen tegen lage woonlasten. Het blijft echter altijd moeilijk de woonlasten in de hand te houden vooral ook omdat de energiekosten steeds weer schommelingen vertonen. Goed isolerend bou wen brengt over het algemeen extra investeringen met zich mee. Een methode waarbij zo wel die investeringen als de verwarmingskosten binnen de perken kunnen blijven is houtskeletbouw. In dit type ne men de woningen van de Zweedse firma LB Hus AB een bijzondere plaats in, door hun betaalbaarheid en dege lijkheid. Houtskeletbouw is langzamer hand ook in Nederland geac cepteerd als een waardevolle bouwmethode. In Scandinavië en Noord-Amerika heeft men een veel langere ervaring met deze bouwwijze. De firma LB Hus AB uit Bromölla (Zwe den) wil met zijn kennis en er varing de Nederlandse houts keletbouw verder ontwikkelen. Men heeft daartoe een vesti ging in Nederland geopend. Zweden heeft een klimaat met grote variaties. In de zomer temperaturen tot zo'n 35 gra den Celsius met een zeer hoge vochtigheidsgraad, 's Winters daarentegen sneeuw en kou tot zo'n 40 graden onder nul, en een relatieve luchtvochtigheid van bijna nul procent. Dit extreme klimaat vergt veel van de huizen. Het is daarom niet verwonderlijk dat aan wo ningen in Zweden hele hoge eisen gesteld worden. Er zijn strenge voorschriften op het gebied van isolatie, en bouwfysica. In Zweden heeft men een ja- afdichting renlange ervaring met geprefa briceerde houtskeletbouw. De Thonet is een klassieke naam in de Europese meubelindu strie. De grondlegger, Michael Thonet, startte bijna 170 jaar geleden in het Duitse Boppard een bedrijf in houtbewerking. Het begin van een successtory waarin twee zaken met name in het oog springen. Alle ont werpen, ook die van het eerste uur, worden gekenmerkt door gebogen vormen. Een tweede Thonet-karakteristiek is de tijdloosheid van het design. De beroemde Weense caféstoel nummer veertien uit 1856 bij voorbeeld, wordt nog steeds geproduceerd. In gesprek met de Nederlandse importeur, de heer P. J. Bitter. Bitter: „In tegenstelling tot wat veel mensen denken is Thonet van oorsprong een Duits bedrijf. De verwarring is ontstaan doordat Michael Thonet rond 1845 naar We nen verhuisde. Dat gebeurde vooral op aandrang van kanse lier Von Metternich en ver schillende Oostenrijkse archi tecten die Thonet's reputatie kenden op het gebied van het in vormen buigen van, in lijm gedrenkte, dunne repen hout. Wenen was in die jaren volop in beweging. Er werd ge bouwd, gebouwd en nog eens gebouwd. Thonet kreeg de op dracht om het paleis in Liech tenstein in te richten. "Alles wat u in hout kunt maken, moet u maken" zo luidde zijn opdracht. Een kolfje naar de hand van Thonet. Hij maakte parketvloeren, stoelen, tafels en zelfs trapleuningen". Familiebedrijf „De zaak groeide en groeide. Ook de vijf zonen van Thonet kwamen in het familiebedrijf. Medio vorige eeuw perfectio neerde men de techniek van het buigen van hout. Het oor spronkelijke procédé, het la mineren, bleek in warme lan den geen lange levensduur te hebben. Thonet ontwikkelde daarom een nieuwe methode om massief hout te buigen. Een techniek die bijvoorbeeld ook werd toegepast bij de be- roemde caféstoel nummer 14 die Thonet voor het Weense café Daun maakte. Dat was een voltreffer. In de periode van 1856 tot 1930 zijn circa vijftig miljoen stuks gemaakt. Men is toen weliswaar gestopt met tellen, maar de stoel maakt nog steeds deel uit van onze collectie. Dat tijdloze de sign is kenmerkend voor Tho net". Design Bitter: „De Thonets hebben altijd een goed oog voor de sign gehad. Er zijn intensieve contacten met vooraanstaande architecten en ontwerpers. Het bedrijf slaagt er in deze men sen aan zich te binden. Die in tensieve contacten hebben tot tal van schitterende produkten geleid. Op dit moment zitten in onze collectie nog steeds ontwerpen uit het begin van deze eeuw. Meubels van Loos, Wagner en Hoffmann. Ook de Bauhausperiode is vertegen woordigd met onder andere Breuer, Gropius, en de Neder landse ontwerper Stam. In die tijd deed ook het zogenaamde buismeubel intrede. Kenmer kend voor Thonet, is de ver ende ronde buis, de slede- vorm. Een ander pluspunt van Tho net hangt nauw samen met dit design. Als je tijdloze meubels maakt moet je ze ook na een aantal jaren nog kunnen leve ren. Thonet heeft die naleve- ringszekerheid altijd hoog in het vaandel gezet. Dat geldt niet alleen voor het model maar vaak ook voor de stof'. „Thonet maakt dus tijdloze meubels. Ontwerpen uit het begin van deze eeuw, bijvoor beeld het bureau van Breuer uit 1924, noemen veel particu lieren modern. Je ziet dat onze afnemers dat tijdloze waarde ren. Ze zijn bereid een hogere prijs te betalen voor een betere kwaliteit. Het zijn mensen die een goed design op prijs, stel len. Die in een aantal gevallen de aankoopbeslissing liever uitstellen dan genoegen te ne men met een niet-Thonet. Ik lever bijvoorbeeld regelmatig eettafels zonder stoelen. Een jaar daarna volgt dan de leve ring van de stoelen. Thonet- liefhebbers sparen in veel ge vallen hun inrichting bij el kaar". elementen, hele gevels, worden in de fabriek gemaakt. Ze zijn betrekkelijk licht in ge wicht en daarom gemakkelijk te transporteren. Vanaf de vrachtwagen worden ze direct op hun plaats gehesen en met rubberen profielen luchtdicht tegen elkaar gemonteerd. In één a twee dagen staat er een glas- en waterdichte woning en kan met de afwerking worden begonnen. De uitvoeringskos ten blijven dus beperkt, en daardoor blijft de uiteindelijke koopprijs van de huizen laag. Afwerking Het bovenste gedeelte van ge vels is met hout afgewerkt. Dit lijkt bewerkelijk in onder-, houd. Maar door goed ventile rende gevels te construeren en speciale verf te gebruiken blijft het onderhoud aan de houten buitenbekleding gering. De huizen zijn volledig flexibel in te delen. Drie-, vier- en vijfka merwoningen behoren tot de mogelijkheden, uiteraard bin nen de maat van de voorgefa- briceerde gevels. Ook de kap- hoogte kan verschillen. Er zijn huizen met een hoge kap, waardoor er een ruime zolder ontstaat, of huizen met een vlakke lage kap. Omdat in een goed geïsoleerd huis ventilatie heel belangrijk is, zijn in alle kamers ventiia- tieschuiven aangebracht. De kleinere ramen kantelen open. Ze hebben eer. speciale venti- leerstand, die inbraakveilig is. Verder hebben de woningen nog een mechanisch ventilatie systeem. De ramen zijn verder voorzien van 3-laagsglas en de isolatie van daken en muren varieert in dikte tussen de 9,5 en 17 centimeter. Volgens LB Hus kunnen de verwarmingskosten beperkt blijven tot 50 gulden per maand. Bouwprojekten van LB Hus Nederland zijn gerealiseerd in Alkmaar, Am sterdam en Tuitjehorn. Wie meer informatie wil over de Zweedse houtskeletbouwhui- zen kan contact opnemen met LB Hus Nederland B. V. te Leusden, telefoon 033-950358. ,QQ- Kinderen lopen dagelijks tien tallen risico's, doordat ze on- derzoekend van aard zijn en geen gevaar zien. We kunnen ze nooit honderd procent be- De Belgische fabrikant Mar- belco heeft een nieuwe wand- bekleding op de markt ge bracht: Soreco. Dit is een wandbekleding van marmer of natuursteen granulaat gehecht op een ondergrond van glas- vlies. Soreco is een oersterk produkt, dat bovendien goed is schoon te houden. Daarbij is het op eenvoudige wijze als behang tegen muren te plak ken. Bijna elke ondergrond is geschikt. Bijkomende voorde len zijn: het geluidabsoberend vermogen en de brandvertra gende werking. Soreco wordt in Nederland op de markt ge bracht door de firma Bossis Nederland te Rotterdam. Het is verkrijgbaar in elf natuur- steenkleuren. scherming geven, maar veel ongelukken hadden voorko men kunnen worden. De Stichting Consument en Vei ligheid ijvert al jaren voor een veiliger leefomgeving voor ie dereen. In de brochure 'Kin derbedjes' worden de gevaren die een kind in bed loopt be schreven en worden de midde len om dit te voorkomen aan de hand gedaan. Tevens staan in de brochure kooptips voor kinderbedjes. Enkele aandachtspunten zijn: De zijwanden van het bedje moeten gemeten vanaf de bed- bodem minstens 60 centimeter zijn; De bedbodem moet voor een goed zwaartepunt zo laag mogelijk bij de grond hangen; Er mogen geen scherpe meta len delen aan het frame zitten; De bodemplaat moet minstens drie millimeter dik zijn en versterkt met hulp-stangen; Een buizenframe van alumini um of verchroomd staal ver dient de voorkeur; Een deels doorzichtige kuip heeft zowel voor het kind als voor u be langrijke voordelen; Scharnie rende buizen zijn handiger dan schuifbuizen. De brochure 'Kinderbedjes' is te bestellen bij de Stichting Consument en Veiligheid, in Amsterdam. In Spijkenisse ligt deze woondroom, aan de Westersingel num mer 9. Het is een moderne bungalow met een grote, mooi aan gelegde tuin er omheen. Het totale grondoppervlak bedraagt bij na 1000 vierkante meter eigen grond. Naast het huis ligt een dubbele garage. De bungalow zelf is van binnen uitgevoerd in wit. Een witte te gelvloer in alle vertrekken, witte wanden en een prachtige gloed nieuwe witte keuken, waarin allerlei inbouwapparatuur aanwe zig is. De woonkamer is L-vormig en heeft een open haard. Ver der zijn er drie slaapkamers, een badkamer met bad en een bij keuken. De vraagprijs van dit huis, dat veel ruimte en privacy biedt be draagt 299.000 gulden kosten koper. Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met Makelaardij Kompas te Spijkenis se, telefoon 01880-21933. Branden in slaapkamers eisen relatief veel slachtoffers. Voor al oudere mensen en jonge kinderen lopen een verhoogd risico. De oorzaken van bed- branden liggen vooral in het onzorgvuldig handelen. Zoals roken in bed en losse, verkeerd geplaatste kacheltjes. De Stichting Consument en Veiligheid heeft TNO op dracht gegeven het brandge drag van matrassen en bedde goed te onderzoeken. Uit voorstudies is gebleken dat matrassen niet als eerste vlam vatten. Wel geven met name kunststof matrasvullingen gif tige rookgassen af bij verbran ding. Daarmee veroorzaakt dit type matras veel slachtoffers. De studie van TNO zal ook antwoord geven op de vraag of er al geschikte normen voor de brandveiligheid van bedde goed en matrassen bestaan, zo niet dan zullen deze normen ontwikkeld moeten worden. U vindt uw eigen huis het einde, maar voor een nieuwe eigenaar is het een begin. Met de nodige consequenties. Wanneer u uw huis in verkoop geeft bij een NVM makelaar gaat hij meteen op zoek naar potentiële kopers. Die zo'n huis zoeken en kunnen betalen. Alles gebeurt in overleg met u. Bij onderstaande NVM makelaars ligt een folder klaar voor u. Anke Bodewes Wassenaar NVM Spuybroek Timmermans Het INFORMATIECENTRUM aan de A. Schweitzerlaan te Hellevoetsluis is elke zaterdag geopend van 11 tot 13 uur! Knikarmschermen, extra voorjaarskorting VOORBEELD: VERTIKALE JAL0EZIEEN VOORBEELD: U BETAALT 443.- Houdt genoeg daglicht binnen. Voorbeeld: 200 br. x 150 h. 394.- Bij ons betaalt u slechts 276. ALUMINIUM JALOEZIEEN U BETAALT 126. Oosthavenkade 87 Vlaardingen "C t 5 E Reakues op of bijdrage aan ^W^HU.^RANTExfRA Poïtbus 5825, 2280 HV R.j.w.jk v>d Thonet ligstoel. - 24/88 huis verkopen Rubensplein 8, Schiedam, 010- 426 52 00 Dupont Lange Haven 9, Schiedam, 010- 426 81 35 Gerrit Verboonstraat 12, Schiedam, 010- 473 79 33 Roest Kastanjehof 8-10, Maasland, 01899- 11011 MAKELAAR Schiedamseweg 97, Vlaardingen, _010- 434 33 11 Hogelaan 4, Vlaardingen, 010- 435 64 22 Vlietlanden Waalstraat 63, Vlaardingen, 010- 460 19 00 de Witte Schiedamseweg 26, Vlaardingen, 010- 434 38 44 gedeelte aan singel goede tot uitstekende 1|£ bezonning ankerloze spouw aantrekkelijke rente grote bouwkavels zeer royale woningen (Serrewoningen 12.60 diep) ♦Tuin-en serrewoningen U allen met garage, W twee onder een kap Lid NVM Makelaardij Colenbranderstr. 17/Hellevoetsluis Voorweg 2/Oostvoorne 500 cm. breed, 200 cm. uitval 1137.-25% nuövWt' Sandux de Luxe in maar liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen zijn in grote stukken te zien. 250 br. x 180 h. 553.- 20% korting 110.- frsm in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld ongeacht stofsoort: 300 breed x A 190 hoog194.- Korting20.- U betaalt slechts Tevens kant klaar rolgordijnen in div. dessins, voor spotprijzen Breed: ~Q 100 cm29." 150 cm39.- 200 cm49." 250 cm63- Nog nooit zo goedkoop voorbeeld. leverbaar in 20 kleuren 200 cm breed x met maar liefst 40% korting 180 h Zowel in breed als smal leverbaar Voorbeeld in breed: 200 breed x 160 hoog 140. Korting 14. Leverbaar in 50-35-25 mm SANDUX U kunt ons 100 meter over de spoorbaan vinden. Telefoon 010-4346260/4346144 Wij zijn geopend van maandag-vrijdag 9-17 uur, zaterdag 9-16 uur. Vrijdag koopavond Bij ons volop parkeergelegenheid

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 11