Verontreiniging te storten puin valt mee Surfen in de Hoek Alexander Slaapkomfort Werkloosheid min 219 Brandgevaar van textiel Juwelier Van Oostrom In heel ZUID-HOLLAND Campingsport Schiedam Schiedamse kapper succesvol Minister Smit-Kroes moet haar huiswerk over doen Telefoonkaarten HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 17 JUNI 1988 PAGINA 15 Alle bekende merken Centen, accessoires, tuin- en campingmeubelen Voor info: 010 - 473 00 74 Boterstraat 10 - Schiedam (achter de Hema) WATERWEG NOORD - Het poldergebied Midden- Delfland vormt het groene hart tussen de steden Rot terdam, Delft, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Het Rijk wil dit gebied open houden en heeft bij de Reconstructiewet Mid den-Delfland geregeld dat het gebied zoveel mogelijk onbebouwd moet blijven, waarbij landbouw, natuur en recreatie (voorzieningen voor circa anderhalf mil joen mensen) een plaats vinden. Het beheer van het gebied en de daarin gelegen voorzieningen berust bij het Recreatieschap Midden-Delfland, dat samen werkt met de Reconstructie commissie Midden-Delfland, die bekijkt welke delen van de polder bepaalde funkties moeten krijgen. Eén van de resultaten van het Reconstructieplan is het oever- bos aan de Nieuwe Waterweg: het Lickebaertbos. Dat omvat onder andere een dagcamping en een naturistenterrein. In het water van de Waterweg bij het oeverbos mag men overigens niet zwemmen. Het is te ver ontreinigd. Dit doorkruist het plaatje van groen en natuur, dat Midden- Delfland eigenlijk zou moeten zijn. Het groene hart staat van verschillende kanten onder druk. Zo heeft de provincie Zuid-Holland, overigens ook vertegenwoordigd in het Recre atieschap via voorzitter P. J. van Heemst, verordonneert dat naast het Lickebaertbos, tussen het bos en de spoorlijn, een puinstort moet komen. Het gaat hier om 9.400.000 m3 bouw- en sloopafval, waarvan de veront reinigingsgraad te vergelijken is met bedrijfsafval. Per jaar zal ongeveer 750.000 m3 van dit afval aangevoerd worden. Het kan wel een jaar of vijftien duren voordat de puin- stort „vol" is. Dan is een terrein van circa veertig hectare in ge bruik, dat na voltooiing inge richt zal worden voor recreatie, met onder andere ligvelden. Een deel van het terrein, nu zeer laag gelegen, is dan omge bouwd tot een tientallen meters hoge toren, andere delen blijven laag. Het bedrijfsafval is niet het „schone puin" waarover in een eerder stadium gesproken werd. Echt schoon bouw- en sloopaf val wordt hergebruikt. Toch denkt het Recreatieschap dat het wel mee zal vallen met de verontreiniging. Het puin wordt na aanvoer bemonsterd. Blijkt daarbij dat de verontreiniging te hoog is, gaat het puin terug. Het Recreatieschap kan de puinstort overigens niet weigeren. De Provincie Zuid-Holland, die zo wel het Recreatieschap als de afvalverwerking in haar porte feuille heeft, kan het gebied ge woon aanwijzen. Een bijko mend voordeel is dat er extra voorzieningen komen op het ge bied van de recreatie. Het recre atiegebied bij de Rotterdamse Rottemeren ging het Licke- baertgebied al voor in de com binatie van recreatiegebied en vuilnisbak. Plaspoelpolder Ook Rijksweg 19, lopend vanaf Ypenburg via de Plaspoelpolder bij Rijswijk en Delft naar de Beneluxtunnel vormt een aan slag op het natuurgebied. De af gelopen twee jaar is er een on derzoek naar de landschappelij ke gevolgen van de aanleg van deze omstreden Rijksweg uitge voerd. De conclusie van minis ter Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat was dat de Rijksweg er toch moet komen. De weg zal door een gebied lopen, dat in het beheersplan als stiltege- bied is aangewezen. Daar wordt een geluidswal aangelegd. Toch zal in het stiltegebied, zoals het er nu uitziet nog altijd tot 43 decibel aan lawaai geproduceerd worden. Over de hoogte van de te bou wen geluidswal, en daarmee de hinder die de weg zal opleveren, wordt op dit moment nog on derhandeld tussen de ministe ries van Verkeer en VROM. Ook de geplande uitbreiding van vliegveld Zestienhoven maakt de hoeveelheid stilte die nog te genieten blijft in het stil tegebied wat kleiner. Door de uitbreiding komt de landings route waar de vliegtuigen zeer laag aanvliegen, precies over het stiltegebied te lopen. Economi sche belangen gaan voor land schappelijke. „Het plan voor de aanleg van Rijksweg 19 zou nu niet meer ontwikkeld worden," zegt een medewerker van het Recreatieschap, „maar er zijn al veel werkzaamheden gedaan." Fietspadennet Het Recreatieschap gaat onder tussen rustig door met het ont wikkelen van plannen voor het Voorzitter Van Heemst voor het onderkomen van het Recreatieschap aan de Zuid buurt. gebied. Het bestaande fietspa dennet zal bijvoorbeeld nog be hoorlijk worden uitgebreid. De historische boerderijen aan de Secretaris Van Keulen naast deelplan Lickebaert, het verst- gevorderde deel van het Reconstructieplan Midden-Delfland. Holland' weer een bran- dingsurfwedstrijd in het zgn. Branding Promotie Circuit. Deelname is alleen voor li centiehouders en de wed- HOEK VAN HOLLAND - •xj: Zondag 19 juni organiseert vX 'Windsurfing Hoek van en strijd telt mee voor de regio- nale kampioenschappen. Bij voldoende wind zat er vanaf 11.00 uur spektakel te zien zijn op het strand bij Hoek v* van Holland aan het einde van de Rechtestraat (in- Xv schrijving tot 10.00 uur). >xj: Zuidbuurt, waarvan de boeren inmiddels vertrokken zijn naar elders, zullen een nieuwe funk- tie krijgen. Ze worden verhuurd aan onder andere een hoefsmid, een beeldend kunstenaar, een imker en een produktiebedrijf voor natuurwijnen. Voorwaarde van het Recreatieschap daarbij is dat de boerderijen open zijn voor bezoekers. Een ander plan is de inrichting van een surf- plas, die komt te liggen tussen de Zuidbuurt en Rijksweg A20. Ook een stuk van de Foppen polder zal worden gebruikt voor de waterrecreatie. Het wordt onder water gezet. Bij Delft komt een openbare golfbaan. In de Broekpolder is al een golfter rein, maar dat is van een beslo ten vereniging. SCHIEDAM - Goed sla pen wordt nét zo belang rijk als goed eten. De the orie dat de 'harde plank' goed is voor je rug, is in middels door deskundigen naar het rijk der fabeltjes verwezen. De weg naar de slaapkamerspeciaalzaak met deskundig personeel lijkt te zijn gevonden. De weg naar Alexander Slaap komfort aan de 's-Grave- landseweg 604 (tussen meubelzaak Burchthuys en Aldi) bijvoorbeeld. Een zaak die verleden week werd geopend. Slaapkamerspeciaalzaak 'Alexander Slaapkomfort' ver koopt alleen maar topmerken, zoals Pullman, Auping en Lat- toflex. Eigenaar R. Seip vindt behalve een goed assortiment deskundig personeel net zo be langrijk. „Je kunt het vergelij ken met iemand die een kle dingzaak binnenstapt. Je moet direkt kunnen inschatten welke maat hij of zij nodig heeft. Zo werkt het ook in onze branche. Lengte, gewicht en de bouw van het figuur zijn voor ons van we- SCHIEDAM - Onlangs werd Hans Fokkinga, eigenaar van de Fox-kapsalons op de Scheep vaartweg en Borodinlaan geïn stalleerd als lid van Intercoiffu- re-Interbeauté Nederland. Intercoiffure-Interbeauté is een bekende wereld omvattende kappersorganisatie die ongeveer 3000 leden telt. Tijdens het vorige week in Duitsland gehouden wereldcon gres wisselde Hans Fokkinga nog van gedachten met vele in ternationaal bekende kappers. Deze confrontatie met de mode-kapwereld is een terechte bekroning voor Hans, omdat hij zich ten doel stelt, samen met zijn medewerkers(sters), de mo debewuste vrouw en man in Vlaardingen en Schiedam datge ne te bieden waar zij recht op hebben: er up to date uit te zien. SCHIEDAM - Ter vergroting van de service zullen met in gang van dinsdag 21 juni bij alle eigen verkooppunten van de RET, naast strippenkaarten en abonnementen voor het openbaar vervoer, ook zoge naamde PTT-telefoonkaarten verkrijgbaar zijn. Deze kaarten, die een bepaalde geldwaarde hebben, kunnen worden gebruikt voor het opbel len via speciale openbare tele foontoestellen die door PTT-te- lecommunicatie op steeds meer plaatsen worden geïnstalleerd, onder andere in spoor- en me trostation. ,De telefoonkaarten zijn er met een aankoopwaarde van 5,- (20 „tikken"), 10,— (40 „tik ken") en 25,- (100 „tikken). Door de RET wordt geen resti tutie op gekochte kaarten gege ven. Wie klachten heeft over, of problemen ondervindt bij het gebruik van de telefoonkaarten kan zich wenden tot de PTT. Bij de verkooppunten zijn gratis folders verkrijgbaar waarin de werking en de mogelijkheden van de kaarttelefoon nader worden toegelicht. Het interieur van Slaapcomfort Minister Smit-Kroes moet haar huiswerk voor Rijks weg 19 (A4) over doen. Dat stelde Zuidhollandse Milieufederatie woensdag middag 15 juni op een door de Tweede Kamer ge organiseerde hoorzitting over de sterk omstreden weg tussen Rijswijk en Schiedam/Vlaardingen. De toezeggingen die de mi nister in het verleden heeft gedaan over de aanleg en inpassing van de weg komt zij nog steeds niet na: een besluit over de weg is daarom nog niet mogelijk. H. P. de Goede, woordvoerder van de Zuidhollandse Milieufe deratie toonde zich tijdens de hoorzitting niet verbaasd over de nalatigheid van de minister. Hij stelde dat de weg niet inpas baar blijkt, noch in het lande lijk, noch in het stedelijk ge bied. Waardevolle natuur- en recrea tiegebieden - sommige nog in aanleg - worden ernstig ge schaad, terwijl een groot aantal flatwoningen dicht langs de ge- projekteerde weg liggen en ern stige geluidhinder zullen onder vinden. De minister lijkt ook nauwelijks aandacht te besteden aan een rapport van de provin cie Zuid-Holland over de te verwachten luchtverontreini ging. In dat rapport is zelfs de conclusie getrokken dat met het oog op de gevolgen voor de luchtkwaliteit de weg niet aan gelegd zou moeten worden. Ook van het Ministerie van Landbouw is een kritisch rap port verschenen over de gevol gen voor de natuur in een be langrijke bufferzone tussen Den Haag en Rotterdam. Niet alleen moet de ministe open kaart spelen over de in- passingsvoorstellen, ook moet de noodzaak voor deze weg op deze plaats nog steeds aangege ven worden. Er bestaat over de verkeersprognoses van het mi nisterie immers nog steeds de grootste onzekerheid. Zolang er geen duidelijkheid is over de verkeerskundige aspec ten van de weg, de gevolgen voor het stedelijk leefmilieu en de natuur- en recreatiegebieden kan geen besluit over deze weg worden genomen, vindt de Zuidhollandse Milieufederatie. Dit temeer daar er veel betere en goedkopere mogelijkheden voorhanden zijn om eventuele knelpunten op te lossen. WATERWEG NOORD - Zo'n 7000 keer per jaar rukt de brandweer uit voor een brand melding. In 10% van deze ge vallen is het een textielprodukt dat in brand raakt en daarna het vuur snel verspreidt. In dit artikel wordt aandacht besteed aan dit gevaar. In de woningen wordt veel ge bruik gemaakt van textielpro- dukten. Over het algemeen ra ken deze produkten snel in brand. De veel gebruikte kunst stoffen in bijvoorbeeld meubi lair en matrassen zorgen boven dien voor een enorme rookont wikkeling en giftige gassen; met name deze rookontwikkeling en giftige gassen maken de meeste slachtoffers. Maar wat maakt textiel dan zo brandbaar? Bij voorbeeld de structuur van het weefsel. Een open geweven stof brandt vaak heel gemakkelijk. Een wollen tapijt is dicht gewe ven; het vuur zal daar minder kans hebben dan bij een harige wollen trui, waarop volop zuur stof kan doordringen. Verder is de vormgeving van het produkt van belang. Hangt een gordijn in plooien, dan wer ken plooien in de lengte als schoorstenen. Het vuur kan zich dan razendsnel uitbreiden. De aanwezigheid van stoffen op het weefsel kunnen invloed heb ben op de brandbaarheid van een produkt. Vuil, benzine, olie etc. maken bijvoorbeeld een overall aanzienlijk brandbaar der. Een mengeling van ver schillende vezels levert vaak een ander „brandgedrag" van een stof op; wollen vezels in combinatie met synthetische vezels zijn daar een voorbeeld van. De Nederlandse overheid be moeit zich nog niet met de brandgevaarlijkheid van textiel in het bijzonder. Daarom is het voor de consument moeilijk te bepalen, of een textielprodukt brandveilig is of niet. Een etiket op het textielprodukt dat de brandgevaarlijkheid aangeeft, zou een stap in de goede rich ting kunnen zijn. Zolang er op dit gebied nog niets wettelijk is geregeld, moet men dus zelf zo goed mogelijk moeten opletten bij de aanschaf van produkten. De stichting Consument en Vei ligheid doet op dit moment in samenwerking met het Natio naal Brandpreventie Instituut een campagne „Brandveiligheid in huis". In het kader van deze campagne zijn een aantal bro chure's ontwikkeld. Eén daar van is de brochure „Brandge vaar van textiel". In deze bro chure vindt men verdere infor matie hoe de kans op textiel- branden thuis zo klein mogelijk kan maken. Deze brochure kan men aanvra gen bij de stichting Consument en Veiligheid. Bel gratis 0.6- 0220220 of stuur een kaartje zonder postzegel naar: Stichting Consument en Veiligheid, Ant woordnummer 17035, 1000 SL Amsterdam. SCHIEDAM - „Gemo derniseerd, maar toch ou derwets". Met deze slogan trok juwelier Van Oostrom aan de Groenelaan ten strijde tegen mogelijke ge dachten van oude klanten dat nu zijn zaak helemaal verbouwd was, ook de ou derwetse service verleden tijd zou zijn. „De zaak is geschilderd in kleurstellingen van deze tijd," vertelt juwelier Hans van Oost rom die acht jaar geleden in de Gorzen begon. Hans van Oost rom voert nog steeds alle repa raties (gouden en zilveren siera den, horloges) zelf uit, en dat is vrijwel uniek. „De meeste juwe liers hebben geen atelier meer en besteden het uit." Juwelier van Oostrom is gevestigd aan de Groenelaan nummer 64. VLAARDINGEN - Het werk loosheidscijfer in het verzor gingsgebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord in de maand april is door een afname van 219 uitge komen op 8922 personen. Bij de mannen daalde het werk loosheidscijfer met 162 tot 5730 personen. Bij de vrouwen daal de het werkloosheidscijfer met 57 tot 3192 personen. In april lieten 563 mensen zich als werkloos registreren, terwijl 782 personen hun inschrijving bij het G.A.B. beëindigden. Het werkloosheidscijfer uitge drukt in procenten van de af hankelijke beroepsbevolking be draagt nu voor de mannen 10.9% (was 11.2%) en voor de vrouwen 14.6% (was 14.7%). Gedurende de afgelopen maand is het werkloosheidscijfer afge nomen. Deze daling vond voor namelijk plaats in Maassluis (- 52), Schiedam (-49) en Vlaar dingen (-97). De werkloosheid onder de mannen daalde in ie dere gewest-gemeente, waarbij met name Maassluis (-36), Schiedam (-36) en Vlaardingen (-69) in positieve zin opvallen. Ook bij de vrouwen nam de werkloosheid in iedere gemeen te met uitzondering van Rozen burg (+2) en Hoek van Holland (+3), af. De werkloosheid nam vooral af bij de burgelijke utiliteitsbouw, de metaalbewerkers, het land- bouwpersoneel en het verkeer- spersoneel. Dit was eveneens het geval bij het kantoor/onder wijspersoneel en het personeel in algemene dienst. Met uitzon dering van het soc./geneeskun- dig personeel, alwaar enige stij ging viel te bespeuren, stabili seerde de werkloosheid zich in de overige beroepsgroepen. De daling van de werldoosheid onder metaalbewerkers valt enerzijds te verklaren door de geringere instroom ten opzichte van de vorige maanden (die sterk onder invloed stonden van het collectieve ontslag bij Wilton Fijenoord) en anderzijds zijn het de bemoeienissen van het G.A.B. dat op intensievere wijze de bemiddeling van de werkloos geraakte metaalarbei ders ten hand heeft genomen. Daar waar de uitstroom school verlaters onder de mannen voornamelijk verdeeld is over de metaalbewerkers en het kan toor/onderwijspersoneel, blijkt er bij de vrouwelijke schoolver laters nog immer een concentra tie te constateren bij het han- delspersoneel en het personeel in algemene dienst. Zoals werd verwacht heeft er in deze verslagmaand reeds enige uitstroom van schoolverlaters plaatsgevonden. Instroom van vrouwelijke schoolverlaters viel voornamelijk waar te nemen onder het soc./geneeskundig personeel. De werldoosheid on der de overige mannelijke jeug digen bleef tamelijk stabiel. Bij de jeugdige vrouwen is de werkloosheid onder met name het handelspersoneel en het ho- reca-personeel gestegen. Ook hier daalde de werkloosheid on der de overige beroepsgroepen, of bleef stabiel. De uitstroom van werkzoeken den kwam het sterkst tot uit drukking in de categorie tot één maand werkloos. Hiermede heeft een verschuiving plaatsge vonden ten opzichte van de vo rige maand. De meeste uit stroom werd toen in de catego rie 3-6 maanden werkloos ge meten. Wederom is het aantal langdurig werklozen toegeno men. Opvallend is tevens de stijging van de werkloosheid in de categorie 6-12 maanden werkloos. De instroom van vacatures over de eerste vier maanden van 1988 (659) loopt voor op de in stroom over de eerste vier maanden van het vorige jaar. Ten opzichte van april 1987 zijn er in deze verslagmaand 107 vacatures meer ingediend. zenlijk belang om iemand een zo goed mogelijk matras aan te bieden. Zeg maar op het lijf ge schreven. Vaak krijgt R. Seip klanten in zijn zaak die spier- of gewrichtsklachten hebben. Een 'slecht' bed is in de meeste ge vallen de oorzaak, is hij door ervaring wijs geworden. Voor advies telefoon 4733387. 2000 m1 kampeerpret Midden Delfland groene hart tussen de grote steden yX:XxX:X;X;::X;X;X;&

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 15