Kwantiteit is niet hetzelfde als kwaliteit" Het weer Koemarkt beetje Leidseplein Riskante herdenking van de invasie MËTTTT 25% KORTING 10% KORTING EXTRA BELONING 99 99 APK WASSTRAAT Stadsblad Muziekkorps Leger viert jubileum ',n f Zuid-Holland VAN RIJSWIJK SERVICE STATIONS ff ff ff Ketting formulieren 55 mi k „Berlijnse muur in Schiedam" Sterrenslag VRIJDAG 17 JUNI 1988 40e JAARGANG, NUMMER 49 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - In haar bloeiperiode had het mu ziekkorps van het Leger des Heils in Schiedam 35 leden. Nu zijn dat er nog acht. Toch zal het komend weekend, als het 90-jarig jubileum wordt gevierd, de vreugde de weemoed over heersen. Het enthousiasme en de bezieling waarmee de groep het evangelie uit draagt - tijdens de diensten in het eigen gebouw op de Lange Haven, maar ook ééns in de maand op de hoek van de Hoogstraat - zijn nog net zo sterk als weleer. „Kwantiteit is niet hetzelfde als kwaliteit. Al kun je met meer mensen natuurlijk een uitgebreider repertoire brengen," zegt John Ritman, die zich van af 1986 kapelmeester mag noemen. Als kind werd hij door zijn ou ders als meegenomen naar de bijeenkomsten van de kleine, maar hechte geloofsgemeen schap, die in de Brandersstad op dit moment zo'n 100 zielen telt. Ook toen hij ouder werd, bleef hij zich er thuis voelen en dus werd hij min of meer auto matisch heilsoldaat. „Het was die extra doelstelling, die me trok. Het Leger werd 100 jaar geleden opgericht in Londen en ving daar de daklo zen en dronkaards op. Nog steeds is het sociale werk - zoals het organiseren van kerstfeesten voor bejaarden - een belangrijk onderdeel van ons takenpak ket," verklaart John zelf die be slissing. Al snel werd op de Lange Ha ven zijn muzikale talent onder kend. Vanaf zijn 8ste jaar maakt hij als blazer deel uit van het korps waar hij nu de leiding over heeft. Ontelbare malen heeft de electronicus van beroep gespeeld op centrale plekken in het centrum. Goodwill „Natuurlijk heb je dan altijd wel, vooral jongeren, die zo no dig leuk moeten doen. Maar daar heb ik geen hinder van," blijft hij nuchter. „Over het al gemeen is het Schiedamse pu bliek ons goed gezind. Wij heb ben, denk ik, door onze optre dens in ziekenhuizen en bejaar dentehuizen en natuurlijk tradi tie-getrouw bij de Dodenher denking de nodige goodwill op gebouwd." Hoogtepunten in het verleden voor het korps, dat in 1898 werd opgericht door kapitein Pichal, waren grote toernee's begin jaren '50 met als klapstuk een complete feestweek in 1958 ter ere van het diamanten jubi leum. Zo groots als toen wordt de 90ste verjaardag niet gevierd, maar uiteraard wordt er op iets bescheidener schaal toch de no dige aandacht aan die feestelijke gebeurtenis geschonken. Dirk Krommenhoek - een naar Ca nada geëmigreerd voormalig lid van het korps en bovendien een oom van de huidige kapelmees ter - heeft speciaal voor het ge beuren een „Schiedam-mars" gecomponeerd. Die zal haar we reldpremière beleven tijdens een jubileumconcert op zater dag 18 juni, dat begint om 19.30 uur. Aan deze avond zul len ook een groot aantal oud- korpsleden uit alle windstreken hun medewerking verlenen in een groot reünisten-orkest. Voorafgaand aan deze muzikale happening wordt er een receptie gehouden op de Lange Haven 27. Ook de gebruikelijke dien sten op zondag om 10.00 en 18.30 uur krijgen een feestelijk tintje. II SCHIEDAM - Obers in voet balkleding. Een groot teevee- scherm op het terras. Oranje ballonnetjes, vlaggetjes en span doeken. Speciale voetbalmenu's voor echte voetbalfanaten die ge lijk uit hun werk op een stoel neerploffen. De Koemarkt is een beetje het café »De Amstelbron", het staat Amsterdamse Leidseplein gewor- allemaal in het teken van het den. Want wat er ook gebeurt in twee »*ken durende Europese kampioenschap voor landen teams in West-Duitsland. Als de ploeg van aanvoerder Ruud Gul- lit ook nog wint van de Repu bliek Ierland kan pas zaterdaga vond echt het „Oranjebal" los barsten. Mocht Nederland in de finale terechtkomen, dan zal eigenaar Ton Melse zeker een draaiboek in de kast hebben liggen. k 7-r-^ f SCHIEDAM - Schiedam zal, samen met Delft en Vlaardingen, alle wettelijke mogelijkheden aangrijpen om de aanleg van de om streden Rijksweg 19, tussen Den Haag en Rotterdam te verhinderen, als de Tweede Kamer daar toestemming voor geeft. Vooral wethouder Chris Zijdeveld ging, tijdens een hoorzitting woensdagmid dag oVer Rijksweg 19 in de Tweede Kamer, flink te keer. Hij zag maar één lichtpuntje in de hele affai re: een massale toeristen- trek naar Schiedam. „Ook de Berlijnse muur is een bezienswaardigheid. De 3.30 tot 4.30 meter hoge wallen, die moeten worden opgetrokken rond de weg om de geluidshinder te be strijden, zullen en qua uiter lijk niet voor onderdoen," voorspelde Zijdeveld wrang. De geplande Rijksweg loopt dwars door het recreatiege bied Midden Delfland, dat net door het Rijk voor 110 miljoen gulden is opge knapt. Bovendien zal hij zo wel in Schiedam, als in Vlaardingen woonwijken doorkruisen. Het is de be doeling dat de Kamer op korte termijn een beslissing neemt over de aanleg. SCHIEDAM - In de inkt zwarte duisternis leken de ongenaakbare rotsen van Cape de la Hoe het eind van de wereld. Ieder ge voel voor tijd en plaats verdween. De diepe stilte werd slechts doorbroken door het donderend geraas van de golven die op de klippen beukten. Het was op dat moment in de nacht van de zesde juni, tijdens een laatste inspectietocht voor „de eigenlijke klus", dat Lucien Lafleur en Bram Wijers ten volle be seften waarom ze hun ris kante expeditie op touw hadden gezet: „De domme Duitse soldaat, die daar 44 jaar geleden op diezelfde plek, op exact dezelfde tijd in dat onheilspellende duister stond te turen, wist niet waarom. Hij hield daar simpelweg de wacht op bevel van een vent, die /Indi \bij IN ONZE SUPER-SHOP VAN 450 m2 ndien U ons tankt IN ONZE SUPERMODERNE VAN 35 METER de macht had om hele volksstammen in beweging te brengen. Wij stonden daar uit eigen keuze. We konden doen waar we zin in hadden zonder het risico te lopen, dat onze kop er van afgeschoten werd. De vrijheid om je eigen beslis singen te kunnen nemen is zo kostbaar en tegelijk zo kwetsbaar. Als je niet heel goed uitkijkt, dan wordt die je ontnomen. Om dat te voelen waren we naar Normandië gekomen." Bram Wijers kreeg het idee om de invasie van de Amerikanen op 6 juni 1944 nog eens over te doen tijdens een korte vakantie aan de Franse kust. Wandelend over de krijtrotsen probeerde hij zich in de jongens te ver plaatsen die daar jaren geleden bereid waren voor iets onbe kends hun leven te wagen. Zo veilig van boven af lukte dat nauwelijks. Van 30 meter hoog te leken de kolkende golven verdacht veel op een kabbelend meertje en verloor het kille grij ze gesteente veel van haar grim migheid. Vandaar dat de Schie damse zakenman besloot nog eens terug te komen om op de zelfde manier als zijn leeftijdge noten destijds de schuimende branding en de stijle krijtrots te bedwingen. Incident Het was door een incident tij dens de Dodenherdenking op 4 mei, dat de vage plannen vaste vorm aannamen. Bram Wijers: „Ik was toevallig op dat plein toen burgemeester Scheeres een krans neerlegde. Staat er een stelletje opgeschoten knapen van een afstandje „Heil Hitier" te roepen. De ouders van die knullen hebben nog meege maakt dat er kerels met van die potjes op hun kop en streepjes op hun mouwen door de straat wandelden. Het kippevel liep gewoon over mijn rug. Ik had wel willen schreeuwen: „Is er dan geen hond die er een peper- noot van begrepen heeft?" Het is verkeerd zo'n oorlog te aan vaarden als verleden. Je moet er een les uit trekken, al is het maar een beetje." Afweergeschut Het regelen van de onderne ming kostte de oud-commando, die al menig avontuur op zijn naam heeft staan, weinig moei te. Op 6 juni 1988, stipt om 06.00 uur bestormen Bram Wijers, Lucien Lafleur, Martijn de Jong en Mark Hellendoorn - na het geslaagde „Rondje Molenwiek" geen onbekenden meer in de Brandersstad - met een rubber boot de Franse kust. De groep is aangevuld met Hans de Ko ning, net als de anderen een goed getrainde voormalige „groene baret" en vast lid van het stuntteam. De tocht over zee en de landing op het smalle stuk grindstrand heeft weinig weg van een uitputtingsslag. De vijf Nederlanders hebben dan ook niet, zoals de 225 Ameri kaanse Rangers in '44, te kam pen met windkracht 5 of zwaar Duits afweergeschut, waardoor slechts 90 mannen de barre tocht overleefden. Ook de beklimming van de stij le wand lijkt aanvankelijk wei nig problemen op te leveren. Maar dan slaat het noodlot toe. Hans de Koning gaat als num mer drie omhoog en is bijna bo venaan als hij misstapt. Vijf en twintig meter lager komt hij op de harde stenen terecht aan de voeten van Bram Wijers. Won der boven wonder overleeft de Roosendaler zijn val en na een korte ziekenhuisperiode is hij inmiddels alweer thuis aan het bijkomen. Spotten „We hadden hem nog zo ge waarschuwd dat hij net als wij zijn Reebok-sports aan moest trekken. Zie ik achteraf op de foto's dat hij als enige andere schoenen aan zijn voeten heeft. Ja, dat is vragen om ongeluk- rnrnrnm ZIE PAGINA 5 ken," kunnen Bram en Lucien, die op de Tuinlaan een reclame- en adviesbureau runnen, nu spotten met de situatie, toch op gelucht over de goede afloop. Spijt, dat ze zonder beveiliging omhoog zijn gegaan, hebben ze overigens - de pechvogel niet uitgezonderd - geen seconde ge had. Lucien Lafleur: „We zijn alle maal ervaren klimmers, maar er kan natuurlijk altijd iets mis gaan. We hadden er heel bewust voor gekozen om onbeveiligd omhoog te klauteren, net als de Amerikanen destijds. Dat was niet om het spannend te maken. We stunten nooit om de kick. Er zit een filosofie achter. Het is voor ons een middel om te ont dekken wat we willen en waar we voor moeten staan." SCHIEDAM - In café 't Ster retje op de Buitenhavenweg speelt zondagavond 19 juni de formatie „Dazzlin". De groep treedt aan na het slui ten van de keuken om 21.00 uur. De muziek is een menge ling van Dixieland, jazz en mainstream. De toegang is gra tis, de consumptieprijzen zijn niet verhoogd. Ook voor kleine oplagen!!! Drukkerij van Driel 010 - 482 90 44* v. Bron: KNMI ZATERDAG 18/06 ZONDAG 19/06 MAANDAG 20/06 perioden met zon perioden met zon af en toe zon droog droog droog min. 12° midd.temp. 20° min. 11° midd.temp. 20° min. 12° midd.temp. 19° wind: NO-4 wind: N-4 wind: NW-4 Het muziekkorps van het Leger des Heils Bram Wijers ontfermt i. Iy jver Hans de Koning, vlak nadat hij naar beneden is gestort. Wij stunten niet om de kick Alle merken meestal klaar terwijl u wacht. Twee ervaren keurmeesters (Rijksd. wegverkeer) aanwezig. Burg. H. Gretelaan 273, tel. 010-4738222 Volledig bediend benzinestation 24 uur per dag. Wasstraat geopend van 07.00-23.00 uur, 7 dagen per week. 's-Gravelandseweg 395 Schiedam telefoon 4374941 w Als je de naam hebt stuntman te zijn, verwacht iedere foto graaf dat je even leuk doet voor de foto. Het gaat niet hele maal van harte, maar toch is Bram daar ook ditmaal in zijn kantoor op de Tuinlaan toe bereid. TRAVELCARD EUROCARD - TANKNET VAN RIJSWIJK r.RFDITCARC) UISACARD Huniahof 16-20 Het Nieuwe Vekenningstocht naar de grenzen van de video Schiedam krijgt dikke acht

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1