Samenleven in één straat Windenergie, wel degelijk rendabel Meubelfabriek Modern Voor de fleur in üw tuin DE PLANTENTUIN Buiten- schermen 276. 'Een goede buur is beter dan een verre vriend Woontrends Europa gaat gas stoken Ideële stichting bevordert toepassing windenergie 174.' 284, zonweringfabriek Keus uit diverse heesters. Plafonds, wanden, vloeren, deuren, tuinhout enz. W. S. VAN DE WETERING NIEUW SANPLISE DE LUX WEERT ZON EN KOU NU 30% KORTING Tl Gemeentebestuur van Schiedam R0LG0RDIJNEN 20.- VERTIKALE JALOEZIEËN 394.- Wij meten gratis op en bezorgen gratis thuisBel eens op of kom eens langs. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 JUNI 1988 PAGINA 101 De keuze voor een nieuw huis maak je zelf. Je bekijkt zorg vuldig of het aantal kamers in het nieuwe huis voldoende is, of de keuken groot genoeg is, of er een ligbad of een douche is en of de tuin op het zuiden ligt. Wanneer je een huis koopt, krijg je er ook iets gra tis bij: de buren. Gelukkig zijn dat in de meeste gevallen men sen waarmee je het redelijk kunt vinden. Je maakt af en toe een praatje over de heg, leent een kopje suiker wanneer je helemaal zonder zit, en houdt een oogje in het zeil wanneer een van beiden op va kantie is en het huis leeg staat. Het kan natuurlijk ook anders. In sommige gevallen zijn bu ren mensen die je negeert. Be kend is dat in grote nieuwe wijken mensen de naam van 'zij van hiernaast' niet eens kennen. Je hebt geen gemak van ze, maar ook geen last. Zij leven alleen toevallig naast je, je groet voorzichtig wanneer je ze op straat tegenkomt, maar laat elkaar verder met rust. Samen leven Er bestaat nog een derde mo gelijkheid. Buren zijn soms mensen met wie je het abso luut niet kunt vinden. Mensen die hun auto altijd netjes voor jouw deur parkeren, buurkin deren die ballen steeds bij jou in de tuin laten belanden, bu ren die van keiharde hard rock houden en die muziek bij voorkeur bij nacht en ontij met de volumeknop op tien beluisteren. Je kunt buren tref fen die heel anders denken over het samen leven in één straat. Ruzies over het muur tje tussen de twee woningen, de herrie in huis en het ge bruik van het paadje achterom verpesten niet zelden de sfeer tussen mensen die zo dicht naast elkaar leven. Juist om dat het 'je buren zijn' kun je niet om ze heen. Elke dag, wanneer je je huis verlaat, word je met ze geconfronteerd. Vastgelegd Om het samenleven van men sen in een straat te vergemak kelijken heeft de Nederlandse wetgeving een aantal zaken vastgelegd, waarover onenig heid zou kunen ontstaan. Zo weten beide partijen waar ze aan toe zijn. Onenigheid ont staat minder snel, juist omdat de wetgever bepaalde criteria heeft vastgelegd. De basis van het burenrecht is honderden jaren geleden door de boeren gelegd. Toen het systeem van landmeting nog niet zo opti maal was als tegenwoordig, waren er goede afspraken no dig over het mijn en dijn. Af spraken over de afscheiding tussen de landerijen en het ge- Vloerbedekkingen als lino leum en vinyl mogen zich de laatste jaren verheugen in een toenemende belangstelling van de consument. Vooral vinyl is sterk in opkomst in het inte rieur. Linoleum en vinyl zijn in tientallen dessins en tinten verkrijgbaar. Veel lichte tinten naast opvallende donkere kleuren. Verder zien we veel marmer- en grinddessins. De vakhandel verwacht een groei ende belangstelling voor don kere tinten, met warme kleu raccenten. In de iets verdere toekomst zal het dessin ver schuiven van de gordijnen naar de vloer. Dus effen gor dijnen en vloerbedekking met een motief. Duidelijk merk baar is de tendens om gordij nen en vloerbedekking volle dig op elkaar af te stemmen. bruiken van eikaars pad om bij de openbare weg te komen. Die afspraken gelden nu nog. Voor mensen wiens eigendom aan elkaar grenst. Ze zijn vast gelegd in het burenrecht. Afscheiding Allereerst is bepaald dat er in ieder geval een recht is om een afscheiding te maken. Wan neer een van de twee buren vindt dat die er moet komen tussen de twee tuinen, of de twee erven, dan is zijn buur man verplicht mee te betalen aan het maken van die af scheiding. Zij komt precies op de grens van de twee eigen dommen te staan, en moet door beide eigenaren samen betaald worden. Zij zijn er dan ook samen eigenaar van. Net als bij de grenzen tussen lan den is er ook bij de grenzen tussen woningen een grensge bied. Een gebied dat weliswaar in eigendom van één van de twee partijen is, maar op dat terrein moet rekening gehou den worden met de ander. Wil je in je eigen tuin een heg in de buurt van de afscheiding plaatsen, dan moet deze offi cieel vijftig centimeter van de afscheiding af staan. Voor bo men geldt zelfs een grensge bied van twee meter. Een boom planten is een. Maar zo'n stukje natuur groeit natuurlijk, en kan vormen aan nemen die de buurman kun nen storen. De wetgever maakt daar korte metten mee. Overhangende takken, dat wil zeggen: de takken van de boom van de buren die toeval lig wel in jouw tuin hangen, mag je snoeien. De wetgever schrijft voor dat je hiervan een keer melding moet maken bij de mensen die in het huis naast het jouwe wonen, maar dat je vervolgens lustig met de snoeischaar aan de slag kunt. Voor de doorgroeiende wortels van de bomen gaat ons wet boek nog een stapje verder. Daar over hoeft helemaal niet overlegd te worden. Ze mogen zonder pardon met een bijltje afgehakt worden. De natuur moet zijn loop hebben, maar wel in eigen tuin, dus. Privacy Ook benadrukt het wetboek het recht op privacy. Mensen moeten in hun huis, of op hun platje enigszins ongestoord kunnenzitten., Daarom worden 'rechtstreekse uitzich ten, balkons of andere dergelij ke uitspringende werken bin nen een afstand van twee me ter van het naburig erf verbo den' en mag men 'geen uit zicht hebben terzijde of in de schuinte tenzij op een afstand van vijftig centimeter'. De wetgever beoogt hiermee dat mensen niet 'op eikaars lip zit ten'. Je hebt het recht onge stoord in je eigen huis rond te kunnen lopen, zonder dat de buren daar direct zicht op heb ben. Onenigheid Na ruzie over geluidoverlast vormen 'grensconflicten' een van de veel voorkomende pro blemen tussen mensen die naast elkaar wonen. De rech ter heeft een aantal bepalingen opgesteld die deze samenle ving gemakkelijker moeten maken, opdat buren weten waar ze aan toe zijn. Overi gens betekent dit natuurlijk niet dat vechtende buren zelf met het wetboek in de hand verkeerd geplaatste balkons, of te grote heggen bij de buren kunnen gaan afbreken. Zij moeten hun gelijk gaan halen bij de rechter. Bij alle soorten van burenruzies is de gang naar de rechter de uiterste noodgreep. Vaak helpt een ge sprek veel beter, tenslotte leef je naast elkaar en moet je het toch enigszins met elkaar kun nen vinden. Niet voor niets zegt het spreekwoord: 'een goede buur is vaak beter dan een verre vriend'. Er is een duidelijke stijging waar te nemen in het aantal gasverwarmingsaansluitingen in Europa. In de komende ja ren wordt zelfs een groei ver wacht van tien miljoen (huis- jaansluitingen. Vooral in West-Duitsland, België, Frank rijk en Italië stijgt het aantal gasinstallaties. Voor de Neder landse verwarmingsindustrie kunnen hier goede kansen lig gen voor marktvergroting. De Gasunie schrijft in het tijd schrift Blauwdruk, dat 98 pro cent van de Nederlandse huis houdens op gas stookt. Duits land komt als een goede twee de op ongeveer 50 procent ter wijl de overige Europese lan den daar nog ver onder blij ven. Angst voor een tekort aan gas hoeven we volgens de Gas unie niet te hebben, al komen de bronnen steeds verder weg te liggen. De voorraad aardgas bedraagt over de hele wereld, voor zover nu bekend, 102.000 miljard kubieke me ter. De Oostblok-staten nemen daarvan bijna de helft voor hun rekening. Nederland is een van de wind- rijkste bewoonde gebieden van de wereld. Desondanks lijkt windenergie maar niet van de grond te komen. Zelfs het gro te windmolenpark in Sexbie- rum is niet rendabel. Deson danks zijn er mensen die blij ven geloven in de exploitatie mogelijkheden van deze scho ne energie. Bijvoorbeeld de Stichting Bevordering Winde nergie Nederland, (SBWN), in Wassenaar. Wij spraken de heer A. G. Westgeest, eige naar van een boerderij en mede-oprichter van de Stich ting. Hoewel de motieven van drie oprichters, puur ideëel zijn, blijven ze met beide benen op de grond staan. Hun dagelijks beroep, respectievelijk agra riër, bouwondernemer en be lastingadviseur, zal daar zeker debet aan zijn. Hun standpunt is: windenergie moet rendabel geëxploiteerd kunnen worden, idealen zijn prima maar de in vesteringen moeten hun geld opbrengen. Westgeest: „Onze windener gieparken worden puur com mercieel opgezet. De eerste ja ren hebben we zeker subsidie van het Rijk nodig, maar op den duur moeten deze wind molens winstgevend zijn zon der subsidie. Onze doelstelling is het winnen van schone en rendabele energie. Na Tsjerno- byl, nu twee jaar geleden, heb ben we de koppen bij elkaar gestoken en de stichting opge richt. We zijn nu zover dat het eer ste park er staat. In het Sloege- bied bij Vlissingen zijn dertien molens neergezet. Ze draaien momenteel proef, en binnen enkele weken gaan we echt van start. Het volgende pro ject komt op de Maasvlakte. We hopen daar begin 1989 de molens te kunnen plaatsen. Verder hebben we nog plan nen voor Den Helder en Delf zijl". „We hebben nu twee jaar lang iedere vrije minuut in winde nergie gestoken. Alle drie heb ben we een eigen bedrijf. De windmolens zijn een soort hobby. Maar toen we er aan begonnen hebben we ons on voldoende gerealiseerd hoe veel werk er aan vast zit. Ein deloze onderhandelingen over land of over vergunningen. En dan de strijd met, of beter ge zegd tegen de elektriciteitsbe drijven. Die hebben een mo nopoliepositie en die willen ze behouden. Wij mogen en kun nen niet rechtstreeks aan be drijven leveren. Want dan moet je ook kunnen leveren op momenten dat er geen wind is. Als een bedrijf juist op dat moment een energie- piek heeft, kom je in de pro blemen. Daarom kunnen we nooit zonder de electriciteits- bedrijven. Zij kopen onze stroom. Waar we ook tegenaan zijn ge lopen zijn milieugroeperingen. Het lijkt heel vreemd, je start iets uit milieu-overwegingen, maar anderen, met toch een zelfde instelling vallen over je heen. Het punt is namelijk dat de vogelliefhebbers er van AG. Westgeest, één van de initiatiefnemers. overtuigd zijn dat de wieken van windmolens vogels do den. Dit is pertinent onwaar. Onderzoek heeft aangetoond dat vogels, voor een groot deel vliegen op hun gehoor. Ze sig naleren tijdig het gevaar en blijven uit de buurt". Twintig procent „In Nederland zie ik geen mo gelijkheden voor toepassingen op grote schaal. Ik denk dat maximaal 20 procent van de totale stroomvraag vervuld kan worden door windenergie. Je kunt ook niet overal mo lens neerzetten, de gebieden moeten gunstig op de wind lig gen en niet te dicht bij woon gebieden. De belangstelling voor windenergie groeit, zowel bij de energiebedrijven als ge meenten en particulieren. Maar het werkelijk commer cieel opzetten van windparken wordt vrijwel nog niet gedaan. Daar proberen wij verandering in te brengen". Wie meer wil weten over de SBWN, kan contact opnemen met de heer A. G. Westgeest te Wassenaar (Rijksstraatweg 275). Als u op zoek gaat naar meubelen, kom dan kijken bij Meubelfabriek Modern. Eiken-, klassieke-en moderne meubelen. En een grote kollektie slaapkamers. Volop voordeel en volop keus. goede garantie, prima service gratis bezorgen, doen we graag meubelen stofferen, 1e klas vakwerk, vraag prijsopgave DRANK- en H0RECAVER0RDENING maakt bekend: WffD U DRTnmt fflM»?G£V17EW ^countj^^» Tuincentrum - aanleg en verzorging van tuinen Warande 198 - 3117 CL Schiedam Tel. 010-4267168 Systeemplafonds per m2 vanaf 30-00 Houten wanden per m2 vanaf8.00 Vloeren per m2 vanaf 15.30 Lamelparket toplaag 4 mm per m2 vanaf 49.00 Binnendeuren per stuk vanaf49.00 Buitendeuren per stuk vanaf 159.00 Ronde tuinpalen per stuk vanaf 1.95 Geïmpregneerde palen 75x75 mm, per mi 5.95 Hardhouten palen 60x60 mm, per mi4.85 Merantï kozijnhout geschaafd, per m1 19.95 B.V. HOUTHANDEL EEN BEGRIP ALS HET OM HOUT GAAT KflikarmSChermen, extra voorjaarskorting VOORBEELD: 500 cm. breed, 200 cm. uitval ma 1137.-25% nuOwWi' VERTIKALE JAL0EZIEEN Sandux de Luxe VOORBEELD: U BETAALT... 443.- in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld ongeacht stofsoort: 300 breed x 190 hoog194." Korting U betaalt slechts Houdt genoeg daglicht binnen. Voorbeeld: 200 br. x 150 h. Bij ons betaalt u slechts ALUMINIUM JALOEZIEËN Korting 14. U BETAALT 126. Leverbaar in 50-35-25 mm Oosthavenkade 87 Vlaardingen 25/88 Schiedam: Buitenhavenweg 132-140, tel. 010 426 88 15/ 426 22 03 Meubelfabriek Modem la zo voordelig omdat wij nét bulten het centrum zitten en geen peperdure thowroom hebben. Volop parkeerplaats voor de deur. U vindt ons naast de Glasfabriek. Eiken-, klassieke- en moderne meubelen en slaapkamers bij de vleet. De chef van het Bureau Algemene Zaken, namens burge meester en wethouders van Schiedam, gelet op artikel 1.4 van de Drank- en Horecaverordening en de op 2 september 1986 vastgestelde Regeling met betrekking tot aanvragen 'vesti gingsvergunningen' en de bezwarenprocedure ingevolge de Drank- en Horecaverordening dat de hierna vermelde aanvragen ingevolge het bepaalde in de Drank- en Horecaverordening zijn ingekomen: 662: Saad, Mustafa M. M. ten behoeve van de exploitatie van een cafébedrijf, steakhouse aan het adres Hoogstraat 146; 663 Buijs, Luciënne ten behoeve van de exploitatie van een cafébedrijf In een kiosk aan het adres Koemarkt 14. De aanvragen en de andere ter zake zijnde stukken liggen op de secretarie-afdeling Algemene en Burgerzaken, 's-Grave- landseweg 567 te Schiedam, ter inzage en wel tot 22 juli 1988 elke werkdag van 08.30 uur tot 15.30 uur. Gemotiveerde bezwaren tegen één of meerdere aanvragen kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders van Schiedam worden inge bracht en dienen te worden gezonden aan de chef van de af deling Algemene en Burgerzaken van de secretarie, Postbus 1501, 3100-EA Schiedam. Indien daarom telefonisch wordt verzocht (bij bureau Algeme ne Zaken, tel.nr. 4732111, toestel 275), kunnen tot één week voor bovengenoemde datum mondelinge bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvragen tussen het be voegd gezag, de aanvragers en de overige aanwezigen. Schiedam, 24 juni 1988 de chef Bureau Algemene Zaken, (A. P. M. Schram) wij zitten tot de nok toe vol'met de prachtigste tapijten, gordijn- en bekledingsstoffen. Markiesdoek 155 br. voor wind-, zonnescherm, luifels en balkons in oranjerood, oranje en grijs van 59.50 NU 19.50 - 14.50 en 9.95 p.m. Verduisteringsstof zwart 140 br. van 39.50 NU 15.- p.m. Verolme zon-werende stof 120 br. met alum, laag van 49.50 NU 16.50 p.m., coupons 9.95 p.m. De echte 100% wollen mohair Velours de Utrecht voor meubelbekleding en gord., 130 br. in meer dan 40 kleuren van 240.- NU 79.50 en 89.50 p.m. Bekledings- en gord.stof 150 br. in 80 verschillende kleuren van 39.- NU 15.- p.m. „Bergoss" tapijtcoupons diverse maten (ook lopers) NU voor spotprijzen. Let op: stille gedeelte W. de Z. 111, voorbij rotonde richting Houtrust. Eén der goedkoopste W. DE ZWIJGERLAAN 111 DEN HAAG, tel 070-54 20 30 Dag 9-5.45 uur, maandag 1-5.45 uur, zaterdag 9-5 uur Eigenaar H, DERKSEN KRING TUIN BJ LANDSCHAPSVOORZIENING Gevestigd sedert 1868 Tijdens de vakantie zijn wij normaal geopend. Nieuwe Maasstraat 2, 3114 TJ Schiedam. Telefoon 4264180 en 4269150. De gehele week geopend. Ruime parkeergelegenheid. in maar liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen zijn in grote stukken te zien. 250 br. x 180 h. 553.- 20% korting 110.- Tevens kant klaar rolgordijnen in div. dessins, voor spotprijzen Breed: 100 cm28." 150 cm39.- 200 cm49.- 250 cm63." Nog nooit ZO goedkoop Voorbeeld: leverbaar in 20 kleuren 200 cm breed x met maar liefst 40% korting 180 n Zowel in breed als smal leverbaar Voorbeeld in breed: 200 breed x 160 hoog 140. SANDUX U kunt ons 100 meter over de spoorbaan vinden. Telefoon 010-4346260/4346144 Wij zijn geopend van maandag-vrijdag 9-17 uur, zaterdag 9-16 uur. Vrijdag koopavond Bij ona volop parkeergelegenheid

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 10