Het weerV A Schuchtere suppoost op weg naar Alicante Kunstenaar Frits Henderickx 68): Woudhoekslager Maarten Stok: 1. Zes miljoen liter water op straat Inbraken 1.850.- I „.Stadsblad V in Zuid-Holland nr i Marcel Bunte voor de start: de spieren worden losgemaakt. SCHIEDAM - Een bidon met löwenbrau, een kleine massage voor de start en op het moment van de waarheid een flink duwtje in de rug van 'bazin' Clara Stro man. Over aandacht en verzor ging had de 22-jarige weekend suppoost Michel Bunte niet te klagen. Een half uurtje later dan gepland hield Henk Post, uitba ter van tapperij 'Het Weeshuis' zijn alarmpistool in de lucht en schoot de student sociologie let terlijk en figuurlijk weg. Het toch wel steile heilinkje voor de deur van de tapperij bracht Bun te voor het eerst in problemen. Zodat hij pijlsnel de Lange Ach terweg inschoot. Volgens de laatste berichten fietst Marcel Bunte in Frankrijk en heeft hij een kwart van de tocht achter de rug. Elke dag om half zes belt hij naar de tapperij op het 'Henk Postpleintje'. Marcel heeft zijn nood geklaagd over onze zuiderburen. „Belgi sche wegen en vooral huizen werken demoraliserend, aan de andere kant is het een impuls om zo snel mogelijk door te fietsen." Voor de rest is Marcel op een frans toilet van vermoeidheid door de benen gezakt en heeft hij een tijdje 'opgefietst' met een Rotterdammer. Die moest bij het eerste heuveltje lossen. Bunte's tempo schijnt verwoestend te zijn. Elke week - of twee maal per week - zal er in Het Nieuwe Stadsblad een kort verslag van Marcels fietstocht staan. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 40e JAARGANG, NUMMER 62 OPLAGE 39.700 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM - De bran- dersknecht van Frits Hen derickx lacht niet. Zijn kin steekt naar voren. Zijn ogen zijn dof en uitgeblust. Zijn blik is triest. Geen brein van een wetenschap per of een salesmanager. Toen het beeld drie jaar geleden vlakbij de Koren beurs werd onthuld stak een distillateur zijn teleur stelling niet onder stoelen of banken. „Hij kijkt wel een beetje triest", zei de man. „Natuurlijk kijkt hij weinig florissant, repli ceerde de 68-jarige autodi dact Henderickx. „Die vent zag nooit daglicht. Hij ging om half drie 's morgens naar zijn baas. Tot half acht 's avonds. Zeventien uur lang!" Ook op de 'ScWM/i1. Branders- stad' legpenning - Frits Hende rickx' jongste initiatief - zal de brandersknecht zijn mondhoe ken niet krullen. „Dertien jaar oud waren de knapen toen ze in de branderijen werkten. Het 'geestrijk' vocht stond gelijk voor hun neus. In een glaasje zonder voetje wel te verstaan. Gelijk opdrinken, want even neerzetten ging niet." Secuur Een secuur werkje, dat maken van een legpenning. De norse brandersknecht komt op de beeldzijde, met op de achter grond het zwarte water van De Schie, een molen, de branderij en en de mouterijen. Hende rickx hoopt nog vóór de bran dersfeesten twee penningen te gieten. Voor enkele tientallen exemplaren voorziet hij een markt. Bedrijven en zo. Niet zozeer voor de Schiedamse hap- py-few. „Die kopen liever een video-recorder", bromt de kun stenaar in zijn atelier aan de Oude Sluis. Geinig Kunstenaar Frits Henderickx begon met het boetseren van een klein brandersknaapje, dat nog meer gebogen stond dan zijn grote broer bij de Koren beurs. Toen bekend werd waar de knecht kwam te staan, liep Henderickx met het kleine mannetje onder zijn arm rich ting beurs en zette hem neer. „Oh, wat geinig, kun je die ko pen?", zei een mevrouw die voorbij liep. Zo zie je maar, dacht Frits Henderickx, afstam melingen van de branders knechten zijn Schiedam trouw gebleven en hebben nostalgische gevoelens. „Die legpenning yan mij is ook een plat schijfje nos talgie met een middenlijn van 80 mm en 300 gram zwaar." Verheerlijkt Heimwee in de tijd mag best vindt Henderickx. Alleen moet het niet verheerlijkt worden. „Als je elders in Nederland komt en je zegt: ik kom uit Schiedam, dan gaat de rechter hand gelijk naar de mond en maakt men een drinkbeweging. Ook al wordt hier bijna geen druppel alcohol meer gestookt, het image blijft de brandersin dustrie en niet de scheepvaart of het paspoort van de KEP." Keerzijde Op de keerzijde van de 'Schie damse Branderstad' legpenning worden attributen uit de bran dersindustrie afgebeeld: een je- neverpomp, een mandfles en een puttertje. Het grondvat is zowel op beeld- als op keerzijde te zien. De brandersknecht lacht niet. Misschien dat ooit een la chend exemplaar wordt geschil derd of geboetseerd. Dat zou overigens wel geschiedverval sing zijn. Henderickx: „Grapjes zullen er best verteld zijn in de branderij. Zegt de ene tegen de andere knecht: „Weet je Jan, voor jou richten ze nog eens een beeld op." Frits Henderickx. Slager Maarten Stok. SCHIEDAM - 'Woud- hoek-Noord', het kleinste winkelcentrum van Schie dam wil, zeker nu Spaland met 3000 woningen wordt volgebouwd, groter worden. Geen buurtwinkel centrum meer, maar win kelcentrum. Acht winkels telt de 'dreumus' aan de Scheepvaartweg in Schie- dam-Noord. Maar daar kunnen zeker drie of vier shops bij. Ruimte zat voor een aantal kiosken op het Geuzenplein. Op de Koe markt staan ze toch ook niet slecht, vinden de win keliers. Buurtwinkelcentrum 'Woud- hoek-Noord' telt een bakkerij, een slagerij, een sigaretten- en tijdschriftenzaak, een platen winkel, een slijterij, een super markt met postagentschap èn een filiaal van de Bondsspaar bank. Een groentewinkel, een drogis terij en een dierenspeciaalzaak ontbreken. En dat gaat klanten kosten, voorspelt slager Maar ten Stok, Woudhoek-winkelier van het eerste uur. Vooral nu de verbinding naar de toekom stige nieuwbouw in Spaland niet alleen via de Scheepvaart weg komt te lopen. „De mens is op het gemak ingesteld en wil alles in één rit meenemen. Hoe veel personen kopen er naast brood, sigaretten en bier ook groente en vlees bij Albert Heijn? In winkelcentrum Hof van Spaland, een grote concur rent van ons, kan dat. Hier dus niet." Randgebieden Vier jaar geleden trokken de eerste ondernemers naar Schie- dam-Noord. Zoals slager Maar- SCHIEDAM - Water kunnen de mannen van de brandweer en de ONS voorlopig niet meer zien. Ruim 6 miljoen liter water, genoeg vocht om 120 jaar lang een gezin te voorzien, gutste za terdagnacht uit de transportlei ding Rotterdam-Vlaardingen en zette twee viaducten aan de Par kweg ter hoogte van de Klaas Katerstraat onder water. Op sommige plaatsen stond het wa ter ruim een meter hoog. De brandweer was de hele nacht aan het pompen. Volgens een woord voerder van de ONS is de buis geknapt door een grondverzak king. Twee jaar geleden was het overigens op dezelfde plek raak. De chauffeur van een kolkenzui- ger van de ONS verkeek zich le lijk op de enorme plas water en kwam vast te zitten. De motor sloeg af en het blubberige water stroomde de cabine binnen. De brandweer bood assistentie. Een ingebouwde pomp onder het via duct - die aansluit bij hevige re genval - weigerde die avond dienst. Buurtwinkelcentrum 'Woudhoek-Noord'. ten Stok. Hij ging letterlijk de jeugd achterna. Na acht jaar verliet hij Rotterdam. De jonge ren verhuisden naar 'knusse' randgebieden als Capelle aan de IJssel en Spijkenisse. Van z'n ouwe klantjes kon hij nauwe lijks rondkomen. De buurt ver pauperde. Pioniers De eerste jaren waren voor de 'pioniers' ronduit magertjes. Maximale kosten en minimale omzet. Huizen in aanbouw, kale vlakten. Maar met de op rukkende nieuwbouw richting Delft is de wind steviger dan ooit in de rug gaan zitten. Slager Stolk: „De tekeningen voor vier kiosken op het Geu zenplein zijn al een paar jaar klaar. Gesprekken met de ge meente hebben we achter de rug. Maar het duurt allemaal zo verschrikkelijk lang: de ambte lijke molen hè. We willen het winkelend publiek in de wijk houden en nieuwkomers naar Woudhoek-Noord trekken. Is dat een onredelijke eis?" TV DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten SCHIEDAM - In de kantine van voetbalvereniging Hermes D.V.S. is vrijdagnacht ingebro ken. De buit bestond uit sigaret ten en een cassetterecorder. To tale schade: 1000 gulden. In een pakhuis aan de Zwaan- steeg verdwenen in de nacht van donderdag op vrijdag speelgoed auto's en een partij textiel. To tale waarde: 4500 gulden. Bij de Schiedamse recherche kwamen zondag negen meldin gen van inbraak in auto's bin nen. Sauna: het alternatief Vormen van schilderkunst Peter van Llngen verassend winnaar Los Blgotos Schiedam schaakt Net bad Groenoord. Bron: KNMI VRIJDAG 05/08 ZATERDAG 06/08 ZONDAG 07/08 perioden met zon perioden met zon zonnig droog droog droog min. 12° midd.temp. 22° min. 12° midd.temp. 23° min. 13° midd.temp. 25" wind: ZW-3 wind: ZW-2 wind: NO-2 'Winkeldreumes' wil volwassen worden Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15674 Groenelaan 95 Votkoop Inniil - Ropnnt* Ook voor uw wmnuckum on kootkooton Wij rijn mot nkontio ion 1 tot Mougutu Chique gouden bi-color ring met 0.20 crt. vvs briljant Concessionaire Les Must de Cartier en Van Cleef S. Arpels Hoogstraat 50 Schiedam cel. O1O-4426B10 □o. koopavond

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 1