Nieuwtjes van karweibeurzen Onbrandbare wandpanelen 4 (I Ventilator sch Afwerking tegels en sanitair Voor sanitair en emaille i Vulstroken voor golfplaten Trrrmf Voor bad of douche Nieuws van het pluggenfront Niet navulbare tekenvulpen Nieuwe strips voor: Weet watje eet Reparatieset HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 PAGINA 6 Iets, waar in iedere huishou ding altijd op een bepaald mo ment behoefte aan kan zijn, is lijm. Was het tot nu toe soms niet makkelijk het gescheurde bakje van de koelkast, een af gebroken stukje van een vruchtenpers of het deksel van een koffiezetapparaat te lij men: dat kan nu allemaal. Want geschikt voor bijna alle kunststoffen, zoals ABS, PVC, polystyrol, makrolon etc., is er nu Pattex Plastic-lijm van Henkei. Een universele water vaste kunststoflijm, die zijn weg reeds in heel wat winkels heeft gevonden/ De belangstelling voor klus- en karweibeurzen is groot. Niet alleen wil en kan men de laatste jaren steeds meer zelf -al dan niet uit de losse pols-, die interesse gaat ook uit naar nieuwe dingen. Omdat juist op deze markt de inventivi teit groot is en men door nieuwe of verbeterde ma terialen, gereedschappen of handigheidjes het de doe-het-zelver soms stuk ken makkelijker maakt. Terwijl er ook vaak het nodige te zien is, waar ie dereen op z'n tijd wel eens plezier van kan heb ben. We maakten een keus uit het royale aanbod aan no viteiten en zetten die op deze pagina bij elkaar. Met hier en daar een te lefoonnummer van fabri kanten of importeurs, waar men zo nodig kan informeren waar in de ei gen woon- of werkomge ving die dingen, als 't goed, is reeds te koop zijn. Daar lijm je (bijna) alle kunststof mee. Glas lijm je tegenwoordig ook gemakkelijk. Daarvoor ont wikkelde Loctite glaslijm, dat met behulp van daglicht bin nen een paar sekonden glas aan glas en glas aan metaal lijmt. Houd je het in het volle zonlicht, dat komt de lijmver- binding binnen tien tot twintig seconden tot stand. Reken in Nederland maar op één of twee minuten, want zo lang heb je nodig als het bewolkt is. De lijm is bestand tegen water en afwasmiddelen voor ge lijmd glaswerk. Niet in de vaatwasser stoppen! Dat is te warm. Anti-scheur Scheuren in muren en pla fonds zijn al jaren te dichten, maar vaak komt die scheur door het „bewegen" van muur of plafond toch weer tevoor schijn. Met Sista anti-scheurkit van Henkei is dat probleem opge lost, want de kit is blijvend elastisch en kan dus de bewe gingen opvangen. Daarnaast zijn de reparaties onzichtbaar door de korrel structuur van de kit, die er is in wit en grijs en zowel voor buiten als binnen geschikt en overschilderbaar is. Henkei (tel. 03402-73911) komt met deze anti-scheurkit, die zonder primer hecht op vrijwel alle ondergronden. Zelfs als ze vochtig zijn. Glas lijmen met behulp van zonlicht. Na het schrootjestijdperk zijn er heel wat kunststofpanelen geko men, die het als kunststofwand- bekleding in tal van interieurs uitstekend doen. Deze nieuwe generatie wand- en plafondbe kleding spreekt menigeen aan door de keur aan kleuren, het gemakkelijke onderhoud en de zekere stijl, die er vaak van uit gaat. We zagen weer een nieuw type aan de bestaande toegevoegd, waar Grosfillex voor tekende. Onder de naam Exapan brengt men namelijk wand- en pla fondpanelen die onbrandbaar zijn en door TNO ook veilig be vonden op branduitbreiding en de mate van rookontwikkeling. Iets, waar je meestal niet zo bij stilstaat als je de aanschaf van een dergelijke interieurverfraai ing of exterieurtoepassing over weegt. Exapan wordt met een nietma chine, spijkers of lijm aange bracht, hebben messing en groef en zijn er in drie verschillende reliëfvormen. De lengte is 2.50 m, de breedte 25 cm en de dikte 10 mm. Er zitten aparte pastel tinten bij, naast meer neutrale kleuren, zo zagen we bij de in troductie door Grosfillex( tel. 04132-60755). Van hetzelfde merk noemen we toch ook even de anti lek- kagekit voor het definitief wa terdicht maken van naden, be schadigingen en voegen in da ken, goten, afvoeren, luchtka- nalen (air conditioning), dak ramen en schoorstenen. Te vens verlijmt het dakplaten uit eterniet, metaal en verschillen de kunststoffen. Soft decor Het nadeel van veel sierpleis- ters, granol e. d., is dat ze - eenmaal aangebracht- er bijna niet meer af te halen zijn. Schoonmaken is soms ook niet altijd makkelijk, omdat het materiaal vrij hard is, pun tige uitsteeksteltjes bezorgen kleine(re) kinderen wel eens een schaafwondje. Plaktape als marker Ze zullen bij Sellotape best heb ben nagegaan hoe het zit met het gebruik van golfplaten als afdak. Dat moet behoorlijk zijn, want anders breng je er geen vulstroken van polyethyleen schuim voor op de markt met die golfbeweging er in. Op die manier komt er geen vocht en tocht onder de golfpla ten, waar die stroken precies tussen klemmen. Ze zitten in pakken van tien stuks, waarmee een lengte van tien meter kan worden afge dicht. Deze rotvrije en milieu vriendelijke vulstroken zijn er in de vier meest gangbare golf en drie damwandprofielen. Sellotape zit in Maarssen (tel. 030-44 33 44). Van een ander merk en gewoon voor huishoudelijk of bedrijfs- gebruik is er sinds de Voorjaars- beurs in Utrecht helder plak band in de handel, dat inder daad niet zichtbaar is en vooral bij het vele kopiëren van tegen woordig totaal onzichtbaar blijft. Ook vergeelt het niet, dit Tesa „film clear". De daartoe geeigende winkels hebben het al te koop, evenals Tesa film Plus, een plaktape in felle fluorkleu- ren, dat je heel handig als „mar ker" kunt gebruiken. Met als voordeel, dat je er nog op schrijven kunt. Je smeert het er op.... Alabastine heeft deze proble men van vaak gewaardeerde wandbekleding willen opvan gen met Soft Decor. Dat is een elastische wanddekoratie, waarin men makkelijk iedere struktuur kan aanbrengen, die men maar wil, van fijn tot grof, terwijl het materiaal zacht blijft aanvoelen. Reini- ...en pelt het er daarna makkelijk weer af. gen levert ook weinig proble men op en ben je het op een bepaald moment „zat", dan is soft decor zonder al te veel in spanning van de muur af te pellen". Het is er al een tijdje, dus in middels bij veel dealers te koop of te bestellen. Vulstroken voor golfplaten. Anti-lek Voor loodgieter moet je leren, maar thuis lekkages in tin, ko per, lood, PVC, staal, gietijzer, aluminium, beton en kera miek te lijf gaan kan o. m. met Atmos Mastic. Is Atmos al ja ren in andere landen te koop, m 0 Moderne, onbrandbare kunststof pa nelen voor wand en plafond. Zit de trapleuning met schroe ven in het hout, breekt die leu ning (gedeeltelijk af, neem je desnoods een grotere schroef of een plug en dan...heb je kans dat de zaak nog niet is opgelost. Andere boorgaten maken, dus verplaatsen van de bevestiging is dan vaak de enige oplossing, waarbij men de oude gaten moet dichten en oververven. Om maar één voorbeeld te noe men van nare klusjes, waar je soms met bestaande materialen niet helemaal uitkomt. Pas uitgebracht, dus nog niet overal te koop, toch maar ge tipt, is voor zulke probleem-ge- vallen een twee componenten schuim-plug vaak de oplossing. 0 Smeren maar als er iets lekt. thans is het merk op de Ne derlandse markt gebracht (Van Zoelen, tel. 035-856827). Het twee componenten materiaal laat zich hanteren en vormen als deeg, krimpt niet, zet al evenmin uit en zelfs onder wa ter eenmaal uitverhardt, kan men het ook bewerken. Zoals boren, vijlen, polijsten, tappen en noem maar op. Is Atmos mastic op zichtbare plaatsen aangebracht, dan kan het ge schilderd worden. „Zo word je je eigen loodgieter" hoorden we de Atmos-importeur op een Karweibeurs zeggen over dit zelfs op nat materiaal kle vende materiaal. Overigens één uit een totaal programma voor lijmen, herstellen, dich ten of vernieuwen. Het krijgt op het ogenblik in verschillen de DHZ-zaken een plaats. Een ventilator in badkamer of douchecel is vaak geen luxe om vochtproblemen tegen te gaan. Alleen: je vergeet vaak zo'n ding uit te schakelen als je een maal aangekleed en wel de deur van die ruimten achter je dicht hebt geslagen. Daar heeft Intervent wat aan gedaan met een ventilator, die zichzelf inschakelt als de voch tigheid boven een vooraf inge stelde waarde stijgt. Heeft de ventilator de vochtige lucht af gevoerd, dan zal hij zichzelf weer uitschakelen. Daar zorgt een ingebouwde vochtsensor voor. Overigens kan deze ventilator, type CN 70 VT ook handmatig worden bediend. Montage kan tegen wand of plafond en vraagt om een luchtkanaal van 10 cm. diamater of meer. We zagen deze noviteit bij Ardomy (tel.076- 87 65 50). 0 De ventilator met ingebouwde vochtig heidsschakeling. Op de tekenkamer en in de rek- lamestudio, bij het technisch onderwijs en bij vormgevers of grafici zal'ie zeker welkom zijn: de tekenvulpen voor eenmalig gebruik. Die hoef je (dus) niet na te vullen, niet schoon te ma ken en is direkt startklaar. Het was een beurs-nieuwtje voor de vakhandel, deze Pro Tech teken vulpen met genor maliseerde lijndikten ISO diep zwart en strak. Volgens Gusho (tel. 020-11 02 33) de eerste ab soluut onderhoudvrije ter we reld. Toe maar. Vooral handig wanneer je niet elke dag zo'n pen hoeft te hanteren. Streng aan het lijnen, op dieet of misschien wel allebei? Dan heeft Tefal een nieuwe keu kenweegschaal, die de hoeveel heid kalorieën (of kilojoules) en het gehalte aan belangrijke voedingswaarden berekent en onthoudt. Deze „diet control" weegschaal berekent het dagto taal aan eiwitten, koolhydra ten en vetten door slechts één druk op de knop. Nauwkeurig tot op de gram is het tevens een schaal met doorweegfunk- 0 Een plug voor probleem-gevallen. Het is een soort spuitje, waar mee je dat schuim-materiaal in het gat brengt, waarna je met een schroef, bout, draadstukjes etc. in tal van bouwmaterialen weer een solide bevestiging krijgt. Würth Nederland (tel. 073- 29 19 11) stond er mee op de Kar weibeurs. Daar zagen we ook een univer sele klusplug voor iedere holle of massieve wandkonstruktie. Heb je geen verschillende soor ten pluggen meer nodig, want deze houdt zelfs in gipskarton. Ze zijn er met en zonder kraag en Berner (tel. 045-45 29 22) had over gebrek aan belangstel ling van vakhandelszijde niet te klagen. Ook voor het afwerken van te gelaansluitingen en sanitair is er weer wat bijgekomen. Voor die tegelaansluitingen heeft Homelux een zogenaamde clickstrip, die bestaat uit een zelfklevende basisstrip, waaraan door middel van een overlangse klikverbinding de eigenlijke af- werkstrip wordt bevestigd. Doordat er flexibele randen aan zitten sluit de vocht- en vuilwe- rende PVC-clickstrip vrijwel naadloos aan in rechte hoeken. Speciale eindstukjes zorgen voor een goede afwerking. Voor binnen- en buitenhoeken worden er (hoek)verbindings- stukjes bijgeleverd. De Homelux Clickstrip ge bracht door Spur International, tel. 02526-7 26 41) is er in lengten van 183 ewn 300 cm. en kent verschillende pastelkleuren, alsmede vier houtnerfkleuren. Voor het vlak en stabiel monte ren van sanitair (wastafels, uri noirs, bidets, closetpotten, zeep bakjes, planchets etc.) is er ook een strip. Dit nieuwe montage band, Secur-strip geheten, sluit lekranden langs keramiek her metisch af en maakt een eind aan het hinderlijk wiebelen van menige closetpot. Secur-strip mikt vooral op hy giëne, want het weert vuil en bacteriën, juist daar waar dat in de sanitaire hoek toch vaak een vereiste is. Deze zelfklevende, vormbare band van duurzame kunststof is van J.de Beer Agenturen (tel. 03420-17885). KERAMlK- EMAILLE- REPARATUR KERAMfK EMAILUE iEPARATUR SPRAY m i5 0 Voor elk karwei te gebruiken, ook bij a Clickstrip voor handig en correct afwerke, 0 Reparatieset voor emaille. Tegen beschadigd emaille of ke ramiek zit je maar aan te kij ken, want tot nu toe was er maar weinig aan te herstellen. Wie nu op sanitair of geëmail leerde keukenapparatuur een vlek of kras heeft/ krijgt, kan denken aan de Cramer repara tieset. Daarmee worden de be schadigde spullen weer als nieuw. Wie de spelregels goed in acht neemt, dus de gebruiksaanwijzi- ging volgt, krijgt prima resulta ten met deze door Burgmans Agenturen (tel. 010 450 84 51) in de handel gebrachte repara tieset. Bij porselein kunnen ook afgebroken scherven met de pasta uit het blikje weer aanko- gelijmd worden. Makkelijk bij 't klussen of handig om in huis te hebben f:»ii I - I :>,X. V s ?etidoei"i faue see-mew reer eenv<HKf«j simple comroe bon jou? invisible P'ÖW» san» fK -H - mourn MANHATTAN Uitvoering: zonder kraag Uitvoering: met kraag

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 6