Vlaardinger vertaalt der Zotheid Juventus ontvangt Amerikanen Welke bekende kleden zie IJ IP Wie zoekt, 'iZ Dit zijn ze Telefoonrekje die vindt Afsluiting Groenelaan/Willemskade Inbraken En toen kreeg Har die's een idee. Modejournalisten kennen gouden vijgeblad toe Driehoek van Pascal ita HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 PAGINA 8 VLAARDINGEN - De Vlaardingse classicus en predikant Gerrit Berveling begon aan een cursus Es peranto omdat 'Koot en de Bie zo leuk gek deden in die taal'. Het eerste boek dat hij aanschafte in het Esperanto was Divina Commedia van Dante, om dat hij toen nogal veel Ita liaans las. Inmiddels heeft hij al een hele serie verta lingen in het Esperanto op zijn naam. De meest re cente is een vertaling uit het oorspronkelijke Latijn naar het Esperanto van 'De Lof der zotheid' van Erasmus. door Truus van Vugt Moeilijk? „Welnee, Erasmus schreef een helder soort Latijn, met gebruik van 'gewone' Griekse woorden en heeft een vrij simpele stijl". De vertaling kwam tot stand op verzoek van het Esperanto Wereldcongres, dat eind juli in Rotterdam werd gehouden. Het congres vond het een aardig idee om 'het beroem- ste boek van de beroemste Rot terdammer' nu ook in het Espe ranto beschikbaar te hebben. Berveling vond het in vergelij king met een andere vertaling,- die van Apologeticum van Ter- tulianus, niet moeilijk. Dat boek uit 197 na Christus, de oudste in het Latijn geschreven verdediging van het Christen dom, vertaalde hij ook in het Esperanto uit het oorspronkelij ke Latijn. Tertulianus was een bekeerde jurist die in Noord Afrika woonde en naast een be schrijving van het leven van de Christelijke gemeente aldaar een poging deed juridisch aan te tonen dat de Christenvervolgin gen niet deugden. Tertulianus had het Berbers als oorspronke lijke taal. In zijn tekst neemt hij zelf ver zonnen woorden op, wat het er voor de vertaler niet gemakke lijker op maakt. Daarbij schrijft hij stylistisch erg ingewikkeld. Toch vindt Berveling, die dit karwei klaarde, en ook het Kop tisch Thomas-evangelie en het Bijbelboek 'Numeri' in het Es peranto vertaalde zichzelf geen taalpuzzelaar. Zijn belangrijkste drijfveer om zich met Esperan to bezig te houden is het feit dat hij dankzij die taal met mensen uit alle wereldstreken kan com municeren. Esperanto-kasteel Na de Teleac-cursus in 1972 ging hij 's zomers naar een 'Es peranto-kasteel' in Frankrijk, waar volgens zijn zeggen bleek dat het 'echt werkte'. Hij kon er gesprekken voeren met mensen uit zule uiteenlopende taalgebie den als Hongarije, Brazilië en Canada. Volgens Berveling kan men zich in het Esperanto ge makkelijker uitdrukken als in de moderne vreemde talen, om dat de taal geen uitzonderingen op grammaticale regels kent. Uitzonderingsrijtjes uit het hoofd leren is er in het Esperan to dus niet bij. Berveling noemt de taal daar door logischer: een j achter eer woord betekent altijd meer voud, een i altijd werkwoord enzovoort. Het totaal aantal achtervoegsels, waarmee men in het Esperanto alles 'verbuigt' beslaat in een Prisma-woorden- boek twee bladzijden. Doordal gewerkt wordt met een beperkl aantal achtervoegsels is een Es- peranto-tekst ook voor iemand die de taal niet machtig is met een woordenboek uit te zoeken. In andere talen geldt dat niet. Door de vele woordverbuigin gen kan een woord bij opzoeken in een woordenboek een heel andere betekenis krijgen als in de tekst waarin het is opgeno men bedoeld is. Dat soort com plicaties kent het Esperanto vol gens Berveling niet. Esperanto bestaat sinds 1887, toen dr. Zamenhoff het Onze Vader, het begin van het boek Genesis, een brief en een paar gedichten in het Esperanto pu bliceerde. Hij leverde er een woordenlijst van ongeveer 360 woorden bij, die de basis vorm de voor het Esperanto. Zamen hoff constateerde dat het aantal internationale contacten toe nam. Een internationale taal zou die vergemakkelen. Het huidige Esperanto is gemaakt door de schrijvers en sprekers ervan. Berveling mag zich bij voorbeeld de uitvinder van het Esperantiewoord voor 'krakers' noemen: 'krakisto'. Woorden ontstaan doordat iemand in een tekst iets uit wil drukken dat voor hem of haar belangrijk is en waarvoor nog geen uitdruk king bestaat. 'IS Berveling: machtpolitiek bepaalt de rol van een taal. Poëzie Een Esperanto-verlater die de hele wereld doorreisde en er de mondeling overgedragen poëzie noteerde stuitte bijvoorbeeld op het Afrikaanse woord kilimbe (Esperanto: Kilimbo). In de meeste talen is het woord, dat 'kind waarvan de boventanden eerder doorkomen dan de bene- dentanden' betekent niet be kend. Het begrip is bij ons dan ook volkomen onbelangrijk. In de Afrikaanse taal 'vabemba' is het zeer belangrijk, omdat daar aan zo'n kind het begrip 'onge luk' verbonden wordt: een kind waarvan de boventanden eerder doorkomen brengt volgend de Afrikaanse gemeenschap onge luk aan de ouders en aan de stam. Het Esperanto, dat in de basis uitsluitend Europese woorden bevat, is op die manier steeds meer woorden uit zeer uiteenlo pende taalgebieden gaan bevat ten. Er zijn allerlei woorden zo als het bovenstaande voorbeeld, die heel cultuurgebonden zijn. Het Esperanto neemt in die ge vallen een woord dat heel dicht bij het oorspronkelijke woord ligt. Machtspolitiek Berveling, die binnenkort als Remonstrants predikant in Bre da gaat werken, vindt het een belangrijk uitgangspunt dat de ene mens niets meer waard is dan de andere. Daar past ook het Esperanto in: bij internatio nale bijeenkomsten waar één voertaal gebruikt wordt zijn de sprekers die die taal als moeder taal hebben bevoordeeld. Taal heeft volgens Berveling met machtspolitiek te maken: de be langrijkheid van een taal is een direct gevolg van politieke ver houdingen. Zo was vroeger het Frans de belangrijkste taal in Europa: Frankrijk was de be langrijkste politieke macht. „Als de Duitsers de Tweede Wereld oorlog gewonnen hadden was alles hier Duits geweest in plaats van Engels zoals nu", al dus Berveling, „de t.v. wordt overstroomd met Amerikaanse produkten. Op zich heb ik daar niks tegen, er zijn dingen bij die ik mooi vind, maar er zal in Amerika nooit een Nederlands produkt worden uitgezonden. Het is éénrichtingsverkeer". Het Esperanto heeft met machtspolitiek niets te maken. Berveling: „Er is wel een groei end Esperanto-volk. Je vindt er een hoger percentage indealis- ten onder, net als in kerken en politieke partijen. Daar zijn per centueel meer idealisten dan in het gemiddelde voetbalstadion. Vooral in Derde Wereldlanden groeit het aantal Esperantospre- kers. Berveling: „Een raar voor beeld, maar in Iran is er bij voorbeeld sprake van een toe vloed van jongeren. Door de be zetting van de Amerikaanse am bassade en het daarmee samen hangende anti-Amerikanisme willen jongeren daar niets meer met Engels te maken hebben. Esperanto is nu hun internatio nale taal. SCHIEDAM - Het kruis punt Willemskade/Groene- laan en het gedeelte van de Groenelaan tussen de Wil lemskade en de Hagastraat zijn vanaf maandag 8 au gustus afgesloten voor alle verkeer, behalve voor voet gangers. De afsluiting duurt twee weken en is nodig in verband met de riolerings werkzaamheden die hier worden uitgevoerd. Over de werkzaamheden zijn goede afspraken gemaakt met winkeliers en andere be trokkenen. De parkeersitua tie in de directe omgeving wordt met een aantal tijde lijke verkeersmaatregelen in goede banen geleid. SCHIEDAM-Bij de Schiedam- se basketbalvereniging Juventus was afgelopen dinsdag en woensdag de Christian Sport Autreaph International te gast voor twee wedstrijden. De uit 102 sporters bestaande groep Amerikanen deed Schiedam als een van de laatste plaatsen op hun Europese toer. Eerder wer den landen als Duitsland en Oostenrijk aangedaan. Naast het basketbalteam, herbergde de groep ook volleyballers, Ameri can footballers en softballers. Het doel van hun reis is om mensen van elk land te bevrien- den door middel van de inter nationale taal van de sport. Zo wel de twee dames- als heren wedstrijden werden door de Amerikanen gewonnen. De Ju- ventusteams waren door vakan tie en een trainingsachterstand niet op volle sterkte. Toch kijkt men in sporthal Oost terug op twee waardevolle basketbala vonden. De trainingen van de vereniging gaan in de tweede week van augustus van start voor zowel junioren als senio ren. Belangstellenden voor de basketbalsport kunnen op dins dag en donderdagavond terecht in sporthal Oost aan de Fahren- heitstraat in Schiedam-Oost. SCHIEDAM - Bij 1001 Ba zar (Broersveld) zijn 12 do zen vol miniatuur-autootjes gestolen. De waarde be draagt 2100 gulden. De in braak gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag. Diezelfde nacht was het ook in een woning aan de Gordonstraat prijs. Dieven kwamen door het boven licht binnen en vertrokken weer met sieraden en een videorecorder. Het is de schuld van Hardie Genscher en Aad Vermeulen. Dat moet en mag in positieve zin gezegd. Want het zijn deze twee Haagse modemannen, die dachten: „waarom bij ons niet". Hier, in Nederland, want daar lopen toch ook rede lijk wat goed geklede mensen rond. Krijg je daar in menig ander land een onderscheiding voor wanneer je door welgekozen kleding je persoonlijkheid on derstreept en een zekere uit straling hebt, in ons land blijft dat licht onder de korenmaat. Dat is nu verleden tijd, want vanaf 21 september hebben we hier ook twee best geklede be kende Nederlanders. Een vrouw en een man. Niet alleen omdat Hardie Genscher en Aad Vermeulen in hun zaak 'Hardie's' exclusieve couturek- leding voor beide sexen onder het dak van hun stijlvolle mo dehuis hebben. Maar omdat de Stichting, die speciaal voor deze verkiezing in het leven is geroepen, twee maal tien na men aan de leden van de Ne derlandse Vereniging van Mo dejournalisten (NVM) heeft gepresenteerd. Het zijn de on geveer 120 leden van deze NVM, die namelijk uitmaken wie de onderscheiding krijgt. Een gouden vijgeblad is het, want daar is tenslotte alle kle ding mee begonnen- In de kerk In die stichting zitten o. a. twee bestuursleden van de NVM, de vereniging onder wier vlag thans dit evenement een jaarlijks terugkerende hap pening kan worden. Waarbij de uitreiking van die twee vij gebladen geschiedt tijdens de show van mode en couture, die Hardie's op woensdag 21 september in Den Haag houdt. Zo kunnen mode-insiders el kaar soms weten te vinden! De Grote of Sint Jacobskerk is voor -die show uitgekozen, want Hardie's durft het op dit punt ook al jaren anders dan anderen te doen. Zo waren het vorig jaar bijvoorbeeld promi nenten, die hun modeshow lie pen. Pover „Met mode moet je aan de weg timmeren" menen de bei de eigenaren van een zaak, waarvan er in ons land waar schijnlijk geen tweede te vin den is.„Al te lang is mode in Nederland eigenlijk een onder geschoven kind geweest. Kijk eens naar buitenlandse televi siestations. Wat ze daar alle maal niet doen. Pover steken we daar maar bij af'. Kaas Van dat 'timmeren' hebben ze dus blijkbaar niet onaardig kaas gegeten, gezien het initia tief om nu het voortouw te ne men voor de verkiezing van de bekende, best geklede Ne derlandse vrouw en man. Waar ze met zoveel confectie van bekende couturiers in huis Yves Saint Laurent, Karl La- Wordt Sonja het? gerfeld, Louis Ferraud, Guy Laroche) zelf eigenlijk dage lijks mee te maken hebben. Want Hardie's kleedt het gros van de ambassadeursvrouwen, veel politici en/of hun echtge notes, terwijl artiesten uit de wereld van de grote en de klei ne K ook hun kleedlot in han den leggen van Hardie Gen scher en Aad Vermeulen. Wat heet Deze laatste, een ex-Rotter dammer (maar wat heet ex voor een Rotterdammer...) heeft als vroegere dressman vijftien jaar aan den lijve ge voeld wat het is mode te dra gen. En gemerkt hoe mensen op de juiste outfit kunnen rea geren. Hardie Genscher, geboren in Polen, maar al 25 jaar Neder lander, bekeek die mode op een andere manier. Hij had vijftien jaar de leiding over het etalagebeleid van een groot kledingbedrijf, waarbij ook de decoratieve kant zijn volle aandacht had. Tot beiden besloten hun job vaarwel te zeggen en aan de Javastraat een 'Salon d'Anti que' te openen. Van de gok om boven die antiekzaak een kleine boetiek voor exclusieve couturekleding in deze puur Haagse contreien te beginnen, hebben ze geen seconde spijt gehad Want toen pas ging de modewereld écht voor hun open. Omdat ze vrouwen en mannen heel persoonlijk kon den gaan adviseren over kle ding en wat daarbij te combi neren. Zonder dat de geachte Ook altijd goed in de kleren: Tineke Verburg. clientèle daar doorsnee geno men eerst voor op het prijs kaartje hoeven kijken... een rubriek voor vrouwen en andere mensen... Total look „Toch hoeft prijs geen uitgan- spunt te zijn als je het hebt over de prima indruk, die ie mand maakt. Het gaat om het komplete beeld, vanaf schoe nen, via panties, tot ceintuurs, byoux en het kapsel toe. Daar om is zo'n verkiezing ook leuk. Want bij goed geklede mensen gaat het om de total look", zo sleutelen ze daar ook stevig aan in hun Haagse am biance. Waar Hardie Genscher een soort Pygmalion-idee heeft nog eens „van een werkster via kleding en wat daarbij komt kijken een prinses te maken". En Aad Vermeulen zo zakelijk is naast maat 34 voor menige frêle buitenlandse ambassadeursvrouw, ook maat 48 te brengen voor de kloekere typen. Zenuwen „Inkopen, een klus vol zenu- Martine Bijl presenteert de show en behoort tot de toptien. wen, maar heel leuk" vinden beiden. Verkopen is minstens net zo leuk, showen van wat je in huis hebt, de kroon op je werk. Als het goed is, zitten op woensdag 21 september twin tig genomineerden tijdens die show in de Grote kerk elkaar wellicht een beetje taxerend aan te kijken in verband met dat vijgeblad. Ik houd het op maximaal negentien, want ik zie Koningin Beatrix niet op het showpodium verschijnen als zij de gelukkige zou zij- n...Over een gouden hoeden- speld als troostprijs heb ik nog niemand horen reppen en voor de rest wachten we maar af wie de Nederlandse mode journalisten als best gekleed gaan kiezen. Ik weet welke na men ik onderstreep en als straks Sonja Barend en Step- han van den Berg het vijge blad krijgen, zal ik uitroepen: heb ik het niet voorspeld? LEGHOK - Mevr. Scholtes uit 's-Gravenzande zoekt een te kening van een kippeleghokje waarin de eieren wegglijden. Wie helpt haar aan hele eie ren? Tel. 01748-13227. BOEK - Mevr. Muller-Kooy- man uit Maasdam zoekt al lang naar het boek 'Zelf bak ken van Helmut Lingen. Het is uitgegeven in het Neder lands in 1984. Tel. 01856- 3561. INK 0: LET C IN'JERSE l;"D INUERSE 0: 50 p H P E R 7 -i =10: PRINT RT £1,6; RIEHÜEK URN PASCAL PRINT hT 0,0 30 DIM pic): DIM qiC): LET Pi1 i=1j LET q(l)=l; PRINT TAB 15,"1 40 FOR 3=2 TO l 50 PRINT PRINT TAB i - t t S 4 i 2 H N D J 5 0j i FOR b 2 TO a: LET q t. b - I Ij: PRINT p tb-li; br PRINT "1" 60 FOR x 1 TO 3: LET NEXT xNEXT a 15-i2*a-1 tl AND 3=1 p tb) =q b) NEXT q (x'j =p X De senior onder de genomineerden, Freddie Heineken. ViiQeblad voor Jan des Bouvries? Twee van de volgende twintig bekende Nederlanders m/v krij gen in september een gouden vijgeblad als symbool voor de ma nier, waarop zij zich weten te kleden. De toptien van de vrouwen wordt gevormd door Koningin Bea trix en uit de wereld van de t.v., show, zang en dans sprongen Sonja Barend, Adéle Bloemendaal, Martine -Bijl (die de avond ook presenteert) Liesbeth List, Alexandra Radius, Sandra Ree nter en Tineke Verburg er uit. Minister Neelie Smit-Kroes en Ria Lubbers, echtgenote van de minister-president, completeren deze tien. De lijst van de mannen wordt geopend door profsurfer Stephan van den Berg, maar de ontwerpers Jan des Bouvries en Rob Kroner mogen ook worden gezien. De mannelijke tegenhanger van Neelie Smit-Kroes is de minis ter van buitenlandse zaken Hans van den Broek en uit het bedrijfsleven komt Freddie Heineken. Bekend van t.v.en andere optredens zijn Jos Brink, Adriaan van Dis, Hans van der Togt en Hans van Willigenburg. Bijgaand programma, geschre ven door D. Ros uit Pijnacker, tekent een zogenaamde Pascal driehoek op het scherm. Dit is een driehoek waarbij de getal len op een bepaalde regel steeds de som zijn van de ge tallen op de er boven staande regel... Een programma geschreven dat ook voor andere lezers van deze rubriek interessant is? Stuur dan een duidelijke lis ting aan de redaktie van deze pagina (postbus 5825, 2280 HV Rijswijk) onder vermel ding van 'Input'. Stuur bij de listing een duidelijke omschrij ving van de werking van het programma en vergeet met te I vermelden op welke machine het programma werd gemaakt. Ook vragen en tips kunnen in aanmerking komen voor plaatsing in deze rubriek. Dit leuke wandrekje dient niet alleen voor uw telefoon maar ook voor uw tele- foonboeken, voor een aardige plant en voor die mooie vaasjes waarvoor u nog nooit een ge schikt plaats hebt gevonden. Op het brede werk blad is er, naast de telefoon, voldoende ruimte om notities te maken. De tele foonboeken passen in het stevige laatje en het leuke galerij- tje bovenaan vormt een geschikte plaats voor een planten bak. De maten zijn 66 cm hoog bij 62 cm breed. Maak het rekje van vurehout of van een andere hout soort volgens tekening 497-RE en behandel het met blanke lak of beits het in de kleur naar keuze. De tekening kunt u bestellen door 8.- over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karwei- post, Vleuten, onder vermelding van bestelnr. 497-RE. U krijgt de tekening dan per omgaande toegestuurd. IT V Erasmus in het Esperanto door classicus predikant o(W postbus 5«.-Te\efooU I I WAT BEN JE TOCH ALT'JD BL'J OM ME TE ZIEN JAJA JE BENT EEN BRAVE HOND. WACHT MAAR TOT IK ZELF DIE BLIKJES OPEN KAN MAKEN

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 8