Zaterdagcompetitie van start tegen Wageningen Vnj ierdag 20 la Zondag 21 A Monumenteel Groenoordschakers openen seizoen Medisignaal Bloemenhuis Van der Welle op nieuw adres M1MËI Info-avond sportduiken VERINGMEIER TANDTECHNIEK Ongevallen in huis Gebit stuk? HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13] SCHIEDAM - Graag denkt Jan van der Velden, SSV's nieuwe trainer, te rug aan zijn eigen glorieja ren, toen hij bij zijn huidi ge werkgever onder de lat stond. Zijn elftal werd in 1967 kampioen van de tweede klasse en twee jaar later van de eerste klasse, het hoogst haalbare in die tijd. „We beschikten toen over een elftal vol karak terjongens", denkt Van der Velden terug aan zijn ac tieve loopbaan. „Zo'n team met die instelling moet er nu weer komen. Ook alles om dat eerste elftal zal weer optimaal moeten worden met ondermeer een goede jeugdopleiding, waarmee het eerste gevoed kan worden", stelt de SW-er in hart en nieren. Nadat de Rotterdamse recht bank het faillissement van SVV vernietigde is Jan van der Vel den samen met Piet de Wolf hard aan het werk gegaan. Van een stel jonge voetballers moest immers een hecht team ge smeed worden, dat speelt met een instelling die de tijd van de actieve Van der Velden ken merkte: mentaliteit. De groep die ik nu heb is erg gretig, te gretig soms. Vorig jaar viel me dat ook al op. Regelma tig ontstond er tussen de voor hoede en de achterste lijn een gat van veertig meter. Verdedi gend was het team daardoor kwetsbaar en aanvallend kon er geen vuist gemaakt worden. Het doelsaldo sprak boekdelen, 80, 90 treffers tegen, wat veel te veel is en 50, 60 doelpunten voor. De balans was dus zoek. Dit seizoen moeten we gaan proberen om met een positief saldo te eindigen", klinkt er uit de mond van een gematigd op timistische Van der Velden. Voorbereiding Zestig procent van de huidige SVV-spelersgroep speelt ko mend seizoen in een groen-rood shirt. „In het begin heb ik daar om rustig aan gedaan. Wel goed gewerkt, maar bijvoorbeeld geen oefenwedstrijden tegen ge renommeerde tegenstanders, al was VVV daar een uitzondering op. Die wedstrijd wonnen we overigens wel", aldus de SVV- oefenmeester. „Wat mij geble ken is uit alle oefenwedstrijden die we gespeeld hebben, dat als we vanuit de verdediging spelen sterk voetballen. Vanuit onze ervaren laatste lijn wordt er goed opgebouwd. Als we echter zelf het spel moeten maken kost dat veel meer moeite. We kon den de tegenstander niet vast zetten en ook kwamen sommige spelers individueel niet uit de verf. Door veel te praten en te coachen gaat het nu steeds be ter. Maar vooral die jongeren blijven erg gretig, de wil om te scoren is nog zo groot. Ze moeten de rust op weten te brengen om die goede kans af te wachten. Toch miste ik op het middenveld iemand met lef en karakter. Ed Ridderhof is te aanvallend ingesteld om als een echte middenvelder te opereren. Jan Lohman is daarom een goe de aanwinst. Daarnaast is het een echte karakteijongen zoals Loovens en Salari. Die jongens hoef je nooit aan te sporen, maar kunnen een team op sleeptouw nemen." Inzicht „Dino Gorre is eveneens zo'n prima middenvelder. Heeft on danks zijn jonge leeftijd een goed spelinzicht en kan daar mee de spitsen in stelling bren gen. Zaterdag tegen Unitas mis te hij dat spel in de tweede helft, toen Gorre gewisseld was. Alleen mist hij een beetje de juiste mentaliteit, maar daar lo pen er genoeg anderen van om hem dat in het veld bij te bren gen", neemt Van der Velden een andere aanwinst van SVV onder de loep. „Ton Rietbroek is ook zo'n karakteijongen, die veel kracht heeft meegebracht. Met dit soort spelers kan ik uit de voeten. Dat zijn jongens die na balverlies hun mouwen op stropen en er voor kunnen zor gen dat we weer in bezit van de bal komen en er niet achteraan blijven lopen. Juist dat balbezit is ook zo belangrijk, dat speelt altijd makkelijker. Keepers Twee jonge keepers staan op de selektielijst van SVV, Tanis en Keijnemans. „Een keeper wordt pas goed als hij acht jaar erva ring heeft in het betaalde voet bal, daarom had ik er graag een ervaren man bij gekregen. Dat is niet gelukt, hoewel Bas van Noortwijk de keeperstrainingen voor zijn rekening gaat nemen. S SCHIEDAM - De duikver- eniging Seaview organiseert op woensdag 24 augustus een informatie-avond over sportduiken. Belangstellen den kunnen die avond alle informatie krijgen over deze fascinerende tak van onder watersport. De aanvang van de avond is 20.00 uur in het clubhuis van Seaview aan de Korte Haven 127 te Schiedam. Voor verdere informatie kan gebeld worden naar secreta ris Peter Egberts: 010-4158075. SCHIEDAM - In het vooijaar vierde schaakvereniging Groe- noord op gepaste wijze haar 20- jarig bestaansfeest. Een feest dat herinneringen opriep aan de tijd dat de wijk Groenoord vol ge bouwd werd. Niet alleen heeft de vereniging de naam Groe noord behouden, maar ook al tijd haar domicilie in Groe noord gehad en wel in de sfeer volle Boerderij aan de Van Sweelincksingel te Schiedam. In alle opzichten was het sei zoen 1987-88 voor de vereni ging een succesvol jaar. Het pasgepromoveerde standaard team handhaafde zich in de Promotieklasse, dat is de hoog ste klasse van de Rotterdamse Schaakbond. Het tweede team miste voor de derde keer in suc cessie een kampioenschap en wéér op het nippertje. Het derde team werd ongesla gen kampioen in haar afdeling met recht op promotie, ook het vierde team legde - ook ongesla gen - beslag op de tweede plaats en speelt het komend jaar óók in de derde klasse. Het vijlde team, dat voor het eerst aan de R.S.B.-competitie meedeed, be haalde met een percentage van 50% een middenpositie wat voor zo'n onervaren team een uitstekende prestatie genoemd mag worden. Na deze terugblik op het seizoen 1987-1988 zijn alle ogen gericht op de komende competitie. De schaakvereni ging begint haar verenigingsjaar, zoals gebruikelijk, met een si- multaanwedstrijd. Deze zal gegeven worden door de clubkampioen Cees Verha gen en de snelschaakkampioen 1988, John van Baarle. Plaats van dit evenement het clublo kaal aan de Van Sweelincksin gel, op dinsdag 23 augustus, aanvang 19.45 uur. Ook niet-le- den zijn die avond van harte welkom. Op dinsdag 30 augus tus vangt de nieuwe huishoude lijke competitie aan. Zonder problemen kunnen nieuwe le den die avond in het wedstrijd schema op een hen passende plaats worden ingepast. Natuurlijk zal ik mijn keepers achtergrond ook gebruiken om de jongens zoveel mogelijk te leren." Over de opstelling van SVV staat al het een en ander vast. Hans Loovens speelt op zijn vertrouwde stek als laatste man, tevens zal de lange en besnorde mede-redder van SVV de aan voerdersband dragen. Henk Sa lari, die geen last meer heeft van zijn knieblessure zal de po sitie van voorstopper gaan be kleden. „Maar", zegt Van der Velden, „ik denk niet dat hij dat een hele kompetitie vol zal houden. Momenteel heb ik hem op de trainingen gespaard, om dat ik geen roofbouw op hem wil plegen. Dus Rietbroek zal zeker in drukke periodes op die positie spelen." Voor de recht- sachterplaats heeft de SVV-trai ner de keus van Van Geene en Oschner. „Beiden hebben tot nu toe goed voldaan. Van Geene is een pure verdediger en kan eventueel ook op links, Oschner is aanvallender ingesteld. Naast Van Geene kan ook Dumee op de linksachterplaats spelen, maar die kan ik eigenlijk op elke plaats aan die kant zetten. Patrick is goed bevallen en is vooral aanvallend erg sterk, hij ziet en benut de goede momenten". Lohman zal als verdedigende middenvelder gaan spelen met rechts van hem Ridderhof. „Voor de andere positie heb ik Gorre en Roosa. Gorre is zoals ik al zei een talentje, maar die is mentaal nog niet helemaal rijp. Roosa daarentegen speelt met nog te weinig vertrouwen. Of dat nog uit de Feyenoordtijd is weet ik niet, maar van mij en de groep krijgt hij alle vertrou wen". Voorin Jan van der Velden heeft slechts vier spelers voor de voorhoede beschikbaar: Breetveld, Ooster- lee, Wildenberg en Vermulm (amateur). „Wildenberg moet tactisch nog een hoop leren. Hij moet meer uit zijn positie spe len, waardoor hij beter aan speelbaar wordt. Nu speelt hij teveel in de dekking. Breetveld heb ik in het begin op rechts ge had, maar tegen Sparta op links. Ik vond het hem daar goed doen. Hij kan daar lekker met rechts schieten. Oosterlee heb ik tegen VVV in de spits gepro beerd, maar daar had hij pro blemen mee. Tegen Unitas was hij als rechterspits gevaarlijker. Vermulm is afkomstig van het Rotterdamse Leonidas, dat vierde klasse speelde. Gezien de overstap die hij heeft gemaakt ben ik tevreden over hem. Hij is lekker agressief in de zestien meter en dat zie ik graag. Ik vraag me alleen af of hij die overgang echt goed kan verwer ken. Pas over twee, drie maan den gaan we bekijken of we hem een contract geven". Blessures SVV kan zaterdagavond, 19.30 uur, zonder blessures aan de eerste wedstrijd tegen Wagenin gen beginnen. Alleen Wilden berg en Breetveld hadden last van lichte kwetsuren, maar zul len zaterdag fit zijn. „We moeten af van het imago 'lachertje van de eerste divisie' zegt Van der Velden fel. Dat moet niet alleen voor mij, maar zeker voor iedereen die de laat ste maanden SVV zo geholpen hebben. We zijn van de hel in de hemel gekomen en ik eis daarom van iedereen een instel ling om door een muur te gaan". Als Jan van der Velden zijn op zegtermijn bij zijn vorige werk gever, Wilton Fyenoord, waar hij ontslagen werd, voorbij is, geeft hij zich op voor de cursus coach betaald voetbal. „Ik ben dan wel 48, maar zeker niet te oud. Bij Ajax halen ze ook een oude vent terug..." SCHIEDAM - Allemaal hebben we met veiligheid in huis en in de buurt te maken. Meestal letten we er niet op. Pas als er een ongeluk gebeurt staan we er bij stil. Sommige onge lukken hadden voorkomen kunnnen worden door zelf voorzichtiger te zijn of be ter op te letten. Soms is dat niet genoeg en moet er iets veranderen. Bij een gevaarlijk kruispunt kun je wel goed uitkijken, maar beter is het dat de krusiing veiliger wordt gemaakt. Maar als we dan toch een ongelukje krijgen, is het belangrijk dat we onze ver wondingen zo goed moge lijk verzorgen. De heer Drup stapt uitgerust uit bed. De eerste zonnestralen val len zijn kamer binnen. Mis schien wordt het wel weer een dagje strand. Goed geluimd door dit idee gaat hij naar bene den en zet water op voor thee. Ah, het kookt. Hij loopt naar de keuken en struikelt over een emmertje sop. In zijn val sleept hij het kokend water mee en schaaft zijn elleboog langs het keukenkastje. Bovendien snijdt hij zich in zijn vinger. Brandwond, verstuikte enkel, schaafwond en snij wond. Dag strand... De verstuikte enkel Aan de zijkant van de enkel zit ten enkelbanden. Deze geven de enkel stevigheid. Wanneer je door je enkel gaat (verzwikt of verstuikt), rekken de banden uit. In de enkelband komen kleine scheurtjes en ook de bloedvaatjes gaan kapot. Dit geeft pijn en de enkel wordt dik. Het eerste wat moet gebeuren is zo snel mogelijk afkoelen. Des noods met de schoen nog aan onder de koude kraan. De kou SCHIEDAM - De rubriek „Medisignaal" wordt ge schreven door Ine Vink, Lu cie Pufkus, René Koop en Ab Korsten. Ditmaal nemen de vier art sen, die huisartsengroep „De Gorzen/Nieuwland" runnen, ongevalletjes in huis onder de loep. zorgt er voor dat de enkel min der opzwelt en daardoor wordt de pijn ook minder. Doe dit 15 minuten. Daarna een drukverband aanleggen en met het been op een stoel gaan zitten. De eerste dag moet de enkel om de 6 uur 15 minuten afgekoeld worden met ijs. Doe ijsblokjes in een plastic zak en leg dit over de enkel. Als u de volgende dag niet op de enkel kunt staan, moet u naar uw huisdokter gaan. De brandwond In huis wordt het grootste deel van de brandwonden veroor zaakt door heet water. Alle brandwonden moeten zo snel mogelijk onder de koude kraan worden afgekoeld. Dit moet minstens 20 minuten worden volgehouden. Zorg ervoor dat het water over de hele brand wond stroomt. Met een douche gaat dit het beste. Als de verbranding niet zo ern stig is wordt de huid alleen SCHIEDAM - Vanaf morgen is de nieuwe bloe- menzaak van Ronald van der Welle en zijn vrouw Jack aan de Franselaan 298 voor het publiek geo pend. Vandaag bleef de openingscere monie beperkt tot vrienden, fa milie en zakenrelaties. „Bloe- menhuis van der Welle" is al tijd een bekende naam geweest in Schiedam-Oost en Rotter dam-West. De zaak zat eerst in de Deensestraat. Toen de kans zich voordeed de winkel van een woonstraat naar een winkel straat te verplaatsen, twijfelden Jack en Ronald geen moment. „We zitten nu echt in de pictu re," zegt Jack van der Welle. „Iedereen die via de Hogeban- weg naar of van de stad komt, passeert ons." Om de verhuizing feestelijk te omkleden, start het echtpaar rood. Men noemt dit een eerste graads verbranding. Als er ook blaren op komen is het een tweede graads verbranding. Als de verbranding nog dieper gaat noemt men het derde graads. De huid is dan grauwwit tot zwart verbrand. De eerste en tweede graads verbranding zijn erg pijnlijk. Bij een derde graads brandwond voelt men niets meer omdat de huidzenuwtjes kapot zijn. De eerste graads verbranding geneest vanzelf en snel. Er hoeft niets te worden opgedaan. Een creme werkt vaak wel verzach tend. Laat bij een tweede graads brandwond de blaren heel. Deze geven een goede bescherming tegen vuil worden en ontsteking van de wond. Neem bij een tweede en derde graads brand wond kontakt op met uw huis arts. De snijwond Uit een snijwond komt nogal wat bloed. Dit zorgt er voor dat er geen ziektekiemen naar bin nen kunnen. Een grote snij wond wordt gehecht of geplakt met een speciale lijm. Dat moet binnen 6 uur gebeuren. Bij een kleine snijwond helpen 1 of 2 zwaluwstaartjes goed. Deze zijn kant en klaar te koop, maar ook gemakkelijk zelf te maken. Knip uit een stukje leukoplast (zonder gaas) vanaf de zijkan ten een ldein driehoekje. Zó dat er in het midden eeri smal reep je overblijft. Dit zwaluwstaartje wordt over de naar elkaar toe getrokken randen van de wond geplakt. Het bloeden stopt dan vanzelf. Het smalle stukje van de zwaluwstraat moet wel pre cies op de snee liggen. De schaafwond Schaafwonden zijn vaak vuil. Wanneer dat het geval is, moeten ze met water en zeep worden schoongemaakt. Daarna kan er een ontsmettingsmiddel op gedaan worden, bijvoorbeeld jodium of chloorhexidine. Schaafwonden hoeven niet per sé verbonden te worden. Als ze aan de lucht drogen komt er vanzelf een korstje op. Dat geeft een goede bescherming tegen verontreiniging van de wond. Van der Welle met „knalaan biedingen". Jack legt uit: „Voor een nieuw vijfje kunnen de klanten kiezen uit een boeket, een varen of een plant. Tevens zit aan de koop een lootje vast dat weer recht geeft op diverse prijzen. Wie gewonnen heeft wordt zaterdagmiddag om vier uur door ons in het zonnetje ge zet." HERVORMDE GEMEENTE KETHEL VOETBALT 'SCHIEDAM' Bel 4701462 4260960. SVV wil dit seizoen mentaliteit tonen gvnuDïj** SVV, dat zaterdag tegen Wageningen aan de competitie begint. An De derde maal Dordt Monumenteel. Een culturele manifestatie, waarbij monumenten op een voetstuk worden geplaatst en Dordrecht haar rijke cultuurbezit toont. Vanaf vrijdag 19 staat één thema centraal; tekenen. Aan de feestelijke heropening van het 'teekengenootschap Pictura' wordt een extra dimensie toegevoegd door de tentoonstelling "Was getekend....Dordrecht'. Hierbij wordt het werk van Pictura-leden van 1780-1960 getoond met als onderwerp de stad en de directe omgeving. Bovendien speelt zich in een aantal monumenten het Festival Oude Muziek af. Zo zie |e: Dordt Monumenteel, je mag het geen moment missen. Meer informatie of folder: WV Dordrecht, telefoon (078-) 132800 DORDT MONUMENTEEL 1988 IS MOGELIJK DOOR: DUPONT DE NEMOURS (NEDERLAND) B.V.* AMRO BANK VAN HERWIJNEN FOKKER DE DORDTENAAR VAN DER WEES GEBR. BRÖERE <s a «5, a -o R ■Sé o Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na tefefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak GEREFORMEERDE SCHIEDAM KERK Kethel „De Ark" (Hargplein 101),zondag 9.30 uur: kand. J. A. Ber- khey, Pernis. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29), zondag 10.00 uur: ds. Chr. Brake- ma; 17.00 uur: ds. H. Fairer, Capelle a.d. IJssel. Christelijke Gereformeerde Kerk, „Hoeksteenkerk", Warande, hoek B.K.laan, 9.30 en 16.30 uur: ds. J. P. Boiten. Ned. Geref. Kerk, kerkgebouw, Westvest 30, 9.30 uur: ds. C. A. A. Struik; 16.30 uur: ds. P. Veldhuizen, Leerdam. Nederlandse Protestanten Bond, kerkgebouw Westvest 92, 10.30 uur: ds. L. A. Nagtegaal, Sliedrecht. Herv. Geref. Evangelisatie, Aula Scholengemeenschap Schieland, 10.00 uur: ds. D. A. Snijder, Abben- broek. Opstandingskerk, 17.00 uur: ds. H. A. v.d. Pol, Boskoop. Evangelisch Lutherse Gemeente, Oranjestraat, 10.00 uur: ds. A. C. J. van der Poel, Den Haag. HERVORMDE SCHIEDAM GEMEENTE Grote Kerk, Lange Kerkstraat, Schiedam, 10.00 uur: ds. J. D. Wuis- ter; 15.00 uur: bevestiging en intrede ds. G. de Lang; 17.00 uur: ds. H. A. van der Pol, Boskoop. Opstandingskerk, Burg. Honnerla- ge Gretelaan, Schiedam, 10.00 uur: ds. N. J. M. Hoogendijk, Alphen a/d Rijn. Bethel-Kapel, Nieuwe Maasstraat 68d, Schiedam, 9.15 uur: mevr I. Uitdewilligen, Nieuwerkerk a/d IJs sel. Huize Thomas, Grieksestraat 18, Rotterdam, 10.30 uur: mevr. I. Uit dewilligen, Nieuwerkerk a/d IJssel. Dorpskerk, 9.30 uur: ds B. C. Bou wen; 19.00 uur: ds. Chr. Brakema. St. Martinuskerk, 9.30 uur: ds. F. Kalis; Dienst van Schrift en Tafel. Ark, geen opgave. Leger des Heils, Lange Haven 27, geen opgave. Jehovah's Getuigen, Stadhouders laan 26b. Openbare lezingen Ge meente Nieuwland, zondag 10.00 uur. Thema: Het leven heeft wel degelijk een doel. Gemeente Oud Mathenesse, zondag 17.00 uur. Thema: Hoe men ondanks honger toch gelukkig kan zijn. Pinkstergemeente „Morgenstond", 10.00 uur: samenkomst Nieuwe Dam- laan 766. Kerkgenootschap der Zevende dags Adventisten, Opstandings kerk, Burg. Honnerlage Gretelaan, zaterdag 9.30 uur: ds. G. H. Koning. Herv. Gem. op Ger. Grondslag, in de Rank, Schiedamseweg, dhr. Bakker, Sliedrecht. R.K. Parochie St. Jan de Doper- kerk, Mgr. Nolenslaan 99, Nieuw land, zaterdag 19.00 uur: met muzi kale omlijsting. Zondag 10.30 uur: ju bileumviering bij gel. van het 50-jarig priesterfeest van pastor J. Remmers waal m.m.v. het Groot Gemengd Koor Laus Deo. Tijdens deze viering is er crèche in de parochiezaal. De overweging wordt ait weekend ge houden door zr. L. Remmerswaal. R.K. Parochie H. Liduina en O.L.Vr. v.d. Rozenkrans, Singel 106. Celebrant: pastoor P M. Vis- mans. Predikant: diaken P. M. Mar tens. Zaterdag 18.30 uur: Eucharistie viering; zondag 9.15 uur: Hoogmis (muzikaal verzorgd door het heren koor I.H.D. met meerstemmige latijn- se zang); 11.00 uur: Eucharistievie ring. Kapel Huize Frankeland, St. Li- duinastraat 10. Celebrant en predi kant:: pastoor M. van Zaal. Zaterdag 17.15 uur: Eucharistieviering. R.K. Visitatiekerk, Dr. Schaep- mansingel 3, Schiedam-West, zater dag 18.30 uur: Eucharistieviering met orgelspel en samenzang. Zondag 10.30 uur: Gezongen eucharistievie ring mmv het gemengd koor Poly hymnia. De vieringen worden dit weekend geleid door pater A. Ver- weij OFM Vieringen in de komende week: dinsdag en donderdag om 9.15 uur. Vanaf zondag 4 september is de zondagsviering voortaan om 9.30 uur! Parochie van het H. Hart, Rijn straat 1, zaterdag 19.00 uur: Eucha ristieviering. Zondag 10.30 uur: Eu charistieviering met orgel en samen zang. H. Hartkerk, Pinasplein, Rotter dam-West. Eucharistievieringen woensdag 9.00 en zondag 10.30 uur. St. Jacobus, Kethel, zaterdag 17.00 uur: Eucharistie met samenzang en orgel; zondag 9.45 uur: Eucharistie met zang van het Jacobuskoor. Pas tor D. Kool leidt de vieringen. St. Martinuskerk, Wm. Andries- senlaan, zaterdag 18.30 uur: Eucha ristieviering met samenzang en orgel; zondag 8.30 uur: Eucharistie zonder zang; 11.00 uur: Eucharistie met zang van het Don Bosco koor. Pastor A Lalleman leidt de vieringen. Oud-Katholieke Parochie v.d. Hei lige Johannes de Doper, Dam 30, op 21 augustus 10.00 uur: 13e zondag na Pinkster en herdenking Maria Hemelvaart. Joh. Maasbach Wereldzending, Ha- venkerk, Lange Haven 70, vrijdag 19.30: Evangelisatiedienst Br Twil- lert. Zaterdag 19.00 uur: jeugddienst o.l.v. R. v. Reenen. Zondag 10.00 uur: Eredienst br. Cornelissen. Vanaf 9.30 uur: orgel en trompetspel door Do- rien en Ton Lissenberg. Tevens is er kinderopvang tot 14 jaar. Schieland Ziekenhuis, Aula/kapel, Juliana van Stolbergstraat, Eucha ristieviering op zaterdag 20 augustus 18.30 uur. Voorganger: pater J. F. de Rooij sg. Oecumenische zondagvie ring op 21 augustus 10.30 uur: voor- fanger pater J F. de Rooij en ds. Y tienstra, muzikale medewerk. Li- duinakoor o.l.v. P. v.d. Veerdonk. Ronald en Jack van der Welle in hun nieuwe zaak aan de Franselaan nummer 298 Ook jij beter bij

Het Nieuwe Stadsblad | 1988 | | pagina 13